Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wybór nart skiturowych


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, marcinn napisał:

Koledzy jak wiecie kompletuję sprzęt

Mam u siebie 2  modele bucików oba mi siadły :)

Pytanie do Was co brać Scarpa Alien czy La Sportiva Spitfire ?

daj jeszcze linki dla pewności o które roczniki chodzi 

weź ten który jest bardziej cywilny, czyli ma grubszy botek, mniej dziur w skorupie, większą sztywność zjazdową

Chyba oba modele są z lekka raceowe ...

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minimalizm minimalizmem, ale są pewne granice Marionen :)

ja bym nie radził wchodzić w sprzęt dedykowany dla zawodników.
radzę pozostawać w kategoriach touring, speed-touring, free-touring, a race i skirunning tylko dla odważnych :D

np. są sygnały że narty zawodnicze się łatwo łamią, buty zawodnicze są zimniejsze

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, MarioJ napisał:

minimalizm minimalizmem, ale są pewne granice Marionen :)

ja bym nie radził wchodzić w sprzęt dedykowany dla zawodników.
radzę pozostawać w kategoriach touring, speed-touring, free-touring, a race i skirunning tylko dla odważnych :D

np. są sygnały że narty zawodnicze się łatwo łamią, buty zawodnicze są zimniejsze

Nie tylko narty, ale buty i wiązania zawodnicze potrafią pękać często. Rozmawialiśmy o tym w Tatrach. Oczywiście nie myślałem o sprzęcie wyczynowym. Marcin to doświadczony narciarz  ( choć jeszcze niedoświadczony skiturowiec) i zapewne  szukać będzie w sprzęcie o którym piszesz . Buty o wadze kilograma to chyba jeszcze nie grupa race. Wiązania i narty sam masz z tych optymalnych, to pewnie się jeszcze wypowiesz i coś doradzisz.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze mam pytanie,takie   http://allegro.pl/narty-dynastar-cham-97-184cm-dynafit-radical-12-i6784555016.html

I takie  http://allegro.pl/narty-dynafit-baltoro-radical-183cm-stan-idealny-i6785514266.html

Co sądzicie

 

Ps. A jak ktoś ma jakieś namiary na sprawdzony sprzęt(narty z wiązaniami) to chętnie bym ponegocjował

Edytowane przez marcinn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podejścia łatwiejsze wydają się być Baltoro, a do zjazdów Chamy. Wydaje się, że ważne jest na jakie tury się nastawiasz. Trudne długie podejścia, często wielodniowe. Czy raczej krótsze jedniodniówki przytrasowy. Wybrałeś narty dosyć szerokie i długie. W łatwiejszych jedniodniówkach wybór chyba niezły. Na trudniejsze i dłuższe podejścia lepsze (łatwiejsze) są trochę węższe  i krótsze narty. Ale wypowiadam się jako początkujący. Poczekaj na porady ekspertów  (kozaków) turowych. Ich wiedza i doświadczenie jest zdecydowanie cenniejsze od mojej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, marcinn napisał:

 

dużo by pisać ... ;) 

podałeś znacząco dwie różne narty, Baltoro należy do podstawowej turowej linii Dynafita, w sumie niezbyt lekkie, ale może być, tylko wiązania jak na te narty za ciężkie (wg mojej perspektywy w narcie turowej wiązanie powinno mieć max 400g), ale też ujdą

natomiast Chamy to legenda, bez zastanowienia mogę Ci tę nartę polecić, mimo że jeszcze na niej nie jeździłem :D kupiłem właśnie prawie taki sam model, wersja chyba rok wcześniejsza, ja ją nabyłem z myślą o freeride i turowanie pod warunek (tak jak teraz w Tatrach) jako drugi mój zestaw, przeczytałem wiele opinii, dostałem info od znajomych, narta bez dyskusji ;) w magazynie Skialp najwyższa ocena A+, natomiast jest już trochę ciężka jak na robienie 1500m przewyższenia, ale znam takich co dają rade z taką wagą, może ja też dam rade,

aha wiązania w tych Chamach ok dobrane

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do butów to spróbowałbym ocenić, które są lepsze. Czyli jeden na jedną drugi na drugą nogę i porównanie chodzenia, sztywności po zapięciu, łatwości zakładania i zdejmowania. Porównasz też komfort. Później zmień nogi i zrób to samo drugi raz. Możesz też to zrobić porównując do zjazdowych - zobaczysz sztywność względem tego do czego jesteś przyzwyczajony. Alieny miałem na nogach i wydały mi się mało komfortowe. Ale to nic nie znaczy, wybrać musisz sam...

Co do reszty zestawu  - sprawa nie jest oczywista. Zakładając ambitniejsze plany czyli dłuższe wielodniowe tury zdecydowanie lekki sprzęt. Co znaczy lekki? Dla mnie taki na którym można jeszcze w miarę wygodnie jechać. Mam wobec tego -5 cm, 72 mm i to naprawdę wystarcza. Koledzy preferują troszkę szersze i dłuższe. Jako drugi kompletuję jednak zestaw freeturowy i tam będzie 0 cm i 96 lub 104 mm ale z wiązaniem atk freerider 2 waga 390 g/szt. Założeniem jest freeride w ON i krótkie wycieczki z tychże. Nawet nie Tatry bo tam zostanę przy tym pierwszym. Najogólniej zalecam wielką ostrożność z doborem długości nart, na stromych trawersach to zauważysz, nie mam też przekonania do nadmiernie szerokich desek jako jedynych a w szczególności tych mocno taliowanych. Dlatego mam wątpliwości czy chamy są takie dobre. Boję się, że na twardym stoku harszle nie będą tam dobrze pracowały.

pozdro

Wiesiek

 

 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga Baltoro 1580g, Cham 1700g... różnica pod butem 11mm, wybor wydaje się oczywisty...

 

Widzę, że celujesz w nowy sprzęt - przejrzyj linię nart Black Diamond - niska waga, szeroko pod butem

http://www.evo.com/outlet/skis/black-diamond-carbon-convert.aspx

105 mm, 188cm i 1550g

105 mm, 180 cm i 1450g

do tego Vipec? i wg mnie masz ultra lekki set. 
Nie jesteś chyba ścigantem, który ma się z Bargielem ścigać? :D
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narty w szerokości 80-90mm to ja mogę Ci polecić te co mam sam 

czyli Dynafit Nanga Parbat - 80 

te ma Aklim: Dynafit Cho You - 88

Natomiast to są narty bardzo lekkie (co jest zaletą przy podchodzeniu), ale w pewnych trudnych warunkach (bardzo nierówno, zsiadły śnieg łapiący) trochę latają. Poza tym jeżdżą ok (twardo równo, miękko, puch, trasa).

Kolejne :

Majesty Fox CLT - 83
Majesty Warewolf CLT - 90 

Narty które materiałowo są lepsze od tych Dynafita, bo mają pełną warstwę carbonu, Dynafity mają tylko paski karbonowe przez całą długość i całe dzioby.

Bardzo popularny model to K2 Wayback 82 lub K2 Wayback 88, dużo ludzi na tym chodzi i to ludzi zaawansowanych.

Natomiast w Skialper te pierwsze mają ocenę wysoką chyba nawet A+, a te drugie chyba tylko B. Nie wiem dlaczego tak, ale podaje.

Ja gdybym dzisiaj kupował narty turowe, to zdecydowałbym się na któreś Majest CLT, na wyprzedażach były po 1500zł.
K2 chodzą po 800-1000zł. Możesz też się porozglądać w Atomicach Backland.

A jeśli chodzi o Chamy, to w recenzjach zachodnich nie narzekano przy podchodzeniu na geometrie (r15), a zwracałem na to uwagę. Na pewno jest to geometria niestandardowa jak na nartę terenową. A zaletę promienia jest że fajnie się też na nich jeździ po trasie. Moja Nanga ma R16 i ja nie mam problemów z chodzeniem na trawersach, z harszlami itd.

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci podać kilka linków do samodzielnego reaserch

Ski Touring Equipment Advice
http://www.alpine-guides.com/skiing/advice/ski-touring-equipment-advice.htm 


Buyer’s Guide 2015 - Skialper (po włosku)
https://issuu.com/mulateroeditore/docs/buyers_guide_2015
Buyer’s Guide 2014 - Skialper (po włosku)
https://issuu.com/mulateroeditore/docs/test2014

Skialper zawiera oceny sprzętu.

Giełda skiturowa

https://www.facebook.com/groups/gieldasprzetuskiturowego/ 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC changed the title to Wybór nart skiturowych

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...