Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wybór nart skiturowych


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.04.2022 o 08:42, sstar napisał:

Napisz o tych niespodziankach coś więcej?

1. Przy bardzo dynamicznym obskoku wyskoczyłem z nart

2. Przy przejeździe w poprzek letniej rynny lawinowej bez konkretnego powodu wypięło górną nartę.

Z Crest jestem bardzo zadowolony ale w żadnym wypadku nie umniejszam Dynafita, niestety żadne z wiązań Dynafit nie spełniało moich aktualnych preferencji, ciekawscy dlaczego niech sobie przeczytają ten wątek od strony 3 .

W porównaniu do starych Dynafit TLT,  ATK Crest to dużo większa intuicyjna i łatwość zapinania,  

Przy zjeździe stabilnie trzymanie - trzyma pewnie, prawie jak wiązanie zjazdowe.

Odpinanie i blokowanie do podejścia przodów Crest wymaga znacznie większej siły niż TLT

Uwaga aby skutecznie zablokować przód Crest trzeba (mocno) pociągnąć dźwignię do góry do drugiego (ostatniego) kliknięcia. 

Podczas podejścia przód nie wypina przypadkowo jak sugerował  filmik na YT.

Większość podchodzę bez podpórki pięty, opcja szybkiego przechodzenie od pozycji 0 do +50 w Crest dla mnie super, zwłaszcza że na trawersach lubię dolną nartę mieć na podpórce i robiłem to często mimo sporej uciążliwości obracania piętki w Dynafitach. Teraz jeden ruch kijkiem po nawrocie i gotowe.

ATK Crest Obrotowa piętka pozwala na 3 ustawienia wysokości wiązania. 
Zupełnie płaski (w ustawieniu gdzie bolce są całkiem z tyłu), 
 +37 mm (bolce z przodu, nakryte płytką ruchomą na zawiasie),
 +50 mm (bolce z tyłu + nakrycie płytki).
Najszybszym sposobem jest przechodzenie od pozycji 0 do +50mm, wystarczy kijkiem przewrócić płytkę pod piętę.

ATK zrobił kawał dobrej roboty , a Crest chodzi jak szwajcarski zegarek dzięki pracy pasjonatów skiturów z Włoch.

 

  • Like 3
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sstar napisał:

Pamiętam że 4 była u nas tylko przy butach, moje wiązanie było tylko tlt. Cały sprzęt miałem nowy, zakupiony w sklepie w Zakopane.

Tutaj trochę historii wiązań Dynafit  https://www.wildsnow.com/backcountry-skiing-history/binding-museum-backcountry-skiing/dynafit-tourlite-tech-1993/ 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
W dniu 7.10.2022 o 09:10, teperpawel napisał:

Cześć, 

W tym roku chciałbym rozpocząć przygodę ze skiturami. Chciałbym zacząć od szlaków wzdłuż stoków, np. Jaworzyna, okoliczne mniejsze stoki, jak również Rawki w Bieszczadach. 
Prośba o informacje, na co patrzeć przy doborze sprzętu, na co zwrócić uwagę? Chce kupić buty, narty z wiązaniami i fokami - w założonym budżecie chyba tylko używki wchodzą w grę  :)

Trochę o mnie: 

1. Płeć - M
2. Wiek - 36
3. Waga - 68kg
4. Wzrost - 172cm
5. Na nartach jeżdże regularnie od 6 sezonów(kilkanaście dni w ciągu sezonu: zazwyczaj jednodniowe wyjazdy, czasem po pracy na nocną, raz do roku jakiś Chopok na weekend) 
6. Moje umiejętności określam na 6-7
11. Mój budżet na narty i buty to około 3 tys. 

 

W dniu 7.10.2022 o 10:09, Rybba7 napisał:

Polecam poszukać na grupie Giełda Sprzętu Freeride & Skitour na Facebook

https://www.facebook.com/groups/gieldafreeride/

Ale zanim coś kupisz polecałbym wypożyczyć sprzęt na pierwsze tury. Zobaczysz jaki sprzęt ci pasuje i czy oczekujesz lekkości przy podchodzeniu, czy pewności przy zjeździe. Wypożyczalnie są bardzo dobrze dostępne np. w Szczyrku (centrum skiturowe przy gondoli) lub Zakopanem (szczególnie w okolicach ronda "Kuźnickiego").

Zwróć uwagę na szerokość nart najlepsze będą (moja subiektywna opinia) 85-90 mm pod butem oraz 5-10 cm krótsze od twojego wzrostu. Szerokość docenisz na puchu lub mokrym śniegu. Osobiście polecam Majesty Supertour, które sam używam,  przyjemna szczególnie na puchu i bardzo pewna jak na nartę skiturową i swoja cenę (używane zestawy były na OLX jakiś czas temu za około 2500 zł). Spoko opcją są też K2 Wayback 88 bardzo dobrze się prowadzi i jest pewna nawet przy większych prędkościach. Jeżeli niespecjalnie zależy ci na właściwościach jezdnych i wolisz lekkość możesz wybrać Dynafit Seven Summits. Na grupach na Facebooku cały nowy zestaw widziałem miesiąc temu za 2400 zł.

Pamiętaj, żeby wybrać narty z wiązaniami pinowymi, a nie szynowymi bo te drugie to ciężka i przestarzała konstrukcja.

W twoim budżecie ciężko się zmieścić z butami. Uważam, że buty powinny być nowe. Nie tylko ze względów higienicznych, ale również dopasowanie do stopy gra tu dużą rolę. W butach po wypożyczalniach lub intensywnie używanych przez sezon czy dwa wkładka dopasowuje się do stóp innych osób niż ty. Ja np. odczuwałem ból łydki w butach z wypożyczalni praktycznie zawsze nawet w tych samych butach, które teraz posiadam (Roxa RX Scout kupione za około 1200 zł) po zakupie nowego buta problem zniknął. Najtańsze nowe buty kupisz już za 1000-1300 to wg. mnie podstawa.

Dobrze radzi @Rybba7 @teperpawel rozpocznij od wypożyczalni.   Narty optymalne ok.86 pod butem -5 od wzrostu.

Poczytaj też ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 27.11.2022 o 22:59, cysiu napisał:

Czemu kiepski?

Narty podstawowe allround, żadnej przyjemności z jazdy w dół. Jedyna zaleta, że się nie złamią w czasie zjeżdżania.

Wiązanie bez skistopera, plus efekt prerelease. Przy dzisiejszym wyborze, mały skistoper jest czymś oczywistym, tylko fanatycy tego nie używają. Skistoper bardzo pomaga wpinać buta w wiązania.

Edytowane przez MarioJ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2022 o 22:45, MarioJ napisał:

Kiepski zestaw, niska cena. Rynek działa.

Polecam dla niewymagających.

 

Jesli polecasz dla niewymagających to rozumiem ze dla nich jest to jednak dobry zestaw. Poleć jakiś inny wyraźnie lepszy w podobnej cenie i będzie git, a to, ze masz lepszy za kwotę x2 w to wierze, ale z tego niewiele wynika. Ps nawet trochę buku dali wiec nie taki znowu pazdzierz

https://8a.pl/narty-volkl-rise-80

Edytowane przez sstar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2021 o 18:13, surfing napisał:

ATK Crest czy  ATK C-Raider ?

Przyjrzałem się dokładniej ATK C-Raider i widzę problem: przednie wiązanie ma spore zagłębienia z których będzie się gromadził śnieg, który trudno będzie szybko usunąć, płaska płytka Crest taka sama jak HAUTE ROUTE 10 umożliwia szybkie pozbycie się śniegu przed podejściem.  C-Raider widzę problem że nawet w miejscu sprężyn śnieg nie będzie miał gdzie wypaść.

1733883384_ATKwiazania.thumb.jpg.94edaaf9279706143320a39c0890ce81.jpg

 

Co do materiałów (Alu 7075, Stal nierdzewna, tworzywo POM), według producenta HAUTE ROUTE 10 nie różni się niczym oprócz koloru i braku skistop od Crest 10, konstrukcja też jest ta sama.

262935799_ATKwiazania1.thumb.jpg.a12a7c9ea84fd926d3d5f8c9bb084dbe.jpg

 

ATK Kuluar 9 odpadł bo przy podchodzeniu od 0 (piętka ustawiona bokiem) do wyżej, trzeba przekręcić ręcznie piętkę.

4702.jpg

 

 

Porównanie wagi ATK Haute Route ( HR10 ) a ATK Crest

ATK HR10 przód 80gIMG_20221129_114706.thumb.jpg.d60c968c7ac4429f7cf39155a1b73e37.jpgATK Crest przód 92gIMG_20221129_114756.thumb.jpg.d37856af64e34f843736a97e648b168d.jpg

W  Haute Route widać profilowanie i cieniowanie elementów co dało 12g mniej niż CrestIMG_20221129_114911.thumb.jpg.acacc82e7088ef2968f436af23180bdc.jpg

ATK Haute Route tył 152gIMG_20221129_115017.thumb.jpg.6734d0598f07e3da816bbe42086661a5.jpg

ATK Crest tył 199gIMG_20221129_115103.thumb.jpg.db4e51709c6b7239b741f3c9bda7d74f.jpg

ATK Crest komplet (bez śrub) 291gIMG_20221129_115121.thumb.jpg.c629e89a8293d1a30490d15a9f9349a7.jpg

ATK Haute Route ( HR10 ) komplet (bez śrub) 227gIMG_20221129_115150.thumb.jpg.899d46559b22a7f3c023a2d380e5ad36.jpg

https://8a.pl/wiazania-pinowe-atk-haute-route-10

https://8a.pl/wiazania-skiturowe-atk-crest-10-red

Opinia o ATK Crest

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2022 o 17:18, agnel2748 napisał:

Moje ATK  Haute Route  kiedy podchodzę po nie aż takim stromym, wtedy pięta ustawiona na płasko to co jakiś czas na jednej z nart samo wskakuje ''wyższe'' położenie piętki. Bywa wkurzające bo trzeba się zatrzymać i kijkiem to przestawić.

Musisz docisnąć piętkę - aby zablokowała się między bolcami. Podchodzę głównie na płaskim i nie kojarzę aby się to mi zdarzało przy trawersowaniu - a wtedy kijkiem podwyższam dół.

Czerwone ok, czarne źle

IMG_20221124_095958.thumb.jpg.312eec3b05ec022240aebe3cd7c1ad4d.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, sstar napisał:

Jesli polecasz dla niewymagających to rozumiem ze dla nich jest to jednak dobry zestaw. Poleć jakiś inny wyraźnie lepszy w podobnej cenie i będzie git, a to, ze masz lepszy za kwotę x2 w to wierze, ale z tego niewiele wynika. Ps nawet trochę buku dali wiec nie taki znowu pazdzierz

Twoje opinie mnie mało interesują akurat. Do Ciebie nie piszę i moje rady nie są skierowane do Ciebie.

Jak chcesz ode mnie jakiejś odpowiedzi, to dla Ciebie jestem płatnym konsultantem.

 

  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Może ktoś podpowie..

Aktualnie użytkuję starszy model Hagana- Devil, pod butem 74 mm o długości 175 cm (mam 174).

Zastanawiam się nad nartą 10-15 mm szerszą aby uprzyjemnić sobie zjazd. Myślałem o długości w okolicach 170 cm.

Zbyt szerokiej nie chcę ponieważ nie mam wybornej kondycji na ciężką nartę.

Pytanie brzmi czy będę widział znaczną różnicę w zjeździe i warto wymieniać sprzęt i wydawać kasę na nowy zestaw?

 

Ps. chodzę po Beskidach

 

 

Edytowane przez cysiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, cysiu napisał:

Może ktoś podpowie..

Aktualnie użytkuję starszy model Hagana- Devil, pod butem 74 mm o długości 175 cm (mam 174).

Zastanawiam się nad nartą 10-15 mm szerszą aby uprzyjemnić sobie zjazd. Myślałem o długości w okolicach 170 cm.

Zbyt szerokiej nie chcę ponieważ nie mam wybornej kondycji na ciężką nartę.

Pytanie brzmi czy będę widział znaczną różnicę w zjeździe i warto wymieniać sprzęt i wydawać kasę na nowy zestaw?

 

Ps. chodzę po Beskidach

 

 

Mi się zdaje ze dużo zależy jaka jest proporcja między jazda po miękkim jak i po twardym. Jak w zjazdówkach. Co do zalet i wad przy podchodzeniu pewno tez tez warto się przymierzyć. PS jeżdżę na 81mm 179cm, sporo po twardym w sezonie, szerokość wiec ok! Długość czasami mogła być krótsza, czasem dobrze, ze dłuższa...

https://www.polarsport.pl/zestaw-dynafit-narty-nanga-parbat-179-wiazania-speed-turn.html

Edytowane przez sstar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, cysiu napisał:

Pytanie brzmi czy będę widział znaczną różnicę w zjeździe i warto wymieniać sprzęt

Może na początek wypożycz narty 84-90 ale -9cm od wzrostu, spróbuj 165cm Musisz sam sprawdzić czy o to Ci chodzi. Polecam Atomic Backland 86SL lub https://sport2002.pl/pl/p/Narty-Atomic-Backland-85-Skin-8586-2023/7886 zwróc uwagę że Atomic oferuje  u większości sprzedawców cenę z foką.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...