Narty - skionline.pl
Jump to content

Recommended Posts

Dzięki ale to typowo skiturowe narty.  (choć nad tymi Scottami też się zastanawiałem) Lżejsze, rdzeń paulownia, a w black-crows konstrukcja semi-cap.

Ja celuję bardziej w zjazdowe all-mountian. Kluczowy jest mocny rdzeń z topoli (ewentualnie wzmocnienia z twardszego drewna), nie mogą być też zbyt lekkie. 

Edited by Spiochu

Informacja z jednego ze sklepów sprzedającego Dynafita.

Wiązania Dynafit zakupione po 1 X 2019 mają przedłużoną gwarancję "żywotności" w wymiarze 10 lat. Produkty zakupione w Polsce w oficjalnych punktach należy zarejestrować na stronie Dynafita, wówczas otrzymuje się gwarancje 10 lat.

p.s. jest to konkretny plus w stosunku do ATK

Edited by MarioJ

Ponieważ dzisiaj ostatecznie skompletowałem podstawowy zestaw, chciałbym poruszyć temat kosztów.

Buty - tu wybieramy takie, które najlepiej pasują na naszą stopę, z odpowiedniej do aktywności grupy wagowej. Na cenę patrzymy w ostatniej kolejności. Warto jednak mierzyć buty ze starszych kolekcji, tańsze wersje(często są wygodniejsze) oraz szukać okazji (olx, allegro, sklepy zachodnie)

Ja wybrałem buty Fischer Travers TS, które udało się znaleźć nowe za 1000zł

Narty - mierzyć nie trzeba a wybór w necie jest ogromny. Kilkuletnie modele są tak samo dobre jak najnowsze Oprócz portali aukcyjnych polecam sprawdzić niemieckie i  francuskie sklepy. Jest tam pełno tanich a nadal bardzo dobrych nart. W przypadku nart przekraczanie 1200zł to już rozrzutność.

Ja wybrałem Volkl Kanjo 168cm (18/19), za nowe zapłaciłem 198 eur(ok. 850zł+prowizja banku) z przesyłką z Niemiec.(były po 3 dniach!!)

Wiązania - podstawowe modele pinowe można dostać już poniżej 1000zł. Za wypasione modele od ATK, często potrzeba wyłożyć 2x tyle. Warto zastanowić się, czy podstawowy model,  będzie nie tylko tańszy, ale i lepszy do naszej aktywności. Taką filozofie ma Wujot, który używa bardzo minimalistycznych wiązań.

Ja wybrałem nowość na sezon 19/20 czyli Fritschi Xenic, za które zapłaciłem 1049zł (później można je było kupić nawet taniej, bo za 980zł - promocja -30% na wszystko)

Dodatkowo zamówiłem skistopery za 164zł

Foki

Na tym elemencie nie warto oszczędzać Tradycyjnie jednak trzeba czekać na promocje.

Ja wybrałem Colltex Race PDG 110mm, za które zapłacę 469zł.

Podsumowując, koszt kompletu wyniósł

Buty 1000zł

Narty 890zł

Wiązania 1049zł

Skistopery 164zł

Foki 469zł

Razem 3572zł

Tyle kosztował mnie komplet nowy, dobrej klasy i wybierany zgodnie z preferencjami. Jedynie w przypadku wątpliwości wybierałem opcję tańszą.

Zrezygnowałem też z topowych wersji carbonowych, jednak nie tylko z uwagi na cenę, ale również trwałość, czy wygodę użytkowania.

Waga kompletu to 6kg (+ foki i skistopery ok 0,5kg)

Buty - 2320g/para

Narty 3050/ para

Wiązania 625g/para

Edited by Spiochu
  • Like 2
  • Thanks 2

Spiochu, gratuluję zestawu. Widać że uzyskanie dobrej ceny wymaga sporo własnej pracy. Trzeba mocno przeszukiwać sieć i czyhać na okazje. Osobiście zmieniłbym w Twoim zestawie narty, w stosunku do reszty sprzętu są ciut za ciężkie, można by oszczędzić 200-300g na jednej nodze. Mocno pracowałeś nad lekkością pozostałych elementów, natomiast w nartach zero kompromisów. Ale to oczywiście Twoja decyzja.

Trochę obserwuję ostatnio ceny i mogę zaproponować fajny zestaw w zgodzie z moimi przekonaniami:

Narty Salomon MTN 88 W (1200g) 169cm - w jednym miejscu cena 840zł z przesyłką, w drugim miejscu 950zł + przesyłka (wyprzedaż modelu z ubiegłego sezonu)

Wiązania ATK Crest - 1300zł na black friday w polskim sklepie

Foki Colltex Race PDG 120mm - 500zł (ten sam sklep). Do tej narty (dziób 123mm) można też rozważać foki węższe 110 i tańsze ciut

W sumie wychodzi 2640zł bez butów.

Nie proponuję żadnych butów, bo to jest kwestia doboru indywidualnego do nogi.

Salomon W to wersja kobieca, ale biorąc pod uwagę kompromis cenowy można ją polecić również dla faceta ~70kg.
To już jest narta mieszanej konstrukcji: drewno karobowe, włókna węglowa, ścianki abs, płyta tytanal w części środkowej. Dość solidna konstrukcja jak na nartę skiturową.

Normalna cena bieżącego modelu MTN 88 w sezonie to ~1600-1800zł lub więcej

• Thanks 1

Cytat

Czy ktoś wie jak w tym roku będzie u Pingwina na Czarnym Groniu ? Ruszy niebieska 6 ???

W tym roku, na Czarnym Groniu wyciągi nieczynne. Wstęp tylko dla skiturowców ;)

Cytat

Spiochu, gratuluję zestawu. Widać że uzyskanie dobrej ceny wymaga sporo własnej pracy. Trzeba mocno przeszukiwać sieć i czyhać na okazje. Osobiście zmieniłbym w Twoim zestawie narty, w stosunku do reszty sprzętu są ciut za ciężkie, można by oszczędzić 200-300g na jednej nodze. Mocno pracowałeś nad lekkością pozostałych elementów, natomiast w nartach zero kompromisów. Ale to oczywiście Twoja decyzja.

Rozważałem też lżejsze narty. Zarówno mtn 88 jak i modele Hagana (Ride 83/87, Core 83). Od początku jednak, planowałem narty ok. 1500g/szt i w końcu zostałem przy tej opcji. Liczy się dla mnie przyjemny zjazd, a w nartach najbardziej odczuwa się ubytek wagi.  Z tym zestawem i tak sądzę, że dam radę podejść wszystko co konieczne. Jak będzie okazja to może spróbuję zrobić jakiś test kondycyjny, bo na chwilę obecną, nie mam pojęcia jaki jest mój poziom. Zmiana nart pewnie wpłynęłaby na komfort podchodzenia, ale też nie spowoduje, że nagle zamiast 1.5k zrobię 2k verticalu.

Miałem natomiast w ręku sporo nart turowych i te lekkie modele są zaskakująco sztywne. (inaczej niż kiedyś) Muszę sobie  wypożyczyć taki zestaw, by zobaczyć jak się na tym jeździ.

W dniu 30.11.2019 o 01:58, Spiochu napisał:

Ponieważ dzisiaj ostatecznie skompletowałem podstawowy zestaw, chciałbym poruszyć temat kosztów.

Gdzie wyczaiłeś taaakie ceny? :)

28 minut temu, Spiochu napisał:

Odpowiadałem już na tego posta i nie widzę swojej odpowiedzi????

W dniu 8.12.2019 o 23:07, Spiochu napisał:

Przecież napisałem.

Buty Olx

Narty sklep w De

Wiązania i foki sklep  z wrocka (promocja -30%)

To się cały czas zmienia, więc nie ma jednego najlepszego sposobu.

Jak na giełdzie. Śledzisz regularnie ceny, jak wyłapiesz odchylenie od normy to kupujesz.

Zestaw jest ok. Pod warunkiem, że buty idealnie pasują na Twoja stopę.

Foki, koledzy radzą modele race.

Dedykowane do narty to zwykle jakieś podstawowe modele (cięższe, o gorszym poślizgu ale bardziej trwałe)

• Thanks 1

Na mojej (nowej) stronie zamieściłem linki do tabel z kompatybilnościami wiązań i butów. I jest to ciekawe.
Warto tam sprawdzać swój wybrany zestaw przed zakupem.
https://ski.priv.pl/sprzet/kompatybilnosc.html

Ciekawostki:

ATK Raider / Freeraider nie są zgodne ze Scarpa Alien RS i Alienami

Fritschi Tecton jest zgodny z większą ilością butów, niż mi się dotychczas wydawało. Uważałem że tam jest wymagana pełna podeszwa AT, a wychodzi że takie lekkie buty jako Scarpa F1, Dynafit TLT7, większość La Sportiva, Fischery.

• Thanks 2

Do bardzo ambitnego skialpinizmu oraz przejść wspinaczkowych z nartami na plecach mogą mieć jakieś zastosowanie. Dla zjadacza chleba bez sensu.

• Like 1

Ja widziałem gdzieś że żołnierze są też odbiorcami tego typu produktów. Chyba nawet jeden z producentów zrobił taki model "pod zamówienie wojska". Dla normalnego skitour jest to bez sensu, nie ma to zastosowania. Narty są droższe i cięższe przez to i pewnie mniej trwałe.

Mimo złożenia i tak narty nie mieszczą się do plecaka czy podróżnej torby. Przemysł i linie lotnicze wypracowały sposób przewożenia całych nart, są torby narciarskie na rynku, są oferty na przewożenie bagażu sportowego.

• Like 1

W Ischgl widziałem snowboardzistę podchodzącego na krótkiej, chyba składanej "narcie". Wziąłem w cudzysłów bo to była chyba jakaś samoróbka, nie pomalowana i w kolorze aluminium i prosta (nietaliowana). Wiązanie to był drut z przodu jak w Big footach. W takim sprzęcie foki mogą być naklejone na stałe.

Może to być sensowniejsze od splita. A lepsze w podchodzeniu od rakiet.

Pozdro

Wiesiek

Edited by Wujot
  • Like 1

53 minuty temu, Wujot napisał:

W Ischgl widziałem snowboardzistę podchodzącego na krótkiej, chyba składanej "narcie". Wziąłem w cudzysłów bo to była chyba jakaś samoróbka, nie pomalowana i w kolorze aluminium i prosta (nietaliowana). Wiązanie to był drut z przodu jak w Big footach. W takim sprzęcie foki mogą być naklejone na stałe.

Może to być sensowniejsze od splita. A lepsze w podchodzeniu od rakiet.

Black Diamond GlideLite 127 Snow Trekker. Super sprawa, wiązanie do butów trekkingowych (ruchome), zintegrowana foka, lekkie. Dużo lepsze niż rakiety na niezbyt strome spacery. 

130101_0000_Glidelite127_Top.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

1 minutę temu, rolin napisał:

@WujotI zamiast mieć splita to nosił deskę i te nartki?

dokładnie

Ale te "nartki" to było coś innego jak te powyżej

W

Edited by Wujot