Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze zdjęcie po zjeździe i pierwszy wywiad.

37675271_2236125859736936_5678240111578316800_n.thumb.jpg.c41b9a58d7e937988c8ce6ebc7e69fae.jpg

 

Spiochu, to do Ciebie 🙂

Było to takie wyzwanie, które mi nie dawało spokoju, bo wiedziałem, że to się da zrobić, a wiele osób uważało, że się nie da. Pozdrawiam je więc- podsumowuje swoją wyprawę.

 

W rozmowie z Maciejek Pałahickim Bargiel przyznał, że jest zmęczony... spaniem. Ja zakładałem, że będę dwa dni tylko, ale to się przedłużyło i spałem trzy noce w sumie, więc jestem zmęczony tym spaniem na tych wysokościach - mówił.Jeszcze nie spałem nigdy na 7800 metrów, a jeszcze musiałem wynieść linę i bardzo dużo bagażu, jakieś 20 kg na ramię, więc trochę mnie to zmęczyło - dodał.

Choć z początku prognozy pogodowe były dosyć dobre, to sytuacja zmieniła się podczas zejścia. Nie było widoczności. Droga wiodła przez środek ściany, więc było to dość skomplikowane, ale udało się na szczęście. Przeczekałem w obozie czwartym jakąś godzinkę i zjechałem na dół- opowiadał.

Zakopiańczyk przyznaje także, że cała akcja była ryzykowna. To są strome zbocze, bardzo narażone na lawinę, dużo lodu, który przeszkadza w uprawianiu narciarstwa i jest po prostu niebezpiecznie. Trzeba było jakoś znaleźć ten odpowiedni moment i wydaje mi się, że się udało. Trzeba było poruszać się po zupełnie innym terenie niż prowadzą zwykłe drogi wspinaczkowe- mówił Bargiel.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-polacy-w-himalajach/bargiel/news-andrzej-bargiel-dla-rmf-fm-bylo-to-takie-wyzwanie-ktore-mi-n,nId,2609960

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarioJ napisał:

Zakopiańczyk przyznaje także, że cała akcja była ryzykowna. To są strome zbocze, bardzo narażone na lawinę, dużo lodu, który przeszkadza w uprawianiu narciarstwa i jest po prostu niebezpiecznie. Trzeba było jakoś znaleźć ten odpowiedni moment i wydaje mi się, że się udało. Trzeba było poruszać się po zupełnie innym terenie niż prowadzą zwykłe drogi wspinaczkowe- mówił Bargiel.

K2-linia-zjazdu-Andrzej-Bargiel.jpg

Gratulacje dla Andrzej Bargiel za dokonanie niemożliwego, oprócz profesjonalizmu dopisało szczęście, bo ten zjazd to było balansowanie na cienkiej linie.

Dzięki forum i możliwościom internetu wciągnąłem się na żywo w kibicowanie podczas zjazdu, najgorsze było długie przebywanie w mgle na szczycie, później czekanie na każdy następny track z satelity.

K2 nie chciała tak łatwo wypuścić ze swoich łap Andrzeja ale jak się wydostał z mgły to odpuściła, na pożegnanie  wybuch gazu w przerwie zjazdu i przypalony kombinezon. Oby Andrzej był tym jednym z niewielu himalaistów którzy doczekają emerytury. 

Dziękuję wszystkim za wspólne kibicowanie i wymianę info.

37715753_1741716162591664_37270381268628

Edytowane przez surfing
  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że Bargiel jest bardzo dojrzały i potrafi tym ryzykiem balansować. Ja osobiście w niego wierzyłem i chyba to było widać 🙂 Najważniejsze że dopisały w tym sezonie warunki śniegowe. Ale filmu ze zjazdu powyżej 8000m chyba nie będzie, widoczność nie dopisała.

Bargiel zrobił co sobie zamarzył, teraz może przejść na bezpieczniejsze pozycje: bycie przewodnikiem tak jak planuje. Bardzo mnie ciekawi czy postawi sobie kolejny cel wyczynowy czy zajmie się "spokojnym" życiem ?

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Spiochu, to do Ciebie 🙂

Było to takie wyzwanie, które mi nie dawało spokoju, bo wiedziałem, że to się da zrobić, a wiele osób uważało, że się nie da. Pozdrawiam je więc- podsumowuje swoją wyprawę.

To prawda, jeszcze w zeszłym roku sądziłem, że to niemożliwe. Przede wszystkim nie znałem linii, którą udało się wytyczyć.
Dopiero oglądając przygotowania i początki tegorocznej wyprawy, pojawiła się niewielka nadzieja na sukces. To nie przypadek, że akurat Andrzejowi się udało. Lata doświadczenia w zawodach, w terenie i w pracy w Topr. Bieganie 3km vertikalu dziennie. Optymalny wiek. Wcześniejsze zjazdy z ośmiotysięczników. Zeszłoroczna próba. Aklimatyzacja na BP. Poważny budżet wyprawy, lekki sprzęt czy wreszcie oglądanie linii z drona. To były lata ciężkiej pracy o czym nie wolno zapominać.

Poprzez swój profesjonalizm, Andrzej jak nikt wcześniej okazał górze wielki szacunek i ona pozwoliła mu zjechać.
 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emocje były, szczególnie związane z zachmurzeniem. 

 

Grzegorz Bargiel zdradził, że jego bratu dopisuje humor. Kiedy zjechał z K2, to pierwsze zdanie jakie napisał do rodziny brzmiało: "Bartek wylądował dronem na K2 i musiałem mu go zwieźć na dół".

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-grzegorz-bargiel-w-rmf-odetchnelismy-z-ulga-gdy-andrzej-dotk,nId,2610001#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, waldek~ napisał:

Chyba sam w to nie wierzysz, myślę że dla takich ludzi to całe ich życie i nie potrafią siedzieć w miejscu, ale zobaczymy.

Generalnie ciągłe życie na wysokim ryzyku powoduje, że to ryzyko kiedyś odpala. Bargiel o tym mówił że zdaje sobie z tego sprawę. I że ma zamiar kiedyś skończyć z Himalajami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MarioJ napisał:

Bargiel zrobił co sobie zamarzył, teraz może przejść na bezpieczniejsze pozycje: bycie przewodnikiem tak jak planuje. Bardzo mnie ciekawi czy postawi sobie kolejny cel wyczynowy czy zajmie się "spokojnym" życiem ?

 

Gdzieś czytałem w internecie, że kulminacją projektu ma być zjazd z Mt. Everest bez tlenu. To był jakiś artykuł już sprzed jakiegoś czasu - nie było tam mowy np. o tym zjeździe z K2. Pytanie więc, czy zjazd z K2 stał się "kulminacją projektu", czy rzeczywiście dopiero zjazd z Everestu nią będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja exclusive, pizza w bazie, malowane narty i filmy itd. 🙂

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/jako-pierwszy-wszedl-na-k2-i-z-niego-zjechal-opowiesc-o-lawinach-szczelinach-i-braku-tlenu,855884.html

 

pojawiło się coś na profilu Bartka, trzeba przewijać i będą krótkie filmy

 

Edytowane przez MarioJ
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyn niesamowity. Ale też zastanawia mnie ten dron z którego to filmowali. Musi to być jakaś bardzo specjalna wersja tego Mavic Pro. Znalazłem że on (w wersji sklepowej) ma maksymalny czas lotu 27min i pułap 5000m. Pułap to wysokość powyżej której prędkość wznoszenia spada poniżej  ok 30m/min. Czyli samo wznoszenie z bazy na wys szczytu powinna mu zająć 100 min !!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kskuski napisał:

zastanawia mnie ten dron z którego to filmowali

Cytat

 

Niesamowite. Wygląda na to, że przy okazji wyprawy na K2 bijesz rekordy w tej dziedzinie. Nie dość, że to na pewno pierwsza akcja ratunkowa na takiej wysokości z wykorzystaniem drona, to widziałem, że udało się wykonać zdjęcia z 8400 m! Jakie urządzenie pozwala na takie loty?

Jest to dron DJI mavic pro, lecz żeby latać na takich wysokościach musiałem go przeprogramować. Startuję z bazy. W planie mam wlot na szczyt K2 i nagranie Jędrka na szczycie. Ostatnio prawie się to udało, gdy fotografowałem drogę dla Andrzeja.

 

https://wspinanie.pl/2018/07/dron-bartek-bargiel-broad-peak/

k2_andrzej_bargiel_marekogien-343.jpg

k2_andrzej_bargiel_marekogien-342.jpg

Edytowane przez surfing
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...