Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Koniec kieleckiego Telegrafu :(


kmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Smutne, ale prawdziwe. Jeden z najbardziej znanych, najbardziej wymagający stok w regionie świętokrzyskim, tj. Telegraf przestaje istnieć :( A dokładnie zainstalowany na nim kilka lat temu wyciąg krzesełkowy. Zimy jak zimy, ale polityka cenowa i organizycyjna właścicieli faktycznie mogła zniechęcać albo ograniczać korzystanie z niego. Czy będzie jakiś orczyk w zamian, czy Telegraf jeszcze kiedykolwiek ruszy? Ciężko powiedzieć. A miałem do niego 3 minuty samochodem.

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,22240412,wyciag-odjezdza-z-telegrafu-bylo-za-malo-chetnych-do-korzystania.html

  • Confused 3
  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kmarcin napisał:

Smutne, ale prawdziwe :( 

Niestety - złe zarządzanie, fatalna polityka cenowa, przedpotopowy system naśnieżania, ratrak chyba z lat 80siątych... niechlujne przygotowanie stoku (pisałem o tym w ostatnich swoich relacjach) i taki mamy finał.

Górka fajna a totalnie zapuszczona :( niech wygonią w cztery wiatry ludzi, którzy tym zawiadywali, to może ktoś sensowny przyjdzie i odbuduje to miejsce dla narciarzy.

Jak dla mnie mała strata, bo i tak jeździłem tam w ostatnich latach sporadycznie ze względu na powyższe.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kmarcin napisał:

Smutne, ale prawdziwe. Jeden z najbardziej znanych, najbardziej wymagający stok w regionie świętokrzyskim, tj. Telegraf przestaje istnieć :( A dokładnie zainstalowany na nim kilka lat temu wyciąg krzesełkowy. Zimy jak zimy, ale polityka cenowa i organizycyjna właścicieli faktycznie mogła zniechęcać albo ograniczać korzystanie z niego. Czy będzie jakiś orczyk w zamian, czy Telegraf jeszcze kiedykolwiek ruszy? Ciężko powiedzieć. A miałem do niego 3 minuty samochodem.

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,22240412,wyciag-odjezdza-z-telegrafu-bylo-za-malo-chetnych-do-korzystania.html

Szkoda że piszesz w takim sensacyjnym stylu :(

Jak zobaczyłem ten tytuł "Koniec kieleckiego Telegrafu" to prawie zemdlałem. Jeździłem tam kilka razy, mam rodzinę w Kielcach.

Tymczasem na końcu artykułu stoi "Na Telegrafie planują teraz wrócić do wyciągu orczykowego", czyli to nie koniec, tylko reforma :) Jest nadzieja, że stok nadal będzie działał.

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎08‎-‎17 o 12:15, kmarcin napisał:

 Smutne, ale prawdziwe. Jeden z najbardziej znanych, najbardziej wymagający stok w regionie świętokrzyskim, tj. Telegraf przestaje istnieć :( A dokładnie zainstalowany na nim kilka lat temu wyciąg krzesełkowy. Zimy jak zimy, ale polityka cenowa i organizycyjna właścicieli faktycznie mogła zniechęcać albo ograniczać korzystanie z niego. Czy będzie jakiś orczyk w zamian, czy Telegraf jeszcze kiedykolwiek ruszy? Ciężko powiedzieć. A miałem do niego 3 minuty samochodem.

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,22240412,wyciag-odjezdza-z-telegrafu-bylo-za-malo-chetnych-do-korzystania.html

krzesełek nie ma już jakiś czas - sprzedali do Lublina chyba. ale jest nadzieja. info z FB:

W związku z pojawieniem się w mediach informacji dotyczących wyciągu narciarskiego na Telegrafie, uprzejmie informujemy, iż rzeczywiście kolej krzesełkowa została sprzedana.
Niemniej jednak w nadchodzącym sezonie zimowym 2017/2018 stok Telegraf będzie udostępniony narciarzom.
Wszelkie informacje dotyczące wyciągu, atrakcji oraz terminu otwarcia będą regularnie zamieszczane, więc obserwujcie uważnie nasz fanpage.

Edytowane przez mifilim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marboru

nie do końca się zgadzam z takim jednoznacznym potraktowaniem tej kultowej miejscówki. owszem ceny były słabe ale opcja 10-13 była OK. co do przygotowania stoku to moim zdaniem jest akurat odwrotnie - to jeden z lepiej robionych stoków. fakt, nadziałeś się na "grudki lodowe" na początku sezonu na sztucznym śniegu - co jest normalne w wielu miejscach - ale to nie oznacza, że tak jest zawsze. wręcz przeciwnie - np. gdy wielu właścicielom nie opłaca się ratrakować na wiosnę, telegraf jest zwykle pięknie zrobiony. Wiem co mówię - okresami bywałem tam codziennie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia ‎20‎.‎08‎.‎2017 o 00:05, mifilim napisał:

@Marboru

nie do końca się zgadzam z takim jednoznacznym potraktowaniem tej kultowej miejscówki. owszem ceny były słabe ale opcja 10-13 była OK. co do przygotowania stoku to moim zdaniem jest akurat odwrotnie - to jeden z lepiej robionych stoków. fakt, nadziałeś się na "grudki lodowe" na początku sezonu na sztucznym śniegu - co jest normalne w wielu miejscach - ale to nie oznacza, że tak jest zawsze. wręcz przeciwnie - np. gdy wielu właścicielom nie opłaca się ratrakować na wiosnę, telegraf jest zwykle pięknie zrobiony. Wiem co mówię - okresami bywałem tam codziennie. 

Michał - z jednym zgoda, z kultową miejscówką. Drugie: pisanie, o przygotowaniu Telegrafu i pisanie, że był jednym z lepiej robionych stoków jest co najmniej twierdzeniem, które może manipulować opinią. Dlaczego? Grudki a nawet bryły lodowe występowały tam od kiedy pamiętam - zawsze. Czy wczesną zimą, czy wiosną... zawsze. Oczywiście bywały dni, kiedy natura i duży mróz, wiosenne mocne przymrozki pomagały utrzymać nawierzchnię w super stanie, ale była to rzadkość - bezpośredni wpływ na tak słabe warunki miał archaiczny system naśnieżania i ratrak z "lumpeksu".

Natomiast jeśli Twoje twierdzenie dotyczy jedynie stoków z miasta Kielce i bezpośrednich okolic (Bałtów leży ok 90 km od Kielc choć to świętokrzyskie, ...Konary podobnie) - to zgodzę się. Dlaczego się zgodzę? Bo wyłączając dwa przytoczone ośrodki, z nawiasu, w poprzednim zdaniu - kielecczyzna upada narciarsko :( I tu olbrzymi żal...

Bo:

1. Stadion, to górka do nauki bądź małych dzieci - nie można go brać pod uwagę do oceny przez nawet średnio jeżdżących narciarzy.

2. Niestachów - to zwyczajnie zbyt krótka górka do śmigania...

3. Krajno - tu duży pozytyw za zmiany w ośrodku... ale niestety stok choć długi, to bardzo płaski... też pewnie pisząc "to lepiej z robionych stoków" nie miałeś tego miejsca pod uwagą jeśli chodzi o przygotowanie...?

4. Tumlin - od dwóch lat, a zwłaszcza w ostatnim sezonie... masakra jeśli chodzi o przygotowanie :( Ratrakowego zmienili? Ratrak przecież mają ok... Nie ratrakują, bo niska frekwencja? Pewnie tak. Tylko jeśli chodzi o tą górkę (dotychczas Tumlin bardzo, bardzo lubiłem), to również wchodzą w grę kwestie sprzętowe... armatki śnieżne, system naśnieżania - masakra... wyciąg i dbanie o niego - pożal się Boże... Krótko podsumowując - życzyłbym sobie o zdecydowanej poprawy jakości w tym miejscu.

5. Bodzentyn - ma klimat, lubię go... ale przygotowany, to on nie jest dobrze nigdy. Górka rodem z PRLu...

Dwa ośrodki narciarskie w okolicach Kielc zostały zamknięte... obawiam się, że niebawem mogą być kolejne... :( 

Brak inwestycji = brak narciarz = brak opłacalności = upadek :( 

 

Zostaje nam dwa świętokrzyskie miejsca na narty, w których nadzieja... gdzie wierzę, że jeszcze długo będzie można szusować:

1. Bałtów, który jest ekstraklasą na miarę całej Polski (nie boję się tego napisać)... ehhh gdyby tylko jeszcze tutejsze stoki były dwa razy dłuższe.

2. Konary - świetnie i prężnie rozwijające się miejsce, które zdecydowanie bije wszystkie górki z Kielc i bezpośredniej okolicy. Minus Konar, to niestety również poziom trudności stoku - jest nieco za płasko u góry :( 

 

Sorry za taką długą rozprawkę - ale zostałem wywołany do tablicy i dopiero z opóźnieniem, to zauważyłem.

 

PS. Uściślając - Telegraf ma zdecydowanie najlepsze warunki naturalne w postaci nachylenia dla dobrych narciarzy, czy kiedyś ktoś to wykorzysta z myślą o narciarzach?

 

10 godzin temu, mifilim napisał:

no i dobrze. może wreszcie ktoś ogarnie tą górkę z głową

 

Michał... i tutaj obawiam się, że Telegraf z kultowego, narciarskiego miejsca przemieni się w "park rozrywki" gdzie po lesie niesie muzyką disco polo... "Ona tańczy dla mnie" i różne takie tam... W poprzednich inwestycjach nowego właściciela Telegrafu niestety tak jest.

Obym się mylił, ale to niestety duże, negatywne prawdopodobieństwo :( 

Odpukam w niemalowane i powtórzę: obym się mylił... i oby nowy właściciel zainwestował nie tylko w orczyk (oby był nowy i z odpowiednią przepustowością, szybki) ale również głównie w nowe armatki do naśnieżania oraz sprawny ratrak. Oby nie inwestował w głośniki z głośną muzyką.

Oby nowy właściciel wzorował się na Bałtowie i równał do najlepszych, a nie zapewnił jedynie funkcjonowanie Telegrafu wg starych standardów. Tego sobie, Tobie i wszystkim życzę.

Pozdrawiam

marboru

Edytowane przez marboru
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marboru napisał:

Michał - z jednym zgoda, z kultową miejscówką. Drugie: pisanie, o przygotowaniu Telegrafu i pisanie, że był jednym z lepiej robionych stoków jest co najmniej twierdzeniem, które może manipulować opinią. 

Mariusz, manipulować to można faktami. Ja wyraziłem swoją opinię :D Nadal ją podtrzymuję: Telegraf był zazwyczaj DOBRZE ROBIONY! Cóż, może mam szczęście? 9_9 Zaznaczam, że jeździłem z reguły rano 10-13. Owszem, też widziałem "Grudki a nawet bryły lodowe"  ale nie była to reguła. Powtórzę się: bywało, że jeździłem tan codziennie więc chyba wiem o czym piszę.  Jestem z Kielc i tu się narciarsko wychowałem. A nie piszę tego, żeby ich bronić.  

Odnośnie nowego właściciela, to nie wie kim jest i mam nadzieję, że nie spełni się czarny scenariusz o którym pisałeś. 

Co do Tumlina. to też ten stok lubię ( i wiem, że trzeba mieć ciemne ubrania na wyciągu :x) i wg. mnie przygotowanie było OK ale w zeszłym sezonie - jak wiesz - za dużo to ja nie pojeździłem :$

Reasumując, staram się nie używać alpejskich standardów do oceny kieleckich stoków bo to nie ma sensu. 

PEACE B|

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, marboru napisał:

 

5. Bodzentyn - ma klimat, lubię go... ale przygotowany, to on nie jest dobrze nigdy. Górka rodem z PRLu...

Hej Mariusz!

Zgodnie ze starą zasadą nigdy nie mów nigdy, nie mogę się z Tobą zgodzić. Chcę bronić Bodzentyna. Z jednej strony piszesz ma klimat, lubię go, a z drugiej górka rodem z PRLu  (rozumiem, że to pejoratywne określenie). O PRLu nie będę dyskutował, ale cały narciarskie dzieciństwo w nim spędziłem i zawsze ze wszystkich górek i gór byłem zadowolony. A każdy dzień na nartach był dla mnie szczęśliwy, a tych dni było bardzo dużo, większość z nich pamiętam do dzisiaj. Żeby pojeździć w Bodzentynie musiałem przejechać prawie 500 km. I nie żałuję. Mimo złej pogody, ciepło, mżawka, mgła, moim skromnym zdaniem stok był przygotowany jak na te warunki perfekcyjnie, co kłóci się z Twoim stwiedzeniem "...ale przygotowany to on nie jest dobrze nigdy". Patrząc geograficznie nie będzie to top ośrodek, ale dla lokalesów czy takich jak ja oszołomów to wystarczająca trasa do jazdy na nartach. Dla mnie ma wszystko co mały ośrodek powinien mieć, a nawet więcej. Jest górka, jest wyciąg, jest śnieg, jest ratrak, jest duży darmowy parking, jest wypożyczalnia sprzętu, jest bar-restauracja, jest darmowa toaleta, a nawet buda dla psa (co ja jako miłośnik zwierząt bardzo cenię) i na dokładkę mało narciarzy. Nawet ognisko było, na którym można przyrządzić coś z własnych zapasów żywieniowych. Mam nadzieję odwiedzić Bodzentyn w tym sezonie kolejny raz i że mnie ponownie nie rozczaruje (może uda się spotkać kilku kolegów z forum przy okazji). Oczywiście moja opinia może być jednostkowa i dla innych myląca,  bo moje oczekiwania narciarskie są niewymagające i niewielkie.  Zwłaszcza jak piszą koledzy o naszych (polskich) inwestycjach narciarskich i własnych oczekiwaniach, to u mnie włosy stają dęba.

Pozdrawiam serdecznie.

PS O innych opisanych przez Ciebie ośrodkach nie mogę się wypowiedzieć, bo ich nie znam, ale może kiedyś....

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie Telegrafu warto zwrócić uwagę na marnotrawstwo, czy rozdawnictwo, publicznych pieniędzy. Telegraf dostał sporą dotację na wyciąg. Aby dostać taką dotację trzeba złożyć odpowiednie wnioski i załączyć biznesplany. Ktoś to zatwierdza i daje kasę. Kasę bierze gość, przez okres trwałości, ( 5 lat) ma na swoim stanie mienie a potem.... sprzedaje. Z reguły dotacja wynosi 60-70% wartości inwestycji. Bogaty bierze, bidny płaci. Na marginesie sprawy można zadać pytanie, jaki to jest nadzór nad takimi inwestycjami. Kto i jak weryfikuje wnioski. Odpowiedź dajcie sobie sami, a za przykład fachowości kadr zarządczych niech posłuży ostatnia nominacja elektromontera-ekonomisty na stanowisko prezesa ważnej instytucji odpowiadającej za kształtowanie i ochronę środowiska!   

Co do samego Telegrafu jako stacji narciarskiej. Mam nadzieję, że nie zniknie z mapy ON. Ostatnio widziałem jednak reklamy Telegrafu jako miejsc na imprezy komunii w 2018r, i inne imprezy okolicznościowe dla klienteli   nawet ponad 100 osób. Czyżby przebranżowienie? Czy może dywersyfikacja usług i wzięcie nowej dotacji na zwiększenie konkurencyjności?  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bumer napisał:

 Co do samego Telegrafu jako stacji narciarskiej. Mam nadzieję, że nie zniknie z mapy ON. Ostatnio widziałem jednak reklamy Telegrafu jako miejsc na imprezy komunii w 2018r, i inne imprezy okolicznościowe dla klienteli   nawet ponad 100 osób. Czyżby przebranżowienie? Czy może dywersyfikacja usług i wzięcie nowej dotacji na zwiększenie konkurencyjności?  

mam nadzieję, że tylko dywersyfikacja...a nie dywersja. :ph34r:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...