Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Grubość pokrywy lodowej w wielu miejscach wynosi kilkadziesiąt metrów,  nie da się na niej posadowić słupy pod kanapy.  Stąd tak popularne na lodowcach są koleje gondolowe różnego rodzaju, podpory  umiejscowione na skałach. Dla mnie orczyki ok , ale np w Kaunertalu po 6 dniach i 6 godzin dziennie to marzyłem o czymkolwiek innym niż orczyk. Parę patentów na orczyk też mieliśmy, ale niech każdy dochodzi do tego sam, radocha z tego większa. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia Tuesday, September 19, 2017 o 11:25, Chrumcia napisał:

na Dolinach byly w tym roku - 2017 :) w tamtym roku na Julianach

W takim razie musielismy razem startowac, bo tez bylam :)

No to trochę nas było w jednym czasie. Artix z córką,  Johnny z Dżonką, chyba też Andy i ja z Anią. Nie wszyscy startowali w zawodach, ale jazda była przednia, a ja wspomnienia mam radosne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, marionen napisał:

No to trochę nas było w jednym czasie. Artix z córką,  Johnny z Dżonką, chyba też Andy i ja z Anią. Nie wszyscy startowali w zawodach, ale jazda była przednia, a ja wspomnienia mam radosne.

Bylo bardzo milo, szkoda tylko ze tak krotko :(

W tym sezonie odrobumy ;)

 

Edytowane przez artix
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, marionen napisał:

Absolutnie się z Tobą nie zgadzam. Na lodowcach są miejsca w których orczyki się obronią, choćby ze względów technologicznych!

Ze mną nie musisz się zgadzać. Gdybyś w ostatnim ćwierćwieczu trochę intensywniej odwiedzał Alpejskie ośrodki to zauważył byś zmiany jakie tam nastąpiły.

Wszystkie topowe ośrodki wymieniają orczyki/talerzyki na znacznie wygodniejsze kolejki,

nie zauważyłem by w miejsce starego wysłużonego orczyka/talerzyka postawiono nowy tego samego rodzaju. 

Nawet na tzw. "lodowcach" da się stawiać krzesła a tam gdzie wieją silne wiatry kolejki typu 3S i Funitel, które wożą ludzi przy sile wiatru do 100kmh.

Zresztą nie musisz tam jechać - zobacz na naszym podwórku - Szczyrk, Wisła, Jasna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Jeeb napisał:

nie zauważyłem by w miejsce starego wysłużonego orczyka/talerzyka postawiono nowy tego samego rodzaju. 

I z tego powodu każda firma produkująca wyciągi ma w ofercie orczyki

https://www.leitner-ropeways.com/en/products/surface-lifts-27/

https://www.doppelmayr.com/en/products/surface-lift/

http://www.tatralift.eu/pl/product/type-lvh-2/

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jeeb napisał:

Ze mną nie musisz się zgadzać. Gdybyś w ostatnim ćwierćwieczu trochę intensywniej odwiedzał Alpejskie ośrodki to zauważył byś zmiany jakie tam nastąpiły.

Wszystkie topowe ośrodki wymieniają orczyki/talerzyki na znacznie wygodniejsze kolejki,

nie zauważyłem by w miejsce starego wysłużonego orczyka/talerzyka postawiono nowy tego samego rodzaju. 

Nawet na tzw. "lodowcach" da się stawiać krzesła a tam gdzie wieją silne wiatry kolejki typu 3S i Funitel, które wożą ludzi przy sile wiatru do 100kmh.

Zresztą nie musisz tam jechać - zobacz na naszym podwórku - Szczyrk, Wisła, Jasna

Cześć

Wybacz ale porównywanie warunków posadowienia wyciągu na terenach lodowcowych czy w wysokich górach (lawiny) ze Szczyrkiem nie ma większego sensu.

Co do stawiania krzeseł to ten trend jest dość oczywisty natomiast czy jest to sensowne?? W Polsce w wielu wypadkach postawiono krzesła (wyciągi tego typu stały się relatywnie tanie a ich siła przetargowa nieoceniona) który zupełnie nie mają racji bytu ze względu na stok, który obsługują. W wielu miejscach postawienie krzesła spowodowało praktycznie zablokowanie stoku dla normalnego narciarskiego ruchu.

Abstrahując od przytoczonych przeze mnie edukacyjnych wartości orczyków, które dla kogoś nieobeznanego mogą być dyskusyjne uważam, ze w wielu miejscach orczyki są po prostu niezbędne aby regulować dostęp do stoku. Jestem pewien, że sam wolałbyś jeździć na przepustowej trasie z orczykiem niż na zatłoczonej na krzesłach.

To jednak jest tylko pobocze tematu Szczyrk dla początkujących do którego to wątku proponuję powrócić pytając: Dlaczego nie tych, którzy uczyli lub uczą?

Pozdrowienia

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jeeb napisał:

Jakie są warunki uczestnictwa w tych zawodach, jakie umiejętności należy posiadać ?

Zawody dla każdego amatora :)

Wystarczy, że nawet sie ześlizgniesz - byle po wytyczonej trasie :)

Sporo kategorii wiekowych, puchary dla najlepszej 3, dyplomy do 6 miejsca a na koniec nagrody rzeczowe losowane wśród WSZYSTKICH uczestnikow ;)

Polecam, szczegolnie ze warto brac udzial w kilku eliminacjach i zbierac punkty pucharu polski i wystartowac jeszcze na koniec na finale :)

wszystko na stronie familycup.pl

kalendarz zimowych zawodów niedlugo powinien sie pojawic na stronie, ale regulamin i wszystko jest.

Polecam kazdemu :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Mitek napisał:

Jestem pewien, że sam wolałbyś jeździć na przepustowej trasie z orczykiem niż na zatłoczonej na krzesłach.

Dlatego, z tego co pisze TMR, orczyki nie znikną ze Szczyrku. Z mojego punktu widzenia całe szczęście. Nie można powiedzieć "umiem jeździć na nartach", jeśli nie radzę sobie na orczyku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Wybacz ale porównywanie warunków posadowienia wyciągu na terenach lodowcowych czy w wysokich górach (lawiny) ze Szczyrkiem nie ma większego sensu.

Co do stawiania krzeseł to ten trend jest dość oczywisty natomiast czy jest to sensowne?? W Polsce w wielu wypadkach postawiono krzesła (wyciągi tego typu stały się relatywnie tanie a ich siła przetargowa nieoceniona) który zupełnie nie mają racji bytu ze względu na stok, który obsługują. W wielu miejscach postawienie krzesła spowodowało praktycznie zablokowanie stoku dla normalnego narciarskiego ruchu.

Abstrahując od przytoczonych przeze mnie edukacyjnych wartości orczyków, które dla kogoś nieobeznanego mogą być dyskusyjne uważam, ze w wielu miejscach orczyki są po prostu niezbędne aby regulować dostęp do stoku. Jestem pewien, że sam wolałbyś jeździć na przepustowej trasie z orczykiem niż na zatłoczonej na krzesłach.

To jednak jest tylko pobocze tematu Szczyrk dla początkujących do którego to wątku proponuję powrócić pytając: Dlaczego nie tych, którzy uczyli lub uczą?

Pozdrowienia

 

Hej

Wybaczam , nie było to moim zamiarem, piszę jedynie o tym co zaobserwowałem na stokach narciarskich.

Wierz mi że jak tylko jest okazja to korzystam z orczyka , ostatnio w Oberstdorfie Höllwieslift, stromy, długi tylko 2 czerwone trasy w lesie i żadnych ludzi.

Niestety planują przebudowę na szybkie 6 osobowe krzesła.

Wracając do Szczyrku to na koniec ubiegłego tysiąclecia było tam ok. 20orczyków a za 3-4 lata jak TMR zrealizuje swoje plany pozostanie tylko ten na Dolinach

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia Thursday, September 21, 2017 o 10:42, Jeeb napisał:

... Gdybyś w ostatnim ćwierćwieczu trochę intensywniej odwiedzał Alpejskie ośrodki to zauważył byś zmiany jakie tam nastąpiły.

Wszystkie topowe ośrodki wymieniają orczyki/talerzyki na znacznie wygodniejsze kolejki,

nie zauważyłem by w miejsce starego wysłużonego orczyka/talerzyka postawiono nowy tego samego rodzaju. 

Nawet na tzw. "lodowcach" da się stawiać krzesła a tam gdzie wieją silne wiatry kolejki typu 3S i Funitel, które wożą ludzi przy sile wiatru do 100kmh.

Zresztą nie musisz tam jechać - zobacz na naszym podwórku - Szczyrk, Wisła, Jasna

Z takim światowcem jak Jeeb nie śmiem się nawet porównywać. Ja o zmianach nic nie pisałem, jedynie twierdzę, że orczyki i talerzyki się obronią same. Są miejsca gdzie nie da się ich zastąpić, ze względu na długość, nachylenie, koszty czy trawersy - lepszej alternatywy nie ma. Co do lodowców to jesteś "lekko" niedoinformowany (choć to chyba niemożliwe). Lód na lodowcach to nie skała czy ziemia i jest w ciągłym ruchu (płynie niczym rzeka, choć w innym tempie) Dlatego tam gdzie jest gruba warstwa lodu są orczyki, a nie kanapy. Podpory pod orczyki są dużo mniejsze i lżejsze od tych do kanap, stąd stosunkowo łatwo je zdemontować i przestawić. Dlatego kiedy spływają z lodem w dół, co jakiś czas są od kopywane i ponownie przestawiane do góry. Z kanapami jest to przy obecnych technologiach awykonalne. Szkoda, że tak rzadko jeździłeś na lodowcowych orczykach, zobaczył byś, ile mimo wszystko pracy trzeba, by taką podporę odkopać i przestawić.

Pozdrawiam serdecznie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Dnia ‎31‎.‎01‎.‎2018 o 21:13, waldek~ napisał:

pierwszy dzień na nartach, nachylenie golgoty

doskonale, zresztą można było się spodziewać po starszych filmikach jak miał lat 6

Jakie ma narty ?

Edytowane przez Jeeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jeeb napisał:

Jakie ma narty ?

Fischer Superior RC4, radius 10, 108-66-93, dlugość 120

Czekamy na śnieg bo ma iść na weekendowy kurs poprawiający technike. W tym ośrodku gdzie jest to organizowane nie ma naśnieżania i w tym sezonie działa w kratkę :(

Chce żeby wyeliminowali błędy bo napewno jakieś robi. A później będzie mnie uczył xD

 

 

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
3 godziny temu, Jeeb napisał:

 

@waldek~ a gdzie to jest ten Ski Kreuzberg ?

wrzuc prosze aktualny filmik z jazda mlodego mistrza

Nie przesadzaj, instruktor znalazł duzo błędów w technice mojego syna, żeby dobrze jeździć to potrzebował by więcej lekcji z instruktorem. Nie mam nowych filmów, w tym roku nadrobimy zaległości.

Ośrodek znajduje się w środku Niemiec, (Bawaria-Rhön) górka 928 m, jest bardziej znana z piwa ponieważ  znajduje się tam klasztor w którym robią swoje piwo, bardzo dobre, można tam zjeść i się napić.

Mapa ośrodka

http://www.skilifte-kreuzberg.de/skigebiet.php

Niestety nie ma naśnieżania więc wszystko zależy od opadów śniegu. Ogólnie trasy fajne, zróżnicowane, można fajnie pojeździć. Stare orczyki ale działają bez problemów. Zaraz obok znajduje się drugi ośrodek Arnsberg

http://arnsberglifte.de/pistenplan_m.php

 

Dużą zaletą tych ośrodków jest mała ilość ludzi, poza niedziela, ale i tak nie jest to atak w Szczyrku.

W okolicy jest dużo małych ośrodków gdzie mają naśnieżanie, często jeździmy na Wasserkuppe, pierwsi zaczynają sezon i ostatni kończą, ale trasy nie są zbyt długie ale jest fajny klimat.

https://www.skilifte-wasserkuppe.de/skilifte/

Nie są to Alpy ani nawet Szczyrk ale są blisko, 20min i jesteśmy na nartach. Często jeździmy przez cały tydzień po pracy na narty, do 20-tej wieczorem. Pomimo tego że nie są to jakieś wypasione ośrodki to cieszymy się że są w okolicy i możemy pojeździć.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

najlepiej uczyc sie na kuligu jak ktos nie ma wpoblizu gór , ja zawsze za małolata jak miałem od 6 do 15 lat byłem ciagany przez samochody, ciagniki, konie, po wiejskich zasnierzałych drogach zawsze podpinałem sie na samym koncu i powiem iz poczatkowo cały czas miałem gleby ale z czasem nauczyłem sie tak jezdzic i nawet pozniej ciagali mnie coraz szybciej nawet 80/90km na godzine to pozniej szybciej sie auto wrowie znalazło niz ja sie wywaliłem ,generalnie od 6 do 15 roku zycia jezdziłem sporadycznie ,czyli nie kazdy rok jezdziłem ale tego sie nie zapomina jak jazdy na rowerze mysle wiec w odstępie tych lat miałem moze z 5 lat gdzie miałem zajawke na kuligi , I najlepsze jest ze mieszkam 300 km od gór i zawsze chciałem kiedys sprobowac wgorach czy dam sobie rade , az w wieku 28 lat wybrałem sie wgory wcelu spełnienia marzen po 13 letniej przerwie gdzie niemiałem kantaktu wogole z nartami ,wiechałem na sam szczyt szczyrku ,po czym 10 min. zaczełem obserwowac ludzi jak sobie radza i jednoczesnie probojac sobie przypomniec jak to sie jedzie , i wiecie co wam powiem,? po pierwszych 25 metrach dotarło do mnie i poczułem juz taka pewnosc siebie ze wpołowie stoku ,wszyscy mnie juz wkurzali bo musiałem ich wymijac bo za wolno jezdzili i podjezdzali mi co kawałek wpierwszym zjezdzie wywaliłem sie jeden raz ale to tylko przez to ze mi dziecko sie przed de mna wywaliło i musiałem go wyminac kosztem mojej wywrotki ale od tamtej pory mam juz 32 lata i jezdze co roku po dwa razy na rak i ani razu sie jeszcze niewywaliłem ,moze to zabrzmiec arogancko i miec charakter wywyzszania sie ale nie o to mi chodzi wtym przekazie , zauwazyłem ze duzo zalezy od głowy i osrodka odpowiedzialnego za koordynacje ruchowa , niekazdy ma ja taka sama tylko nieliczni sa krolami stoków reszta jezdzi ostreoznym schematem i niektórzy wogole nigdy sie nienaucza , ale chyba mysle ameryki nieodkryłem chciałem tylko powiedziec mozna sie nauczyc jezdzic na nartach niekoniecznie majac blisko gory i polecam kazdemy poczatkujacemy wjechanie na stok i przez pierwsze 15 min obserwowanie ludzi jak sobie radza i wyobrazanie sobie tych ruchów jakie oni robia po czym samemu probowac , ogólnie wmoim mniewaniu to mozna dac komus kilka wskazuwek ktore moga pomóz ale jak sam niezałapierz to niepojdzie a te wszystkie trenerzy co ucza ludzi na stokach i po podsłuchiwaniu niektórych , stwierdzam ze to jest niepotrzebne nikomu , bo np.posługujac sie na swoich przykladach kiedy pojechałem ztrzema znajomymi gdzie zaden nigdy niejezdził na nartach i ktorzy kazdy znich wzieli po kilka godzin nauki jazdy , stwierdzam ze wydali kase wbloto , bo po kilku zjazdach znimi i co 50 m upadkami nic sie nienauczyli , ale po samozaparciu i posłuchaniu kilku moich prostych rad typu niepoddawaj sie , po trzecim zjezdzie samemu zaczeli łapac i czy bez i czy z instruktorem to mysle ze załapali by wtym samym tempie,polecam tez przed zjazdami wypic troszke alkocholu gdzie nieraz zauwarzyłem ze działa to jak magia i niektórzy po piwku z totalnego pierwszaka przemieniali sie odrazu wdobrych narciazy hmmm moze dziwne i smieszne ale wiem co widziałem lecz pewnie nie wkazdym przytpadku sie sprawdzi ale nic nie szkodzi sprobowac ;)pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mały1234 napisał:

najlepiej uczyc sie na kuligu jak ktos nie ma wpoblizu gór 

Nie zacytuję całości, żeby nie utrwalać błędów zawartych w poście. Jeżeli robisz sobie z nas jaja to duże uznanie, jeśli jednak to było na poważnie, daj znać z wyprzedzeniem gdzie i kiedy będziesz jeździł, żebyśmy mogli zmienić plany dla swojego bezpieczeństwa.

Edytowane przez kordiankw
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...