Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Austria - od nowego roku elektroniczne winiety


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Nikogo nie zainteresował temat? Ciekawe? Wydawało mi się, że elektroniczne winiety wzbudzą zainteresowanie?

Ja używam aplikacji ASFINAG od kilku lat, kiedy płacę za dodatkowo płatne odcinki i tunele. Kilka razy zaoszczędziłem w ten sposób sporo czasu na kolejkach do bramek.

Jedyny mankament, który widzę w zakupie winiet elektronicznych, to fakt, że nie będzie można ich kupić "w ostatniej chwili" :(

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Trochę pogrzebałem i okazało się, że Polak potrafi! Jak wiecie, winiety elektroniczne w Austrii są ważne dopiero 18 dni po dacie zakupu. Jak tłumaczy ASFiNAG wynika to z przepisów o ochronie konsumenta (ciekawe, że Słowaków to nie dotyczy???). Ale do rzeczy. Wyczytałem, że winieta elektroniczna jest ważna "od razu" jeżeli kupi ją przedsiębiorca!

Kolejna sprawa. Po zakupie można zmieniać datę od której winieta będzie ważna oraz nr rej samochodu! Czyli można zakupić już dzisiaj winietę np. na grudzień i w momencie wyjazdu zdecydować jaki nr rej. wpiszemy oraz zmienić termin ważności! Uwaga: dane należy zmienić dzień wcześniej do 23:59, a nie w dniu wyjazdu!!!

---------------------------------------------------------
Dlaczego winieta elektroniczna jest ważna dopiero po 18 dniach?

Z winiety lub rocznego karnetu odcinkowego w formie elektronicznej konsumenci nie mogą korzystać od razu. Są one ważne dopiero po upływie 18 dni od daty zakupu. To ograniczenie nie dotyczy przedsiębiorców. Wynika to z tego, że zgodnie z europejską dyrektywą w sprawie ochrony konsumenta klienci maja prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od zakupu produktu lub usługi online. Ponieważ odstąpienie jest możliwe nie tylko na drodze mailowej, ale również pocztą, uwzględniane są dodatkowe trzy dni na otrzymanie listu przez spółkę ASFINAG. Z tego względu winieta elektroniczna jest ważna od 18 dnia po zakupie i dopiero w tym dniu uprawnia do korzystania z autostrad i dróg ekspresowych w Austrii.

 

----------------------------------------------------

Zmiany w obrębie zakupionego produktu są zasadniczo bezpłatne wyłącznie przed rozpoczęciem ważności

Przykład 1: dokonano zakupu winiety 10-dniowej, ważnej od 10 lipca. Twój urlop się przesunął i i wyjeżdżasz dopiero 24 lipca. W tym przypadku najpóźniej do 9 lipca (23:59) musisz poprawić datę rozpoczęcia ważności zakupionej winiety.

Przykład 2: dokonano zakupu winiety 2-miesięcznej, ważnej od 16 marca. Przed rozpoczęciem ważności winiety przeprowadzasz się i otrzymujesz nowy numer rejestracyjny; numer rejestracyjny został źle wprowadzony lub chcesz skorzystać z zakupionej winiety dla innego numeru rejestracyjnego. W tym wypadku musisz zmienić dane na swoim koncie najpóźniej do 15 marca (23:59).

  • Like 2
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jadąc do Austrii, kilka dni temu, postanowiłem przetestować zakup 10-dniowej winiety przez stronę internetową, oraz działanie aplikacji. 

Przypomnę, że jeżeli kupujemy winietę jako firma, winieta jest ważna od dnia zakupu, nie trzeba czekać kilkunastu dni jak w przypadku winiet kupionych przez osoby fizyczne.
rejestracja i zakup przebiegły sprawnie, baz najmniejszych problemów. Po zakończeniu  dostałem na emaila dwa dokumenty: fakturę oraz potwierdzenie zakupu winiety.
Wygodna forma zakupu i rewelacyjna dla zapominalskich, bo można winietę kupić będąc już w Austrii.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich na forum!

Mam pytanie o zakup elektronicznej winiety jako przedsiębiorca (mam jednoosobową działalność) - czy w jakikolwiek sposób jest weryfikowane czy samochód jest służbowy, albo czy cel wyjazdu jest biznesowy (raczej nieweryfikowalne...;-) ) ?

Generalnie jadę na wczasy z rodziną prywatnym samochodem, ale za późno sprawdziłem szczegóły związane z zakupem winiet i zonk, że trzeba 18 dni przed...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 hours ago, cieply said:

Witam wszystkich na forum!

Mam pytanie o zakup elektronicznej winiety jako przedsiębiorca (mam jednoosobową działalność) - czy w jakikolwiek sposób jest weryfikowane czy samochód jest służbowy, albo czy cel wyjazdu jest biznesowy (raczej nieweryfikowalne...;-) ) ?

Generalnie jadę na wczasy z rodziną prywatnym samochodem, ale za późno sprawdziłem szczegóły związane z zakupem winiet i zonk, że trzeba 18 dni przed...

Generalnie jak zatrzymają Cię bez winiety to już Cię nie puszczą.

Jeżeli dostaniesz mandat z foto i jie zaplacisz to różnie bywa. Ja bylem u prokuratura w PL na przesłuchaniu w związku ze sprawą. Inni w ogóle nie byli ale -jak pisałem swego czasu- mieli nieprzyjemności W CZASIE ZWYKLE TO POSTOJU NA STACJI gdzie nieoznakowym radiowóz sprawdzał sobie numery będących na stacji samochodów.

Podsumowujac: moim skromnym zdaniem, nie warto ryzykować z winietą a mandat lepiej zapłacić od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, cieply napisał:

Witam wszystkich na forum!

Mam pytanie o zakup elektronicznej winiety jako przedsiębiorca (mam jednoosobową działalność) - czy w jakikolwiek sposób jest weryfikowane czy samochód jest służbowy, albo czy cel wyjazdu jest biznesowy (raczej nieweryfikowalne...;-) ) ?

Generalnie jadę na wczasy z rodziną prywatnym samochodem, ale za późno sprawdziłem szczegóły związane z zakupem winiet i zonk, że trzeba 18 dni przed...

Nieweryfikowalne, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą masz auto i tak zarejestrowane de facto na siebie. Posiadając winietę jesteś uprawniony do poruszania się autostradami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru jechać bez winiety - tylko chcę ją kupić jako przedsiębiorca, przez internet, bo jako prywatna osoba już nie mogę (wyjazd za tydzień).

Jadę nocą z małymi dzieciakami które zawsze budzą się na postojach - dlatego średnio mi pasuje zatrzymywanie się na stacjach w celu kupienia winiet...

Reasumując, chyba nikt nie będzie wnikał kto i po co płacił, jeśli winieta za samochód będzie opłacona...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.08.2018 o 06:53, cieply napisał:

Nie mam zamiaru jechać bez winiety - tylko chcę ją kupić jako przedsiębiorca, przez internet, bo jako prywatna osoba już nie mogę (wyjazd za tydzień).

Jadę nocą z małymi dzieciakami które zawsze budzą się na postojach - dlatego średnio mi pasuje zatrzymywanie się na stacjach w celu kupienia winiet...

Reasumując, chyba nikt nie będzie wnikał kto i po co płacił, jeśli winieta za samochód będzie opłacona...?

Nie będziesz miał problemów. Austriaków interesuje tylko zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Jeśli winietę kupuje się na firmę to i cel naszej podróży powinien być służbowy. Czy słyszeliście o pracownikach delegowanych do pracy w Austrii ? Nawet na jeden dzień to mnóstwo papierów i możliwa kontrola. Wykupując winietę na firmę jesteście jak na widelcu dla tamtejszych służb. I jest wielce prawdopodobne ze na stacji policja sprawdzi dokąd jedziecie i po co tłumaczenie z winieta na firmę ze wyjazd jest na narty może nie przejść. Poproszę poczytać o pracownikach delegowanych do pracy w Austrii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...