Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart gigantowych


SandGoose

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie forumowicze!

Wracam do was po kilku dobrych latach (niestety na nowym koncie bo nie bylem w stanie odgrzebać starego).

Płeć - Mężczyzna

Wiek - 29

Waga - 64kg

Wzrost - 179cm

Skala umiejętności - 8

Buty - Lange SL 110

Obecne deski - Atomic Race GS10 07/08 (http://www.skionline.pl/sprzet/narty,07-08,atomic,gs-10ib,2426.html), długość 174, promień 17

 

Do rzeczy - krótko o mnie. Od 2010 roku jeżdżę na Gigantkach i szczerze nie zamieniłbym ich na żadne inne głównie z uwagi na zamiłowanie do prędkości i alpejskich stoków. Zalety - niesamowita kontrola w długich skrętach przy dużych prędkościach na dobrze przygotowanych i lekko zamuldzonych stokach. Przy odpowiednich warunkach współczesny carving, przy wąskich polskich trasach styl klasyczny (bardzo blisko nogi, praca samym tułowiem). Wady - mimo że jeżdżę regularnie za granicę czasami chętnie wyskakuję na weekend do Polski. Przy dużych muldach i ciasnych trasach po dwóch-trzech zjazdach potrzebuję odpoczynku. Myślę że powyższe wynika z moich warunków fizycznych. Dzięki mojej niskiej wadze narta bardzo mocno mnie trzyma i "ciągnie" - nie wymaga ode mnie dużo pracy. Odwrotna sytuacja w trudnych warunkach - z uwagi na długość narty w stosunku do mojej masy potrzebuję włożyć dużo więcej pracy żeby utrzymać kontrolę.

Nadszedł czas żeby wymienić dechy (głównie z uwagi na fakt że na krawędziach nie ma już w czym rzeźbić :) ). To czego oczekuję od nowej narty to delikatnego kompromisu, dalej poszukuję dobrej kontroli i wysokiej prędkości, ale chciałbym żeby narta wybaczała mi trochę więcej w trudniejszych warunkach. Uznałem że na pewno zostaję z GS, jednak rozważam kupienie desek o lekko obniżonych parametrach długość/promień.

1) Mam pomysł żeby kupić Atomic Redster EDGE GS (http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,atomic,redster-edge-gs,8770.html), długość 169cm, promień 15,5m. Uznałem że krótszą i minimalnie bardziej skrętną nartę będę mógł dalej dobrze kontrolować przy dużych szybkościach ale będzie wygodniejsza w gorszych warunkach. 

2) Jako alternatywa podobna do mojej obecnej rozważam też Atomic Redster Doubledeck 3.0 GS (http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,atomic,redster-doubledeck-3-0-gs,8767.html), dlugość 172cm, promień 16,5m (mimo że to oficjalny promień podany przez Atomic, to polscy producenci wpisują coś w stylu 16-17-18 dla 178cm - wyjaśni mi ktoś o co w tym chodzi?)

 

Co sądzicie ? czy 169cm to nie za krótka narta dla mnie ? z czym to się wiąże ? Bardzo stracę na kontroli ? Mimo wszystko dalej bardziej cenię prędkość na dobrych stokach niż wygodę na słabych. Może np sztywniejsza i dłuższa SLka okazałaby się też dobrym rozwiązaniem ? 

Tak wiem - jestem dinozaurem, z technologiami nart i modelami zatrzymałem się na 2010. Dlatego też proszę ludzi na czasie o rady i opinie :)

 

Pozdrawiam,

Piotr

Edytowane przez SandGoose
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, SandGoose napisał:

Witajcie forumowicze!

Wracam do was po kilku dobrych latach (niestety na nowym koncie bo nie bylem w stanie odgrzebać starego).

Płeć - Mężczyzna

Wiek - 29

Waga - 64kg

Wzrost - 179cm

Skala umiejętności - 8

Buty - Lange SL 110

Obecne deski - Atomic Race GS10 07/08 (http://www.skionline.pl/sprzet/narty,07-08,atomic,gs-10ib,2426.html), długość 174, promień 17

 

Do rzeczy - krótko o mnie. Od 2010 roku jeżdżę na Gigantkach i szczerze nie zamieniłbym ich na żadne inne głównie z uwagi na zamiłowanie do prędkości i alpejskich stoków. Zalety - niesamowita kontrola w długich skrętach przy dużych prędkościach na dobrze przygotowanych i lekko zamuldzonych stokach. Przy odpowiednich warunkach współczesny carving, przy wąskich polskich trasach styl klasyczny (bardzo blisko nogi, praca samym tułowiem). Wady - mimo że jeżdżę regularnie za granicę czasami chętnie wyskakuję na weekend do Polski. Przy dużych muldach i ciasnych trasach po dwóch-trzech zjazdach potrzebuję odpoczynku. Myślę że powyższe wynika z moich warunków fizycznych. Dzięki mojej niskiej wadze narta bardzo mocno mnie trzyma i "ciągnie" - nie wymaga ode mnie dużo pracy. Odwrotna sytuacja w trudnych warunkach - z uwagi na długość narty w stosunku do mojej masy potrzebuję włożyć dużo więcej pracy żeby utrzymać kontrolę.

Nadszedł czas żeby wymienić dechy (głównie z uwagi na fakt że na krawędziach nie ma już w czym rzeźbić :) ). To czego oczekuję od nowej narty to delikatnego kompromisu, dalej poszukuję dobrej kontroli i wysokiej prędkości, ale chciałbym żeby narta wybaczała mi trochę więcej w trudniejszych warunkach. Uznałem że na pewno zostaję z GS, jednak rozważam kupienie desek o lekko obniżonych parametrach długość/promień.

1) Mam pomysł żeby kupić Atomic Redster EDGE GS (http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,atomic,redster-edge-gs,8770.html), długość 169cm, promień 15,5m. Uznałem że krótszą i minimalnie bardziej skrętną nartę będę mógł dalej dobrze kontrolować przy dużych szybkościach ale będzie wygodniejsza w gorszych warunkach. 

2) Jako alternatywa podobna do mojej obecnej rozważam też Atomic Redster Doubledeck 3.0 GS (http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,atomic,redster-doubledeck-3-0-gs,8767.html), dlugość 172cm, promień 16,5m (mimo że to oficjalny promień podany przez Atomic, to polscy producenci wpisują coś w stylu 16-17-18 dla 178cm - wyjaśni mi ktoś o co w tym chodzi?)

 

Co sądzicie ? czy 169cm to nie za krótka narta dla mnie ? z czym to się wiąże ? Bardzo stracę na kontroli ? Mimo wszystko dalej bardziej cenię prędkość na dobrych stokach niż wygodę na słabych. Może np sztywniejsza i dłuższa SLka okazałaby się też dobrym rozwiązaniem ? 

Tak wiem - jestem dinozaurem, z technologiami nart i modelami zatrzymałem się na 2010. Dlatego też proszę ludzi na czasie o rady i opinie :)

 

Pozdrawiam,

Piotr

Jedz na testy i tam się sam przekonasz które są najlepsze dla Ciebie, nauka poprzez działanie - nie teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, andrzej1982 napisał:

Jedz na testy i tam się sam przekonasz które są najlepsze dla Ciebie, nauka poprzez działanie - nie teoria.

Niestety nie mam tego komfortu żeby jechać na tydzień i testować różne modele płacąc za wypożyczanie - chyba że są jakieś fajne perspektywy na testowanie tego typu sprzętu w korzystnych warunkach organizacyjnych i cenowych ? Czy mógłbym Cię (ew. czytających forumowiczów) prosić o przekierowanie na takie tematy, ewentualnie strony posiadające takie oferty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, andrzej1982 napisał:

2) Jako alternatywa podobna do mojej obecnej rozważam też Atomic Redster Doubledeck 3.0 GS (http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,atomic,redster-doubledeck-3-0-gs,8767.html), dlugość 172cm, promień 16,5m (mimo że to oficjalny promień podany przez Atomic, to polscy producenci wpisują coś w stylu 16-17-18 dla 178cm - wyjaśni mi ktoś o co w tym chodzi?)

Tak jak kolega napisał, najlepiej sam wypróbuj.

Atomic Redster Doubledeck 3.0 GS próbowalem w tamtym roku, bardzo fajne narty, nie były dla mnie męczące i mogłem jeździć cały dzień. Wypróbuj a myślę że nie będziesz żałował. Mają je w wypożyczalni w BSA.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, waldek~ napisał:

Tak jak kolega napisał, najlepiej sam wypróbuj.

Atomic Redster Doubledeck 3.0 GS próbowalem w tamtym roku, bardzo fajne narty, nie były dla mnie męczące i mogłem jeździć cały dzień. Wypróbuj a myślę że nie będziesz żałował. Mają je w wypożyczalni w BSA.

I to jest post na ktory czekalem (oby takich wiecej :) ) Dzieki ! W takim razie czekam na warunki i uderzam do Szczyrku na test :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w kwestii formalnej. Narty, na których jeździłeś, mimo, że miały w nazwie symbol GS, nie powinny być mazywane gigantowymi. To są co najwyżej mastery. Narty, które chcesz kupić, również. Nawet nie nazwałbym ich masterami, parametry mają bardziej jak juniorskie gigantki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Plywak napisał:

Ja tylko w kwestii formalnej. Narty, na których jeździłeś, mimo, że miały w nazwie symbol GS, nie powinny być mazywane gigantowymi. To są co najwyżej mastery. Narty, które chcesz kupić, również. Nawet nie nazwałbym ich masterami, parametry mają bardziej jak juniorskie gigantki.

To co to za narty?

http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,atomic,redster-doubledeck-3-0-gs,8767.html

Jak dla mnie to nic innego jak sklepowe gigantki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nic nie rozumiem.

A co rozumiesz pod pojęciem Masters? Bo dla mnie to im daleko do tej grupy. No i Masters to też GS a napisałeś:

,, nie powinny być mazywane gigantowymi. To są co najwyżej mastery. ''

 

Sorry że drąże ale się pogubiłem.

PS. Jasiek a może Ty mi wytłumaczysz bo widzę że świetnie wszystko rozumiesz.

Edytowane przez waldek~
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli GS to podsuwam rozwiązanie:

http://www.ebay.de/itm/Nordica-Dobermann-GS-Race-Plate/381651060527?hash=item58dc2d072f:m:mkIPz2fJ4_yixjrGvexRboQ

i jeśli naprawdę GS to rozpatruj od najdłuższej w dół.

Nie przeraź się długością i promieniem - od tego jest technika jazdy w każdych warunkach.

Jeśli to przeraża to zostają sklepowe GS/Masters/RC.

 

Tomek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, TomeC napisał:

Jeśli GS to podsuwam rozwiązanie:

http://www.ebay.de/itm/Nordica-Dobermann-GS-Race-Plate/381651060527?hash=item58dc2d072f:m:mkIPz2fJ4_yixjrGvexRboQ

i jeśli naprawdę GS to rozpatruj od najdłuższej w dół.

Nie przeraź się długością i promieniem - od tego jest technika jazdy w każdych warunkach.

Jeśli to przeraża to zostają sklepowe GS/Masters/RC.

 

Tomek

 

 

 

Myślę że mnie to przeraża :) skoro moje obecne deski sprawiały mi radość ale mimo to szukam kompromisu w trudniejszych warunkach to myślę że po prostu nie mogę jeździć na prawdziwych gigantach i zostają "Mastery" :) Tym tematem staram się wyjaśnić czy zmniejszając długość a co za tym idzie promień ułatwię sobie jazdę na polskich stokach nie tracąc na szybkości i kontroli na alpejskich ściankach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Hej. 

 

Chciałem jeszcze spytać o Rocker. Zauważyłem że tegoroczny odpowiednik Redstera EDGE - G7 - nie posiada Rocker. Spotkałem się z recenzjami opisujacymi G7 jako trudniejsze w prowadzeniu z tego właśnie powodu. Ktoś ma wiedzę na temat tego dlaczego Atomic zrezygnował z tej technologii? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Może Twój głos się przebije bo Pływaka olali.

Narty GS to sportowe narty do Slaolmu Giganta. Nie chcąc być zbyt rygorystycznym to narta o promieniu co najmniej 2dwadzieścia parę metrów i długości przynajmniej wzrost +5 cm - trochę naciągam w dół. Master to narta o konstrukcji zbliżonej do narty GS ale o mniejszym promieniu - 17-18m max i znacznie łatwiejsza w prowadzeniu. 

Sklepowe narty chociaż często ze względów marketingowych maja napis GS niewiele z GS mają wspólnego a dobrane poniżej wzrostu są absolutna pomyłką.

Mam kolegę o bardzo podobnej do Twojej wadze (68kg) i wzroście 169 cm. Jak go ostatni raz widziałem to miał na nogach nartę 188cm bo 182cm jak mówił jest zdecydowanie za krótka. To naprawdę dobry narciarz był.

Do przemyśleń.

Dla kolegi sugeruję jakąś nartę popularny wyższy model narty - Artix zawsze poleca Heady i się na nich zna - bardzo dobre narty do wszystkiego.

Rossignol - Narzuca się Master 180cm - choć z góry wiem, że to strzał jak kulą w płot, Head iGSR??. Tak naprawdę nie ma pojęcia co doradzić ze względu na dziwny opis kolegi.

Pozdrowienia

 

 

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek to co napisałeś jest w 100% prawdą, tylko że kolega myśli o nartach sklepowych a Wy mu tu z komórkami wyjeżdżacie. Kolega nie chce nard bez Rockera.... więc o czym my tu rozmawiamy.

Nie róbcie z siebie zawodników, narta sklepowa to też jest GS, odpowiednia do umiejętności. Większość tak to postrzega i myślę że tak to trzeba traktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, waldek~ napisał:

Mitek to co napisałeś jest w 100% prawdą, tylko że kolega myśli o nartach sklepowych a Wy mu tu z komórkami wyjeżdżacie. Kolega nie chce nard bez Rockera.... więc o czym my tu rozmawiamy.

Nie róbcie z siebie zawodników, narta sklepowa to też jest GS, odpowiednia do umiejętności. Większość tak to postrzega i myślę że tak to trzeba traktować.

Ja nie robię z siebie zawodnika i nie jeżdżę na nartach 190cm.

167 to najwyżej GS junior. 

Zatem wolał bym wziąć 167 lub 170 SL. 

 

Edytowane przez artix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie już kiedyś to pisałem ale... dlaczego narty wg Was powinny być dłłługie?

Ja w mojej stajni wszystkie (z wyjątkiem free) mam 170 przy wzroście 182. Na takiej długości dobrze mi się jeździ, a wolno nie jeżdżę. Nie wiem co dla Was oznacza szybko... 70-80 to jest wolno?

Mówimy oczywiście o w miarę pustym stoku i bezpiecznej, kontrolowanej i przewidywalnej jeździe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jasiek napisał:

Panowie już kiedyś to pisałem ale... dlaczego narty wg Was powinny być dłłługie?

Ja w mojej stajni wszystkie (z wyjątkiem free) mam 170 przy wzroście 182. Na takiej długości dobrze mi się jeździ, a wolno nie jeżdżę. Nie wiem co dla Was oznacza szybko... 70-80 to jest wolno?

Mówimy oczywiście o w miarę pustym stoku i bezpiecznej, kontrolowanej i przewidywalnej jeździe. 

Cześć

Jak to nie masz żadnych nart 210 cm na przykład. Przecież chyba długo jeździsz czy od niedawna?

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem, takie proste jakieś 30 lat temu... ale te nowe jakoś nikomu bym nie polecił dłuższych jak do oczu.

Ale ja się na tym nie znam, w końcu robie rocznie tylko 1500-1700km na nartach. I to tylko moje subiektywne odczucia.

PS. Nie jestem instruktorem z Wawy :D

Pozdrawiam i do zobaczenia na Chopku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...