Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dobór nart gigantowych


SandGoose

Rekomendowane odpowiedzi

Również jestem fanem krótszej narty, choć oczywiście nikomu nie zabraniam czy odradzam dłuższe.  

Osobiście uważam iż narta powyżej 180 do amatorskiej zabawy nie ma sensu.

W SaaS Fee parę tygodni temu pożyczyłem 183 kolegi.

Robiłem taki przeciąg na stoku ( całe szczęście że nie mieliśmy towarzystwa)  iż nie wyobrażam sobie po co komu dłuższa narta. 

Prawdziwy GS czy DH to nie narty do jazdy na publicznych stokach. 

Poza tym mało kto potrafi jeździć zgodnie z ich przeznaczeniem.

A GS 167 to nie GS. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, artix napisał:

Również jestem fanem krótszej narty, choć oczywiście nikomu nie zabraniam czy odradzam dłuższe.  

Osobiście uważam iż narta powyżej 180 do amatorskiej zabawy nie ma sensu.

W SaaS Fee parę tygodni temu pożyczyłem 183 kolegi.

Robiłem taki przeciąg na stoku ( całe szczęście że nie mieliśmy towarzystwa)  iż nie wyobrażam sobie po co komu dłuższa narta. 

 

Czyżby to były narty Elan kolegi z forum ? 

Jeśli tak, to on jest tymi nartami zachwycony, ale może sam coś napisze :-)

Ja jeszcze jeżdzę na trasach w długości 176 przy wzroście 173 i krótszych nie lubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MarioJ napisał:

Czyżby to były narty Elan kolegi z forum ? 

Jeśli tak, to on jest tymi nartami zachwycony, ale może sam coś napisze :-)

Wywołałeś mnie do tablicy, ale to nie o mnie i moje Elany chodziło :)

Dla porządku: Elan GSX Master, 180cm/21m, kilka cm niższe ode mnie. Subiektywne odczucie jest takie, że jest bardziej skrętna niż wynika z parametrów...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nic nie rozumiem.
A co rozumiesz pod pojęciem Masters? Bo dla mnie to im daleko do tej grupy. No i Masters to też GS a napisałeś:
,, nie powinny być mazywane gigantowymi. To są co najwyżej mastery. ''
 



Master to narta zbudowana dokładnie tak samo jak dechy zgodne z fisowskimi wymaganiami dla kobiet/mężczyzn, z tym że zamiast długości i promienia 190/30 (gs męski na 2018) mają coś około r 20-27, a długość +/- 175-191cm. Podane przez autora atomici to flaki. Z masterami nic wspólnego nie mają. Promień 16? To naprawdę nie jest gs. Skoro autor ma problem z masterem na muldach i musi iść po dwóch zjazdach do baru, to jest po prostu w słabej kondycji/brakuje mu techniki/nie ma siły w kopytach.

Pozdrawiam

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie już kiedyś to pisałem ale... dlaczego narty wg Was powinny być dłłługie?
Ja w mojej stajni wszystkie (z wyjątkiem free) mam 170 przy wzroście 182. Na takiej długości dobrze mi się jeździ, a wolno nie jeżdżę. Nie wiem co dla Was oznacza szybko... 70-80 to jest wolno?
Mówimy oczywiście o w miarę pustym stoku i bezpiecznej, kontrolowanej i przewidywalnej jeździe. 


8 dyszek to całkiem fajna prędkość. Jednakże przy wzroście speedu narty zaczynają myszkować. Deski o długości 170 i promieniu 15 (przykładowo) staną się niestabilne, będą szukały skrętu. Nie są stworzone do osiągania większych prędkości. Dlatego lepsze są dłuższe narty, twardsze, o większym promieniu.



Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jasiek napisał:

Miałem, takie proste jakieś 30 lat temu... ale te nowe jakoś nikomu bym nie polecił dłuższych jak do oczu.

Ale ja się na tym nie znam, w końcu robie rocznie tylko 1500-1700km na nartach. I to tylko moje subiektywne odczucia.

PS. Nie jestem instruktorem z Wawy :D

Pozdrawiam i do zobaczenia na Chopku

Cześć

Co nie znaczy, że się znasz na doborze - to narty które Tobie pasują i... pogadamy kiedyś.

Mnie te 1500-1700 nie bawi - raczej współczuję bo pracowałem na nartach ponad 10 lat i po dwóch tygodniach już miałem dość.

Ale,,, bo kolega pytał o GS w ogóle nie wiedząc co to jest - chyba się zgodzisz. I dla niego Twoja rada moim zdaniem jest 100% trafiona.

Pozdrowienia serdeczne

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, artix napisał:

Również jestem fanem krótszej narty, choć oczywiście nikomu nie zabraniam czy odradzam dłuższe.  

Osobiście uważam iż narta powyżej 180 do amatorskiej zabawy nie ma sensu.

W SaaS Fee parę tygodni temu pożyczyłem 183 kolegi.

Robiłem taki przeciąg na stoku ( całe szczęście że nie mieliśmy towarzystwa)  iż nie wyobrażam sobie po co komu dłuższa narta. 

Prawdziwy GS czy DH to nie narty do jazdy na publicznych stokach. 

Poza tym mało kto potrafi jeździć zgodnie z ich przeznaczeniem.

A GS 167 to nie GS. 

Cześć

Wybacz ale wymienianie w ciągu porównawczym GS i DH pewnie nie jeździłeś nigdy ani na jednej ani na drugiej więc po co takie teksty.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie stawiajcie kategorii nart na głowie. To jest forum dla amatorów a nie zawodników. Wydaje mi się że kolega pytał o narty sklepowe a nie komórki?

10 godzin temu, MajsterMisiewicz napisał:

 


Master to narta....

 

 

Kolego wiem jakie to narty ale dobrze napisałeś.

Na początku w tym temacie trochę prowokowałem bo byłem ciekawy co napiszecie. Myślałem że zaczniecie pisać normalnie.
Na pierwszym miejscu są narty sklepowe i o ich istnieniu wie pewnie 80% narciarzy na stoku, a jak powiesz takiemu komórki to pomyśli o telefonach. Na forum rejestrują się często osoby które chcą zacząć przygodę z nartami lub są na początku drogi i proponowanie im nart komórkowych to jest lekka przesada.
Tutaj macie link do testu:

http://www.skionline.pl/worldskitest/16-17,testy,narty-race-gs-mezczyzni,15.html

16-17,testy,narty-race-gs-mezczyzni,15.h16-17,testy,narty-race-gs-mezczyzni,15.hNie widziałem żeby ktoś wtedy protestował że to nie GS!!!! Co za amatorzy na nim byli i testowali te narty że nazwali tą grupę GS!!!

Musicie też napisać do wszystkich producentów że oszukują!!!!!!!!!  Będzie się działo.
Zejście na ziemię. Tak się zastanawiam jak komuś w FIS znowu odbije i wymyśli sobie promień 40m to wtedy dzisiejsze 30m będziecie polecać jako SL? Do tej pory promień był 35m, nawet zawodnicy mówili że to nienormalne ale zawodowcy z forum to przecież ogarniają.
Każdy dobiera grupę nart do umiejętności, a sklepowy GS też jest szybki. Niektórym nartą w sklepie nawet bliżej do grupy  Masters niż sklepowych. Pisanie że prawdziwy GS to tylko komórka uważam za mało poważnie (delikatnie mówiąc) , chyba że jesteście zawodnikami.
Artix jak kolega świadomie wybierze krótsze narty i będzie mu się na nich dobrze jeździć to źle? I nagle narty zmienią promień na 12m?
Takim podejściem zniechecacie ludzi do tego forum.

Co do nart Master i Komórkowych to tak jak pisałem większość nie ma pojęcia o ich istnieniu ale to nie powód żeby się wywyższać.

Mitek szanuję twoją wiedzę i trafne analizy ale czasem przesadzasz z tym ja wiem wszystko najlepiej....

Czytam też inne forum i tam tak już nie błyszczysz, jesteś często strofowany, trochę pokory....

Jasiek zgodzam sie z Tobą co do długości nart pod warunkiem że jest to świadomy wybór.

Podsumowując, kolega chce kupić narty więc mu pomóżcie a nie pokazujcie jak On wie mało a Ja dużo. Jazda na nartach ma sprawiać przyjemność, nie ważne na jakich!!!

Ps: Jeżeli są jakieś błędy to przepraszam ale pisze na androidzie i nie mam czasu sprawdzić.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, waldek~ napisał:

Panowie nie stawiajcie kategorii nart na głowie. To jest forum dla amatorów a nie zawodników. Wydaje mi się że kolega pytał o narty sklepowe a nie komórki?

Kolego wiem jakie to narty ale dobrze napisałeś.

Na początku w tym temacie trochę prowokowałem bo byłem ciekawy co napiszecie. Myślałem że zaczniecie pisać normalnie.
Na pierwszym miejscu są narty sklepowe i o ich istnieniu wie pewnie 80% narciarzy na stoku, a jak powiesz takiemu komórki to pomyśli o telefonach. Na forum rejestrują się często osoby które chcą zacząć przygodę z nartami lub są na początku drogi i proponowanie im nart komórkowych to jest lekka przesada.
Tutaj macie link do testu:

http://www.skionline.pl/worldskitest/16-17,testy,narty-race-gs-mezczyzni,15.html

16-17,testy,narty-race-gs-mezczyzni,15.h16-17,testy,narty-race-gs-mezczyzni,15.hNie widziałem żeby ktoś wtedy protestował że to nie GS!!!! Co za amatorzy na nim byli i testowali te narty że nazwali tą grupę GS!!!

Musicie też napisać do wszystkich producentów że oszukują!!!!!!!!!  Będzie się działo.
Zejście na ziemię. Tak się zastanawiam jak komuś w FIS znowu odbije i wymyśli sobie promień 40m to wtedy dzisiejsze 30m będziecie polecać jako SL? Do tej pory promień był 35m, nawet zawodnicy mówili że to nienormalne ale zawodowcy z forum to przecież ogarniają.
Każdy dobiera grupę nart do umiejętności, a sklepowy GS też jest szybki. Niektórym nartą w sklepie nawet bliżej do grupy  Masters niż sklepowych. Pisanie że prawdziwy GS to tylko komórka uważam za mało poważnie (delikatnie mówiąc) , chyba że jesteście zawodnikami.
Artix jak kolega świadomie wybierze krótsze narty i będzie mu się na nich dobrze jeździć to źle? I nagle narty zmienią promień na 12m?
Takim podejściem zniechecacie ludzi do tego forum.

Co do nart Master i Komórkowych to tak jak pisałem większość nie ma pojęcia o ich istnieniu ale to nie powód żeby się wywyższać.

Mitek szanuję twoją wiedzę i trafne analizy ale czasem przesadzasz z tym ja wiem wszystko najlepiej....

Czytam też inne forum i tam tak już nie błyszczysz, jesteś często strofowany, trochę pokory....

Jasiek zgodzam sie z Tobą co do długości nart pod warunkiem że jest to świadomy wybór.

Podsumowując, kolega chce kupić narty więc mu pomóżcie a nie pokazujcie jak On wie mało a Ja dużo. Jazda na nartach ma sprawiać przyjemność, nie ważne na jakich!!!

Ps: Jeżeli są jakieś błędy to przepraszam ale pisze na androidzie i nie mam czasu sprawdzić.

 

 

Waldek,  ale jak wybierze krótsze to dobrze, bardzo fajnie 👌 

Chodzi tylko i to aby nie szukał na siłę narty typu GS gdzie 167 nią nie jest. 

Tylko tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, artix napisał:

Waldek,  ale jak wybierze krótsze to dobrze, bardzo fajnie 👌 

Chodzi tylko i to aby nie szukał na siłę narty typu GS gdzie 167 nią nie jest. 

Tylko tyle. 

Dlaczego nie jest GS 167???

np oficjalna strona ;

https://shop.atomic.com/pl-pl/products/redster-g9-x-12-tl-aa3233.html

Jeżeli ktoś lubi długi skręt... i ma 160 cm wzrostu i wagę 60-65 kg ?  to jaką długość ma wybrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie jest GS 167???
np oficjalna strona ;
https://shop.atomic.com/pl-pl/products/redster-g9-x-12-tl-aa3233.html
Jeżeli ktoś lubi długi skręt... i ma 160 cm wzrostu i wagę 60-65 kg ?  to jaką długość ma wybrać ?
O skrętu jest promień skrętu a nie waga i wzrost [emoji848][emoji39]

Wysłane gołębiem pocztowm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

OK. Wyłączam się. Kolega Waldek doradzi w sprawie nart GS z pewnością znakomicie.

Pozdrowienia

Mitek teraz to się obraziłeś jak dziecko, myślałem że jesteś poważnym człowiekiem. Nie chcę się z Tobą kłócić bo tak jak napisałem szanuję twoją wiedzę ale czasem przesadzasz. Życzę Tobie i Wszystkim zdrowych i wesołych świąt. I białych.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie stawiajcie kategorii nart na głowie. To jest forum dla amatorów a nie zawodników. Wydaje mi się że kolega pytał o narty sklepowe a nie komórki?
Kolego wiem jakie to narty ale dobrze napisałeś.
Na początku w tym temacie trochę prowokowałem bo byłem ciekawy co napiszecie. Myślałem że zaczniecie pisać normalnie.
Na pierwszym miejscu są narty sklepowe i o ich istnieniu wie pewnie 80% narciarzy na stoku, a jak powiesz takiemu komórki to pomyśli o telefonach. Na forum rejestrują się często osoby które chcą zacząć przygodę z nartami lub są na początku drogi i proponowanie im nart komórkowych to jest lekka przesada.
Tutaj macie link do testu:
http://www.skionline.pl/worldskitest/16-17,testy,narty-race-gs-mezczyzni,15.html
16-17,testy,narty-race-gs-mezczyzni,15.html16-17,testy,narty-race-gs-mezczyzni,15.htmlNie widziałem żeby ktoś wtedy protestował że to nie GS!!!! Co za amatorzy na nim byli i testowali te narty że nazwali tą grupę GS!!!
Musicie też napisać do wszystkich producentów że oszukują!!!!!!!!!  Będzie się działo.
Zejście na ziemię. Tak się zastanawiam jak komuś w FIS znowu odbije i wymyśli sobie promień 40m to wtedy dzisiejsze 30m będziecie polecać jako SL? Do tej pory promień był 35m, nawet zawodnicy mówili że to nienormalne ale zawodowcy z forum to przecież ogarniają.
Każdy dobiera grupę nart do umiejętności, a sklepowy GS też jest szybki. Niektórym nartą w sklepie nawet bliżej do grupy  Masters niż sklepowych. Pisanie że prawdziwy GS to tylko komórka uważam za mało poważnie (delikatnie mówiąc) , chyba że jesteście zawodnikami.
Artix jak kolega świadomie wybierze krótsze narty i będzie mu się na nich dobrze jeździć to źle? I nagle narty zmienią promień na 12m?
Takim podejściem zniechecacie ludzi do tego forum.
Co do nart Master i Komórkowych to tak jak pisałem większość nie ma pojęcia o ich istnieniu ale to nie powód żeby się wywyższać.
Mitek szanuję twoją wiedzę i trafne analizy ale czasem przesadzasz z tym ja wiem wszystko najlepiej....
Czytam też inne forum i tam tak już nie błyszczysz, jesteś często strofowany, trochę pokory....
Jasiek zgodzam sie z Tobą co do długości nart pod warunkiem że jest to świadomy wybór.
Podsumowując, kolega chce kupić narty więc mu pomóżcie a nie pokazujcie jak On wie mało a Ja dużo. Jazda na nartach ma sprawiać przyjemność, nie ważne na jakich!!!
Ps: Jeżeli są jakieś błędy to przepraszam ale pisze na androidzie i nie mam czasu sprawdzić.
 
 

Może trochę przesadziłem z klasyfikacją nart, ok. Sklepowe gigantki to promień od 17 w górę (16.9 dla 165 volkl racetiger gs). Ale 15m? Przecież slalomki mają 13m, to na 15 można slalom przejechać.

Jak komuś w fis odbije i wymyśli 40 metrów dla gs (a podobno były takie pomysły), będę to krytykować. Zresztą, na skiforum w jednym z wątków wyrażałem dezaprobatę dla 35m, temat rzeka.

Nikt nie wciskał autorowi nart komórkowych na siłę. Raczej został mu wytknięty brak wiedzy, umiejętności i zbyt wysoka samoocena, przez co powstał problem z dobraniem tych odpowiednich.

Mitek jest strofowany, to fakt. Jak jakiś spec z przerośniętym ego i żadną wiedzą myśli, że może pisać brednie, a przyjdzie ktoś, kto mu wprost powie ,,pieprzysz Pan", to reakcja może być tylko jedna. Niezaprzeczalne jest to, że Mitek pisze takim ludziom mocnym językiem co myśli, jednakże ja też bym się wkurzał, gdyby ktoś mi usiłował wmówić, jakoby zdjęcie zrobione na przysłonie f1.4 ma większy zakres głębi ostrości niż na f8. Sory, nie. A takich mistrzów ostatnio dużo jest.

Pozdrawiam

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, waldek~ napisał:

Mitek teraz to się obraziłeś jak dziecko, myślałem że jesteś poważnym człowiekiem. Nie chcę się z Tobą kłócić bo tak jak napisałem szanuję twoją wiedzę ale czasem przesadzasz. Życzę Tobie i Wszystkim zdrowych i wesołych świąt. I białych.

Cześć

Wybacz, tak Cię sprowokowałem bo napisałeś nieco niespójny post - jak dla mnie. Ja jestem dość prostolinijny więc podejście 0/1 jest dla mnie naturalne. Krótko mówiąc: albo ja mam rację albo Ty... innej opcji nie ma.

Pozdro serdeczne

PS GS 17 metrów - brawo!!

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, możemy się kłócić czy GS to nart o promieniu większym od X metrów albo spełniająca wymogi FIS tylko do niczego w ten sposób nie dojdziemy. Dla mnie GSy to narty służące do ścigania się na tykach lub ewentualnie do szybkiego pomykania długimi skrętami po równej i pustej trasie. Zdecydowanie nie są to narty uniwersalne. Dla jednego GS to może być 175cm R18 dla innego 190cm R30 ale założeniem jest specjalistyczna deska do konkretnego zastosowania.

Kolega SandGoose szuka natomiast narty uniwersalnej, dość sztywnej i o średnim promieniu. Według mnie chodzi o narty tego typu:

http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,salomon,x-race-lab-175-race-plate-p69,8912.html

I jak już koledzy wspominali, polecam przetestować kilka modeli 170-178cm o promieniach 15-20m i wybrać to na czym będzie jeździło się najlepiej.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że w przypadku SL nie ma takiego problemu z określeniem co jest slalomką, a co nie. Wszyscy zgodnie przyznają, że narta o długości ok. 165cm, promieniu 11-12m i 65-68 mm pod butem to SL. W związku z tym w przypadku GS równiez bym sie trzymał standardu FIS. Czyli gigantka to narta o promieniu ok 25-30m, długości 180-190 cm i wąska pod butem. Po prostu taka narta, która jest dopuszczona do zawodów (na zawodach niższej rangi można startować na nartach nie w pełni zgodnych ze specyfikacją FIS). I nie ma tu znaczenia czy to narta sklepowa czy komórka.

Do masterów zaliczyłbym narty o promieniu ok 18-20m, dł. ok 180 cm, wąskie pod butem, konstrukcyjnie zbliżone do nart zawodniczych. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie ustaliliśmy już ze nie szukam gigantek tylko nart o promieniu skrętu w zakresie 15-16 mi które zapewnią stabilność przy dużych prędkościach w długim skrecie ale nie zajada mnie fizycznie na wąskich bądź zamuldzonych trasach. Czy w takim układzie tegoroczny Redster S7 170cm (15m) zapewni mi podobne doznania co Redster EDGE GS 169cm (16m)? Czy GS / SL w salonowych nartach świadczy o czymkolwiek czy każda jest robiona na jedno kopyto a różnią się jedynie szerokoscia/promieniem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...