Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Sucha Dolina (Piwniczna Zdrój)


Gerald

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...

Witam, odwiedziłem ostatnio suchą dolinę i muszę przyznać, że w porównaniu do poprzednich lat zaczyna się coś dziać. Zacznę od tego, że zdziwił mnie brak wyciągu ekspress, mimo tego że stok jest zadbany i wykoszony, a instalacja oświetleniowa pozostała. Wyciąg przy ski hotelu (chyba to ślimak) stoi. Największe zaskoczenie wywarł na mnie plac budowy na wyciągu mały. Nie ma tam już na dole przy ulicy ani małego barku (został przeniesiony wyżej) ani starej budki biletowej. Na jej miejscu stoi porządny nieduży fundament prawdopodobnie pod nową kasę. Spotkałem tam też robotników, którzy powiedzieli mi, że robią na małym sztuczne naśnieżanie. Wzdłuż samego stoku jest poprowadzony do momentu wysiadania z wyciągu długi kabel na słupach, jakby pod jaką małą infrastrukturę na końcu wyciągu. Niedaleko miejsca, gdzie stał lach są wygdzodzone spore tereny taśmą i palikami (nie  wiem czy to pod wyciąg). W suchej zaczyna się coś dziać, lecz nie wiem czy nie skończy się tylko na wyciągu mały. Pozdrawiam serdecznie.😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 godzin temu, DragON napisał:

muszę przyznać, że w porównaniu do poprzednich lat zaczyna się coś dziać. Zacznę od tego, że zdziwił mnie brak wyciągu ekspress, mimo tego że stok jest zadbany i wykoszony, a instalacja oświetleniowa pozostała.😀

To faktycznie "dzieje się". Myślisz że te słupy oświetleniowe mają jeszcze instalacje? 😉

12 godzin temu, DragON napisał:

Wyciąg przy ski hotelu (chyba to ślimak) stoi. 😀

Moim zdaniem, "Ślimak" jest w takim stanie że nie działa. Górna stacja, tego małego wyciągu była zarośnięta w jednym miejscu grubymi drzewkami.

DSC04043.thumb.JPG.f79eee4b53454017a8759240430cbcce.JPG

12 godzin temu, DragON napisał:

W suchej zaczyna się coś dziać, lecz nie wiem czy nie skończy się tylko na wyciągu mały.😀

Nic poza wyciągiem "Mały" nie działa. Długo na olx.pl ten wyciąg był wystawiony na sprzedaż.

Mówisz zapewne o tej budce:

DSC03976.JPG

Edytowane przez Gerald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem o tej budce, a jeśli chodzi o wyciąg mały to robotnicy powiedzieli, że poprzedniej zimy już działał. Jeśli chodzi o oświetlenie to kto wie. 😉 Jeśli będę jeszcze tam w tym tygodnie to być może zrobię zdjęcia wyciągu mały i wypytam się jeszcze robotników i miejscowych co nieco. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DragON napisał:

Owszem o tej budce, a jeśli chodzi o wyciąg mały to robotnicy powiedzieli, że poprzedniej zimy już działał. Jeśli chodzi o oświetlenie to kto wie. 😉 Jeśli będę jeszcze tam w tym tygodnie to być może zrobię zdjęcia wyciągu mały i wypytam się jeszcze robotników i miejscowych co nieco. 🙂

Ja tam byłem miesiąc temu. Pod wyciągiem mały, jest piękne poletko ziemniaków. 🙂

A o to mały - dla przypomnienia:

DSC03979.JPG

DSC03978.JPG

DSC03981.JPG

DSC04040.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Kucharza to dopiero w tym roku chyba taki postęp w budowie wyciągu, nie? Byłem rok temu i widziałem tylko wykarczowany zjazd, a teraz już stoją słupy pod wyciąg, ale nie wiem jak wygląda sprawa że stacjami. Trzeba mieć nadzieję, że w tym sezonie będzie można pojeździć. 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Sucha Dolina

Dnia 28.02.2018 o 17:34, marcinn napisał:

Sucha Dolina nieopodal Piwnicznej, kiedyś tętniący życiem ośrodek narciarski ze sporym potencjałem do rozbudowy .

Dolina wielu wyciągów i tras.

Miejsce na naprawdę spójny ośrodek.

Było a w zasadzie jest tu około 11 urządzeń o łącznej długości 4 km tras,nieczynnych.. 

Teraz smutne, zarośnięte złomowisko bez perspektyw,szkoda

My startujemy z parkingu w Suchej Dolinie i zawijamy e-skę kierując się w las

Sam pewnie bym turował głównym szlakiem turystycznym ,ale jak się ma towarzystwo które zna tu każdy zakątek to można wyłączyć myślenie i cieszyć się otaczającą przyrodą turując w kierunku Wielkiego Rogacza.

Co by dużo nie zanudzać ,bajka,po prostu bajka, choć ten.gróbo poniżej -10 

Osiągając szczyt kierujemy się, zjeżdżamy na mały Rogacz, Przełęcz Gromadzką i dalej do bacówki Obidza ( fajne klimatyczne miejscem)

Po godzinie przerwy,ogrzaniu się ,posileniu dajemy szusa starymi trasami do parkingu.

Piękny dzionek i miejsce w które będę chciał wrócić już jutro :)

IMG-20180225-WA0025.jpg

IMG-20180225-WA0013.jpg

IMG-20180225-WA0024.jpg

IMG-20180225-WA0010.jpg

IMG-20180225-WA0033.jpg

IMG-20180225-WA0020.jpg

IMG-20180225-WA0034.jpg

IMG-20180225-WA0014.jpg

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Stary
Nowy
Ekspres
Popularny
Lach
Tradycek
Żółw
Ślimak
Karina
Wacek

Was już tutaj nie ma....

Podczas kiedy wszyscy pojechali w wiadome miejsce, wybrałem się na sentymentalną podróż w Beskid Sądecki. W końcu na nartach, w końcu...prawie po 20 latach w Suchej Dolinie. Dzisiaj już po trasach, o których wszyscy zapomnieli hula wiatr. W ciszy zjeżdżałem czarną trasą. Zaczęliśmy zjazd tam, gdzie kiedyś się wysiadało ze Starego...tak Stary, szkoda że Cię już nie ma. Szkoda że już nie ma Suchej Doliny.

Dziś był tylko "frirajd" na trasach.

Mały, trzyma się dzielnie, jako jedyny wyciąg działa jeszcze wciąż, a nowi właściciele tchnęli w niego życie. Urocza samoróbka z lat 80tych. Mały, trzymaj się!

Pół roku wcześniej, spacerowałem późną jesienią po trasach dawnego ON Sucha Dolina, największego prawie całkowicie opuszczonego ON w Polsce

- Tam nie idźcie! Tam teren prywatny i psy spuszczą na was, bo pomyślą że złodzieje! - powiedziała - Gdzie idziecie?

- No chciałem...zobaczyć to miejsce, nie było mnie tu jakieś...18 może 19 lat.... byłem tutaj jak byłem małym dzieckiem, ale wszystko pamiętam, chciałem zobaczyć jak to teraz wygląda - odpowiadam.

Kobieta w średnim wieku ze zdziwieniem patrzy na mnie oraz dwóch moich znajomych. Po mojej odpowiedzi moja rozmówczyni uśmiecha się. Beztrosko spacerowała z małym żywiołowym psiakiem kundlem, wśród wysokich traw łąkowych dawnej nartostrady.

- I co, zmieniło się dużo?

- Zmieniło się - zamyśliłem się - zmieniło się bardzo....w sumie to nie ma już nic tutaj. Niech się Pani nie obrazi, wydaje mi się, że to miejsce zniknęło, i nic nie zostało. To co tutaj widzę....

- Tak, masz rację. Byłeś tutaj 20 lat temu? No to pewnie dobrze to pamiętasz! 20, 30 lat temu, to tutaj było!

- Oj było, wie Pani co? myślę że w tym miejscu gdzie stoimy, w ciągu minuty czasami się przewinęło kilkaset osób.

- Masz rację - odpowiada - tam, zobacz na dół, kolejki były do wyciągu po pół godziny! Jeszcze stacja dolna została. - Teraz... pewnienikt mu już nie podpisze przeglądów technicznych.

Popatrzyliśmy i się zamyśliliśmy.... stary zardzewiały, w jednym miejscu drzewo spadło na linę tak, że w przy kolejnym słupie liny wypadły z baterii rolkowych. Wyciąg "Nowy", podwójny orczyk Mostostalu dzielnie opierał się bujnej roślinności i zupełnym zaniedbaniu.

- Szedłem tam, bo tutaj lubiłem najbardziej jeździć...na zmianę "Nowym" i ..... - zapomniałem nazwy

- Tradyckiem! On nie działał za długo. Taka samoróbka.

- Tak, właśnie - zapomniałem już jak się nazywał.

Górną stację Tradycka bujnie obrosły krzaczki borówki.

- Szkoda że już nie ma tego miejsca. - mówię.

- Słabe zimy, ludzie zaczęli gdzie indziej jeździć....ludzie się pokłócili o grunt.

Nasza rozmowa ciągnęła się jeszcze chwilę. Rozdzieliliśmy się, i poszliśmy dalej. Kundelek dzielnie i wesoło nam towarzyszył, przez następny czas, dopóki nie opuściliśmy ostatniej polany, czyli ostatniej trasy narciarskiej. Jakby czuł, gdzie kończy się dawny ośrodek narciarski, i gdzie należy oprowadzić gości.

49719589_372334133500426_3136560057299238912_n.jpg

49384526_2135366433442302_6554445914210041856_n.jpg

  • Like 2
  • Thanks 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gerald napisał:

Stary
Nowy
Ekspres
Popularny
Lach
Tradycek
Żółw
Ślimak
Karina
Wacek

Was już tutaj nie ma....

Podczas kiedy wszyscy pojechali w wiadome miejsce, wybrałem się na sentymentalną podróż w Beskid Sądecki. W końcu na nartach, w końcu...prawie po 20 latach w Suchej Dolinie. Dzisiaj już po trasach, o których wszyscy zapomnieli hula wiatr. W ciszy zjeżdżałem czarną trasą. Zaczęliśmy zjazd tam, gdzie kiedyś się wysiadało ze Starego...tak Stary, szkoda że Cię już nie ma. Szkoda że już nie ma Suchej Doliny.

Dziś był tylko "frirajd" na trasach.

Mały, trzyma się dzielnie, jako jedyny wyciąg działa jeszcze wciąż, a nowi właściciele tchnęli w niego życie. Urocza samoróbka z lat 80tych. Mały, trzymaj się!

Pół roku wcześniej, spacerowałem późną jesienią po trasach dawnego ON Sucha Dolina, największego prawie całkowicie opuszczonego ON w Polsce

- Tam nie idźcie! Tam teren prywatny i psy spuszczą na was, bo pomyślą że złodzieje! - powiedziała - Gdzie idziecie?

- No chciałem...zobaczyć to miejsce, nie było mnie tu jakieś...18 może 19 lat.... byłem tutaj jak byłem małym dzieckiem, ale wszystko pamiętam, chciałem zobaczyć jak to teraz wygląda - odpowiadam.

Kobieta w średnim wieku ze zdziwieniem patrzy na mnie oraz dwóch moich znajomych. Po mojej odpowiedzi moja rozmówczyni uśmiecha się. Beztrosko spacerowała z małym żywiołowym psiakiem kundlem, wśród wysokich traw łąkowych dawnej nartostrady.

- I co, zmieniło się dużo?

- Zmieniło się - zamyśliłem się - zmieniło się bardzo....w sumie to nie ma już nic tutaj. Niech się Pani nie obrazi, wydaje mi się, że to miejsce zniknęło, i nic nie zostało. To co tutaj widzę....

- Tak, masz rację. Byłeś tutaj 20 lat temu? No to pewnie dobrze to pamiętasz! 20, 30 lat temu, to tutaj było!

- Oj było, wie Pani co? myślę że w tym miejscu gdzie stoimy, w ciągu minuty czasami się przewinęło kilkaset osób.

- Masz rację - odpowiada - tam, zobacz na dół, kolejki były do wyciągu po pół godziny! Jeszcze stacja dolna została. - Teraz... pewnienikt mu już nie podpisze przeglądów technicznych.

Popatrzyliśmy i się zamyśliliśmy.... stary zardzewiały, w jednym miejscu drzewo spadło na linę tak, że w przy kolejnym słupie liny wypadły z baterii rolkowych. Wyciąg "Nowy", podwójny orczyk Mostostalu dzielnie opierał się bujnej roślinności i zupełnym zaniedbaniu.

- Szedłem tam, bo tutaj lubiłem najbardziej jeździć...na zmianę "Nowym" i ..... - zapomniałem nazwy

- Tradyckiem! On nie działał za długo. Taka samoróbka.

- Tak, właśnie - zapomniałem już jak się nazywał.

Górną stację Tradycka bujnie obrosły krzaczki borówki.

- Szkoda że już nie ma tego miejsca. - mówię.

- Słabe zimy, ludzie zaczęli gdzie indziej jeździć....ludzie się pokłócili o grunt.

Nasza rozmowa ciągnęła się jeszcze chwilę. Rozdzieliliśmy się, i poszliśmy dalej. Kundelek dzielnie i wesoło nam towarzyszył, przez następny czas, dopóki nie opuściliśmy ostatniej polany, czyli ostatniej trasy narciarskiej. Jakby czuł, gdzie kończy się dawny ośrodek narciarski, i gdzie należy oprowadzić gości.

Świetny reportaż :) Prawie jakbym czytał fragment książki :) 

Myślę że to tylko kwestia czasu kiedy pojawi się inwestor który choć częściowo ożywi to miejsce.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim poczytałem na forum o historii i marnym końcu Suchej Doliny odwiedziłem stronę internetową ośrodka - która wciąż działa. Zastanowiły mnie mocno zamieszczone tam zdjęcia w galerii tj. narciarze bez kasków i w ogóle jakby z innej epoki :) Teraz wiem dlaczego. Szkoda tego miejsca ale wydaje mi się że  "narciarsko" już się nie podniesie, konkurencja, w tym sąsiedzi z południa, oferuje dużo dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jarkopolo5 napisał:

Zanim poczytałem na forum o historii i marnym końcu Suchej Doliny odwiedziłem stronę internetową ośrodka - która wciąż działa. Zastanowiły mnie mocno zamieszczone tam zdjęcia w galerii tj. narciarze bez kasków i w ogóle jakby z innej epoki :) Teraz wiem dlaczego. Szkoda tego miejsca ale wydaje mi się że  "narciarsko" już się nie podniesie, konkurencja, w tym sąsiedzi z południa, oferuje dużo dużo więcej.

Akurat konkurencja w tamtej części Słowacji praktycznie zniknęła. O ile na Orawie jest w miarę dobrze (TMR i inne), to im dalej na wschód Słowacji tym gorzej. W regionie Šariš jest kiepsko. Będąca niedaleko Suchej Doliny Litmanowa jest w nienajlepszej kondycji, inne ośrodki podobnie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Gerald napisał:

Akurat konkurencja w tamtej części Słowacji praktycznie zniknęła. O ile na Orawie jest w miarę dobrze (TMR i inne), to im dalej na wschód Słowacji tym gorzej. W regionie Šariš jest kiepsko. Będąca niedaleko Suchej Doliny Litmanowa jest w nienajlepszej kondycji, inne ośrodki podobnie. 

Gdzie na Orawie jest TMR ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, zaruski napisał:

Gdzie na Orawie jest TMR ?

 

O ile na Orawie, Niżnich Tatrach, centralno-północnej części Słowacji jest w miarę dobrze (TMR i inne prężnie działające ośrodki), to im dalej na wschód Słowacji tym gorzej.

Bardziej tak pasuje? Teraz rozwinąłem swoją myśl.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...