Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jakie buty ???


UnrealMan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanko w sprawie butow. Zostaly mi doradzone ostatnio buty Tecnica Diablo Spark SF, Atomica M8.2 i Fischera F8000 ale niestety nie stac mnie na te modele. Dlatego mam pytanko czy buty Salomona Performa AS z oferty MAKS-a sa dobre? Posiadaja wkladke termo-formowalna alu-klamry z mikro regulacja a ich twardosc to 65. A co najistotniejsze to ze to bedzie moj pierwszy sezon na nartach a moje deski to Fischer-y RX4 170cm. Bede wdzieczny za kazda odpowiedz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie buty ???

tamte buty czy tecnici atomy i fischery... byłyby za twarde dla ciebie ... z tego co pamietam maja flex ok. 100 jezeli masz tysią do wydania na buty to poleciłnbym do twoich rx4. do kompletu

http://skionline.pl/sprzet/index.php?ids=&co=kolekcje_buty&id_grupy=1201&id_modelu=1058

performa moze byc ciut za miekka, powiedz mi jeszcz ile warzysz, ma to nie wielkie znaczenia ale zawsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie buty ???

Wiesz dla poczatkującego to jest wszystko dobre ale nie z górnej półki

butki musisz mieć wygodne i to tyle ,bo ja kupisz za twarde (flex) to sie bedziesz męczył i to bardzo ,wiem jak piszczą na stokach i to mocno piszczą

Pozdrawiam

ps .i jazda do bólu....................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie buty ???

To bardzo dobre pytanie! Buty narciarskie to mój konik. Nigdy nie kupuj zbyt dużych. Czasem ktoś mówi o pół numeru za duże > bo gruba skarpeta - nic bardziej mylnego. Dobra skarpeta tak ale ociepleniem jest but wewnętrzny jak i skorupa. Nigdy w życiu nie miałeś cieplejszych butów od narciarskich! Miękkie buty takie do nauki jazdy bardzo szybko przy wadze 84kG się zużyją, wybiją się i trudno będzie na nich czynić postępy. Jeszcze pytanie na jak długi okres zamierzasz kupić te buty i w jakiej predyspozycji fizycznej jesteś. Jeżeli jesteś atletycznym wysportowanym mężczyzną to łatwo się domyśleć że w ciągu 1 sezonu (w zależności od ilości wyjazdów) nabierzesz wprawy i zaczniesz czuć narty i określisz swoje upodobania narciarskie. W zależności czy będziesz jeździł rekreacyjnie czy bardziej z żyłką sportową i czy ważniejsze dla Ciebie jest trzymanie narty przekazywanie impulsów na krawędzie czy też wygoda dojścia do wyciągu (jakiś system SKI-WALK).

Ja osobiście z pobudek czysto higienicznych na mój pierwszy wyjazd kupiłem buty o flex’ie 55 za 200PLN w Makro (oczywiście z poprzedniego sezonu). Po połowie sezonu wiedziałem że są zbyt miękkie (kapcie ) do zrobienia czegoś więcej (waga ok. 73kG). Ale można sprzedać na giełdzie za 70-100PLN i okaże się że wypożyczenie może być droższe. Następne buty kupiłem 80-90 i absolutnie się nie zawiodłem. Sztywność 80-90 przy wadze 84kG to moim zdaniem konieczne minimum aby pojechać bezpiecznie (kontrolując sytuację). Jeżeli nie zamierzasz kupować takich "rozpędowych pięćdziesiątekpiątek” tylko zamierzasz kupić docelowe to propozycja oscylująca pomiędzy 80-90 nie jest zbyt wygórowana. Nie wiem z jakiego miasta jesteś ale w sieci sklepów MAKS czy SKITEAM są teraz ogromne przeceny butów sezonu 2004/2005 albo nawet 2003/2004 topowy model Lange w SKITEAM można kupić za 699 (przeceniony z 1800PLN) ja niestety mam na LANGE zbyt szeroką stopę (dość wąskie skorupy) wydaje mi się że Atomic i Tecnica są bardziej obszerne co do Salomona to nie nigdy nie miałem tych butów (oprócz trekingów :-) bardzo dobre). Kolejny aspekt to dopasowanie. Nawet najlepsze buty niedopasowane nie zdadzą egzaminu na stoku .Kilka szczegułów: po dopięciu buta klamrami przy w miarę wyprostowanym kolanie (na ile pozwoli but) powinieneś dotykać palcami przodu buta wewnętrznego. Natomiast przy obciążeniu języka (przenieś środek ciężkości do przodu) pięta powinna wpaść we wgłębienie buta przewidziane na piętę a luz nie może być większy niż 0,5-1cm przy próbie oderwania pięty od podłożą. W takim położeniu nie powinno być kontaktu palców z przodem buta wewnętrznego. W niektórych sklepach jest specjalna deseczka z zainstalowanym zapięciem rentalowym (łatwe dopasowywanie do każdej długości skorupy buta) celem wpięcia i sprawdzenia tego luzu :-). Proponuje także spędzić jakieś pół godziny w zapiętym bucie aby stwierdzić że nie będzie on naszą udręką na stoku. Trzeba jeszcze powiedzieć że zdecydowanie łatwiej uczyć się w miękkich butach. Komplet miękkie buty i narty wybacza więcej błędów i łatwiej się nauczyć. Aby maksymalnie skrócić ten okres proponuje wziąć lekcję u opłaconego instruktora. Moja małżonka swoje pierwsze buty przy wadze 59kG miała o flex’ie 80 a z instruktorem dała sobie bardzo dobrze radę.

Mam nadzieję że nie przynudzałem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...