Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Skitoury - pierwsze zakupy, pierwsze kroki :)


shuger

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od wielu lat jeżdżę na zjazdówkach a mniej więcej od roku zacząłem się interesować skitourami (także dzięki relacjom z forum :)) i teraz zbliża się ten moment kiedy chciałbym od planów powoli przejść do realizacji. :) 

Mam kilka pytań i będę wdzięczny jeśli ktoś bardziej doświadczony zechce się podzielić swoją wiedzą:

1)Planuję zakup sprzętu: Nie chcę wydać zbyt wiele, znalazłem puki co buty Scarpa Avant które z opisu wyglądają nieźle dla początkującego i rozważam ich zakup. Czy to dobry wybór?

2) Jakie powinienem kupić narty? Jaka długość? Raczej myślę o używanych, Jakie wiązania pod te w/w buty? Na co zwrócić uwagę? Jakie foki do tego?

3)Jakie kije powinienem posiadać? Czy zwyczajne zjazdowe będą ok? Czy raczej powinny być dłuższe?

4)Puki co nie mam kompana do wypraw ale też nie myślę o jakiś ekstremalnych wypadach (raczej Beskidy albo łagodne Tatry ala Kasprowy, albo też trasy sąsiadujące do stoków narciarskich w stylu Rohace/Chopok). Czy to raczej sport zespołowy i powinienem najpierw znaleźć ekipę?, czy zdarza się Wam chodzić indywidualnie?

5)Jaki strój jest optymalny na skitoury? Softshell?

6)Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Z góry wielkie dzięki za wszelkie wskazówki. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zastanawiam się nad rozpoczęciem przygody ze skiturami, w ubiegłym sezonie pierwszy raz spróbowałem takich wędrówek i bardzo mi się podobało. Też nie myslę o jakichś ekstremalnych wyprawach. Na razie byłem 2 razy: raz poczłapałem po czeskich Karkonoszach (okolice źródeł Łaby) i raz wszedłem sobie (i zjechałem) zamkniętą z powodu wiatru nartostardą w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji.

Docelowo myslę o zakupie sprzętu, a na razie mogę podzielić się tylko pierwszymi wrażeniami :)

Narty na pewno będę chciał przetestować przed zakupem. W Czechach wypożyczyłem narty Scott Fly'air w których chodziło i zjeżdżało mi się fajnie, a na Słowacji dostałem Volkle w które używało mi się gorzej, zwłaszcza w zjeździe. Testowanie przed zakupem to ogólnie chyba dobry pomysł :) .

Co do ciuchów to przy wchodzeniu świetnie sprawdził mi się softhsell (nie przepuszcza wiatru a dobrze oddycha), natomiast w plecaku miałem lekką kurtkę membranową na wypadek gorszej pogody (deszcz, silny mróz/wiatr)

Raz byłem ze znajomymi, a raz sam i uważam że obydwa rozwiązania mają wady i zalety. Fajnie jest mieć kompanów, zwłaszcza doświadczonych, jest weselej i bezpieczniej, ale samotne wałęsanie się też ma wiele uroków :)

Więcej na razie nie wiem więc się nie wymądrzam :)

Zamierzasz zrobić jakiś kurs skiturowo-lawinowy?

skitur.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniej jest chodzić w grupie. Zwłaszcza w trudniejszym terenie, w wysokich górach, zagrożenie lawinowe, przepaście, lodowce i szczeliny. Ja osobiście bardzo lubię chodzić sam w łatwiejszym i znanym obszarze. Kijki zjazdowe to ostateczność, lepiej turowe regulowane i z szerokim talerzykiem. O sprzęcie, na forum mamy wybitnych specjalistów i Oni zapewne się z ochotą odezwą i dokładnie wyjaśnią co i jak.  Fajnie, że poszerza się grono turujących, łatwiej będzie zorganizować jakieś wspólne tury.:)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Avanty to słaby wybór - ciężkie a wcale nie są sztywne. Jak na postęp w tej dziedzinie to już chyba dwie generacje z tyłu.

Podstawowe jest pytanie czy wchodzisz w wiązania TLT. Jeśli:

- nie - masz do wyboru względnie tanie buty typu QST, które używasz też jako alpejskie

- tak - kupujesz porządne (na jakie Cię stać) buty pod TLT 

W drugim przypadku buty z preferencją chodzenia (ale oczywiści zjedziesz wszystko) zaczynają się od 2000 g para a kończą na solidnych maszynach pod ostre zjazdy w wadze 3000 g (czyli o 500 g mniej od tych Avantów).

Proponuję poszukać używanego sprzętu z wiązaniami TLT a do tego dokupić porządne buty.

Pozdro

Wiesiek

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe posty!! :) Są bardzo przydatne.. i dodatkowo motywujące :) 

3 godziny temu, Wujot napisał:

W drugim przypadku buty z preferencją chodzenia (ale oczywiści zjedziesz wszystko) zaczynają się od 2000 g para a kończą na solidnych maszynach pod ostre zjazdy w wadze 3000 g (czyli o 500 g mniej od tych Avantów).

Co do butów, to w moim wypadku bardzo chętnie kupiłbym nawet lepsze używki na początek, ale nie jest to proste jak się ma "wielką stopę". :D Chyba że ktoś kojarzy gdzie można taki sprzęt dostać?
Znalezienie butów na mój rozmiar ok. 47-48 jest nie lada wyzwaniem i puki co znalazłem albo właśnie te Avanty za ok. 500zł albo już wyższą półkę rzędu 1900zł co jak na mnie - amatora jest zbyt dużym wydatkiem. Jak się wciągnę to i ta kwota pewnie ujdzie ale puki co wolałbym skompletować cały sprzęt za max 1500zł. Rozumiem że waga jest tutaj istotnym parametrem, tyle tylko że nie wiem czy w moim wypadku przy blisko 100 kg wagi i początkach będzie odczuwalny ten 1kg więcej.,,?
Też zastanawia mnie typ wiązań bo np. do tych Avantów TLT nie spasują... Czy inne wiązania dają radę?

3 godziny temu, marionen napisał:

 Fajnie, że poszerza się grono turujących, łatwiej będzie zorganizować jakieś wspólne tury.:)

Miło czytać, choć nie wiem jak będzie na początku z kondycją :D , ale kiedyś bardzo chętnie :) 

4 godziny temu, rung napisał:

Zamierzasz zrobić jakiś kurs skiturowo-lawinowy?

Wielkie dzięki! za podzielenie się doświadczeniami zwłaszcza że jesteśmy na podobnym etapie :):):)
Ja mam doświadczenie głównie z letnich wypraw, zimą byłem raz w Tatrach ze znajomymi ale "na butach".
Na wyprawę zabrałem ze sobą kurtkę, Softshell i Polar. W praktyce po pół godziny wędrówki zostałem tylko w softshellu :D
Kurs? Pewnie kiedyś tak, ale na pewno nie w tym roku. Na ten rok chciałbym skompletować sprzęt i min. 1 wyprawę skiturową odbyć.
Hmmm może właśnie zrobię tak że kupię buty a wypożyczę narty? Dzięki za dobry pomysł. Chociaż może i buty uda się wypożyczyć... Muszę się rozejrzeć :) 

55 minut temu, MarioJ napisał:

Zajrzyj  do linków:

Dzięki! No to teraz biorę się za czytanie :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na skiturowezakopane.pl, jedź na kurs i dowiesz się czy to dla Ciebie, czy Ci się podoba, potestujesz sprzęt, a przy okazji dowiesz się jak sobie radzić ze sprzętem. Przerobiłem to w ub. roku i i to była dobra decyzja. Bez wydawania pieniędzy na sprzęt spotkałem się z ludźmi, którzy skitury mają w "małym palcu". Potestowałem sprzęt (buty Dynafit, narty Hagan, wiązania TLT). Warto było.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ubranie, to tak jak kolega pisze i dodam do tego.

Wersja optymalna:

Góra to: bielizna, softshell oddychający (raczej bez polaru) lub stretch lub bluza, kurtka membranowa (na zjazdy, na większe zimno) lub wiatrówka przeciwdeszczowa, puchówka (głównie na postoje). Wszystkie kurtki koniecznie z kapturami.

Dół: bielizna, softshell, lekkie spodnie membranowe (na wszelki wypadek na deszcz, na szkolenia).

Rękawiczki: cieniutkie, średnio grube softshell, coś pancernego.

Grubość bielizny musisz dobrać sam do własnej zimnolubności.

Nie musisz mieć od razu wszystkiego, ale taki jest kierunek.
I warto patrzeć na wagę i pakowność, np. moja kurtka membranowa waży 300g.
Dużo przydatnej odzieży jest w Decathlon online, szukaj w dziale ubrania na wspinaczkę oraz ogólnie outdoor.
Albo markowe ciuchy....

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tuptuś napisał:

Spójrz na skiturowezakopane.pl, jedź na kurs i dowiesz się czy to dla Ciebie, czy Ci się podoba, potestujesz sprzęt, a przy okazji dowiesz się jak sobie radzić ze sprzętem. Przerobiłem to w ub. roku i i to była dobra decyzja. Bez wydawania pieniędzy na sprzęt spotkałem się z ludźmi, którzy skitury mają w "małym palcu". Potestowałem sprzęt (buty Dynafit, narty Hagan, wiązania TLT). Warto było.

Dzięki! Nawet nie wiedziałem że takie coś jest organizowane...  To jednodniowe szkolenie wygląda w sam raz na zapoznanie z tematem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shuger!

Z tym rozmiarem to masz faktycznie przerąbane, podejrzewam, że w wypożyczalniach może niczego na Twoją stopę nie być. Nawet mogą Ci nart TLT nie dopasować (bo tam jest mniejszy zakres regulacji). Popatrzyłem i coś znalazłem zakładając, że buty narciarskie dopasowuje się bardzo dokładnie (ja mam o numer mniej jak zawsze) to 30,5 powinno styknąć.

Wszystko jest ze strony snowinn gdzie są chyba najniższe ceny

1. Super but do freetour w cenie 1786 zł

https://www.snowinn.com/f/13614/136142595/la-sportiva-spectre-2.0.jpg

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bo dzisiaj "współpraca" z edytorem to jakiś koszmar

 

@shuger!

Z tym rozmiarem to masz faktycznie przerąbane, podejrzewam, że w wypożyczalniach może niczego na Twoją stopę nie być. Nawet mogą Ci nart TLT nie dopasować (bo tam jest mniejszy zakres regulacji). Popatrzyłem i coś znalazłem zakładając, że buty narciarskie dopasowuje się bardzo dokładnie (ja mam o numer mniej jak zawsze) to 30,5 powinno styknąć.

Wszystko jest ze strony snowinn gdzie są chyba najniższe ceny

1. Super but do freetour w cenie 1786 zł

2. Klasyka - najpopularniejsze buty skiturowe Scarpa Maestrale - są trzy rodzaje najtańsza 1542 zł i rozmiar 31,5. Są w pozostałych nawet 32

3. Najtańsze (słyszałem niezbyt dobre opinie ale to sprawdź) Scott za 1335 zł

Jak przejrzysz dokładnie to są jeszcze dwa buty o charakterze bardziej skiturowym - F1 Scarpy i nowe Salomony.

Jak widać w przedziale 1335-1800 zł masz trochę fajnych butów. Wątpię czy znajdziesz coś lepszego.

 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎12‎-‎29 o 10:27, Wujot napisał:

Jak widać w przedziale 1335-1800 zł masz trochę fajnych butów. Wątpię czy znajdziesz coś lepszego.

Wow! super przegląd ofert, dzięki za poświecenie czasu i za namiary na stronę snowinn.

Maestrale widziałem już wcześniej za 1800, a tutaj jest naprawdę spoko cena :)
Scotty jeszcze lepsza cena bo 1300
Hmm kurcze jakby tak dorwać gdzieś takie używki na początek...

Dnia ‎2017‎-‎12‎-‎28 o 23:08, aklim napisał:

Zajrzyj na giełdę skiturową na FB , czasem można tam coś ciekawego trafić , a poza tym ,  kupowanie sprzętu skiturowego to zawsze długi i kosztowny proceder ;)  . Jak będziesz miał coś konkretnego na oku , to pytaj , zawsze ktoś coś doradzi .

Pozdrawiam i witaj w klubie :) 

Spoko! Popatrzę na FB, może się uda tam złapać...
Idealnie byłoby używki z jakiejś wypożyczalni z Austrii/Włoch etc. Taki rozmiar jest mało eksploatowany i często w doskonałym stanie, ale też pewnie nie często sprzedawany :/
Wysłałem zapytania do wypożyczalni w małopolsce i zobaczę czy przypadkiem gdzieś nie posiadają do wypożyczenia.

Wczoraj ćwiczyłem jazdę po 30 cm puchu w Vitanovej na Słowacji na moich zjazdowych Progressorach i co do nart to myślę że będę celował raczej w szerokie bo przy wadze 98kg to jednak chyba na puchu będą się lepiej spisywać szerokie nartki :) Wcześniej miałem wąskie narty typowo do szybkiej jazdy i one się zupełnie nie nadawały na puch. Progressory są sporo szersze i jest znacznie lepiej ale jednak się jeszcze topią w śniegu a przypuszczam że kolejny wzrost szerokości to kolejna poprawa do jazdy po puchu czy innej nieprzygotowanej pokrywie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A! I jeszcze jedno?

Te Scarpa Avant to tak zupełnie odrzucilibyście?
W sensie nawet na pierwsze 2 lata zapoznania się z tematem nie warto Waszym zdaniem?
Ja biorę je pod uwagę raczej w kategoriach zapoznania się z tym rodzajem narciarstwa z racji że ciężko jest mi wypożyczyć sprzęt (choć będę próbował)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze skiturami to jest dość wrednie albo w to wchodzisz albo nie. Każda inna droga to są niepotrzebnie wydane pieniądze bo dwóch turach już widzisz, że trzeba sprzęt zmienić. To nie z przypadku jest "przysłowie" - pierwszy zestaw dla wroga, drugi przyjaciela a trzeci (wreszcie) dla siebie. Z tymi Avantami mam wrażenie idziesz z tym nurtem. 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, shuger napisał:

194, narta też za krótka być nie może :D 

no to kawał chłopa z Ciebie :)  ,

wyślę Ci na priv wiadomość , bo mam coś do sprzedania pod Twoje gabaryty ;)  , może będziesz zainteresowany ,

pozdrawiam

Edytowane przez aklim
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...