Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Hiszpania - Sierra Nevada, styczeń 2018


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

  jak obiecałem, będę zdawał relacje z wyjazdu narciarskiego do Sierra Nevada w Hiszpanii. Jestem już na miejscu i jak tylko się ogarnę, opiszę skąd pomysł na narty w Hiszpanii oraz przekażę garść potrzebnych informacji odnośnie organizacji takiego wyjazdu. Wiem, że JC parę lat temu opisywał tu swoją przygode z Sierra Nevada, jako, że będę tu cały tydzień zrobię co mogę aby jeszcze bardziej przybliżyć uroki narciarstwa na samym południu Europy ;)

received_1590410697706805.jpeg

received_1590410401040168.jpeg

received_1590410454373496.jpeg

  • Like 13
  • Thanks 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamad sorry, ale nie wyobrażam sobie, aby zmarnować jakikolwiek zimowy miesiąc na ciepłe kraje. Siedząc w cieniu pod palmą z drinkiem w dłoni, myślałbym tylko o kolegach gnających gdzieś po pięknych stokach pełnych śniegu . Natomiast Nowa Zelandia w lecie (naszym) jak najbardziej tak.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mnie sprowadza do Sierra Nevada?.. Praca :)

Od 10 lat pracuję jako instruktor narciarstwa  w jednym z przedszkoli narciarskich, które posiada swoje stacjonarne placówki w Polskich ośrodkach jak i organizuje wyjazdy zagraniczne. Rok temu Prezes mojej firmy był w Sierra Nevada przez 3-4 dni na zaproszenie Hiszpanów i był zachwycony ośrodkiem, klimatem etc. Dlatego w tym sezonie zorganizowaliśmy tu wyjazd dla naszych klientów.  Z tąd moją obecność, będę szkolił dzieci z Polski na hiszpańskich stokach :)

 

Jak dotrzeć do Sierra Nevada? 

Szybko i w dobrej cenie ;) ja leciałem Ryanairem z Wrocławia bezpośrednio do Malagi. W pierwszej wersji miałem wynająć samochód(bardzo tani wynajem, koszt 7 dni ok 60€) i nim się tu poruszać, ale ze względu na pewne komplikacje musiałem skorzystać z autobusów. I była to dobra decyzja, bezpośrednio z lotniska w Maladze mamy autobus do Grenady (13€). Z dworca autobusowego w Grenady mamy autobus(5€) prostu pod stok i hotele w Pradollano.  Bardzo prosty dojazd i sprawny. Czas dotarcia z lotniska do hotelu przy dobrym zgraniu godzi  to 2,5-3h. 

 

Jak ze sprzętem narciarskim...? Można nadać samolotem specjalna przesyłkę i tam dać narty wraz z butami w jednym pokrowcu. Ja wybrałem opcję spakowana swoich butów narciarskich do bagażu rejestrowanego, a narty wraz z kijami pozyczam na miejscu. 

Jutro mam Day off więc jadę zwiedzać Granada i słynna Alhambre. Narkomanii zaczynam od soboty. Pogoda i warunki szykuje się przedni :)

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dzisiaj jak pisałem wcześniej... Day off czyli bez nart :)

Szybko po śniadaniu udałem się na główny plac w Sierra Nevada skąd odjeżdżają autobusy do Grenady. Od godz. 10 do 17 na pieszo zwiedzalem miasto. Jest na prawdę bardzo ładne i nie dziwię się, że dla Hiszpanów jest to duma narodowa. Stare Miasto posiada piękne wąskie uliczki, liczne parki czy bulwary nad rzeką. Gdzie się nie obejrzeć rosną palmy :) Miasto otaczają liczne wzgórza, a to najważniejsze dla Grenady znajduje się tuż nad "starym miastem". No owym wzgórzu znajduje się słynna Alhambra, czyli zespół pałaców wraz przepięknymi ogrodami, salami etc. Jest to najważniejszy zabytek dla Hiszpanów. Niestety nie mogłem się o tym przekonać. Już o godz. 11:00 biletów  nie było... :( wiedziałem, że trzeba najlepiej kupić bilety przez internet, ale nie przypuszczałem, że w połowie stycznia będzie problem z wejściem... Cóż za rok trzeba wrócić ;) Samo wzgórze super, można znaleźć spokojnie miejsce z super widokami. Pięknie widać całe miasto otoczone wzgórzami,  a patrząc w drugą stronę białe szczyty Sierre Nevada :) Nadmienię tylko, że w cieniu dzisiaj było 17°C... Rano przyjechałem w kurtce(u góry - 7°C) później chodziłem w całej koszulce ;)

Jutro zaczynamy jazdę. Dzisiaj kupiłem karnet(6dni 213€) i wypozyczylem narty (114€). Ceny umiarkowane w porównaniu do ośrodków alpejskich. Już teraz nadmienię, że mimo iż pierwszy raz jestem w Hiszpanii już czuć taka swobodę w kontaktach z Nimi. Nawet jak nie potrafią po angielsku się dogadać chętnie pomogą, wytłumaczą. No i ich szczery uśmiech od razu poprawia humor i nastrój :)

IMG_20180112_083310.jpg

IMG_20180112_083327.jpg

IMG_20180112_101335.jpg

IMG_20180112_103950.jpg

IMG_20180112_121942.jpg

IMG_20180112_130025.jpg

IMG_20180112_130226.jpg

  • Like 9
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam wszystkich,

Po paru latach bywania na forum w charakterze "czytacza", wreszcie zdecydowałem się coś napisać. JC, SB, marboru (dzień dobry krajanie), bumer, jodek, gajowy, artix no i mitek - kolejność przypadkowa - Wasze wpisy to kopalnia wiedzy, Dziękuję

A odnośnie Sierry . JJay życzę przyjemnego nartowania. Byłem tam w ubiegłym roku. Turystycznie - bajka. Narciarsko nie do końca. Dlaczego? Dziwny tam jest śnieg. Ponieważ w dzień jest bardzo ciepło, a w nocy zimno, więc rankiem stoki pokrywa lodowa warstwa. Miałem wrażenie, że do 11-tej, zanim krawędzie nart to rozorają, to łatwiej byłoby na łyżwach. A potem robi się sypko, bardzo sypko. Poza tym jest tam takie zjawisko, że wiatr nanosi pył znad Sahary. Pewnego ranka, po obudzeniu okazało się, że śnieg jest beżowy. To powoduje to, że śnieg jest tępy. Nie wiem, czy to dobre określenie, ale lepszego nie znajdę. No i uważaj na nieumiejących jeździć, jest ich naprawdę dużo. Moja żona przez takiego jednego wróciła ze złamaną ręką. Zaletą jest bezcenna mina znajomych, jak mówisz że byłeś na nartach prawie w Afryce :-)

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dzień na nartach za mną 😎

 Wyciągi ruszają tu o godz. 9:00, wcześniej jest jeszcze ciemno, za to jeżdżą do ok 17 i ciut dłużej :)

Od godz. 10 do 15 miałem zajęcia na stoku, które były praktycznie w obrębie 2 krzeselek i za dużo nie widziałem ośrodka.Z rana niebo lekko zachmurzone, potem lampa i znowu lekkie zachmurzenie.  Równo o 15 po zajęciach niebo zaszło gestszymi i niższymi chmurami. Ale nie ma, że boli, jadę coś muszę zobaczyć ;) Nietety zgodnie z prognoza były to chmury z opadem śniegu... Widoczność ok 15m... Za dużo nie pojeździlem i o 17 byłem już w pokoju. 

Pierwsze wrazenia:

-  bardzo dobrze przygotowane trasy

- warunki na trasie przez cały dzień bdb. Marek R, może miałeś pecha do warunków albo ja mam szczęście i nic z tego co opisales mnie nie spotkało :)

- wiedziałem, że w soboty i niedziele są tu tłumy i były, ale tylko w "beginner arena" (płaskie trasy z krzesłami i taśmami). Powiem więcej, takiego tłoku to ja jeszcze nie widziałem. Szkółki, dorośli wszystko na raz i wszystko zaczyna się uczyć więc trzeba uważać ;) W czasie zajęć bardzo dobrze widziałem  inne trasy, czerwone i czarne... A tam były pustki, pojedynczy narciarz czy ktoś na desce. Jak o 15 w tym mleku pojechałem do góry,  spokojnie lapalem się na resztki porannego sztruksu

- miałem wrażenie jakbym był na jakimś lodowcu w Alpach, same odkryte tereny, mocno operujace słońce. No i może czułem też wysokość npm

 

Jak na pierwszy dzień bardzo mi się podobalo,  mimo fatalnej pogody na sam koniec ;) a prognozy są obiecujące :)

 

P.S. 

wrzucam parę zdjęć zrobionych z rana 

IMG_20180113_094222.jpg

IMG_20180113_094224.jpg

IMG_20180113_094226.jpg

IMG_20180113_094756.jpg

IMG_20180113_094804.jpg

Edytowane przez jjay86
  • Like 13
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, marboru napisał:

Dzięki @WojtekM @marionen - ciekawe miejsce :)@jjay86 ja bym się tam próbował wbić jak bym tam był ;) 

Może spróbujesz? Foty i opowieść była by miodzio. A relacja nabrała by jeszcze większego kolorytu :o 

Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejny dzień.

powiedziałbym: nabrała kosmicznego wymiaru

PS w pierwszej chwili pomyślałem, że to armatka do naśnieżanie (najnowszy model)

Edytowane przez marionen
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jjay86 nie wiem, czy pozwolą Ci obowiązki zawodowe, ale jeżeli tak, to spróbuj tej bocznej doliny. Musisz się wciągnąć max. do góry orczykiem i potem cały czas na prawo. Tam jest trochę fajnych tras i nie ma tak dużo ludzi - ci "mniej" jeżdżący nie docierają. A po drodze jest punkt widokowy, z którego przy odrobinie szczęścia zobaczysz Afrykę. 

Ja tam byłem pod koniec lutego i pewnie było dużo cieplej. Jak po południu zjeżdżaliśmy do Pradollano, to bywało około 20 stopni:D. Może stąd różnica w jakości tras.

Dużo funu

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marek R napisał:

@jjay86 nie wiem, czy pozwolą Ci obowiązki zawodowe, ale jeżeli tak, to spróbuj tej bocznej doliny. Musisz się wciągnąć max. do góry orczykiem i potem cały czas na prawo. Tam jest trochę fajnych tras i nie ma tak dużo ludzi - ci "mniej" jeżdżący nie docierają. A po drodze jest punkt widokowy, z którego przy odrobinie szczęścia zobaczysz Afrykę. 

Ja tam byłem pod koniec lutego i pewnie było dużo cieplej. Jak po południu zjeżdżaliśmy do Pradollano, to bywało około 20 stopni:D. Może stąd różnica w jakości tras.

Dużo funu

 

Dzięki :) w samym miasteczku ok 0°C. A Afrykę muszę zobaczyć :) prognoza jest obiecująca 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za wczorajszy brak wpisu ;) ale sypalo prawie cały dzień  to ani zdjęć żadnych nie ma :)

Za to dzisiaj.... 

Ujmując to najkrócej,  dzisiaj byl jeden z najlepszych dni narciarskich w moim życiu 😁

- cały dzień lampa, a w dolinach morze chmur 

- temp. Powietrza cały czas solidnie na dużym minusie

- warunki na stoku cały dzień  idealne jak dla mnie, twardo. A do tego po wczorajszym opadzie można było poza trasa trochę pojeździć i ładnych śladów nanieść 

- bardzo mało ludzi na stoku, można  było poszaleć :)

 

Zajęcia skończyłem o 15 i do 17 jeździłem gdzie się da. Zwiedzilem dalsze części ośrodka, m.in. wspomniana wcześniej Area Laguna..  Coś niesamowitego, szerokie puste stoki, cisza.... I widoki😁 Co prawda dzisiaj nie było widać Afryki(chmury  się pojawiły na horyzoncie), ale morze widziałem ;) Jak wcześniej by mi ktoś powiedział, że w takich warunkach będę jeździł cały dzień  na południu Hiszpani bym nie uwierzył :)

Co tu pisać, zdjęcia w ułamku zobrazuja jaka dzisiaj miałem frajdę 😎 Mega zadowolony po dzisiejszym dniu jestem, jak nie pamiętam kiedy ;)

P.S.

Pierwsze zdjęcie to widok z okna mojej kwatery ;)

Ostatnie zdjęcie to "stan" trasy ok godz 16:30 ;)

 

IMG_20180115_083919_HDR.jpg

IMG_20180115_094713.jpg

IMG_20180115_101300_HDR.jpg

IMG_20180115_115631_HDR.jpg

IMG_20180115_115634_HDR.jpg

IMG_20180115_150818.jpg

IMG_20180115_153554.jpg

IMG_20180115_154755.jpg

IMG_20180115_161007.jpg

IMG_20180115_163823.jpg

IMG_20180115_162629.jpg

IMG_20180115_162329.jpg

IMG_20180115_162326.jpg

Edytowane przez jjay86
  • Like 15
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2018 o 15:39, mamad napisał:

Ty wiesz że ostatnio wpadłem na pomysł by za 2 lata jechać właśnie do Hiszpanii na narty. Z niecierpliwością czekam na relacje bo jak Bóg da 2020 się tam melduje. Za rok w styczniu chyba Tajlandia i ciepło za to myślę też w lecie o Nowej Zelandii i nartach. Udanego nartowania:)

Mnie się marzy Chile w sierpniu...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tanova napisał:

Ciekawa relacja z nieco odmiennego miejsca niż alpejskie ośrodki. Życzę fajnej jazdy, fajnej pogody i czekamy na więcej 9_9!

Miejsce super ciekawe. Też czekam na kolejne relacje. Swoją droga przypomniało mi się, że jak przed więcej niż paru laty, odbywały się tam MŚ, a trasy były dość miękkie, to niejaki Alberto Tomba powiedział, bo co to mają być za Mistrzostwa Świata w narciarstwie, że kiedy stoisz na starcie to widzisz Afrykę... 

Podobno przy dobrej widoczności rzeczywiście widać Afrykę. Udało się już @jjay86 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Cosworth240 napisał:

Miejsce super ciekawe. Też czekam na kolejne relacje. Swoją droga przypomniało mi się, że jak przed więcej niż paru laty, odbywały się tam MŚ, a trasy były dość miękkie, to niejaki Alberto Tomba powiedział, bo co to mają być za Mistrzostwa Świata w narciarstwie, że kiedy stoisz na starcie to widzisz Afrykę... 

Podobno przy dobrej widoczności rzeczywiście widać Afrykę. Udało się już @jjay86 ???

O ile się nie mylę wtedy Tomba wygrał cześć konkurencji MS, więc tak źle mu chyba nie było ;)

 

Dzisiaj o wiele cieplej, ale stoki nawet na samym dole do 17:00 nie "puściły" 😁

No i oczywiście pełna lampa, słońce nie zaszło ani na sekundę, ludzi  nie za dużo.  Po zajęciach jadę na szczyt i już czułem, że będzie dobrze... 

Nie da się opisać widoku morza, odbijajcego się słońca od tafli wody,  statków i.... właśnie Afryki, a dokładniej gór w Maroko :) wszystko to przy temp. ok.  - 6°C  z nartami na nogach :) o to uczucie gdy jedziesz na nartach, a na horyzoncie widać Afrykę, morze, statki... Myślę, że dla samego tego widoku trzeba tu przyjechać 😊

Nie wiem czy na zdjęciach będzie widać Afrykę, ale takie tam rysy na horyzoncie to właśnie Maroko :)

P.S. 

Jedno zdjęcie to uczczenie dzisiejszego dnia ;) polecam Alhambre 😉

IMG_20180116_155946_HDR.jpg

IMG_20180116_160124_HDR.jpg

IMG_20180116_160135_HDR.jpg

IMG_20180116_160357.jpg

IMG_20180116_161539_HDR.jpg

IMG_20180116_161541_HDR.jpg

IMG_20180116_165315_HDR.jpg

IMG_20180116_165541_HDR.jpg

 

IMG_20180116_182707.jpg

IMG_20180116_183943.jpg

IMG_20180116_182209.jpg

  • Like 16
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...