Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Chcesz się zatruć? Jedź do Szczyrku!


shuger

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dziś przyszło mi odwiedzić "nowy", "zmodernizowany" Szczyrk. Nowe kanapy, gondola, naśnieżanie... Chciałoby się rzec...Ameryka! Chciałoby się.

Ale w tym temacie nie o warunkach jakie tam zastałem ani o infrastrukturze, ale o problemie dużo większym który bardzo mocno dotyka to miejsce.

Jaki to problem?

Jakość powietrza czyli SMOG W SZCZYRKU!

Dziś rano już na samym wjeździe do Szczyrku (od Strony Bielska) pojawia się szara czapa dymu.
Temperatura? Jakieś -13`C (w nocy na pewno mocniej więc trzeba mocno palić w piecach).

Skutek...Do samochodu wdziera się zapach spalenizny (identycznie jak w kilkunastu innych miejscowościach które mijam na trasie Kraków-Bielsko).
Centrum Szczyrku zasnute dymem.
Dla narciarzy?
Najgorzej przy starcie kolei COS - wyjeżdżając koleją czuć drapanie po gardle i dym
przy Gondoli niewiele lepiej - także wiele zabudowań,
w okolicach Soliska jest już dalej od centrum więc tam powietrze trochę lepsze ale stojąc w 25 minutowej kolejce zawiewa dym który unosi się w dolinie ale i z pobliskich domów:

20180302_105119d.thumb.jpg.6e04ba527fe467d583710b68e6015c77.jpg

Lepszej jakości powietrze oceniając "na oko" (a właściwie na nos i gardło) można znaleźć powyżej 800-900mnpm.
Jak wygląda trucizna z góry? Tak!:
20180302_151056b.thumb.jpg.0fef370aaea9e418adbdf50b851a482e.jpg

A żeby nie być gołosłownym to poniżej wyniki pomiarów dla dzisiejszego dnia wykonane w Szczyrku, ulica Narciarska (czyli jeszcze nie w samym epicentrum):
5a99a957ae599_Nowyobrazmapybitowej(22).thumb.jpg.928405cac97c4e0212ec20c7bc7ad509.jpg

Dla porównania SMOG WAWELSKI (tzn. Krakowski :D ) dziś zionął siarką znacznie słabiej niż SMOG rodem ze Szczyrkowskiego "kurortu".
Widać likwidacja palenisk przynosi w Krakowie pozytywne skutki, W Szczyrku problem jest wyjątkowo dokuczliwy bo przyjeżdża się tam szczególnie zimą i szczególnie z zamiarem uprawiania sportu a wyciągi i główne trasy prowadzą do ścisłego centrum doliny gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.
 A sport w połączeniu ze smogiem to zwykła trucizna i w dodatku skuteczna... Krakowianie coś o tym wiedzą...
Co ciekawe problem jakości powietrza właśnie w Szczyrku dostrzegli także słowaccy narciarze który omawiali go na swoim forum.
Co zrobią z tym władze?
Czy dostrzegają ten problem?
To pytanie pozostawiam otwarte...

  • Like 13
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, shuger napisał:

Co zrobią z tym władze?
Czy dostrzegają ten problem?

Władze (te centralne) niby problem dostrzegają, ale promują węgiel. UE problem dostrzega lepiej i pojawia sie wyrok. Przeciętny mieszkaniec Małopolski (i nie tylko) pali czymkolwiek i uważa to za szczyt gospodarności.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu było niewiele lepiej... A może nawet gorzej. Elektrycznych (albo hybrydowych lub chociaż z normami spalania EURO 6) skibusów pewnie się nie doczekamy. Piece buchają żółtym dymem nawet latem... i to z bogatych domów!

@shuger czy mógłbyś dać linka do tej mapki? Nie mogę znaleźć tego w necie

IMG_4992.JPG

IMG_5032.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shuger pierwszy raz sie z tobą zgadzam, od pierwszego dnia strasznie mi wali, nigdy bym tam nie pojechał na noclegi.

Smród przy gondoli, smród na solisku, wstydzcie sie Szczyrkowianie.

Porownujac ostatnio jak byłem na Chopoku, moja zona przez 4 dni z wozkiem, sankami chodzila miedzy domami w Besenovej, szok zero kominów.

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, leitner napisał:

 

@shuger czy mógłbyś dać linka do tej mapki? Nie mogę znaleźć tego w necie

strona to airly.pl
Coraz więcej stacji pomiarowych z każdym dniem. Bardzo przydatne narzędzie.

Dziś Szczyrku znowu dużo gorsze powietrze niż w Krakowie.

400 % NORMY dla najgorszego rodzaju pyłu czyli PM2.5 który przenika do krwioobieguO.oO.oO.oO.oO.o

Z tego powodu już więcej się tam nie pojawię. Współczuję śmiałkom dnia dzisiejszego :/ 
Jeżdżę w góry żeby "zażyć" świeżego powietrza. To co jest w Szczyrku to jakaś masakra O.o

Niech komuś czytającemu to forum nie przyjdzie do głowy przypadkiem wysyłać dzieci na ferie do Szczyrku! :ph34r:
Dzieci i osoby starsze są szczególnie narażone na smog zwłaszcza w połączeniu z wysiłkiem.
5a9a63c678a5f_Nowyobrazmapybitowej(2).thumb.jpg.adf7d8fade640e5b6da161ad0dd40fea.jpg

Edytowane przez shuger
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na wschodzie -1" - po takim poście. ... :-)

 

Tak mi się tylko skojarzyło.

 

Ja w góry jeżdżę na narty a nie na świeże powietrze.

Faktycznie przy takiej pogodzie stężenie pyłu wzrasta ale nie każdy widoczek z chmura w dolinie to smog. Zwykle to 'mgły inwersyjne' - np wczoraj:

 

e72ec4760660497a41b0c3381ce763ae.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 września 2017 roku na terenie Śląska obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży i palenia mułem flotem i pochodnymi oraz mokrym drzewem. Tu problemem moim zadniem nie jest flot czy muł ba nawet śmieci bo ludzie jednak mają sporą świadomość i pojedyńcze są przypadki palenia śmieci przynajmniej u mnie bo sąsiedzi zgłaszają i dobrze. Problemem jest jak ten węgiel czy muł ludzie palą. Tego trzeba nauczyć a można w starym piecu palić czyściej węglem czy mułem niż w piecu 5 kategorii. Ludzie palą od dołu do tego niskotemperaturowo niektórzy nawet błotem leją wodę ile wlezie (jakby woda się paliła skąd ta mentalność) i wywalają do komina kupe syfu i kupę pieniędzy. Wystarczy wyjaśnić że paląc od góry suchym opałem w wysokiej temperaturze oszczedzamy ponad 50% opału czyli kasy. Nauczyć ludzi tak palić i problem znika. Do tego dołożyć bufor do instalacji by spalać to w 70 80 stopniach po problemie. Wtedy muł problemem nie jest. Przykład mój. Na początku zimy uruchomiłem ogrzewanie. Piec normalny nie jakiś eco5. Paliłem normalnie z komina leciało a ja musiałem spalić 2 piece by zagrzać mój bofor o pojemności 2000 l do 85 stopni. Myślę kurde coś nie tak. Poczytałem i..... Pale teraz od góry by osiągnąć to samo potrzebuje jeden piec z komina czasem można zauważyć że biała mgiełka się unosi do tego sąsiad pytał mnie czemu przestałem palić woda mi zamarznie w środku. Cóż uznał że naczytalem się głupot. Dodam że piec mam czysty zero nalotu czy jakiejś smoły. Myślę że taniej będzie nauczyć ludzi palić niż zakazywac. Jak zobaczą do tego ile kasy wywalają w powietrze to sami więcej już nie będą po okolicy puszczać żółtego dymu. 
I moja bestia którą sam stworzyłem[emoji3]
20180112_113931.thumb.jpg.2ac28286b7f3ef5ad19689277868f5f7.jpg
Tak palili od 3 pokoleń i nie zmieni się to na gwizdek. Nawet jeśli będzie korzystne dla wszystkich. Doloz do kpl zakaz sprzedaży kotłów zasypowych to za 20 lat będą efekty.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem smogu nie dotyczy tylko Szczyrku, ale ogólnie sporej części miast narciarskich - np. w Wiśle obecnie powietrze jest gorsze niż w Szczyrku. W Zakopanem też nie najlepiej a w Szczawnicy jeszcze gorzej.

Tytuł powinien brzmieć - "Chcesz się zatruć? Jedź w doliny"

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem smogu oczywiście istnieje, szczególnie w mroźne, bezwietrzne dni, umówmy się, dzięki temu nie ma tragedii, bo częściej wieje tak mocno, że kanapy nie chodzą ;).

Więc warto sprawdzić prognozę, zanim wybierze się równie zakopconą Białkę, bądź Szklarską.

No i ważna sprawa, te czujniki https://airly.eu/pl/

są niewiele warte, może być powietrze krystaliczne, ale wystarczy odrobina mgły i pokażą, że jest sajgon. Niestety za takie pieniądze nie da się zrobić czegoś, co powinno mierzyć jak należy.

 

Tak wygląda czujnik airly

2b10dd512cb2b77052a11c166a2cd8c9.jpeg

a tak prawdziwa stacja

stacja%2001.jpg

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mamad napisał:

Wystarczy wyjaśnić że paląc od góry suchym opałem w wysokiej temperaturze oszczedzamy ponad 50% opału czyli kasy.

Oczywiście przesadziłeś, dodatkowo, to wcale nie jest czyste spalanie, do porządnego kotła na ekogroszek bardzo daleko.

https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/jakwygrac/szczegoly,nie-gornemu-spalaniu,33.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mamad napisał:

Od 1 września 2017 roku na terenie Śląska obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży i palenia mułem flotem i pochodnymi oraz mokrym drzewem. Tu problemem moim zadniem nie jest flot czy muł ba nawet śmieci bo ludzie jednak mają sporą świadomość i pojedyńcze są przypadki palenia śmieci przynajmniej u mnie bo sąsiedzi zgłaszają i dobrze. Problemem jest jak ten węgiel czy muł ludzie palą. Tego trzeba nauczyć a można w starym piecu palić czyściej węglem czy mułem niż w piecu 5 kategorii. Ludzie palą od dołu do tego niskotemperaturowo niektórzy nawet błotem leją wodę ile wlezie (jakby woda się paliła skąd ta mentalność) i wywalają do komina kupe syfu i kupę pieniędzy. Wystarczy wyjaśnić że paląc od góry suchym opałem w wysokiej temperaturze oszczedzamy ponad 50% opału czyli kasy. Nauczyć ludzi tak palić i problem znika. Do tego dołożyć bufor do instalacji by spalać to w 70 80 stopniach po problemie. Wtedy muł problemem nie jest. Przykład mój. Na początku zimy uruchomiłem ogrzewanie. Piec normalny nie jakiś eco5. Paliłem normalnie z komina leciało a ja musiałem spalić 2 piece by zagrzać mój bofor o pojemności 2000 l do 85 stopni. Myślę kurde coś nie tak. Poczytałem i..... Pale teraz od góry by osiągnąć to samo potrzebuje jeden piec z komina czasem można zauważyć że biała mgiełka się unosi do tego sąsiad pytał mnie czemu przestałem palić woda mi zamarznie w środku. Cóż uznał że naczytalem się głupot. Dodam że piec mam czysty zero nalotu czy jakiejś smoły. Myślę że taniej będzie nauczyć ludzi palić niż zakazywac. Jak zobaczą do tego ile kasy wywalają w powietrze to sami więcej już nie będą po okolicy puszczać żółtego dymu. 

I moja bestia którą sam stworzyłem:D

20180112_113931.thumb.jpg.2ac28286b7f3ef5ad19689277868f5f7.jpg

Wygląda profesjonalnie...¬¬., do budowy pierwszej bomby atomowej też użyto dużo taśmy samoprzylepnej.xD

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Grześ, to nie muł, to butelki PET, zużyte pampersy, ścinki materiałów z poliestru, styropian, płyty OSB itp. W Łodzi jest to samo. Problemem jest mentalność, bo nie powiesz mi, że w Szczyrku jest bieda.

Mieszkałem całe życie w Łodzi (na Blokowisku) a teraz druga zimę na Śląsku (wieś pod Pszczyną). Kiedyś myślałem że w Łodzi jest zanieczyszczenie. Teraz jak przyjeżdżam odwiedzić Mamę to czuje się jak w Parku Narodowym. Powietrze jest nieporównywalnie lepsze, choć pewnie i tak nie spełnia norm. Wieś w której mieszkam, wygląda na bardzo zamożną a i tak z przynajmniej co 2 komina leci mega syf. Moim zdaniem należałoby zrobić dotacje do pieców gazowych. Pociągnąć rury gdzie się da i wprowadzić absolutny zakaz palenia węglem, drewnem itp. a kara minimum 50tys. zł i non stop kontrole. Zaraz byłby szum że drogo i nas nie stać. A stać nas na leczenie nowotworów i innych chorób?

Edytowane przez Spiochu
  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...