Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Początkujący narciarz z wysokimi ambicjami


aceshigh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W tym roku (mam 16 lat) byłem na nartach pierwszy raz od kilku lat. Zacząłem od Małego Cichego i jeździłem tam bodajże 4 dni. No niestety po tych czterech dniach czułem zdecydowany niedosyt, ponieważ nudziła mnie ta trasa, była po prostu zbyt łatwa. Największa prędkość jaką tam uzyskałem to 65km/h. Po Małym Cichym zdecydowałem, że pójdę na Harendę. Bez większego problemu poradziłem sobie z czerwonym szlakiem. Potem poszedłem na czarny FIS i też bez większego problemu poradziłem sobie, nie wywracałem się ani nic i jeździło mi się wspaniale ale rzecz której mi brakowało to taki górski klimat, alpejski można powiedzieć i trasa była też za krótka, nie jeździłem tam oczywiście pługiem czy na krechę, po prostu normalnie i bez większych trudności. Zakończyłem już moją podróż około miesiąca temu, ale czuję straszny neidosyt i w przyszły weekend planuję się wybrać na kasprowy, prawdopodobnie na tą czerwoną trasę. Czy to jest dobry pomysł z moimi umiejętnościami? Czuję się dosyć pewnie po obejrzeniu filmików na których dzieci w wieku 12 lat radziły sobie tam pługiem. Okropnie mi się podoba klimat tego szczytu i bardzo chciałbym go zaliczyć w tym roku.

Powinienem się tam wybierać, czy raczej dać sobie spokój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, aceshigh napisał:

Witam

W tym roku (mam 16 lat) byłem na nartach pierwszy raz od kilku lat. Zacząłem od Małego Cichego i jeździłem tam bodajże 4 dni. No niestety po tych czterech dniach czułem zdecydowany niedosyt, ponieważ nudziła mnie ta trasa, była po prostu zbyt łatwa. Największa prędkość jaką tam uzyskałem to 65km/h. Po Małym Cichym zdecydowałem, że pójdę na Harendę. Bez większego problemu poradziłem sobie z czerwonym szlakiem. Potem poszedłem na czarny FIS i też bez większego problemu poradziłem sobie, nie wywracałem się ani nic i jeździło mi się wspaniale ale rzecz której mi brakowało to taki górski klimat, alpejski można powiedzieć i trasa była też za krótka, nie jeździłem tam oczywiście pługiem czy na krechę, po prostu normalnie i bez większych trudności. Zakończyłem już moją podróż około miesiąca temu, ale czuję straszny neidosyt i w przyszły weekend planuję się wybrać na kasprowy, prawdopodobnie na tą czerwoną trasę. Czy to jest dobry pomysł z moimi umiejętnościami? Czuję się dosyć pewnie po obejrzeniu filmików na których dzieci w wieku 12 lat radziły sobie tam pługiem. Okropnie mi się podoba klimat tego szczytu i bardzo chciałbym go zaliczyć w tym roku.

Powinienem się tam wybierać, czy raczej dać sobie spokój?

Do czerwonej trasy musisz dojechać czarna ;), podobnie do niebieskiej, no chyba że chcesz do niej dojść na skitourach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Kasporowym z nartami pierwszy raz zameldowałem się w wieku 8 albo 9 lat. Było to w czasach gdy nikt nie myślał o ratrakach i przygotowaniach sztruksowych. Nic Ci nie sugeruje, to tylko Twoja decyzja. Tydzień temu mój kolega, bardzo dobrze jeżdżący narciarz, podczas treningu gs w Czarnowie na niewymagającej specjalnie trasie, upadł po tym jak wypięła mu się wcześniej jedna narta. Efekt do końca nieznany? Doznał zmiażdżenia kolana. 5 godzinna operacja, coś mu wycinali z biodra dla łatania kolana. Ciekawostka taka, że wszystkie wiązadła całe, nie uszkodzone. 5 miesięcy zwolnienia z pracy. 2 sezony nart i tenisa z głowy. A czy będzie mógł się jeszcze ścigać na nartach, to w tej chwili wielka niewiadoma....

PS A Kasprowy do dzisiaj wywołuje u mnie dreszcze radości. Obie trasy dla mnie to najlepsze i najukochańsze w Polsce. Tam w każdych warunkach, niezależnie od pogody jestem szczęśliwym człowiekiem...

Edytowane przez marionen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, aceshigh napisał:

planuję się wybrać na kasprowy, prawdopodobnie na tą czerwoną trasę.

z mapki wynika że tam są tylko czarne

77244846232696d7_87dec04537ba56af.jpg

najlepiej pojedź na szczyt, popatrz w odchłań Kotła Gąsienicowego albo Goryczkowego i dokonaj świadomego wyboru

najwyżej zjedziesz kolejką do stacji pośredniej i tam będzie łatwiej

Edytowane przez Jeeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jeeb napisał:

z mapki wynika że tam są tylko czarne

77244846232696d7_87dec04537ba56af.jpg

najlepiej pojedź na szczyt, popatrz w odchłań Kotła Gąsienicowego albo Goryczkowego i dokonaj świadomego wyboru

najwyżej zjedziesz kolejką do stacji pośredniej i tam będzie łatwiej

Cześć

Świadoma decyzja w tej materii po 4 dniach na Małym Cichym... nie no k.... 

Z jakiej stacji pośredniej będzie łatwiej, bardzo mnie to interesuje?

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mitek napisał:

Świadoma decyzja w tej materii po 4 dniach na Małym Cichym... nie no k.... 

Trochę wiary w naszą młodzież i dzieci - to nie są idioci i potrafią ocenić swoje możliwości

4 godziny temu, Mitek napisał:

jakiej stacji pośredniej będzie łatwiej, bardzo mnie to interesuje?

To jest narysowane na mapce - czerwony szlak do dolnej stacji krzesełek a dalej już tylko kawałek czarną do czerwonej,

kiedyś tak tam zjechałem i chyba się nie zmieniło

2 godziny temu, Bumer napisał:

na głęboką wodę.

No już nie demonizujmy Kasprowego, średnie nachylenie całej góry to niecałe 22%, Gąsienicowa 30% a Goryczkowa 37%,

jeździł na Harendzie 36% bez problemów to i na Kasprowym bez modlitwy się obejdzie. :D

Chociaż mogę zrozumieć przerażenie kolegów, którzy nigdy nie byli w Alpach.

 

powodzenia aceshigh i napisz po powrocie jak było  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jeeb napisał:

Trochę wiary w naszą młodzież i dzieci - to nie są idioci i potrafią ocenić swoje możliwości

To jest narysowane na mapce - czerwony szlak do dolnej stacji krzesełek a dalej już tylko kawałek czarną do czerwonej,

kiedyś tak tam zjechałem i chyba się nie zmieniło

No już nie demonizujmy Kasprowego, średnie nachylenie całej góry to niecałe 22%, Gąsienicowa 30% a Goryczkowa 37%,

jeździł na Harendzie 36% bez problemów to i na Kasprowym bez modlitwy się obejdzie. :D

Chociaż mogę zrozumieć przerażenie kolegów, którzy nigdy nie byli w Alpach.

 

powodzenia aceshigh i napisz po powrocie jak było  

dzieki wielkie, jesli uda mi sie pojechac to dam znac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jeeb napisał:

z mapki wynika że tam są tylko czarne

77244846232696d7_87dec04537ba56af.jpg

najlepiej pojedź na szczyt, popatrz w odchłań Kotła Gąsienicowego albo Goryczkowego i dokonaj świadomego wyboru

najwyżej zjedziesz kolejką do stacji pośredniej i tam będzie łatwiej

co do tej czerwonej trasy to sugerowalem sie tym co pisze na stronie http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/trasy-narciarskie.html , a dokladnie tym co jest napisane pod ta mapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jeeb napisał:

Trochę wiary w naszą młodzież i dzieci - to nie są idioci i potrafią ocenić swoje możliwości

 

powodzenia aceshigh i napisz po powrocie jak było  

Wydaje mi się ze więcej samokrytyki  przydałoby się koniecznie. To, że ktoś zjedzie z góry nie oznacza umiejętności jazdy! Wręcz przeciwnie, takie uzasadnianie swoich umiejętności  pokazuje dyletanctwo i brak zrozumienia problemu. Ta bezkrytyczna wiarę w swe umiejętności u młodzieży widzę choćby na drogach. W ogóle, wszędzie widzę dyletanów bezkrytycznie przekonanych o swoich umiejętnościach,  zdolnościach,  wiedzy. No jednego jednak nie zaprzeczę,  odwagi im nie brakuje. Może mój krytycyzm wywodzi się z czasów gdy powiedzenie " nie potrafisz, nie pchają się na afisz" było jednak jakimś mottem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bumer napisał:

Wydaje mi się ze więcej samokrytyki  przydałoby się koniecznie. To, że ktoś zjedzie z góry nie oznacza umiejętności jazdy! Wręcz przeciwnie, takie uzasadnianie swoich umiejętności  pokazuje dyletanctwo i brak zrozumienia problemu. Ta bezkrytyczna wiarę w swe umiejętności u młodzieży widzę choćby na drogach. W ogóle, wszędzie widzę dyletanów bezkrytycznie przekonanych o swoich umiejętnościach,  zdolnościach,  wiedzy. No jednego jednak nie zaprzeczę,  odwagi im nie brakuje. Może mój krytycyzm wywodzi się z czasów gdy powiedzenie " nie potrafisz, nie pchają się na afisz" było jednak jakimś mottem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Bumer napisał:

Może mój krytycyzm wywodzi się z czasów gdy powiedzenie " nie potrafisz, nie pchają się na afisz" było jednak jakimś mottem.

nie wiem o jakich czasach piszesz ale mój pierwszy zjazd z Kasprowego odbył się gdy miałem lat 15 w towarzystwie koleżanki w tym samym wieku,

trenowaliśmy pod Nosalem i na Kozińcu a po zaliczeniu Gubałuffki stwierdziliśmy że jesteśmy gotowi na Kasprowy.

Po 1 zjeździe tak nam się spodobało że w Kuźnicach wsiedliśmy do ostatniego wagonika by 2 zjazd zakończyć już przy świetle latarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Jeeb napisał:

Po 1 zjeździe tak nam się spodobało że w Kuźnicach wsiedliśmy do ostatniego wagonika by 2 zjazd zakończyć już przy świetle latarek.

Bardziej romantycznie byłby jednak przy świetle świec a nie latarek zakończyć ten ostatni zjazd.

Kasprowy to taka trochę magiczna góra dla mnie (można się zakochać), warto jechać przy ładnej pogodzie, @aceshigh nie jedź tam w dniach 23-24 marca bo jest organizowany No Limit Kasprowy i masz wyłączoną Goryczkową oraz gwarantowaną dużą ilość osób na stoku.  

p.s.

Jeeb, przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jeeb napisał:

Trochę wiary w naszą młodzież i dzieci - to nie są idioci i potrafią ocenić swoje możliwości

To jest narysowane na mapce - czerwony szlak do dolnej stacji krzesełek a dalej już tylko kawałek czarną do czerwonej,

kiedyś tak tam zjechałem i chyba się nie zmieniło

No już nie demonizujmy Kasprowego, średnie nachylenie całej góry to niecałe 22%, Gąsienicowa 30% a Goryczkowa 37%,

jeździł na Harendzie 36% bez problemów to i na Kasprowym bez modlitwy się obejdzie. :D

Chociaż mogę zrozumieć przerażenie kolegów, którzy nigdy nie byli w Alpach.

 

powodzenia aceshigh i napisz po powrocie jak było  

Cześć

To nie jest brak wiary w młodzież bo - co zawsze podkreślam - wiek na nartach nie ma nic do rzeczy. Znam 8-9 latków, którzy objeżdżają 95% naszego forum pod każdym względem narciarskich umiejętności a zaznaczam, że na nartach mniej ważna jest technika od taktyki i doświadczenia. Nic nie pisałem o wieku ale o absolutnym braku narciarskich umiejętności.

Nie demonizuje Kasprowego. Przy w miarę dobrej pogodzie to górka jak każda inna z pewnością w Polsce jest wiele trudniejszych stoków/zjazdów. Ale jak pogoda się zepsuje - a potrafi w Tatrach w ciągu kilkudziesięciu a nawet kilkunastu minut to życzę szczęścia komuś nieobytemu z górami.

A z Myślenickich do dolnej stacji Goryczkowej nie da się zjechać na nartach bo to jest praktycznie cały czas pod górę, żartownisiu. :)

Pozdro

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedź, chłopaku, lepiej do Tatrzańskiej Łomnicy na Słowacji - znajdziesz stoki o zróżnicowanym stopniu trudności, a sceneria jest piękna i wysokogórska. Uważam, że pchanie się na Kasprowy przy skromnych jeszcze umiejętnościach, a dużych ambicjach to jednak jest proszenie się o kłopoty i potencjalnie następna interwencja TOPR :(, szczególnie jeśli ktoś jedzie sam albo w towarzystwie osób równie mało doświadczonych.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, marionen napisał:

Kasprowy do dzisiaj wywołuje u mnie dreszcze radości. Obie trasy dla mnie to najlepsze i najukochańsze w Polsce. Tam w każdych warunkach, niezależnie od pogody jestem szczęśliwym człowiekiem...

U mnie też wywołuje! To nie tylko cudowne góry (z jazdą dość rekreacyjną - trasy nie bardzo wymagające, więc dzień czystego odpoczynku i kontemplacji), ale i cała historia. Jeżdżą tam duchy - rodziców, przyjaciół ze starszych pokoleń, szusują zawodnicy z FIS 1929, Bronisław Czech skacze z Uhrocia Kasprowego do Doliny Kasprowej... Ech! 

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tanova napisał:

Jedź, chłopaku, lepiej do Tatrzańskiej Łomnicy na Słowacji - znajdziesz stoki o zróżnicowanym stopniu trudności, a sceneria jest piękna i wysokogórska. Uważam, że pchanie się na Kasprowy przy skromnych jeszcze umiejętnościach, a dużych ambicjach to jednak jest proszenie się o kłopoty i potencjalnie następna interwencja TOPR :(, szczególnie jeśli ktoś jedzie sam albo w towarzystwie osób równie mało doświadczonych.

 

Myślę, że to doskonałą rada! A na Kasprowy przyjdzie i tak wkrótce pora. Jeśli tak Cię "bierze" narciarstwo, najlepiej weź parę lekcji z instruktorem - narciarstwo nie polega tylko na tym, by zjechać z jakiejś góry, czy jeździć szybko, ale by robić to bezpiecznie i pięknie :) .

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tanova napisał:

Jedź, chłopaku, lepiej do Tatrzańskiej Łomnicy na Słowacji - znajdziesz stoki o zróżnicowanym stopniu trudności, a sceneria jest piękna i wysokogórska. Uważam, że pchanie się na Kasprowy przy skromnych jeszcze umiejętnościach, a dużych ambicjach to jednak jest proszenie się o kłopoty i potencjalnie następna interwencja TOPR :(, szczególnie jeśli ktoś jedzie sam albo w towarzystwie osób równie mało doświadczonych.

 

w sumie na tej lomnicy nawet ladnie i mam tam blizej, ktos jeszcze ma cos do powiedzenia na temat tej lomnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...