Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Skiturowy debiut marboru na Zamku w Iłży


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

No tak...

...od dawna zazdroszczę wam Chłopaki wypraw skiturowych.

W drodze na trening do Szwajcarii Bałtowskiej zrodził się w mojej głowie chytry plan :D Śniegu nawaliło ponad 30 centymetrów - piękna zima dookoła, dlaczego nie? Postanowiłem zadebiutować na turach. 

Pojeździłem dwie godzinki po trasach, zapakowałem narty do auta i przeniosłem się pod zamek.

DSC01178.thumb.JPG.f33e2fc39aabd6959407fb82d16a0007.JPG

Zaparkowałem tuż przy ulicy:

DSC01219.thumb.JPG.19e2f3c8209eed05202266bab22b9feb.JPG

Ponieważ nie posiadam fok, nie mam również plecaka do którego mógłbym przymocować narty - to biorę pokrowiec z nartami na ramię i ruszam.

Schody całe zasypane i jak miałbym umiejętności takie jak rasowy freerider - to spokojnie mógłbym zjechać częściowo w puchu, częściowo na poręczach ;) 

Pnę się w górę...

DSC01220.thumb.JPG.fe8129a6498e67b9022e67ae815fa22c.JPG

Idę, idę i myślę sobie, że @johnny_narciarz gdyby był u mnie - to podłączyłby się pod tę wyprawę.

Wychodzę powoli ponad linię lasu i pojawiają się fragmenty przedzamcza...

Robię krótką przerwę :D 

DSC01221.thumb.JPG.7c2700849a6edbd8d8e467eef48a9304.JPG

Jak widać warunki do turowania dzisiaj w mojej okolicy - cudowne!

Spoglądając w stronę lasu, to spokojnie @gregor_g4, @aklim, @MarioJ, @marionen a nawet sam @JurekByd, czy @Wujot wykonali by tutaj kilka skrętów :o 

DSC01223.thumb.JPG.89580a284d7e392448bc11f28df81cd9.JPG

Tylko mając w pamięci kłopoty ze zdrowiem @Góral spod Skrzycznego nie wymieniłem, naszego Przyjaciela ze Szczyrku - nad powyższym zdjęciem :) 

Coraz piękniej - żywego luda nie widać, a ja nadal turuję dzielnie...

...krótka modlitwa bym nie zginął gdzieś w zamieci śnieżnej.

DSC01225.thumb.JPG.372534219ede5413bfc2130d1c1cfdb5.JPG

Mimo tego, że godzina już dość późna, mróz jest siarczysty, pada nadal z nieba białymi płatkami, ja jestem dzielny i prę do przodu.

W tej średniowiecznej głuszy pojawiają się znienacka również oznaki cywilizacji.

DSC01227.thumb.JPG.b3fa43653b4ce058f82f17350ed9804f.JPG

Jest wąsko, puchu sporo...

...ale łapacze lawin czuwają, by okoliczni mieszkańcy nie zostali przysypani zwałami śniegu.

DSC01230.thumb.JPG.c6e6607c4a88254cb6e36511e4896b82.JPG

Turuję i dumam...

...czy @Piotr_67 już w Polsce, czy może się zgubił gdzieś pośród tych zawiei, na które napotkał pod Wiedniem?

Tak dumając powoli zbliżam się do celu mojej wędrówki.

DSC01232.thumb.JPG.910ef2fe65a6a064960baea2531f3fd9.JPG

Okolica zacna:

DSC01233.thumb.JPG.4305c178db829d56507b2c58e783359b.JPG

Odsapnąłem i kluczę dalej pośród tych starożytnych skał.

Śniegu jest tak dużo, że po założeniu nart na nogi, one giną w puchu :o 

DSC01237.thumb.JPG.13c2db93f70be96f408ae9d927633374.JPG

Podziwiam okoliczne krajobrazy, przyjmuję do wiadomości informacje...

DSC01239.thumb.JPG.ebc483e5336bf975330f8c965ed39e84.JPG

Zbliżając się do centralnego punktu mojej wędrówki - robię pamiątkowe zdjęcie :) 

DSC01241.thumb.JPG.21d4b6ae31331902f12e53c65e2bcfff.JPG

Ponieważ nie zabieram ze sobą butów narciarskich obmyślam plan zjazdu.

A co tam? Przecież moje "traktorowate" Merele idealnie się nadadzą! :o 

Zakładam pierwszy ślad i niestety kończy się to glebą - śmieję się w głos po tym upadku! :D

Cóż - pierwsze koty za płoty.

Próbuję drugi raz:

DSC01249.thumb.JPG.46b95c8b668070aff9de47b0514ac7f3.JPG

Jest sukces!

Udaje się zjechać.

Podchodzę, ustawiam aparat na statywie i filmuję trzeci zjazd :)

Jak skończę niniejszą relację - to zabieram się za montaż klipu z tego wydarzenia :D 

@artix, wiem, że zazdrościsz mi tych dziewiczych zjazdów ;) 

Eksploruję dalej. Moim oczom ukazuje się stara piwniczka... ciekawe, czy tam jakiś grzaniec jest przechowywany?

DSC01251.thumb.JPG.8716d0cb183c0fb32f0c83b25f388aa2.JPG

Spoglądam na fosę i się zastanawiam - mamy na forum podróżnika, narciarza, @marcinn - wiem, że jeździłeś w różnych stronach świata... ale mam pytanie?

Czy jeździłeś free w fosie iłżeckiego zamku?

DSC01252.thumb.JPG.c617ac1af2bbe6776da56693e9794900.JPG

Pewnie nie ;) 

No, a tak zawiłe, wąskie i techniczne zjazdy po zakamarkach warowni, mógłby tylko @Mitek zaliczyć poprawnym śmigiem ;) 

DSC01255.thumb.JPG.54bdd7b7a9fdb22e6c53c0c60849f891.JPG

No i jest!

Dziedziniec:

DSC01256.thumb.JPG.be73341aa3989affde9ea94dc1df81d3.JPG

Z niego widok na szczyt i mój cel.

Wchodzić tam, skakać z samej góry? Nieee jednak puchu jest zdecydowanie za mało.

DSC01257.thumb.JPG.0072a12d56163fc3f2d6029d8aa2b90f.JPG

Krótka przerwa, obcowanie z historią i...

DSC01265.thumb.JPG.8331660186cc640b211c2f19112803fc.JPG

...zawracam.

W drodze powrotnej podziwiam okoliczne miasteczko:

DSC01266.thumb.JPG.53f01c0a0f6901e29082464cdc7c7fed.JPGNie 

Nie jest tak stromo jak się wydawało przy podejściu - daje radę bezpiecznie podążać, do auta.

DSC01268.thumb.JPG.a7886a1ee2ca9b618177dd0f43eef513.JPG

Kończę ten swój skiturowy debiut :) 

Myślę, że wszyscy wymienieni wyżej jesteście ze mnie dumni...

...mam nadzieję, że @JC, @leitner @Bumer wraz z @expat są zaskoczeni z mojego wyboru terenu narciarskiego na ten debiut :D 

Przebyty dystans 1,04 kilometra, przewyższenie 31 metrów, czas 0:34:33, maksymalna prędkość 27 km/h :o 

Pięknie!!!

Jestem z siebie dumny!!!

marboru

  • Like 9
  • Thanks 6
  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, w tym rejonie to ja jeździłem na nartach.... pol wieku temu! A było to podczas mistrzostw powiatu iłżeckiego, tego powiatu sprzed reformy administracyjnej tworzącej 49 województw,  w biegach narciarskich. Zawody odbyly się na wzgórzu zamkowym. Zająłem wówczas 2 miejsce, dyplom gdzieś się zapoznał,  a szkoda , bo wspomnienia pozostały. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, johnny_narciarz napisał:

Choć w twoim przypadku to był skialpinizm. B|

:D:D:D 

Skialpinizm :o Nie wpadłbym na to :D 

Maciek - gdyby na nizinach częściej taki śnieg padał, to można by znaleźć kilka ciekawych tras do Skiturów...

...no ale taki warun jak dzisiaj rzadko się zdarza :( 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marboru napisał:

:D:D:D 

Skialpinizm :o Nie wpadłbym na to :D 

Maciek - gdyby na nizinach częściej taki śnieg padał, to można by znaleźć kilka ciekawych tras do Skiturów...

...no ale taki warun jak dzisiaj rzadko się zdarza :( 

A były takie lata, co u Was było mnóstwo śniegu, a w Beskidach zielono... ;) 

Myślę, że jeszcze będziesz mieć okazję. ;) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, johnny_narciarz napisał:

A były takie lata, co u Was było mnóstwo śniegu, a w Beskidach zielono... ;) 

Myślę, że jeszcze będziesz mieć okazję. ;) 

Pamiętam, pamiętam - był taki sezon, że nasze górki wystartowały nawet szybciej niż Biały Krzyż.

Cały czas z Paulą mamy biegówki w planach zakupić jak tylko będzie kiedyś bardziej biała zima... Takie małe górki, fajne trasy w lesie - takie narty byłyby chyba u nas odpowiedniejsze niż skiturowe.

@Bumer kiedyś z tego co gdzieś kiedyś wyczytałem, to na górce Zamkowej w Iłży funkcjonował jakiś wyciąg i można było się poślizgać. Kojarzysz takie cuda tam?

PS. Dowód w postaci jazdy dzisiejszej tam - montuję :D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest dowód, że da się jeździć na nartach bez butów narciarskich - normalnie w traperach :D 

Oto krótki filmik z Iłży:

@marcinn zapraszam w moje strony :) 

W tym sezonie czynny narciarsko, jakby co, jestem jeszcze do przyszłej niedzieli :( 

@johnny_narciarz - no i co? Skitur, Skialpinizm a może jednak to tylko bieganie na nartach?

Edytowane przez marboru
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, marboru napisał:

Skitur, Skialpinizm a może jednak to tylko bieganie na nartach?

Jak zwał tak zwał, ale najważniejszy jest dobry pomysł i jego realizacja. B|

Niektórzy w tym czasie mają pomysł, żeby cały dzień latać po "Galeriach" handlowych lub wpaść na obiadek do Teściowej... xD Cóż, każdy ma swoje pasje... ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wyciągu na zamku nic nie wiem. Jako uczeń podstawówki śmigalem po lasach na biegówkach jak wiatr. To drugie miejsce na mistrzostwach powiatu szkół podstawowych to dla mnie była porażka.  Liczyłem na więcej ale zawodnik który zajął 3 miejsce blokował mnie, a po paru próbach jego wyprzedzenie wpadłem do jakiegoś parowu  i długo musiałem się wygrzebywac.  Gerald, oczywiście na zawody udaliśmy się koleją wąskotorowa. Fajna to była ta kolejka jadąca przez las.Dziś w lecie jeździ turystycznie namiastka, ale tylko na części trasy.No i jest to lokomotywa disel plus wagonik,  nie tak jak kiedyś,  parowóz plus kilka wagonów osobowych.

Edytowane przez Bumer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Bumer napisał:

 Gerald, oczywiście na zawody udaliśmy się koleją wąskotorowa. Fajna to była ta kolejka jadąca przez las.Dziś w lecie jeździ turystycznie namiastka, ale tylko na części trasy.No i jest to lokomotywa disel plus wagonik,  nie tak jak kiedyś,  parowóz plus kilka wagonów osobowych.

 

Niestety... mnie się nie udało przejechać całości ze Starachowic, a Ty pewnie taką pamiętasz. Ten tor przez las  miał być od dawna odbudowany. No cóż, świętokrzyska niemoc chyba.

 

51 minut temu, johnny_narciarz napisał:

Jak zwał tak zwał, ale najważniejszy jest dobry pomysł i jego realizacja. B|

Niektórzy w tym czasie mają pomysł, żeby cały dzień latać po "Galeriach" handlowych lub wpaść na obiadek do Teściowej... xD Cóż, każdy ma swoje pasje... ;) 

Najgorsze jest to że część jutro będzie zamkniętych....

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, johnny_narciarz napisał:

Czyli już nie będą się gryźć z myślami i pojadą na obiadek... xD ;)

W jednej z wiedeńskich galerii handlowych (która o zgrozo jest nieczynna w niedzielę!), jest ściana na której zrobiono via ferratę. Rok temu jak jechałem wspinać się w Alpy, to właśnie poddałem to jako propozycję. :D

W Dubaju w galerii jest kryty stok.

Jak to się mówi? Dwa w jednym. Via ferratą po szmaty w "Zarze".

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do Iłży i tej fotki:

DSC01239.thumb.JPG.b2c889563785957d7547ca97a36e284b.JPG

Taka ciekawostka...

Leśmian w Iłży bywał na wakacjach - poznał tu swoją trzecią miłość Dorę Lebenthal... no i tak powstał Erotyk "W malinowym chruśniaku" ...w Iłży właśnie był ten chruśniak.

@Bumer szperałem po necie za tym wyciągiem iłżeckim i niestety nic nie znalazłem. Przekaz o tym wyciągu mam od rodziny, która niedaleko mieszka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bumer napisał:

@marboru , nie jest za młody. Przy najblizszej okazji pobytu w Iłży  sprawdzę, Ty także możesz sprawdzić będąc w Iłży. Zauważ, że  na ścianie budynku jest tablica upamiętniająca  jego pobyt. Na zdjęciu zasłania ją  trochę stalowe ogrodzenie.

@Bumer nie musisz - znalazłem w necie.

Masz 100% racji - to ten dom.

Źródło: http://www.ilza.com.pl/ilza,40,0,0,zwiazki_boleslawa_lemiana_z_ilza

PS. Jeszcze dwie ciekawostki: Leśmian miał 155 cm wzrostu i był nałogowym palaczem - palił 75 papierosów dziennie :o Smok :o 

Edytowane przez marboru
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, leitner said:

To chyba pierwsza relacja na tym forum z jazdy na nartach w zamku ;) 

Tylko co na to konserwator zabytków? ;)

 

W Glasgow jest kryty stok przy galerii handlowej (albo galeria pdzy stoku). Wszystkie niedziele czynne (no może w Wielkanoc nie, bo o dziwo w tym roku jest znowu w niedzielę ;):P )

 

A zeszły rok w Zamościu był obchodzony jako Leśmianowski :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...