Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Skitury 06-08 kwietnia 2018


Marcin31

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Mam okazje i ochote pierwszy raz w zyciu spróbować Skiturów. Gdzies w okolicach Zakopanego najlepiej. 

Moje pytanie. Gdzie najlepiej wypozyczyc sprzet w Zakopanem lub okolicach i gdzie najlepiej wybrac sie zeby oswoic z chodzeniem i zjezdzaniem?

Najlepiej wejscie i zjazd w tym samym miejscu i w miare niedaleko jakiegos parkingu. 

Wiec podsumujmy.

Pierwszy raz skitury na nogach

Wypozyczalnia

Trasa dla poczatkujacych 

zjazd dla poczatkujacych 

Max 3h podejscia

Start i koniec w tym samy miejscu (blisko przynajmniej)

No i termin weekend 06-08 kwietnia 2018.

Powaznie chcialbym sie za to zabrac w przyszlym sezonie a teraz tylko jednodniowy test zeby sprawdzic czy mi to podejdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym parkingiem to tak nie do końca blisko, przy wjeździe stoi zakaz ruchu a SM lubi tam sobie wpaść ;), musisz zaparkować na jednym z płatnych parkingów nieco niżej, a potem spacerek pod dolna stacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Sariensis napisał:

Z tym parkingiem to tak nie do końca blisko, przy wjeździe stoi zakaz ruchu a SM lubi tam sobie wpaść ;), musisz zaparkować na jednym z płatnych parkingów nieco niżej, a potem spacerek pod dolna stacje.

no to blisko. Przeciez jak sie wybierasz w gory to trzeba troche pospacerowac, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Wujot said:

Pomijając, że rada MarioJ najlepsza to zrób po prostu podejście z Kuźnic wzdłuż trasy narciarskiej na Kasprowy (przez halę goryczkową). 

 

To akurat imho dość nudne. Tzn. podchodzenia obok przygotowanej trasy narciarskiej, którą potem jescze mamy zjeżdżać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza problemem samodzielnego poruszania się w zimowym terenie, myślę też o operowaniu nieznanym sprzętem skiturowym.

Można się samemu nauczyć na podstawie video dostępnych w sieci, a można popełnić jakiś drobny błąd i przy skrajnym pechu zepsuć kolano albo inny ACL.

Ale każdy robi co chce, ja tylko ostrzegam.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście zakładam, że kol. Marcin31 będzie ostrożny, będzie obserwował innych skiturowców, nie będzie kozaczył, i pogoda będzie dobra. I że upewni się co do warunków wyżej w schroniku PTTK.

W przypadku złych warunków może podejść tylko na wysokość Kamienia i tam potrenować.

Edytowane przez Tytus Atomicus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Marcin31 napisał:

Pierwszy raz skitury na nogach

Wypozyczalnia

Trasa dla poczatkujacych 

zjazd dla poczatkujacych 

Max 3h podejscia

Start i koniec w tym samy miejscu (blisko przynajmniej)

Marcin, a dlaczego od razu chcesz iść w Tatry? Na pierwszy raz bardziej poleciłbym Ci Skrzyczne czy Pilsko, a nawet Szyndzielnia i Klimczok. Taka wycieczka i tak Cię konkretnie zmęczy i na pewno Ci się spodoba. Ja zaczynałem w Beskidach i to na Nowej Osadzie! Czemu tak? Ano chciałem najpierw się nauczyć podstaw i nie pchać w trudniejszy teren. Choć w moim przypadku doszedł jeszcze jeden czynnik - powrót na stoki po kontuzji, gdzie jedna noga sporo niedomagała. Ale wyprawy na wcześniej wspomniane górki dostarczyły mi sporo przyjemności, jednocześnie nie podejmowałem jakiegokolwiek ryzyka - zawsze byłem na uczęszczanych trasach przez narciarzy lub turystów pieszych. Jeśli jednak muszą być Tatry, to tak jak wcześniej polecał Ci @Wujot - wyjdź z Kuźnic wzdłuż Goryczkowej na Kasprowy i tam zjedź. Zawsze będziesz mógł liczyć na czyjąś pomoc, jakby coś nie poszło. Ryzyko minimalne. :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to namawiamy go na obóz skiturowy z instruktorem. A jeśli chce coś spróbować w ciągu 3 godz (i zobaczyć czy to dla niego) to podejście trasą może być optymalne. Przynajmniej żadnego ryzyka. Jak wyjdzie na górę i mu się spodoba to dalej jestem jednak za zaczynaniem z kimś bardziej ogarniętym (to nie musi być instruktor). Zakładam, że jazdę poza trasową ma już opanowaną więc specjalnego zysku ze zjazdu np z Kopy Kondrackiej nie będzie. A jak nie jeździł off piste to lepiej jest to zaczynać w ON bo nauka będzie 10x szybsza a nie pierwszy raz z Kopy. Tym bardziej, że w zależności od warunków wyjście na górę jest nieoczywiste. Może przepinkę będzie musiał zrobić, może harszle a może nawet raki. Wiesz to?

Nie znamy kolegi, proponujemy bezpieczny wariant dla każdego. Dobry na pierwsze zapoznanie się. Taka logika.

pozdro

Wiesiek

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raki? Bez przesady, raczej nie w tym tygodniu i nie w tym miejscu.

A zysk ze zjazdu w rejonie Kopy Kondrackiej (niekoniecznie z samej Kopy cz PPKK ale choćby z Łopaty czy znad Kamienia), to estetyczne wrażenia i zrozumienie do czego w sumie przydaje się sprzęt skiturowy. IMHO tuptanie wzdłuż trasy zjazdowej dobre jest tylko dla sportowców, a przyszłego skiturowca może tylko zniechęcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2018 o 13:15, Tytus Atomicus napisał:

Czego to niby ma go nauczyc?

Opanowania podstaw, ogarniania sprzętu i poruszania się. Dla kogoś, kto nigdy nie miał nart turowych na nogach, nawet wejście na Górę Żar czy inną Czantorię może stanowić wyzwanie. Nie wiemy jaką kondycje ma kolega, a nawet jeśli bardzo dobrą, to i tak pierwsza tura da mu w kość. Nawet, jeśli nie będzie długa. To tak jak siąść pierwszy raz na rower, czy tam po latach (zakładamy, że równowagę utrzymać umiemy) - nawet będąc w formie, wiele nie przejedziemy, bo nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu wysiłku.

Po za tym kolega napisał:

Dnia 2.04.2018 o 20:43, Marcin31 napisał:

Pierwszy raz skitury na nogach

Wypozyczalnia

Trasa dla poczatkujacych 

zjazd dla poczatkujacych 

Max 3h podejscia

Zrazić, czy zniechęcić się? Bez sensu. Na początku samo ogarnianie sprzętu i nauka chodzenia da wystarczająco dużo wrażeń - tak z moich doświadczeń. :)

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tytus Atomicus napisał:

Ale taka jest wlasnie proponowana przeze mnie tura

Wiesz, ja na Kopie nie byłem, więc nie wiem jak to wygląda. Osobiście jednak uważam, że na pierwszy raz Tatry nie są najlepszym wyborem. Tak jak napisałem w pierwszym poście. Wyprawy w Beskidach tez dają sporo wrażeń i potrafią zmęczyć, a ryzyko właściwie zerowe. :) Zwłaszcza dla kogoś, kto chce iść samemu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, johnny_narciarz napisał:

Wiesz, ja na Kopie nie byłem, więc nie wiem jak to wygląda. Osobiście jednak uważam, że na pierwszy raz Tatry nie są najlepszym wyborem. Tak jak napisałem w pierwszym poście. Wyprawy w Beskidach tez dają sporo wrażeń i potrafią zmęczyć, a ryzyko właściwie zerowe. :) Zwłaszcza dla kogoś, kto chce iść samemu.

Co racja to racja, ... tylko śniegu u nas w Beskidach moze nie być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...