Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polsko-słowacki projekt tunelu z Zakopanego do Szczyrbskiego Jeziora


mirekn

Rekomendowane odpowiedzi

Za Wyborcza.pl

Odgrzebano temat: Polsko-słowacki projekt tunelu z Zakopanego do Szczyrbskiego Jeziora i był on przedmiotem kwietniowej konferencji poświęconej rozwojowi turystyki po obu stronach Tatr.

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23372690,polsko-slowacki-projekt-tunelu-z-zakopanego-do-szczyrbskiego.html

Pozdrawiam

mirekn 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MarioJ napisał:

Sensowny projekt. Elektryczny, ekologiczny. Takich tuneli w Szwajcarii jest pełno.

Lokalni ekolodzy pewnie jak zwykle udupią projekt.

 

Utopia go raczej lokalni biznesmeni, taki tunel oznacza dla nich katastrofę, szybko może się bowiem "okazać", że tuz obok też są TATRY, tylko znacznie tańsze i jakość usługi również na znacznie wyższym poziomie :), Słowakom na pewno taki projekt się opłaca, kończą nową, płatna autostradę i nawet dojazd na "miłość w Zakopanem" z takim tunelem, może spowodowac wybór szybkiej autostrady zamiast 20h na zakopiance :), a może i juz chociaż 10% zostanie na Slovensku jak juz pojedzie przez słowackie TATRY :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MarioJ napisał:

Sensowny projekt.

Mam mieszane uczucia.

W ostatni piątek droga ze Strbskego na Popradzkie pleso (czyli najbardziej zadeptany odcinek Magistrali) wyglądał na wyludniony. I niech tak zostanie.
Pozdrawiam

mirekn

 

IMG_0441.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MarioJ napisał:

Sensowny projekt. Elektryczny, ekologiczny. Takich tuneli w Szwajcarii jest pełno.

Lokalni ekolodzy pewnie jak zwykle udupią projekt.

 

Cześć

Oczywiście, że bardzo sensowny. Tunel kolejowy jest zdecydowanie dobrym pomysłem bo realnym i mało kolizyjnym ze środowiskiem, w przeciwieństwie na przykład do przedwojennego pomysłu autostrady przez Tomanową czy kretynizmów w stylu krzyża na Giewoncie czy 20 metrowej Matki Boskiej na Zawracie.

Pozdrowienia

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sariensis napisał:

Utopia go raczej lokalni biznesmeni, taki tunel oznacza dla nich katastrofę, szybko może się bowiem "okazać", że tuz obok też są TATRY, tylko znacznie tańsze i jakość usługi również na znacznie wyższym poziomie :), Słowakom na pewno taki projekt się opłaca, kończą nową, płatna autostradę i nawet dojazd na "miłość w Zakopanem" z takim tunelem, może spowodowac wybór szybkiej autostrady zamiast 20h na zakopiance :), a może i juz chociaż 10% zostanie na Slovensku jak juz pojedzie przez słowackie TATRY :).

Lub w odwrotna strone. Zmusic wladze po polskiej stronie do dzialania aby moc konkurowac z sasiadami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jeeb napisał:

świetny pomysł - po drodze jeszcze kilka przystanków:

- Popradzki Staw

- Morskie Oko

- Dolina Pięciu Stawów

- Hala Gąsienicowa

- Kuźnice

Jeeb, prezentujesz takie typowo polskie głupie wyśmiewanie,

może źle robię że Ci wogóle odpowiadam ....

czym innym jest wejście w skałę przed parkiem narodowym a czym innym jest przystanek w jego środku

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mirekn napisał:

Mam mieszane uczucia.

W ostatni piątek droga ze Strbskego na Popradzkie pleso (czyli najbardziej zadeptany odcinek Magistrali) wyglądał na wyludniony. I niech tak zostanie.
Pozdrawiam

Można wogóle zlikwidować drogi i szlaki w Tatrach Słowackich, będzie jeszcze puściej.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mamad napisał:

Niestety artykułu nie mogę przeczytać w całości. Jednak realność takiego projektu w PL chyba jest marna. Tuneli ostatnio się sporo buduje np. pod Skrzycznym czy nie wiem czy słyszeliście ale ktoś w rządzie wpadł na pomysł kolei dużych prędkości pod tatrami i namalował kreskę na mapie i przedstawił. Cóż moim zdaniem nierealny pomysł no chyba że Slowaki kasę dadzą. Smutno to powiedzieć my jeśli chodzi o kolej mamy duże zaległości i pilnej modernizacji wymagają główne szlaki. Patrzę teraz na to realnie fajnie myśleć ale to chyba narazie daleka przyszłość.

Z koleją w Polsce trochę przesadzasz, na 2015-2020 w kolej pompuje sie 70 mld, i widać już ta kasę, nikt mi nie powie, ze kolej wyglada jak jeszcze 5 lat temu. Co więcej kilka negatywnych trendów z przeszłości zostało zatrzymanych i nastąpił trend odwrotny, Grupa PKP jest coraz mocniejsza (PKP PLK nie należy do grupy PKP). Kasa na takie inwestycje, wbrew obiegowym opiniom, jest.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarioJ napisał:

Można wogóle zlikwidować drogi i szlaki w Tatrach Słowackich, będzie jeszcze puściej.

 

Ja nie w tym sensie :) jestem za dostępnością Tatr. Jakoś nie potrafię sobie tylko wyobrazić jak rozłożył by się ruch po całych Tatrach w przypadku takiego udogodnienia.

A swoją drogą dlaczego na dowolnej (w tym asfaltowej) drodze do Popradzkiego Plesa w weekend majowy pusto a do Morskiego Oka wjazd na parking zamknięty o 9:00 ? Morskie ładniejsze ?  

Pozdrawiam

mirekn

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.05.2018 o 11:28, MarioJ napisał:

Sensowny projekt. Elektryczny, ekologiczny. Takich tuneli w Szwajcarii jest pełno.

 

Projekt może "elektryczny, ekologiczny", ale spójrzmy realnie przez nasz pryzmat, a nie Szwajcarii. Nie lubię takich porównań. Szwajcaria to kraj z innymi warunkami geograficznymi oraz co ważne, ekonomicznymi. O tym drugim nie chcę dyskutować. Z punktu widzenia geograficznego - popatrzmy na Polsko - Słowacką granicę. Tylko na krótkim odcinku mamy naprawdę wysokie góry. Czy to nie zabawne, z punktu widzenia ekonomicznego akurat w najtrudniejszym terenie budować jakiekolwiek połączenie? Dodatkowo - nie ma tutaj dużych skupisk miejskich, a jedynie występuje sezonowy silny ruch turystyczny. @MarioJ @Sariensis chciałbym Ci podać racjonalne powody mojej krytyki. Pracuję w branży transportu publicznego od 11 lat. W artykule jest mowa o tunelu kolejowym (choć wiem że były też inne koncepcje).

- Spójrzcie na realizację pasażerskich przewozów kolejowych na innych granicznych przejściach kolejowych Polski i Słowacji które działają obecnie. Nie trzeba długo szukać - tych połączeń praktycznie w ogóle nie ma. Na chwilę obecną, z dwóch istniejących linii kolejowych, tylko na jednej realizowane są przewozy w bardzo okrojonej formie. Podróż na Słowację linią kolejową z Bielska do Żyliny trwa wiele godzin, chociaż jest to główna linia przez granicę przejeżdża niewiele pociągów dziennie.

- Linia kolejowa z Zakopanego do Krakowa pomimo budowy łącznic w Suchej Beskidzkiej i Krakowie Płaszowie (a za niedługo w Chabówce), ma niewielką ilość połączeń.

- W ostatnich 30 latach zlikwidowano fizycznie (demontaż torowiska, urządzeń sterowania ruchem, itd) odcinek linii kolejowej Nowy Targ - Czarny Dunajec - Podczerwone (dalsza część torowiska do słowackiej Trsteny została zniszczona pod koniec II wojny św).

 

Pewnie ktoś pomyślicie - jaki to ma związek z głównym wątkiem. Budowa tunelu to inwestycja finansowana ze źródła X (fundusze unijne, budżet państwa itd). Po wybudowaniu, pojawia się problem realizacji przewozów pasażerskich i ich finansowania. I tutaj już dotacji nie można pozyskać. Finansowanie takich połączeń (z Zakopanego do np. S. Smokowca), leży już tylko i wyłącznie w geście budżetu województwa i kraju preszowskiego. Województwo Małopolskie oraz większość gmin nie jest chętna do dotowania przewozów co widać już od wielu lat. Stąd też nie ma wielu połączeń na innych liniach Polska/Słowacja. Samorządy nie palą się do wydawania pieniędzy na realizację takich przewozów. Proszę się nie łudzić, że przewozy na tej linii na dłuższą metę będą rentowne. Nawet "elektriczka" ma dofinansowanie na realizację przewozów. Dużym problemem jest tak naprawdę też brak większej chęci współpracy ze strony słowackiej.

 

To takie populistyczne stwierdzenie - "zbudujemy tunel" i co dalej?

Dlaczego przy obecnej sytuacji, opisanej wyżej - nie chcę tunelu, i co widzę w zamian?

 

-  Od kilku lat trwają dyskusje i prace, które zapoczątkował głównie aktywista Jakub Łoginow, na rzecz uruchomienia całorocznych dotowanych połączeń autobusowych transgranicznych pomiędzy Polską a Słowacją. Obecnie między naszymi państwami nie kursuje żaden lokalny autobus (!). Projekt spotyka się z niesamowitym oporem władz gmin, województwa (zarówno po Polskiej i Słowackiej stronie) przez które miały by przebiegać linie. Jest również niemedialny, i mało osób dyskutuje na ten temat. Sam założyłem tutaj wątek na forum, który nie spotkał się z żadnym odzewem, za to projekt wielomiliardowego tunelu - owszem. @leitner wspomniał tutaj o tym w tym wątku. Zamiast tunelu - widzę sensownie zorganizowaną sieć połączeń autobusowych na tzw. "Podtatrzu". Autobusy te skoordynowane były by z pociągami po jednej i drugiej stronie granicy. Obsługiwały by także znacznie więcej miejscowości.

- Widzę też sens uruchomienia większej liczby połączeń kolejowych, na linii Bielsko Biała - Żylina. W ten sposób będzie możliwość alternatywnego szybkiego dojazdu w Tatry.

- utrzymania lepszej oferty przewozowej na odc Kraków - Zakopane

 

 

 

Edytowane przez Gerald
  • Like 2
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, mamad napisał:

Kolego błagam Cię nie powielaj nieprawdziwej rządowej propagandy. Potrzeba jeszcze z 20 lat by było oki. Narazie pieniądze idą na głównie rewitalizacje ( przywrócenie prędkości projektowej) oraz w końcu jakaś część na modrenizacje (podniesienie prędkości projektowej). Poczytaj sobie o nowej lini kolejowej (od x lat nowej chyba od PRL to będzie pierwsza nowa linia w Polsce) tzw lini Piekielnej z Krakowa do Nowego Sącza. Ustalanie trwa już z 10 lat a potrwa jeszcze z 5 lat jak nie więcej zanim ruszy budowa. Poczytaj sobie o modernizacji całego układu torowego i dworca w Czechowicach Dziedzicach. Trwa to od 1998 roku i jest szansa że za dwa lata może w końcu zacznie się przebudowa. Tu rozmawiamy o tunelu. Proszę zejdzmy na ziemię i rozmawiajmy o czymś w perspektywie 20 lat a nie o stu latach. Do tego obecnie w Polsce pieniądze są dawane a nie wydawane na inwestycje które bardzo stanęły w ciągu ostatnich 2 lat. 

 

P.S. Ja pracuje na urządzeniach z 1952 roku. Czyli pamiętają Stalina i 90 procent urządzeń z podobnego wieku.

 

Mig napisał idealnie i podpisuje się pod tym. Realniej panowie i panie realniej.

Widzisz,  ile słucham propagandy, tylko informacji z pierwszej ręki, ty pracujesz na „stalinach”, inni odstawiają nowe składy na bocznice, temat jest głęboki i nie do dyskusji na forum, co do ostatnich 2 lat, to muszę cię poinformować, ze pieniądze sa, ale pewne inwestycje sa z pewnych powodów „odkładane”, a dlaczego, to możesz sie tylko domyślać, masowe zwolnienia w inwestycjach powinny dać ci trochę do myślenia ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie rozmawiamy o tunelu, a nie o PKP PLK i innych sztucznie wydzielonych spółkach z dawnego PKP, przez lata dzielono, obecnie nastąpił powrót do konsolidacji marki ..., jeśli wiesz co mam na myśli, w tym roku miało miejsce bardzo istotne bezprecedensowe wydarzenie w grupie PKP :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gerald napisał:

 

Projekt może "elektryczny, ekologiczny", ale spójrzmy realnie przez nasz pryzmat, a nie Szwajcarii. Nie lubię takich porównań. Szwajcaria to kraj z innymi warunkami geograficznymi oraz co ważne, ekonomicznymi. O tym drugim nie chcę dyskutować. Z punktu widzenia geograficznego - popatrzmy na Polsko - Słowacką granicę. Tylko na krótkim odcinku mamy naprawdę wysokie góry. Czy to nie zabawne, z punktu widzenia ekonomicznego akurat w najtrudniejszym terenie budować jakiekolwiek połączenie? Dodatkowo - nie ma tutaj dużych skupisk miejskich, a jedynie występuje sezonowy silny ruch turystyczny. @MarioJ @Sariensis chciałbym Ci podać racjonalne powody mojej krytyki. Pracuję w branży transportu publicznego od 11 lat. W artykule jest mowa o tunelu kolejowym (choć wiem że były też inne koncepcje).

 

Fajny merytoryczny post.

Ja jednak nie znam potrzeb innych linii kolejowych na granicy ze Słowacją. Ale linia pod Tatrami ma dla mnie konkretne korzyści. Byłem latem na Podhalu i jeździłem autem na Słowacje w celach turystycznych. Wolał bym wybrać się koleją, jeśli by chodziła z odpowiednią częstotliwością, tak jak na Słowacji. W okresie zimy też widzę dla siebie zastosowanie pociągu. Fajnie by się wówczas dało realizować trawersy górskie. Busy prywatne nie wzbudzają we mnie zaufania, wolę takie reguralne linie, których rozkład wisi gdzieś na dworcu i w internecie.

Fajnie że od lipca ma ruszyć połączenie autobusowe reguralne. Jednak lamentowanie koordynatora uważam za niesłuszne. Niech się rozwija to połączenie autobusowe. Równolegle można zacząć pracować nad koleją pod górami. Praca nad takim projektem może rzeczywiście trwać 10-15 lat. Jednak jak się nie zacznie, to się go nie skończy. Uważam że to słusznie, że ktoś zaczął taką dyskusję gdzieś tam publicznie na jakimś oficjalnym spotkaniu zainteresowanych władz.

Uważam że obie rzeczy mogą działać równolegle: inicjacja autobusów i projekt kolejowy.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki tunel to świetny pomysł ale drogowy a nie kolejowy. No i oczywiście bezpłatny. Transport publiczny szybko zapewniłyby busy, które działają w Zako bardzo dobrze.

Pomysł oczywiście nierealny ale bardzo ułatwiłby komunikację w Tatrach a sezon trwa prawie cały rok. Wątpię by ruch w tunelu był mały, prędzej spodziewałbym się ciągłych korków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Spiochu napisał:

Taki tunel to świetny pomysł ale drogowy a nie kolejowy. No i oczywiście bezpłatny. Transport publiczny szybko zapewniłyby busy, które działają w Zako bardzo dobrze.

Pomysł oczywiście nierealny ale bardzo ułatwiłby komunikację w Tatrach a sezon trwa prawie cały rok. Wątpię by ruch w tunelu był mały, prędzej spodziewałbym się ciągłych korków.

Tak na marginesie, czy na trasie polskie Tatry-slowackie Tatry występują jakiekolwiek problemy komunikacyjne? Czemu taki tunel miałby służyć? Być może coś mnie ominęło, ale nigdy nie spotkałem na tych trasach jakichkolwiek, większych problemów komunikacyjnych, korki tworzą sie w szczycie dopiero przed Lalikami, pod Lomnice dojeżdża sie bez najmniejszych problemów, korków właściwie nie ma ..., taki tunel ma chyba większy wymiar marketingowy niż zaspokajania potrzeby komunikacji zbiorowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mamad napisał:

Kolego błagam Cię nie powielaj nieprawdziwej rządowej propagandy. Potrzeba jeszcze z 20 lat by było oki. Narazie pieniądze idą na głównie rewitalizacje ( przywrócenie prędkości projektowej) oraz w końcu jakaś część na modrenizacje (podniesienie prędkości projektowej). Poczytaj sobie o nowej lini kolejowej (od x lat nowej chyba od PRL to będzie pierwsza nowa linia w Polsce) tzw lini Piekielnej z Krakowa do Nowego Sącza. Ustalanie trwa już z 10 lat a potrwa jeszcze z 5 lat jak nie więcej zanim ruszy budowa. Poczytaj sobie o modernizacji całego układu torowego i dworca w Czechowicach Dziedzicach. Trwa to od 1998 roku i jest szansa że za dwa lata może w końcu zacznie się przebudowa. Tu rozmawiamy o tunelu. Proszę zejdzmy na ziemię i rozmawiajmy o czymś w perspektywie 20 lat a nie o stu latach. Do tego obecnie w Polsce pieniądze są dawane a nie wydawane na inwestycje które bardzo stanęły w ciągu ostatnich 2 lat. 

 

P.S. Ja pracuje na urządzeniach z 1952 roku. Czyli pamiętają Stalina i 90 procent urządzeń z podobnego wieku.

 

Mig napisał idealnie i podpisuje się pod tym. Realniej panowie i panie realniej.

W wojsku robisz? Ja jak byłem w woju,  w stanie wojennym, to automat miałem z 1952 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MarioJ napisał:

Ja jednak nie znam potrzeb innych linii kolejowych na granicy ze Słowacją. Ale linia pod Tatrami ma dla mnie konkretne korzyści. Byłem latem na Podhalu i jeździłem autem na Słowacje w celach turystycznych. Wolał bym wybrać się koleją, jeśli by chodziła z odpowiednią częstotliwością, tak jak na Słowacji. W okresie zimy też widzę dla siebie zastosowanie pociągu. Fajnie by się wówczas dało realizować trawersy górskie. Busy prywatne nie wzbudzają we mnie zaufania, wolę takie reguralne linie, których rozkład wisi gdzieś na dworcu i w internecie.

Fajnie że od lipca ma ruszyć połączenie autobusowe reguralne. Jednak lamentowanie koordynatora uważam za niesłuszne. Niech się rozwija to połączenie autobusowe. Równolegle można zacząć pracować nad koleją pod górami. Praca nad takim projektem może rzeczywiście trwać 10-15 lat. Jednak jak się nie zacznie, to się go nie skończy. Uważam że to słusznie, że ktoś zaczął taką dyskusję gdzieś tam publicznie na jakimś oficjalnym spotkaniu zainteresowanych władz.

Uważam że obie rzeczy mogą działać równolegle: inicjacja autobusów i projekt kolejowy.

 

 

Inne linie mogą spowodować, że osoba jadąca z innych miast dotrze w Tatry w alternatywny sposób.

Mogą funkcjonować, ale przy chęci samorządów. A te po wielu latach skłoniły się do finansowania lokalnego połączenia kolejowego Zakopane - Nowy Targ.... z jak widać, wielkim sukcesem. 

Jasne, @MarioJ, warto rozwijać, i pracować nad koleją. Tylko zobacz jak ciężko idzie uruchomienie "prostej" komunikacji autobusowej....

Ogólnie największym problemem Polski jest brak ustawy konkretnie regulującej odpowiedzialność za dofinansowywanie transportu publicznego lokalnego - międzypowiatowego, międzywojewódzkiego. Z tym jest duży problem. W ostatnim latach przerzucono odpowiedzialność za finansowanie połączeń lokalnych międzypaństwowych na samorządy (dzięki temu pozbyliśmy się wielu połączeń ma Białoruś).

2 godziny temu, Sariensis napisał:

Tak na marginesie, czy na trasie polskie Tatry-slowackie Tatry występują jakiekolwiek problemy komunikacyjne? Czemu taki tunel miałby służyć? Być może coś mnie ominęło, ale nigdy nie spotkałem na tych trasach jakichkolwiek, większych problemów komunikacyjnych, korki tworzą sie w szczycie dopiero przed Lalikami, pod Lomnice dojeżdża sie bez najmniejszych problemów, korków właściwie nie ma ..., taki tunel ma chyba większy wymiar marketingowy niż zaspokajania potrzeby komunikacji zbiorowej.

Nie, takowych nie ma raczej.

 

3 godziny temu, Spiochu napisał:

Taki tunel to świetny pomysł ale drogowy a nie kolejowy. No i oczywiście bezpłatny. Transport publiczny szybko zapewniłyby busy, które działają w Zako bardzo dobrze.

Pomysł oczywiście nierealny ale bardzo ułatwiłby komunikację w Tatrach a sezon trwa prawie cały rok. Wątpię by ruch w tunelu był mały, prędzej spodziewałbym się ciągłych korków.

Był jakiś skecz, jakiegoś kabaretu który się kończył jakoś "takich klientów nie zadowolimy".

@Spiochu  Mercedes Sprinter - dostawczak przerobiony na przewóz osób do którego wchodzi na siłę 35 osób - to dla Ciebie "bardzo dobrze", to tutaj poziom dyskusji....nie ma poziomu. Niech Tobie będzie w nim dobrze.

Korki w tunelu - to chyba tylko kiedy Ty tam będziesz - czyli ścisły sezon. Nie zapominaj - rok kalendarzowy to o wiele dłużej niż twój sezon i pobyt tam.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mercedes Sprinter - dostawczak przerobiony na przewóz osób do którego wchodzi na siłę 35 osób - to dla Ciebie "bardzo dobrze", to tutaj poziom dyskusji....nie ma poziomu. Niech Tobie będzie w nim dobrze.

Bardzo dobrze w sensie siatki połączeń i częstości kursów w porównaniu do pks w innych rejonach Polski.

Na tak krótkich trasach Busy nie muszą być specjalnie wygodne. Przewóz zbyt dużej ilości osób można rozwiązać respektując aktualne przepisy gdzie grozi utrata prawka za więcej osób w busie niż w dowodzie rejesjtaryjnym

 

Cytat

Korki w tunelu - to chyba tylko kiedy Ty tam będziesz - czyli ścisły sezon. Nie zapominaj - rok kalendarzowy to o wiele dłużej niż twój sezon i pobyt tam.

W Zakopanym byłem dziesiątki razy w różnych okresach roku. Sezonu nie ma tam w zasadzie tylko w Listopadzie. Resztę roku jest mniejszy lub większy ale dalej sezon.

 

Cytat

Tak na marginesie, czy na trasie polskie Tatry-slowackie Tatry występują jakiekolwiek problemy komunikacyjne? Czemu taki tunel miałby służyć

Służyłby do tego co każdy taki tunel. Skróciłby znacznie czas dojazdu (na około i przez góry) a w szczycie zmniejszył korki. Zachęciłby też do odwiedzania Słowackiej części Tatr. Dla mnie byłoby super mieszkać po polskiej stronie, (gdzie jest taniej i lepsza gastronomia) a jeździć na narty czy turystycznie na Słowacką część. Już teraz tak robię ale dojazdy do niektórych miejsc (Np. Szczyrbskie) trwają za długo.

 

Ale nie napinajmy się. Tunel raczej nie powstanie w tym stuleciu.

Edytowane przez Spiochu
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.05.2018 o 17:16, MarioJ napisał:

Jeeb, prezentujesz takie typowo polskie głupie wyśmiewanie,

może źle robię że Ci wogóle odpowiadam ....

świetnie że odpowiadasz i dziękuję Tobie za to,

głupi pomysł to i głupi komentarz bo jak widzisz koledzy mieli więcej czasu i cierpliwości by uzasadnić bezsens tego projektu.

Ile już było takich pomysłów?

Miały być trolejbusy w mieście, zębatka na świnicę, oświetlenie krzyża, elektryczny autobus do MOka, elektryczne taksówki, ogrzewanie miasta energią geotermalną, tunel z Rówienek Kondrackich do Doliny Cichej, tunel w Gubałówce jako zakończenie nowej zakopianki i wiele innych mniej lub bardziej szaleńczych.

Co zrobiono? Mamy fasiągi do MOka, nowy basen na Antałówce i mydelniczki(cyt. z Mitka) na Kasprowy zamiast fajnych wagonów w mieście smog i korki.

Jeśli chodzi o dojazd na Słowaję to już dzisiaj bez jakichkolwiek inwestycji jadę z Katowic do Szczyrbskiego Jeziora pociągiem w 5godzin i 19 minut a do Liptowskiego Mikulasza 4:15,

do Zakopanego poniżej 6 godzin nie dojadę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...