Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody na sezon 18/19


mamad

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 21.10.2018 o 19:48, mamad napisał:

No nic dodać nic ująć. Halny wchodzi w strukturę śniegu i topi go całą obojętnością. W miejscach oslonietych śnieg topi się tylko od góry jego niższe warstwy już mają niższe temperatury. Masz metr śniegu przychodzi halny i wchodzisz do metra wody. Dosłownie. Puszcza cała warstwa do samej ziemi a śnieg to praktycznie woda. W miejscach gdzie jest śnieg osloniety od wiatru puszcza kilkanaście cm. Wiatr poprostu go topi do samej ziemi. Im silniejszy tym bardziej intensywnie. Jeszcze podam Ci inny przykład. Stań w slipach w pomieszczeniu w którym jest 0 stopni. Zimno fakt. Niech ktoś włączy wentylator i stopniowo zwieksza obroty. Twoja naturalna milimetrowa warstwa ciepłego powietrza zacznie być coraz szybciej zwiewana. Ty coraz szybciej bedziesz się wychladzac. Dokładnie to robi halny im mocniejszy tym szybciej podnosi temperaturę całej pokrywy śnieżnej co za tym idzie tym szybciej się topi. Płyną wtedy całe szczyty do samej góry. Dlatego też przy zbitym sztucznym śniegu który ma większą gęstość ten proces przebiega wolniej. Halny to zabójca dla pokrywy śnieżnej w Beskidach. W Tatry też w zimie się nie wybieraj bo masy wody podczas halnego czyli śniegu lecą pod własnym ciężarem.

O ten sztuczny śnieg właśnie chodzi.... A o zjawiskach pogodowych typu halny będziemy prowadzić dyskusję jak się pojawi - oby nie w okresie działania wyciągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Miał być piątek ale spotkał mnie zaszczyt przyjąć w domu niezwykłego gościa więc plany się zmieniły. Wiec dziś przyszedł czas na nowy nabytek. Stare niby jare ale mam zasade zmiany letnich i zimowych co dwa sezony. Tył przód i papa. Tak wyglądają nowe

Co to za dziwne opony? Nordyckie? Te kółka to są do wkręcania kolców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Spiochu napisał:

Co to za dziwne opony? Nordyckie? Te kółka to są do wkręcania kolców?

Tak, to na kolce. Swego czasu używałem podobnych skandynawskich opon - np. Gislaved Nord Frost albo jakiś Nokian.

Nord Frost były rewelacyjne w zimie (śnieg, lód itd. też model pod kolce) ale jak temperatury zaczynały być wiosenne to leciały jakby były z papieru.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mamad napisał:

Tak w Polsce nie dozwolone ale kto mi zabroni w zimie do domku dojechać. Sorki ale nie policja która nie dojedzie dalej niż droga krajowa nr 1. Trzeba sobie radzić i tyle. Po drugie montuje te opony od 10 lat i kolców użyłem w 2012 roku gdy spadło 2m śniegu. Bez nich daje radę wcześniej i później bez problemu. Mietek ma racje powyżej +10 stopni lecą jak papier i do tego hałasuja strasznie ale na śniegu śmieje się mijając sąsiadów którzy zostawiają auta po drodze do domu bo nie ma szans wyjechać.

A to ty kolce sam wkrecasz ? 🤣

 

Nokian_Hakka_8_+_RunFlat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Nie zrozumieją Góralu. Ja też to zawsze podziwiałem gdy tam gdzie ja się męczyłem pickupem kumpel miejscowy spokojnie dojeżdżał maluchem albo Favoritką.

Pozdrowienia

 Ale Skrzyczne samochodem pod gore oferuje znac nie wiecej niespodzianek jesienia, niz z gory na nartach zima, to I cala przyczyna po wjezdzie Hilaxem nie chcialbys ogladac lakieru;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, artix napisał:

No bo pickup ma najwieksza wage z tylu Mitku ;)

 

23 minuty temu, Sariensis napisał:

 Ale Skrzyczne samochodem pod gore oferuje znac nie wiecej niespodzianek jesienia, niz z gory na nartach zima, to I cala przyczyna po wjezdzie Hilaxem nie chcialbys ogladac lakieru;).

Cześć

Panowie obu postów nie rozumiem. Sorry.

Pozdrowienia

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...