Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody na sezon 18/19


mamad

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, mamad napisał:

No i nastała nam niedziela. Przed nami bardzo śnieżny tydzień w pogodzie. W górach powinno zacząć sypać już od dziś na nizinach od 2 stycznia. Po nowym roku mróz też da się we znaki do tego wiatr. Pojawią się też burze śnieżne śnieżyce a wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Najwięcej śniegu spadnie na wybrzeżu i w górach. Zima zacznie pokazywać pazury. To nie będzie jeszcze utrwalenie na dobre. Zima na nizinach do piątku w górach do niedzieli włącznie. Wiem pisałem po 6 stycznia zima ale ataku zimy jaki pojawi się po nowym roku na serio nie brałem pod uwagę pisalem że może ale jednak napewno. Będziemy mieli taki pokaz tego co nas będzie czekać w drugiej i trzeciej dekadzie stycznia oraz w lutym. Po 6 powinno się ocieplić ale szału nie będzie coś w rodzaju obecnych odwilży w górach czyli lekko powyżej zera i deszcz który znów napełni nam zbiorniki na wode w ON. Zima stała uderzy około 10 stycznia plus minus 2 dni. Ciężko przewidzieć dokładnie bo tu już oddziaływać na pogodę będzie miał wir polarny. Luty jawi się najzimniejszym miesiącem tej zimy właśnie przez wspomniany wir. W święta doszło do spektakularnego ocieplenia w stratosferze z -70 stopni do +12 więc wygląda ma to że naukowcy z WB mieli rację już we wrześniu mówiąc o podziale wiru polarnego na początku roku. W sumie prawie wszystkie prognozy pokazywały normalną zimę jednak może odbiegać od normy ma - do tego śniegu wygląda na to że będzie dużo. Narazie nie widać stabilnej wyzowej mroznej aury jedynie mróz i śnieg. Zobaczymy w połowie stycznia jak to się rozwinie.

Deszczu już wystarczy. Teraz by się przydał sam śnieg ☺ ale wiadomo będzie co będzie. Grunt żeby ferie były zimowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mamad napisał:

No i nastała nam niedziela. Przed nami bardzo śnieżny tydzień w pogodzie.

Nieufność powoduje że powiem jedno pożyjemy zobaczymy, i oby to był śnieżny tydzień nie deszczowy jak jest zapowiadany przez większość modeli pogodowych. W górach tylko śnieg i to raczej wysoko w górach Tatry może na szczycie Pilska i Babiej Góry w Beskidach. Ale zobaczymy już jutro ile tego śniegu spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Milzbi napisał:

Nieufność powoduje że powiem jedno pożyjemy zobaczymy, i oby to był śnieżny tydzień nie deszczowy jak jest zapowiadany przez większość modeli pogodowych. W górach tylko śnieg i to raczej wysoko w górach Tatry może na szczycie Pilska i Babiej Góry w Beskidach. Ale zobaczymy już jutro ile tego śniegu spadnie.

Oficjalny komunikat w czterech górskich powiatach mówi od pokrywie do 20 cm a to dopiero początek tygodnia i daleko do następnej niedzieli.

Screenshot_2018-12-30-16-01-27.thumb.png.301700c87ee19aed68efb14ffce1f6e7.png

Dziś kolega mi powiedział. Zima w Polsce to takie zjawisko jak wypłata na koncie. Niby się pojawia ale po dwóch tygodniach wszystko topnieje i znika😁

Edytowane przez mamad
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w Wiśle spadło 20 cm śniegu jak jeździłem przez 2 godziny na Nowej Osadzie (relację wstawię wieczorem) i ciągle pada. Wracając postanowiłem zrobić drobne zakupy, jakie było moje zdziwienie jak po 10 minutach musiałem ponownie odśnieżać auto. Interesujące jest to, że intensywny opad śniegu jest od okolic rondka w kierunku Malinki a w centrum miasta mały opad śniegu. Jutro chyba jednak zostawię SL na rzecz nieco szerszych nart.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapraszam do mnie. Jest przed 4 rano i trzeba odśnieżać tylko 40 cm śniegu. Kolega coś pisał o deszczu i rzekomych modelach które to go pokazywały. Zapraszam.

15 godzin temu, Milzbi napisał:

Nieufność powoduje że powiem jedno pożyjemy zobaczymy, i oby to był śnieżny tydzień nie deszczowy jak jest zapowiadany przez większość modeli pogodowych. W górach tylko śnieg i to raczej wysoko w górach Tatry może na szczycie Pilska i Babiej Góry w Beskidach. Ale zobaczymy już jutro ile tego śniegu spadnie.

Dodam że tydzień długi więc wszystko przed Tobą. Jakbym korzystał z Twoich modeli to dalej bym spał bo deszcz miał padać. Tylko kto by do pracy dojechał?? Byłbym wdzięczny jakbyś te większość modeli pokazał bo są do bani. Chyba masz na myśli jeden (GFS) i większość prognoz na jego podstawie.

Edytowane przez mamad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mamad napisał:

Ja zapraszam do mnie. Jest przed 4 rano i trzeba odśnieżać tylko 40 cm śniegu. Kolega coś pisał o deszczu i rzekomych modelach które to go pokazywały. Zapraszam.

Ja zapraszam do mnie - odśnieżać nie trzeba. W Korbielowie spadło 5cm...

 

także fredek ma rację, że opad jest zróżnicowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mamad napisał:

Ja zapraszam do mnie. Jest przed 4 rano i trzeba odśnieżać tylko 40 cm śniegu.

Cóż powiem szczerze że bardziej interesują mnie ośrodki narciarskie oraz to ile tam spadło śniegu. Może u ciebie i w innych miejscach spadło 40 cm natomiast w ośrodkach typu COS i TMR już jest tylko około 15 cm. Na koniec kolega za bardzo się w te prognozy wczuwa oraz tworzy wrażenie swojej trafności prognozy, podkreślam prognozy. Nie ma co takiego nacisku kłaść na te prognozy niezależnie od modelu, pogoda jest jaka jest a każda prognoza obarczona jest błędem większym lub mniejszym, dotyczy to szczególnie wielkości opadu. Wszyscy na tym forum chcieli by dużo śniegu i trochę mrozu w naszych górach cóż nie zawsze jest tak jakbyśmy się spodziewali i chcieli. W Nowym Roku życzę wszystkiego najlepszego oraz bezpiecznego szusowania po stokach śniegu i mrozu. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mamad napisał:

Ja zapraszam do mnie. Jest przed 4 rano i trzeba odśnieżać tylko 40 cm śniegu. Kolega coś pisał o deszczu i rzekomych modelach które to go pokazywały. Zapraszam.

Dodam że tydzień długi więc wszystko przed Tobą. Jakbym korzystał z Twoich modeli to dalej bym spał bo deszcz miał padać. Tylko kto by do pracy dojechał?? Byłbym wdzięczny jakbyś te większość modeli pokazał bo są do bani. Chyba masz na myśli jeden (GFS) i większość prognoz na jego podstawie.

Kolego pamiętaj że jak u Ciebie nasypało to nie znaczy że w całej Polsce. Są regiony że praktycznie nic nie spadło albo sam deszcz. Więc do niektórych ten post może być denerwujący bo nie kaŻdy ma tyle szczęścia do opadów śniegu jak Ty. Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, vipowice napisał:

Są regiony że praktycznie nic nie spadło albo sam deszcz. Więc do niektórych ten post może być denerwujący bo nie kaŻdy ma tyle szczęścia do opadów śniegu jak Ty. Pozdrawiam.

To nie kwestia szczęścia, tylko położenia. Chyba nikogo nie dziwi, że zimą, na wysokości 600 mnpm i wyżej, zamiast deszczu często pada śnieg? Wszystkie prognozy tak pokazywały i nie ma w tym żadnego voo doo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, WojtekM napisał:

To nie kwestia szczęścia, tylko położenia. Chyba nikogo nie dziwi, że zimą, na wysokości 600 mnpm i wyżej, zamiast deszczu często pada śnieg? Wszystkie prognozy tak pokazywały i nie ma w tym żadnego voo doo.

Tylko kto z tutejszych obecnych mieszka na takich wysokościach? KaŻdy z obecnych tutaj czeka na jakąś pokrywę śnieżną. Nie każdemu jest dane mieszkać w miejscowościach podgorskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, fredek321 napisał:

Są już dane za ostatnią dobę (6.00-6.00). Szczyrk 33,4 mm wody (czyli ok. 33cm śniegu), Wisła Malinka 30,2, Pilsko 12,8, Hala Gąsienicowa 11,4, Białka Tatrzańska 3,1, Czantoria 21,5. Widać, że Beskid Śląski miał szczęście, a Szczyrk szczególnie.

Kolego mogę wiedzieć  skąd masz tak dokładne dane? ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, vipowice napisał:

Kolego mogę wiedzieć  skąd masz tak dokładne dane? ☺

pogodynka.pl Stacje meteo http://monitor.pogodynka.pl/#map/19.533,52.1384,7,false,true,0

Ważniejsze od tych danych jest spełnienie się poniższej prognozy. To 113 cm śniegu.

 

image.thumb.png.59214e5bf2b5f299e20b24b623313b30.png

Edytowane przez fredek321
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najbardziej oberwalo pasmo Baraniej Góry i Skrzyczne. Ogolnie nie wiem na co większość narzeka bo zima jest tam gdzie ma być czyli od 500 600 m.n.p.m. Wiem na nizinach też są stoki narciarskie ale tak naprawdę to chyba każdy zimy chce w górach. Opcja druga to halny za to na nizinach śnieg. 

Przed nami bardzo śnieżny tydzień i ten metr jest bardzo prawdopodobny w Beskidach.

Teraz pora ruszyć dupe i iść odśnieżać kolejne cm śniegu. Cóż nikt za mnie tego nie zrobi. Kurde a miał padać deszcz podobno według większości "modeli".

Edytowane przez mamad
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, fredek321 napisał:

Ważniejsze od tych danych jest spełnienie się poniższej prognozy. To 113 cm śniegu.

To bardzo optymistyczny scenariusz i niech się spełni te 113 cm dla mnie wystarczy połowa tego opadu a jeżeli doliczyć te około 50 cm w Szczyrku które jest teraz to dale razem 100 cm i perspektywę otwarcia całości ośrodka. Jeżeli tak będzie to w czwartek 04.01 ruszam na COS i TMR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, vipowice napisał:

Tylko kto z tutejszych obecnych mieszka na takich wysokościach? KaŻdy z obecnych tutaj czeka na jakąś pokrywę śnieżną. Nie każdemu jest dane mieszkać w miejscowościach podgorskich.

To kwestia "bajkowości" ostatnich zim niestety. Zwyczajnie prawdziwa zima na 90% terenu Polski w ostatnich latach jest ciężka do zaobserwowania.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mamad napisał:

Czyli najbardziej oberwalo pasmo Baraniej Góry i Skrzyczne. Ogolnie nie wiem na co większość narzeka bo zima jest tam gdzie ma być czyli od 500 600 m.n.p.m. Wiem na nizinach też są stoki narciarskie ale tak naprawdę to chyba każdy zimy chce w górach. Opcja druga to halny za to na nizinach śnieg. 

Przed nami bardzo śnieżny tydzień i ten metr jest bardzo prawdopodobny w Beskidach.

Teraz pora ruszyć dupe i iść odśnieżać kolejne cm śniegu. Cóż nikt za mnie tego nie zrobi. Kurde a miał padać deszcz podobno według większości "modeli".

Kolego nikt nie narzeka. Zgadza się, aktualnie zima jest tam gdzie powinna być. Po prostu na pewno również ludzie mieszkający trochę niżej też chcieliby poczuć trochę zimy ☺ póki co i u mnie jest bajkowo. Pozdrawiam  😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak widać kolejne opady z lewej po chwilowej przerwie. Od 2 zacznie mrozic i sypać. Mi ten rok bardzo przypomina bodaj 2003. W tatrach zagrożenie lawinowe może być duże bo warstwy śniegu nie będą związane.

Screenshot_2018-12-31-09-02-00.thumb.png.0a7de4fb15a148fa7684ac5cfa07096b.png

Czekam na jakiś wyż by ruszyć w Tatry bo obecnie to trochę samobójstwo.

 

^^Jak już pisałem wyżej zima w Polsce jest jak wypłata😋 Zdecydowanie lepiej to wygląda w górach😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, vipowice napisał:

Kolego nikt nie narzeka. Zgadza się, aktualnie zima jest tam gdzie powinna być. Po prostu na pewno również ludzie mieszkający trochę niżej też chcieliby poczuć trochę zimy ☺ póki co i u mnie jest bajkowo. Pozdrawiam  😊

Według badań 90% Polaków zimy nie lubi i uważają że śnieg powinien być w górach. W miastach stwarza tylko problemy. Te 10% to chyba dzieci i zapaleni narciarze😀 więc uwierz mi bardzo dużo ludzi się cieszy a przestanie od drugiej dekady stycznia. Wszystkim wam życzę udanego sylwka i szczęśliwego nowego roku. Zdrowia pomyślności sił i realizacji noworocznych postanowień.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mamad napisał:

Według badań 90% Polaków zimy nie lubi i uważają że śnieg powinien być w górach. W miastach stwarza tylko problemy. Te 10% to chyba dzieci i zapaleni narciarze😀 więc uwierz mi bardzo dużo ludzi się cieszy a przestanie od drugiej dekady stycznia. Wszystkim wam życzę udanego sylwka i szczęśliwego nowego roku. Zdrowia pomyślności sił i realizacji noworocznych postanowień.

Może faktycznie masz rację 😉 trzymaj się. Trzymam kciuki za prognozy. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż, tak jak napisałem rano - pod domem, w Korbielowie dolnym, miałem ok 5, może 7 cm mokrego śniegu który już lekko siadł, więc faktycznie mogło spaść go więcej. 
Moje zdziwienie było bardzo duże, bo jadąc do góry, z każdym metrem śniegu było coraz więcej - w Kamiennej sporo. Tam śnieg nie był taki mokry, tylko sypki. Spokojnie spadło 20cm. To dla rejonów ronda w Korbielowie. Wyżej pewnie jeszcze więcej.

 

a co do prognozy z snowforecast - zwykle ich ilość opadów należy podzielić przez 3 :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...