Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody na sezon 18/19


mamad

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, fredek321 napisał:

Meteo.pl pokazuje duży deszcz. Przyspieszy topnienie śniegu

image.thumb.png.606d8f4423fb635405708f8b1d49b437.png

Sory ale to juz kompletna bzdura ta prognoza. Około zera no jaja jakies. W sobotę powinno być okolo 14 stopni i słońce jak to przy halnym. W niedziele halny będzie coraz słabszy około 10 stopni i pogodnie. Zmiany zaczną się w niedzielę wieczorem. I prognozę którą zamieścił Marek była by idealna ale o dobę później. Czyli w niedzielę wieczorem i w nocy deszcz najpierw który będzie przechodził w śnieg. Halny osusza powietrze więc ciężko o deszcz co dopiero ulewy. Tak to wygląda na teraz. Czy się coś zmieni?? Zawsze może się zmienić to pogoda i rządzi się swoimi prawami. Ta prognoza chyba w ogóle halnego nie widzi. Dodam że są modele które widzą opady śniegu we wtorek, środę i czwartek. Łącznie za te trzy dni miałoby spaść 90 cm śniegu. Trzy niże z południa miały by zaatakować Beskidy i Tatry. Narazie w to nie chcę mi się wierzyć. Za to po szalonym weekendzie zima wróci i pogoda powinna być jak na luty przystało zimowa. 

Za to w USA mamy kopie pogody z  filmu Pojutrze.

Edytowane przez mamad
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=716

Kolejny meteorogram bliżej tego co piszesz. Poza temperaturą, choć już bliżej, bo do +8.

1 godzinę temu, mamad napisał:

Ta prognoza chyba w ogóle halnego nie widzi

Halny widać, szczyt z piątku na sobotę. W poprzedniej też był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fredek321 napisał:

http://www.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=716

Kolejny meteorogram bliżej tego co piszesz. Poza temperaturą, choć już bliżej, bo do +8.

Halny widać, szczyt z piątku na sobotę. W poprzedniej też był.

W Białce Tatrzańskiej chyba się obędzie bez dużej odwilży :)

http://meteo.org.pl/bialka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mamad napisał:

Sory ale to juz kompletna bzdura ta prognoza. Około zera no jaja jakies. W sobotę powinno być okolo 14 stopni i słońce jak to przy halnym. W niedziele halny będzie coraz słabszy około 10 stopni i pogodnie. Zmiany zaczną się w niedzielę wieczorem. I prognozę którą zamieścił Marek była by idealna ale o dobę później. Czyli w niedzielę wieczorem i w nocy deszcz najpierw który będzie przechodził w śnieg. Halny osusza powietrze więc ciężko o deszcz co dopiero ulewy. Tak to wygląda na teraz. Czy się coś zmieni?? Zawsze może się zmienić to pogoda i rządzi się swoimi prawami. Ta prognoza chyba w ogóle halnego nie widzi. Dodam że są modele które widzą opady śniegu we wtorek, środę i czwartek. Łącznie za te trzy dni miałoby spaść 90 cm śniegu. Trzy niże z południa miały by zaatakować Beskidy i Tatry. Narazie w to nie chcę mi się wierzyć. Za to po szalonym weekendzie zima wróci i pogoda powinna być jak na luty przystało zimowa. 

Za to w USA mamy kopie pogody z  filmu Pojutrze.

Nie wiem, czy zauważyłeś. Ta prognoza jest liczona dla punktu o wymiarach 4 kilometry na cztery. I w dość sporym przedziale wysokości, więc może być obarczona sporym błędem. Sama wysokość , która jest zawarta w tej prognozie mówi o przedziale wysokości od 312 do 860 metrów co w uproszczeniu przekłada się na różnicę temperatur rzędu 5 stopni. A ICM liczy dla całego kwadratu, nie dla punktu! Co do słońca to przy halnym może być, ale nie musi. Zjawisko halnego występuje zazwyczaj przed frontem chłodnym, przed którym jest napływ z południa ciepłej masy.

I tak to teraz będzie wyglądało.

Zjawisko halnego kończy się po dojściu  nad Szczyrk zasadniczego frontu chłodnego. W strefie frontowej - w jego przedniej części będzie padał deszcz a a w tylnej zostanie zamieniony na śnieg. Trochę ten układ frontowy jest mniej przewidywalny, bo jest blokowany wyższym ciśnieniem na wschodzie. Więc jego tempo może być różne. Z tego też powodu nie przywiązywałbym zbyt dużej uwagi do prognozowanych opadów śniegu.

Model numeryczny ICM jest świetny do prognozowania przesuwających się frontów i innych ruchów wielkoskalowych, i w tym jest naprawdę dobry i potrafi przewidzieć przejście frontu prawie że do godziny. Ale jeśli chodzi o konwekcję czy zjawisko halnego, to raczej trzeba się oprzeć na innym modelu. Ja "lubię" ICM, tylko trzeba pamiętać w czym jest naprawdę dobry w czym niekoniecznie tak jest.    

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, harnaś B-T napisał:

W Białce Tatrzańskiej chyba się obędzie bez dużej odwilży :)

http://meteo.org.pl/bialka

Tak, bo Białka jest mocno odsunięta od gór, które inicjują zjawiska falowe(halny) i dlatego to oddziaływanie jest dużo mniejsze. "Górki" w Białce są trochę schowane, dlatego pogoda tam jest dużo bardziej znośna - stabilna. Wiatr wieje zazwyczaj o dużo mniejszej sile, amplituda temperatur jest mniejsza, a zjawiska pogodowe mają mniejszą amplitudę. Ot, akurat tam jest taki fajny mikroklimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. Prognozy są skrajnie różne na przyszły tydzień. Do tego można się tej zimy już przyzwyczaić. O ile co do mrozu jest zgoda po chwilowym dużym ociepleniu szybko wszystko wróci do lutowej normy to już opady to kosmos. Większe opady w okolicach przyszłego weekendu nawet dość solidne i do tej wersji nawet podchodzę realnie. Jednak są modele które prognozują w tygodniu uwaga już nie 90 cm a 132 cm świeżego śniegu. W to nie uwierzę jak św. Tomasz. Muszę to zobaczyć bo inaczej moim zdaniem nierealne. Pożyjemy zobaczymy.

Narazie przed nami śnieżyce na zachodzie i w Sudetach w niedzielę.

Edytowane przez mamad
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mamad napisał:

Wow. Prognozy są skrajnie różne na przyszły tydzień. Do tego można się tej zimy już przyzwyczaić. O ile co do mrozu jest zgoda po chwilowym dużym ociepleniu szybko wszystko wróci do lutowej normy to już opady to kosmos. Większe opady w okolicach przyszłego weekendu nawet dość solidne i do tej wersji nawet podchodzę realnie. Jednak są modele które prognozują w tygodniu uwaga już nie 90 cm a 132 cm świeżego śniegu. W to nie uwierzę jak św. Tomasz. Muszę to zobaczyć bo inaczej moim zdaniem nierealne. Pożyjemy zobaczymy.

Narazie przed nami śnieżyce na zachodzie i w Sudetach w niedzielę.

Czyli po weekendowym ociepleniu powrót do lutowej normy? Bo pewien portal pogodowy zapowiada koniec zimy. I ciepły luty i marzec. Ciężko przewidzieć prognozę na 3 dni do przodu a tu na miesiąc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, WojtekM napisał:

Kiepsko rzeczywiście wyglądają prognozy na najbliższe dni, oj kiepsko. Chyba będzie marcowe nartowanie.

😱 O czym Ty do mnie rozmawiasz?? Piszesz o sobocie i niedzieli👋 czy o przyszłym tygodniu🤔 Chyba to sarkazm. To jeszcze jakby ktoś nie pamiętał. Polska leży w klimacie umiarkowanym ciepłym przejściowym. Nawet podczas najzimniejszych zim są odwilże. Podczas obecnej tak naprawdę pierwsza głęboka ale krótka. Nie ma opcji by mróz przyszedł 1 grudnia i pierwsza odwilż pod koniec marca nawet w Tatrach. Na nizinach fakt śniegu be ale góry się pod nim zapadają więc i mieszczuchy i narciarze zadowoleni. W sumie jest dobrze bo mamy góry niskie ale warunki narciarskie hmmm od 7 lat tak idealne nie były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej niż się spodziewałem. Jest lepiej niż wszyscy myśleli.

Screenshot_2019-02-02-20-51-15.thumb.png.8cc6cc75a67a7170a0b8cea60da07b22.png

Już marznie. Niebo u mnie pełne gwiazd wiatr słabnie i robi się skorupa. Jednak odwilży nocą nie będzie (dodam osloniety jestem od poludnia wschodu i północy). Nie mam czasu sprawdzać ale niż pewnie szybciej się przemieszcza oby. Najważniejsze że marznie więc wody nie powinno już przybywać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, mamad napisał:

Nio i teraz bardzo ładnie pokazuje to o czym pisałem w czwartek.

Screenshot_2019-02-03-07-12-13.thumb.png.dafad3e19665254900dd54df2abb5228.png

No może i trochę u nas sypnie.. przyszły tydzień zapowiada się z lekką zima. Natomiast ferie śląskie już w ciepłych klimatach więc może być nie ciekawie. Do tego czasu jest kilkanaście dni ale znając życie prognozy nie zmienią się na zimowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, vipowice napisał:

No może i trochę u nas sypnie.. przyszły tydzień zapowiada się z lekką zima. Natomiast ferie śląskie już w ciepłych klimatach więc może być nie ciekawie. Do tego czasu jest kilkanaście dni ale znając życie prognozy nie zmienią się na zimowe.

Fakt, trochę słabo to wygląda. Wszystkie modele są już za ciepłem aktualnie (GFS, GEM, ECMWF). Może coś drgnie w drugiej połowie lutego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, WojtekM napisał:

Fakt, trochę słabo to wygląda. Wszystkie modele są już za ciepłem aktualnie (GFS, GEM, ECMWF). Może coś drgnie w drugiej połowie lutego.

Zawsze była klątwa ferii warszawskich a ostatnimi czasy jest klątwa ferii śląskich 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...