Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody na sezon 18/19


mamad

Rekomendowane odpowiedzi

Mróz powinien być każdej nocy. I tyle. Ja raczej szału się nie spodziewam bo widzę jak wygląda pokrywa śnieżna. Jest zamarznięta na kamień po halnym. Do tego dojdzie mróz (jest od około 2h do tego dziś było 1.5 stopnia na dole 3 a w Milowce 5) więc ten kamień potrzebuje kilku dób by puścić a tu w nocy mróz w dzień ciepło ruszy kilka cm przed zachodem by znów w nocy zamarzło. O rzeki się nie boje bo nic wielkiego nie będzie. Będzie za to słońce i narty na Pilsku. Bajka.

Edytowane przez mamad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mamad napisał:

Mróz powinien być każdej nocy. I tyle. Ja raczej szału się nie spodziewam bo widzę jak wygląda pokrywa śnieżna. Jest zamarznięta na kamień po halnym. Do tego dojdzie mróz (jest od około 2h do tego dziś było 1.5 stopnia na dole 3 a w Milowce 5) więc ten kamień potrzebuje kilku dób by puścić a tu w nocy mróz w dzień ciepło ruszy kilka cm przed zachodem by znów w nocy zamarzło. O rzeki się nie boje bo nic wielkiego nie będzie. Będzie za to słońce i narty na Pilsku. Bajka.

Nie mam wiedzy jak model numeryczny z którego korzystam przekłada się na górską  rzeczywistość. Ale moja interpretacja danych pogodowych jest taka że będą przymrozki w dolinach - pełna zgoda, za to wysoko w górach - do poniedziałku włącznie mocno na plusie, może nawet dojść powyżej 10 stopni w dzień a w nocy też na mocnym plusie, powiedzmy że powyżej 4 stopni. Tak długo trwająca wysoka temperatura musi wywrzeć jakiś wpływ na pokrywę śnieżną. Karkonosze powinny mocno oberwać a Beskidy może mocno a może średnio, ale na pewno będzie to mocno zauważalne. To co, stoi zakład o browara? Mnie tam nie ma, więc Ty będziesz oceniał który z nas wygrał:;) Wchodzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Zibi28 napisał:

Nie mam wiedzy jak model numeryczny z którego korzystam przekłada się na górską  rzeczywistość. Ale moja interpretacja danych pogodowych jest taka że będą przymrozki w dolinach - pełna zgoda, za to wysoko w górach - do poniedziałku włącznie mocno na plusie, może nawet dojść powyżej 10 stopni w dzień a w nocy też na mocnym plusie, powiedzmy że powyżej 4 stopni. Tak długo trwająca wysoka temperatura musi wywrzeć jakiś wpływ na pokrywę śnieżną. Karkonosze powinny mocno oberwać a Beskidy może mocno a może średnio, ale na pewno będzie to mocno zauważalne. To co, stoi zakład o browara? Mnie tam nie ma, więc Ty będziesz oceniał który z nas wygrał:;) Wchodzisz?

Pewnie zawsze to okazja napić sie browara. I pełna zgoda Sudetu oberwą bardzo tu podzielam Twoje zdanie.

Teraz prognoza pogody na wiosne od AccuWeather:

spring.jpg.1b7406597277d8efb67ae60788d9f6ed.jpg

Jak widać nad Polską walka między zimnem a ciepłem. Do tego blisko południa mokre nize. Tu się z nimi zgodzę że obecnie nie wiadomo dokładnie jak to będzie bo Polska jest podzielona na 3 części a czwarta prawie o nas zachacza. Chłód trochę w lewo wilgoć trochę do góry i mamy śnieżny okres. Jak obecnie słonecznie i ciepło (pisze o Beskidach). Chłód się przesunie i późna wiosna raczej sucha. Według tej prognozy na południu sucha ciepła wiosna powyżej normy na północnym zachodzie ciepło wilgotno i wietrznie reszta pod wpływem chłodu z nad Rosji.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat pogody jest jak ona sama ... Jadąc tylko raz i planując wyjazd z dość dużym wyprzedzeniem albo ma się pogodę i farta albo nie 😀

Jak wygląda przepowiadanie pogody nieźle obrazuje poniższy dowcip w czym prym wiodą najpopularniejsze portale internetowe, aby sobie ilość wyświetleń znacząco zwiększyć bo któż z nas nie chciałby wiedzieć np. w środę jaka pogoda będzie w weekend bo może udałoby się gdzieś wyskoczyć.

Dawno temu Indianie zapytali szamana, jaka będzie nadchodząca w tym roku zima. Szaman stanął na głowie, wykonał odpowiednie obrzędy i przepowiedział zimę mroźną. Indianie nie bez wysiłku nazbierali więc chrustu, ale zima była wyjątkowo lekka. W następnym roku sytuacja się powtarza, plemię wędruje do szamana i po raz kolejny pyta jaka będzie zima. Szaman pomny porażki sprzed roku do roboty się przyłożył, kilka dni w transie pobył odczuwając to boleśnie i w końcu on sam i odpowiedź się pojawiła. Zima będzie mroźna i długa. Indianie po raz kolejny w pocie czoła nazbierali opału. Niestety po raz kolejny zima była wyjątkowo lekka. W kolejnym roku sytuacja się powtórzyła. W następnym roku rozeźlony lud postawił szamanowi ultimatum: albo trafi z prognozą bo przecież oni przez kilka lat baaardzo ciężko pracują zupełnie bez potrzeby albo zostanie wysłany do krainy wiecznych przepowiedni. Szaman świadom utraty autorytetu, ale i zagrożenia wpadł na szatański pomysł, upodobnił się do białego człowieka i udał do najbliższej stacji meteorologicznej. Zapytał meteorologów jaka będzie zima prosząc o możliwie dokładną wróżbę. Tam powiedziano mu, że tegoroczna zima będzie wyjątkowo sroga i długa ! Dlaczego zapytał szaman ? Ano dlatego, że Indianie już kilka lat drewno zbierają. 🤣

Edytowane przez Sławek Nikt
  • Like 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fredek321 napisał:

Skrzyczne mróz. Salmopol mróz. Szczyrk bez mrozu, Hala Miziowa i Kasprowy Wierch mróz.

Na Szrenicy góra 7 a dół 15. Z ciekawości się przyglądam jak głęboko ciepła masa wejdzie i czy swoim zasięgiem obejmie obejmie również Beskidy, a powinna,  no i z jaką bezwładnością będzie reagowała pokrywa lodowa na wysoką temperaturę. Na razie przegrywam, ale do końca ciepłego przerywnika w górach, trochę czasu jeszcze zostało. Chętnie przegram, mam zaplanowane narty za dwa tygodnie i chętnie skorzystałbym ze ściany na Szrenicy. A to wyjątkowe miejsce, i wyjątkowo rzadko czynne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

A co sądzicie o tym? prognoza dla białki tatrzańskiej od piątku wygląda obiecująco

https://www.snow-forecast.com/resorts/BialkaTatrzanska/6day/mid

https://www.yr.no/place/Poland/Lesser_Poland/Bia%C5%82ka_Tatrza%C5%84ska/long.html

 

Piotr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, pogoda kusi żeby już moto z garażu wyciągać... a tu narty na Stożku / w Szczyrku zaplanowane od 26/02 do 03/03. Myślicie, że będą warunki czy wszystko przy takich dniach jak dzisiaj/wczoraj płynie i lepiej rozglądać się za alternatywą w Austrii na pewniejszych wysokościach?

Dzięki,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu po ciepełku. Zebrałem ciekawe doświadczenie. Wiem już jak "mój" model rozjeżdża się z rzeczywistością i jak to co widzę na ekranie komputera, oddziaływuje na górską rzeczywistość. Po tej zabawie, następne interpretacje, powinny być trochę bardziej dokładne. Więc jak tam, arbitrze, kto stawia browara? 

Będziemy mieli teraz kilka zimniejszych dni, a od niedzieli może nas czekać następny ciepły przerywnik. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Zibi28 napisał:

No i w końcu po ciepełku. Zebrałem ciekawe doświadczenie. Wiem już jak "mój" model rozjeżdża się z rzeczywistością i jak to co widzę na ekranie komputera, oddziaływuje na górską rzeczywistość. Po tej zabawie, następne interpretacje, powinny być trochę bardziej dokładne. Więc jak tam, arbitrze, kto stawia browara? 

Będziemy mieli teraz kilka zimniejszych dni, a od niedzieli może nas czekać następny ciepły przerywnik. 

No wisisz mi browka ;) To co pisałeś ma szanse być po feriach śląskich. Czyli uderzenie wiosny pierwsze tej zimy będzie może w przyszłym tygodniu. No i tu mam szansę aby droga była drogą. Jakby ktoś chciał na kulig to zopraszam. Jakby co pisz na PW bo ja już tu piszę tylko ze względu na nasz zakład:) Jakby co to jestem na skiforum tam też jest Jasiek i jego relacje z Chopoka oraz zdjęcia jak z b@jki. 

P.S. Masz okazję sobie zobaczyć co może zrobić halny a co niby wiosna. Zerknij na rzeki podczas halnego a teraz. Gdyby halny trwał te 5 dni to jeździć mozna by było po błocie. Ja od dwóch dni zaliczam zjazdy z Baraniej. Kolega nas do góry wozi ciągnikiem a my na dół kilkanaście kilometrów jazdy.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Zibi28 napisał:

Więc jak tam, arbitrze, kto stawia browara? 

Obaj nie mieliście 100% racji. Inwersja była w niedzielę i poniedziałek. Dziś różnie. Dziś również bez mrozu w Szczyrku, za to z silnym wiatrem.

Dnia 15.02.2019 o 18:37, mamad napisał:

Ja raczej szału się nie spodziewam bo widzę jak wygląda pokrywa śnieżna. Jest zamarznięta na kamień po halnym

Pokrywa mocno nie ucierpiała. Najbardziej dostała dziś, bo wiatr.

23 minuty temu, Zibi28 napisał:

Będziemy mieli teraz kilka zimniejszych dni,

Obyś miał rację. Od dwóch godzin ponownie ociepla się.

4 minuty temu, mamad napisał:

No wisisz mi browka ;)

Potwierdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, fredek321 napisał:

Obaj nie mieliście 100% racji. Inwersja była w niedzielę i poniedziałek. Dziś różnie. Dziś również bez mrozu w Szczyrku, za to z silnym wiatrem.

Pokrywa mocno nie ucierpiała. Najbardziej dostała dziś, bo wiatr.

Obyś miał rację. Od dwóch godzin ponownie ociepla się.

Potwierdzam.

Jeszcze się taki nie urodził co wszystkim dogodził:;) A na poważnie, z tą inwersją to trochę ona była a trochę gdzieś się "rozłaziła". Najbliżej Beskidów, mam dostęp do diagramu w Kłodzku, i na jego podstawie wyciągam wnioski. Więc ta inwersja była wbudowana w napływającej masie, a w dużo mniejszym stopniu z rozbudowanego wyżu. Obserwując to co mi podawaliście w realu, a to co widziałem na diagramie, to niestety, trochę to się rozjeżdżało. Ale fajne doświadczenie na przyszłość. 

Interpretowałem to co powinno się zdarzyć, okazało się że bezwładność tej masy śniegu jest jednak dużo większa od tej którą zakładałem. Jadąc dziś na rehabilitację kolana (po bliskim spotkaniu ze snowbordzistką), zauważyłem że jezioro jest jeszcze zamarznięte a ciepło u nas na nizinach jest już od dawna, więc chociażby to dało mi mocno do myślenia. Za to wysoka temperatura w połączeniu wiatrem(halny) i opadami deszczu może być tą mieszanką wybuchową która zmiecie śnieg z gór. Ale zabawa była fajna i było o czym pisać.

Wchodzi nad Polskę masa pochodzenia morskiego i ze zdecydowanie niższą temperaturą i do rana w Beskidach powinna o sobie dać znać. Za to jeśli chodzi o ocieplenie w niedzielę to niekoniecznie będzie tak mocne jak sugeruje mamad, fajnie że jest z kim się droczyć::)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zibi28 napisał:

Interpretowałem to co powinno się zdarzyć, okazało się że bezwładność tej masy śniegu jest jednak dużo większa od tej którą zakładałem. Jadąc dziś na rehabilitację kolana (po bliskim spotkaniu ze snowbordzistką), zauważyłem że jezioro jest jeszcze zamarznięte a ciepło u nas na nizinach jest już od dawna, więc chociażby to dało mi mocno do myślenia. Za to wysoka temperatura w połączeniu wiatrem(halny) i opadami deszczu może być tą mieszanką wybuchową która zmiecie śnieg z gór. Ale zabawa była fajna i było o czym pisać.

Wydaje mi się, że tereny górskie są bardzo trudne w prognozowaniu, W ostatnich trzech dniach poległy wszystkie modele. Teraz (niestety) wygląda, że Norwegowie mają rację. Ociepla się bardzo szybko. W ciągu 3 godzin z -1 do +2,5. Oby prognozowany przez Norwegów deszcz okazał się śniegiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce pisać na tym forum bo na to nie zasługuje więc wiosna jest śniegu brak. Jest ideał dla hmmm jak ich nazwać śniegu brak wiosna pełną gębą według prognoz tych panów. Dalej to samo zero zimy tylko wiosna i wiosn@ i wiosna kurde śnieg już wyparował. 

 

Musisz brać samą pokrywe. To że ciepło jest nic nie znaczy. W naszychy górach problem o czym ja się przekonałem w lutym. 

  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mamad napisał:

Poproszę idiotów o prognozę na najbliższe 2 tygodnie. Wiem Jacku dostaje teraz bana ale idioci niech się pokażą co potrafią. Lubie i szanuję kolegę bo ma wiedzę.

Mamad nie daj sie prowokować i wrzucaj nadal swoje prognozy, albo skończ z tymi durnymi postami i uciekaj na inne forum. Ja zawsze czekałem na  Twoje prognozy i czytałem je z ciekawością. Uważam że są one potrzebne na forum. Raz sie sprawdzaja, a raz nie. To tylko prognozy i niektórzy powinni to zrozumieć 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fredek321 napisał:

Wydaje mi się, że tereny górskie są bardzo trudne w prognozowaniu, W ostatnich trzech dniach poległy wszystkie modele. Teraz (niestety) wygląda, że Norwegowie mają rację. Ociepla się bardzo szybko. W ciągu 3 godzin z -1 do +2,5. Oby prognozowany przez Norwegów deszcz okazał się śniegiem.

Na pewno góry są specyficzne. Modele mają problem, górki w GFS są trochę niższe, ale zawsze można jakoś to uwzględnić. Przynajmniej jest o czym pisać.

Dla jakiej wysokości na Pilsku policzyli Norwegowie pogodę?

Nie przejmuj się tym wzrostem temperatury. Właśnie front chłodny doszedł do Beskidów. Przed frontem było zassane powietrze z południa i stąd wzrost temperatury, wzrost prędkości wiatru. Jutro rano będzie już masa polarno-morska, czyli na nasze - w dolinach parę stopni na plusie a powyżej tysiąca na minusie. W czwartek będzie opad deszczu a powyżej 1000 metrów śnieg. Od piątku zmieni się kierunek napływu i z północy wleje się trochę czegoś naprawdę zimnego, więc ośrodki będą miały okazję, aby odbudować zapasy śniegu. Potem w niedzielę znowu trochę ciepełka. Okres ciepłej pogody powinien być krótszy i mniej dokuczliwy niż to było w poprzednim tygodniu. Czyli nie będzie zagrożeń pogodowych i można się wybierać na dobre nartowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, szplukasz napisał:

Mamad nie daj sie prowokować i wrzucaj nadal swoje prognozy, albo skończ z tymi durnymi postami i uciekaj na inne forum. Ja zawsze czekałem na  Twoje prognozy i czytałem je z ciekawością. Uważam że są one potrzebne na forum. Raz sie sprawdzaja, a raz nie. To tylko prognozy i niektórzy powinni to zrozumieć 

Podpisuję się pod tym postem obiema.....

 

 

Edytowane przez Zibi28
niechcący się wkleiło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...