Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody na sezon 18/19


mamad

Rekomendowane odpowiedzi

Na sobotę i niedzielę, najgorzej nie powinno być. Jest cień szansy, że zimno jeszcze o nas zahaczy. W następnym tygodniu powinno być trochę chłodniej. Ale to jeszcze dość odległy horyzont czasowy. Planuję około dwudziestego się poślizgać, więc coś pogody "załatwię":;) A tak na poważnie, jesteśmy w typowej dla nas adwekcji zachodniej. Wylęgarnia niży pod Islandią pracuje pełną parą. Więc co drugi dzień jakiś niż z frontami atmosferycznymi o nas zahacza. Cała zabawa, aby niże przesunęły jeszcze troszkę niżej na południe, a wraz z nimi napłynie do nas troszkę chłodniejsza masa. Na razie idzie w kierunku trochę niższych temperatur. Ale w międzyczasie przejdą ze dwie strefy z opadami deszczu i mogą trochę śniegu z gór zabrać. Na razie w czwartek czeka nas kolejny dzień z halnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Jechałem we wtorek do Warszawy, chodziły całkiem spore szkwały z opadami śniegu. Na drodze zrobiło się dość niebezpiecznie, potem były komunikaty że warunki pogodowe przyczyniły się do śmierci sześciu osób. Wiosenna pogoda potrafi być zdradliwa. Od poniedziałku ten typ pogody powinien u nas zagościć i powinien zachęcić ośrodki aby ich jeszcze nie zamykać. Zanim się w poniedziałek ochłodzi to czeka nas ciepły weekend. A w nim szczególnie polecam sobotę - w miarę bezwietrznie, z plusową temperaturą na szczytach i błękitem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bumer napisał:

Coś mi się wydaje @Zibi28, że od poniedziałku to jedynie Kasprowy nam zostanie. No może jeszcze jakaś trasa w Białce? 

Problemem, poza pogodą, są również chętni do korzystania z ośrodków. To może być wystarczający powód aby powyłączać wyciągi. Ludzi ze Szrenicy wymiotło prawie że do zera, pomimo że warunki śniegowe są najlepsze od wielu lat.

Wg danych pogodowych, to po dość ciepłym weekendzie, znowu w górach pojawi się delikatny minus. Oczywiście słońce świeci coraz goręcej i pewnie może zrobić większą destrukcję śniegu, niż to, co podpowiadają prognozy. Z tym że Białka ma tak duże zapasach śniegu, że chyba jest w tym argumencie nie do pobicia. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No cóż, chyba czas na małe podsumowanie. 

Przed sezonem było wielu sceptyków że zimy nie będzie, że globalne ocieplenie, a ona małpa przyszła i jak zwykle w pierwszy weekend grudnia, dało się to tu to tam, trochę pojeździć. A potem sezon miał być krótki, a był do początku Kwietnia. Więc chyba ośrodki narciarskie swoje zarobiły i będą dalej  dla nas i dla siebie, coś tam w ośrodkach poprawiać. 

Z minusów, brak mi adwersarza w postaci MamaDu, więc nie mam z kim się tu na forum spierać.

No i wróciłem wczoraj z pogrzebu kolegi - pilota, zginął w wypadku motocyklowym, eech, życie...

  • Confused 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zibi28 napisał:

No cóż, chyba czas na małe podsumowanie. 

Przed sezonem było wielu sceptyków że zimy nie będzie, że globalne ocieplenie, a ona małpa przyszła i jak zwykle w pierwszy weekend grudnia, dało się to tu to tam, trochę pojeździć. A potem sezon miał być krótki, a był do początku Kwietnia. Więc chyba ośrodki narciarskie swoje zarobiły i będą dalej  dla nas i dla siebie, coś tam w ośrodkach poprawiać. 

Jeżeli przyjąć, że na tym forum interesuje nas głównie zima w naszych górach, to faktycznie sezon udany. Z tym, że nawet w górach była to zima ciepła ale za to z największymi od lat opadami śniegu. To własnie sprawiło, że sezon można ocenić bardzo pozytywnie. Poza górami zima w śladowych ilościach. U mnie w Krakowie śnieg leżał łącznie może z 2 tygodnie. We Wrocławiu, Poznaniu czy Szczecinie nie wiem czy było tego choć tydzień. Najniższa temperatura minimalna to nieco poniżej -10 C i to w nocy oczywiście. Generalnie było więc ciepło, jeśli nie bardzo ciepło.

Ale w sumie z perspektywy każdego kto nie jeździ na nartach, ta zima była chyba idealna. Na nizinach ciepło i mało śnieżnie, a tam gdzie na opady śniegu czeka się z utęsknieniem i gdzie ludzie w dużej części żyją z zimowych turystów, śniegu spadło od groma. 

Co do poszczególnych miesięcy, to ciekawe kiedy doczekamy się chłodniejszego i śnieżnego grudnia. Ostatni taki był bodaj w 2012 r. czyli już 7 lat temu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tresor napisał:

Jeżeli przyjąć, że na tym forum interesuje nas głównie zima w naszych górach, to faktycznie sezon udany. Z tym, że nawet w górach była to zima ciepła ale za to z największymi od lat opadami śniegu.

Były może były zimy gorsze, ale ta jakaś rewelacyjna nie była. Na nizinach kiepsko ze śniegiem i mrozem. Natomiast w górach rzeczywiście większy opad niż w ostatnich latach, jednak praktycznie od lutego ciągła odwilż. W efekcie w uprzednim sezonie w lepszych warunkach niż w obecnie zakończonym jeździłem jeszcze na początku kwietnia na Cieńkowie i NO (przyszły jeszcze przymrozki wtedy).

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, WojtekM napisał:

Były może były zimy gorsze, ale ta jakaś rewelacyjna nie była. Na nizinach kiepsko ze śniegiem i mrozem. Natomiast w górach rzeczywiście większy opad niż w ostatnich latach, jednak praktycznie od lutego ciągła odwilż. W efekcie w uprzednim sezonie w lepszych warunkach niż w obecnie zakończonym jeździłem jeszcze na początku kwietnia na Cieńkowie i NO (przyszły jeszcze przymrozki wtedy).

Prawda. Mimo że w tym co poprzednio napisałem chwaliłem obecny sezon, to jednak bardziej ze względu na powszechne ochy i achy niż to co sam myślę:). Szczerze mówiąc wolałem to co było w ubiegłym roku. Luty i marzec były chłodne, a marzec był najlepszym miesiącem sezonu. Pusto na stokach ale bez wszechobecnej w tym roku od lutego ciapy na trasach. Na Czarnym Groniu czy w Myślenicach do końca marca warunki były rewelacyjne. A potem od początku kwietnia nastało półroczne lato:).

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, tresor napisał:

Z tym, że nawet w górach była to zima ciepła ale za to z największymi od lat opadami śniegu. To własnie sprawiło, że sezon można ocenić bardzo pozytywnie. Poza górami zima w śladowych ilościach. U mnie w Krakowie

Bardzo trafna uwaga . Dla potwierdzenia tabelka z danymi IMGW dla Zakopanego. Tylko styczeń wzimie 18/19 był mroźny. W dolnej tabelce średnie kolejnych trzydziestoleci , z których widać ,że ociepla się w  dosyć szybkim tempie ,niestety   .https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=349190625&par=tm&max_empty=0&jZlL-HxhB=ASKkOJHNa&FnoXMWl-mAZHuEpk=dp.qnkISLE9HmtB6&jZlL-HxhB=ASKkOJHNa&FnoXMWl-mAZHuEpk=dp.qnkISLE9HmtB6

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tresor napisał:

Szczerze mówiąc wolałem to co było w ubiegłym roku

Poprzedni sezon z kolei miał kiepski początek. Ośrodki z trudem startowały. Grudzień 2017, styczeń 2018 ... to była bieda. Odwoływane zawody, działające wybrane trasy. Nawet jak przyszły jakieś warunki w drugiej połowie sezonu, to i tak nie opłacało się w wielu ośrodkach otwierać wszystkich tras, bo by się już nie zwrociło. Nie mówię już o nizinach, gdzie nie można bylo ulepić z dzieckiem bałwana!

Tak więc dla mnie ostatnie sezony były raczej słabe, chociaż się wyjeździłem.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, janek57 napisał:

Bardzo trafna uwaga . Dla potwierdzenia tabelka z danymi IMGW dla Zakopanego. Tylko styczeń wzimie 18/19 był mroźny. W dolnej tabelce średnie kolejnych trzydziestoleci , z których widać ,że ociepla się w  dosyć szybkim tempie ,niestety   .https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=349190625&par=tm&max_empty=0&jZlL-HxhB=ASKkOJHNa&FnoXMWl-mAZHuEpk=dp.qnkISLE9HmtB6&jZlL-HxhB=ASKkOJHNa&FnoXMWl-mAZHuEpk=dp.qnkISLE9HmtB6

Zmiany klimatu, to raczej temat dla klimatologów. Bardzo fajne są tabelki, ale okres czasu jest zbyt krótki aby wyciągać daleko idące wnioski. Raczej świadczą o tym że "żyjemy w umiarkowanym klimacie, o nieumiarkowanych zmianach pogodowych". Co tłumacząc na nasze, jaka zima będzie to się dowiemy jak już będzie po...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Downvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przekonanie, graniczące z pewnością, że w grudniu słońce będzie świeciło nisko nad horyzontem i że temperatura spadnie. Co do tego, czy spadnie śnieg, to już takiej pewności nie mam. Dlatego w Białce jest tak dużo armatek. A inni idą w ich ślady. Dlatego przestałem się martwić czy  będzie po czym w zimie jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Zibi28 napisał:

Mógłbym się dowiedzieć za co Downvote?

Ocieplenie o 1,1 st.C klimatu w Zakopanem w ciągu 38 lat (1980-2018) to nie kaprysy pogody ,ale efekt AGW. Oprócz dużej wiedzy dysponujesz dużą dozą zarozumiałości objawiającej się w prawie wszystkich Twoich postach.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facebook mi przypomniał jak to w odległych czasach czyli w... 2013r. bywało :) 7 kwietnia 2013, Warszawa. Także kolega @Zibi28 ma sporo racji. Plus to co pisałem wcześniej - i za co zgarnąłem minusy od ignorantów - globalne ocieplenie klimatu wcale nie oznacza, że klimat lokalnie się nie będzie ochładzał. Proponuję klimatycznym zarozumialcom się dokształcić jednak:

https://www.crazynauka.pl/golfsztrom-gwaltownie-slabnie-a-od-niego-zalezy-klimat-europy/

http://wyborcza.pl/1,75400,20389917,slabnacy-golfsztrom-uchroni-europe-przed-globalnym-ociepleniem.html 

Brak dostÄpnego opisu zdjÄcia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...