Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wypadek na Mont Blanc 2018


MarioJ

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, MarioJ napisał:

Mi zachowanie tego kolegi kompletnie nie leży.

Zaręczyny się wiążą z czymś co razem się przeżywa od początku do końca. Ludzie wchodzą np. razem na Kościelec w Tatrach i tam się facet oświadcza. Piękna sprawa.

Nie wiem co bym zrobił, jakby moja dziewczyna miała taki wypadek. Chyba bym się rzucił ze skały w tym Chamonix od razu ... Dziewczyna weszła na stromy śnieżny trawers bez żadnej asekuracji, czekan, lina, nic ... Nikt nie reaguje w całym tym zespole ...

Tragiczne, bardzo tragiczne to jest dla tego chłopaka. Tragiczne dla rodziców dziewczyny.

Postawa przewodnika, straszne .... Tak słabi ludzie powinni mieć co najmniej czekan w ręku na tym stromym trawersie ...

 

Najgorsze, że mieli czekan, mieli line, z plecaka mogli odciążyć. Chodzenie od lewej nogi, zgadnę, że przeplatanka, bo ślad wąski, nie dostawnie to kłopoty w każdym terenie. Ew. z lewej ale ciągle. Kijki pisali, że miała wyregulowane, ale dla nieumiejętnej kijki to dodatkowy kłopot i potencjalna destabilizacja, tak jak plecak. Kijki wyżej to jednak trochę balet.

Co do zaręczyn to jednak jak pisze Mario, to nie jest zabawa, że wyplyne i przywiozę wieloryba, razem jest słowem kluczem, wiem, bo sam się nie zareczylem (Smartfon zmienil na zameczylem).

O tej empatii pisze, bo sam zgrzeszylem, ale też widziałem wiele wystraszonych panien i dzieciaków ciagnietych przez ambicje chłopa, na siłę. Horror.

W tym przypadku lepiej dziewczynę znał jej chłopak niż przewodnik. Wycofać powinni się wcześniej gdy usypujacymi stromymi piargami podchodzili i to już ich wykonczylo jak pisał ten sudecki nibyprzewodnik w swej relacji.

PS. Cytat zagadka to było wspomnienie Kurtyki, którego rozczulila opiekunczosc Loretana, to tak ku pamięci dla twardzieli. Zauważyć słabość u partnera w górach wysokich to rzadkość.

Edytowane przez sstar
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sstar napisał:

Sorry, że się mądrze w obliczu niewątpliwej tragedii.

Słusznie , jeśli się na tym znasz to może ktoś to przeczyta i uniknie tragedii.

5 godzin temu, sstar napisał:

chłopaka........dziewczyny.

jak z opisu wynika to już raczej ludzie w poważnym wieku chcieli rozpocząć górską przygodę

a "przewodnik" ma dużą szansę wykręcić się z całej afery bo wypadek miał miejsce na zwykłym szlaku turystycznym na którym prowadzić może każdy.

W Tatrach jedna z najczęstszych przyczyn wypadków "poślizął sie na stromym płacie śniegu"

Wracając do Mont Blanc to jeśli kiedykolwiek miał bym zatrudnić przewodnika to zrobił bym to w Chamonix a nie w Warszawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wracając do Mont Blanc to jeśli kiedykolwiek miał bym zatrudnić przewodnika to zrobił bym to w Chamonix a nie w Warszawie

Co wcale nie oznacza, że na 100%  byłbyś zadowolony albo bezpieczny.

Niektórzy (wielu?) lokalni przewodnicy to straszne buce i chamy. Na Mount Blanc, ginęli również klienci pod opieką lokalnych przewodników, również tych z uprawnieniami IVBV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Spiochu napisał:

Co wcale nie oznacza, że na 100%  byłbyś zadowolony albo bezpieczny.

Niektórzy (wielu?) lokalni przewodnicy to straszne buce i chamy. Na Mount Blanc, ginęli również klienci pod opieką lokalnych przewodników, również tych z uprawnieniami IVBV.

Może bezpieczniej byłoby gdyby pojechali sami? Łatwiej się wycofać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całej tej sprawie nie sposób jest też nie zauważyć drugiego dna. W świat poszedł przekaz przewodnicy IVBV są cacy, reszta to czarni przewodnicy, co jest delikatnie rzecz biorąc nieprawdą. Trudno też nie zauważyć, że "zrzucając" grupy niezorganizowane - czyli normalny ruch górski na trudniejsze szlaki naraża się tych ludzi na niebezpieczeństwo. Jest to lekki paradoks - świetni przewodnicy z klientami chodzą najłatwiejszym wariantem a reszta niech to obchodzi. Uczciwiej byłoby wprowadzić koncesje dla wszystkich. Myślę, że przede wszystkim to chodzi o przewodnicki biznes jednej organizacji. Co do zasady to ludzie po górach chodzą. Po prostu. A formy są różne od grupy przyjaciół, przez sytuację gdy mniej doświadczeni uczestnicy pokrywają koszty wyjazdu doświadczonemu, czasem z lekką górką, do klasycznego przewodnictwa.

Nie zmienia to oczywiście mojej oceny działań Bąka i "owczego pędu", jego zasadniczo nieprzygotowanych do wysokich gór klientów (przynajmniej niektórych)...

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Spiochu napisał:

100%

w górach 100% jest niemożliwe, można jedynie polepszyć prawdopodobieństwo

15 godzin temu, Spiochu napisał:

lokalni przewodnicy to straszne buce i chamy

piszesz na podstawie własnego doświadczenia ? byłeś ich klientem ?

osobiście nigdy nie miałem z nimi problemu - zawsze byli grzeczni i uczynni

3 godziny temu, Wujot napisał:

"zrzucając" grupy niezorganizowane - czyli normalny ruch górski na trudniejsze szlaki naraża się tych ludzi na niebezpieczeństwo

z czymś takim to jeszcze się nie spotkałem, oznakowany szlak turystyczny  może być używany przez każdego

3 godziny temu, Wujot napisał:

Uczciwiej byłoby wprowadzić koncesje dla wszystkich.

na jakich warunkach ?

3 godziny temu, Wujot napisał:

czasem z lekką górką

ta górka to właśnie działalność pana Bąka i wielu innych organizatorów turystyki

Edytowane przez Jeeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...