Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk, Centrum Przesiadkowe Skalite


leitner

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam wszystkich, którzy jeżdżą na jednodniowe wyjazdy narciarskie do Szczyrku, do wypełnienia ankiety, której wyniki będą pomocne przy tworzeniu przyjaznego układu komunikacyjnego w Szczyrku :) 

Już niedługo odbędzie się spotkanie grupy ekspertów, którzy będą pracować nad problemem transportowym w tym mieście - Wasze opinie będą fundamentem dyskusji!

https://goo.gl/forms/6DGYGNu0pC6FswJW2 

vsssp.jpg

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, leitner napisał:

grupy ekspertów, którzy będą pracować

kolejni eksperci ?

toż to już 50 lat temu miały być tory (kolej/tramwaj/wąskotorówka)  od stacji Wilkowice Bystra albo Łodygowice,

trzeba zdobyć fundusze (najlepiej z EU) i zacząć budować - to tylko 12 km

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jeeb napisał:

kolejni eksperci ?

toż to już 50 lat temu miały być tory (kolej/tramwaj/wąskotorówka)  od stacji Wilkowice Bystra albo Łodygowice,

trzeba zdobyć fundusze (najlepiej z EU) i zacząć budować - to tylko 12 km

 

To nie jest takie proste, jak się wydaje. Przez 50 lat społeczeństwo bardzo się zmieniło i na siłę nie wsadzi się go do pociągu (szczególnie tych, którzy kochają swój samochód). Ludzie stali się bardziej wygodni niż kiedyś. Ostatnio w wywiadzie burmistrz Szczyrku podkreślił, że ze skibusów więcej korzystali mieszkańcy miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk itp) niż lokalni (powiedzmy weekendowi) narciarze - w większych miastach czymś normalnym jest publiczny transport zbiorowy a w mniejszych nie do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

wystarczy zrobić parkingi po 20 PLN za godzinę

Wystarczy. Wtedy nigdy więcej do Szczyrku nie przyjadę.  Niestety nie mogę jeździć zatłoczonymi autobusami i nawet 500km darmowych i świetnie przygotowanych tras tego nie zmieni.

Poza tym obecnie problem transportu w Szczyrku nie jest dla mnie dokuczliwy. Przyjeżdżając w tygodniu przed otwarciem i wracając ok. 13.00 zawsze miałem miejsce pod Gondolą i w żadnym korku nie stałem. Jeśli mi tego zabronią to co to będzie za pozytywna zmiana?

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy w życiu nie jechałam pociągiem ( nie liczę tego z Tasch do Zermatt...) i nie zamierzam. Po to mam samochód żeby nim jeździć...Skibusem jeździłam chyba 2 razy.

Jak przyjezdzam na kilka dni czy tydzien to mieszkam pod krzesłem na Skrzyczne wiec teraz jak bedzie mozna wrocic z SONu to okej, chyba ze warunkow nie bedzie to wtedy skibus. Jeśli bede przyjezdzac na jeden dzień to jak najbardziej moge korzystac z centrum przesiadkowego chociaz najwygodniej by bylo pod sam wyciag podjechac....

 

Ankieta wypełniona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam te wasze wypowiedzi, o tym jak nie możecie wsiąść do autobusu. Macie racje, w pełni się z wami zgadzam! To straszne jechać z większą ilością autobusem. W korku nie jest tak ciasno. Póki Szczyrk to nie Zermatt....zakorkujmy jak się da 🙂

 

https://www.youtube.com/watch?v=8CYPzyZd_uc

"Każdy dobry chłopak z polskiej wsi,
wozi się passatem w TDI,
każda fajna niunia dobrze wie,
że w passacie dobrze bawi się"

 

Edytowane przez Gerald
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.08.2018 o 11:55, leitner napisał:

 Ostatnio w wywiadzie burmistrz Szczyrku podkreślił, że ze skibusów więcej korzystali mieszkańcy miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk itp) niż lokalni (powiedzmy weekendowi) narciarze - w większych miastach czymś normalnym jest publiczny transport zbiorowy a w mniejszych nie do końca.

Ameryki nie odkrył, jak ktoś jest na miejscu kilka dni i do skibusa ma 50m-100m  to jeździ skibusem,. Ja dojeżdżam autem 1,5h i najmocniej Pana Burmistrza przepraszam, że nie zostawiłem auta na rogatkach miasta i nie wsiadłem w skibus, żeby postać sobie w korku w autobusie. Gdyby Pan Burmistrz zastanawiał się dlaczego źli jednodniowy narciarze nie przesiadają się do skibusów, to śpieszę z wyjaśnieniem, nie zrobiłem tego, bo nie ma parkingu na którym to auto mógłbym zostawić i wsiąść w skibus. Nawet jeśli jest jakiś darmowy parking znajduje się w pobliżu któregokolwiek z przystanków to nie przypominam sobie ani informacji w internecie, ani tym bardziej drogowskazu...

Przy okazji wszyscy pomstują na kierowców, a problem leży w zaniedbanej infrastrukturze i podejściem w stylu jakoś to będzie i się zobaczy. Jak się SON sprzedał i było wiadomo, że TMR wpompuje gigantyczne pieniądze to już wtedy był czas na strategiczne myślenie kilka lat do przodu. 

Naprawdę lubię Szczyrk ale jak czytam taką wypowiedź Pana Burmistrza, że problemem są narciarze którzy przyjeżdżają na narty, no to jesteśmy w lesie i jeszcze długo w nim będziemy.

Edytowane przez Ostek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Ostek napisał:

Ameryki nie odkrył, jak ktoś jest na miejscu kilka dni i do skibusa ma 50m-100m  to jeździ skibusem,. Ja dojeżdżam autem 1,5h i najmocniej Pana Burmistrza przepraszam, że nie zostawiłem auta na rogatkach miasta i nie wsiadłem w skibus, żeby postać sobie w korku w autobusie. Gdyby Pan Burmistrz zastanawiał się dlaczego źli jednodniowy narciarze nie przesiadają się do skibusów, to śpieszę z wyjaśnieniem, nie zrobiłem tego, bo nie ma parkingu na którym to auto mógłbym zostawić i wsiąść w skibus. Nawet jeśli jest jakiś darmowy parking znajduje się w pobliżu któregokolwiek z przystanków to nie przypominam sobie ani informacji w internecie, ani tym bardziej drogowskazu...

Przy okazji wszyscy pomstują na kierowców, a problem leży w zaniedbanej infrastrukturze i podejściem w stylu jakoś to będzie i się zobaczy. Jak się SON sprzedał i było wiadomo, że TMR wpompuje gigantyczne pieniądze to już wtedy był czas na strategiczne myślenie kilka lat do przodu. 

Naprawdę lubię Szczyrk ale jak czytam taką wypowiedź Pana Burmistrza, że problemem są narciarze którzy przyjeżdżają na narty, no to jesteśmy w lesie i jeszcze długo w nim będziemy.

skąd dojeżdżasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak rozumiem chodzi o klaustrofobię. Zapytam serio (nieironicznie) - czy wobec tego jazda gondolą też jest dla Ciebie nieprzyjemna?

Jak jest komplet to tak. Jak jadę w mniejszym składzie to spoko, chyba że się zatrzyma na trasie. Odpadają na natomiast wszelkie kolejki i gondole zbiorcze, gdzie ludzi upycha się jak bydło.

 

Cytat

Tak sobie czytam te wasze wypowiedzi, o tym jak nie możecie wsiąść do autobusu. Macie racje, w pełni się z wami zgadzam! To straszne jechać z większą ilością autobusem. W korku nie jest tak ciasno. Póki Szczyrk to nie Zermatt....zakorkujmy jak się da 🙂

Jak ktoś jest inny od Ciebie to już nie można tego pojąć?

Jazda autobusem może być problemem dla wielu ludzi:

Niektórzy wpadają w panikę, niektórzy mają chorobę lokomocyjną, niektórzy są niepełnosprawni. Inni ze względów zdrowotnych nie mogą dźwigać sprzętu. Jeszcze inni mdleją jak stoją dłuższą chwilę w miejscu. To że Ciebie żaden z tych przypadków nie dotyczy, to nie znaczy, że one nie istnieją...

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja doleję oliwy do ognia. Dlaczego wszystkie plany zakładają komunikację zbiorową od strony Bielska, a nie można puścić choćby jednego busa od strony Wisły (przez przełęcz Salmopolską). Ja jadąc do Szczyrku na narty mieszkam zwykle w okolicach Wisła-Malinka lub Wisła-Czarne i bardzo chętnie dojechałbym do Szczyrku komunikacją zbiorową. Niestety, nie ma jej, więc wsiadam w samochód i parkuję na Julianach (i nie tylko ja tak robię).

Osobiście mam takie marzenie ściętej głowy, gdzie większość ośrodków narciarskich w Wiśle, Szczyrku, Ustroniu i Istebnej jeździ na jednym wspólnym karnecie (najlepiej sezonowym), z komunikacją zbiorową kursującą pomiędzy tymi ośrodkami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Spiochu napisał:

Jak ktoś jest inny od Ciebie to już nie można tego pojąć?

Jazda autobusem może być problemem dla wielu ludzi:

Niektórzy wpadają w panikę, niektórzy mają chorobę lokomocyjną, niektórzy są niepełnosprawni. Inni ze względów zdrowotnych nie mogą dźwigać sprzętu. Jeszcze inni mdleją jak stoją dłuższą chwilę w miejscu. To że Ciebie żaden z tych przypadków nie dotyczy, to nie znaczy, że one nie istnieją...

Potrafię, nawet lepiej niż Ci się to wydaje. Tylko w innym poście chwaliłeś "doskonale" funkcjonujące zatłoczone i ciasne busy na Podhalu. Zero konsekwencji.

 

Mój post był lekko prześmiewczy. Zdaje sobie sprawę, co my tutaj nie napiszemy, to i tak nic się nie zmieni.

Zakładam też, że jednak większość osób które uprawiają narciarstwo, jest jednak w dużej większości pełnosprawna co wymaga sam sport. Szczerze współczuje tym którzy nie są pełnosprawni, ale zakładam że takich ludzi o których piszesz jest nie więcej niż 10-20%.  Nawet taka grupa ludzi, gdyby pojechała samochodem, tak jak o tym wspominasz nie była by w stanie stworzyć gigantycznych korków. Cały problem w tym że to nie tacy ludzie powodują korki.

Jak pewnie zauważyłeś, nie wyśmiałem Twojej odpowiedzi o klastrofobii.

W wielu miejscach w Alpach nie dojedziesz samochodem, albo dojedziesz za dużą opłatą. Np. Zermatt.

Nie musisz mi tłumaczyć problemy osób żyjących z niepełnosprawnością które chcą się poruszać środkami transportu publicznego. Stykam się z tym od wielu lat. Jednakże w tej kwestii w Polsce się powoli, ale znacząco zmienia wiele kwestii na plus.

 

14 minut temu, moruniek napisał:

To jeszcze ja doleję oliwy do ognia. Dlaczego wszystkie plany zakładają komunikację zbiorową od strony Bielska, a nie można puścić choćby jednego busa od strony Wisły (przez przełęcz Salmopolską). Ja jadąc do Szczyrku na narty mieszkam zwykle w okolicach Wisła-Malinka lub Wisła-Czarne i bardzo chętnie dojechałbym do Szczyrku komunikacją zbiorową. Niestety, nie ma jej, więc wsiadam w samochód i parkuję na Julianach (i nie tylko ja tak robię).

Osobiście mam takie marzenie ściętej głowy, gdzie większość ośrodków narciarskich w Wiśle, Szczyrku, Ustroniu i Istebnej jeździ na jednym wspólnym karnecie (najlepiej sezonowym), z komunikacją zbiorową kursującą pomiędzy tymi ośrodkami.

Ponieważ za organizację i współfinansowanie transportu odpowiadają gminy/powiaty. A te nie chcą się pomiędzy sobą współpracować. 

Wynika to z tego że brakuje w Polsce naprawdę porządnej ustawy odnośnie finansowania, organizacji transportu kołowego - i dalej współpracy, pomiędzy regionami.

Edytowane przez Gerald
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gerald napisał:

brakuje w Polsce

myślę że na początek 2 duże wielopiętrowe parkingi (pod Skrzycznym i w Czyrnej) poprawiły by znacznie sytuację

oczywiście płatne - w tygodniu symbolicznie a w wolne dni na maxa

i system tablic informacyjnych online - pierwsza już na S69 zaraz za Bielskiem

przy zjeździe z S 69 duży bezpłatny parking i autobusy a docelowo kolej

Edytowane przez Jeeb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jeeb napisał:

myślę że na początek 2 duże wielopiętrowe parkingi (pod Skrzycznym i w Czyrnej) poprawiły by znacznie sytuację

oczywiście płatne - w tygodniu symbolicznie a w wolne dni na maxa

i system tablic informacyjnych online - pierwsza już na S69 zaraz za Bielskiem

przy zjeździe z S 69 duży bezpłatny parking i autobusy a docelowo kolej

Akurat problemu z parkingami w Szczyrku nie ma. W tym sezonie było tyle małych prywatnych, że nawet one nie były wszystkie zapełnione. Koszt budowy parkingów wielopoziomowych to grube pieniądze - ani w Czyrnej ani pod Skrzycznem nie ma to większego sensu. Jeśli chodzi o same płatne parkingi, to ciężko będzie zapewne wprowadzić te opłaty w momencie, kiedy przez tyle lat próbowano je zlikwidować. A zresztą tych bezpłatnych parkingów aż tak dużo to nie jest.

Gwoli ścisłości - dawna S69 to teraz S1

2 godziny temu, Gerald napisał:

Zdaje sobie sprawę, co my tutaj nie napiszemy, to i tak nic się nie zmieni.

Zależy to tylko i wyłącznie od chęci lokalnych włodarzy :) 

Edytowane przez leitner
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Potrafię, nawet lepiej niż Ci się to wydaje. Tylko w innym poście chwaliłeś "doskonale" funkcjonujące zatłoczone i ciasne busy na Podhalu. Zero konsekwencji.

Paradoksalnie w wielu starych busach czuję się dużo lepiej. Stanę przy wejściu. Zwykle jest otwarte okno a drzwi teoretycznie w każdym momencie mogę otworzyć bo nie są zablokowane. W nowoczesnym autobusie gdzie wszystko zamyka się automatycznie nie mam takiej możliwości co źle wpływa na samopoczucie.  Ale tak, problem zatłoczenia jest wadą chyba każdej komunikacji zbiorowej. Również tej na Podhalu.

Poza tym, na Podhalu często miałem okazję jeździć nie zatłoczonym busem (mało popularne godziny),  nikt mi też nie zabrania jeździć samochodem a tu padły takie pomysły.

 

Cytat

W wielu miejscach w Alpach nie dojedziesz samochodem, albo dojedziesz za dużą opłatą. Np. Zermatt. 

I to jest dla mnie spora niedogodność. Dla innych pewnie też. Szczególnie zimą, gdzie mamy ze sobą sporo sprzętu. Ludzie dużo chętniej wybiorą autobus jadąc do knajpy czy na wycieczkę z małym plecakiem niż gdy z całą rodziną i toną sprzętu udają się na stok.  W Alpach jest też trend na supernowoczesne kolejki z hiper dużymi wagonami za wiele milionów euro. Do tych wagonów upycha się ludzi jak w krajach 3 świata. Nie rozumiem takiego podejścia. Nawet jak ktoś może jechać w tłoku, to przecież wolałby usiąść wygodnie na swoim fotelu czy choćby ławce a nie stać w ścisku z nartami w ręku.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC changed the title to Szczyrk, Centrum Przesiadkowe Skalite

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...