Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Polska warunki narciarskie 18/19


Czaban

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś krótka połączona relacja z SMR oraz COS-u. Dojechali do mnie znajomi, którzy poprosili o pokazanie ośrodka. Dziś twardo, mroźno, wyłaził lód i bardzo dużo ludzi. W kolejce najdłużej stałem około 15 minut (na Zbójnicką Kopę, choć ktoś jak nie wiedział jak stanąć mógł utknąć i na 30 minut). Do kanap na Solisku 10-15 minut i zaczęło się korkować już po 9:00, co jest jakąś nowością, bo najczęściej kolejki wyglądały tam tak po 11:30. Na COS dolna kanapa na bieżąco, góra do 10 minut czekania, orczyk z dolin około 10 minut, talerzyk w miarę na bieżąco. Gondola do 30 minut stania. 

Warunki (na zdjęciach fajnie, w rzeczywistości wyłaziło bardzo dużo lodu).

rano.jpg 

rano-3.jpg

Intensywnie śnieżą Golgotę.

Golgota.jpg 

Golgota-2.jpg

Solisko godzina 10:00

10.jpg

Solisko godzina 10:20

10-20.jpg

Uciekamy na COS (ten intensywnie się śnieży).

COS.jpg

COS-2.jpg

Raczej twardo, miejscami trochę lodu i luźnych kamieni.

COS-3.jpg

Jakieś drobne przecierki (do objechania).

COS-4.jpg

COS-5.jpg

Na powrocie, zaobserwowane (wyratrakowana trasa łącząca Skrzyczne ze Zbójnicką Kopą). 

IMG-20190206-121154.jpg

7 moim zdaniem dziś najlepsza trasa. 

7.jpg

10 (góra) warunki całkiem niezłe.  

10-q.jpg

  • Like 7
  • Thanks 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj 4 godzinki na Złotym Groniu. Na początku warunki dobre ale z każdą chwilą  przy dodatniej temperaturze coraz więcej cukru i odsypów. Dzisiaj tylko jedna szkółka więc na trasie było luźno. Od 11 do 13 największa kolejka do wyciągu na ponad 5 minut. Brak przetarć i minerałów. Przez 2 godziny rozstawiony był bezpłatny slalom. W południe nieco większy wiatr na górze a poza tym cały dzień  piękne słońce.

20190207_113952.jpg

20190207_114001.jpg

20190207_114013.jpg

  • Like 14
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaworzyna Krynicka

Wczoraj wybrałem się do Krynicy - nigdy wcześniej nie byłem w tamtych okolicach, czas dojazdu to prawie 4 godziny, ale mapka mnie przekonała i zdecydowałem się pojechać i sprawdzić.
Pogoda była niezła, choć słoneczko wyszło dopiero po południu, jednak rana chmury były wysoko, więc widoczność była bardzo dobra, wiatru praktycznie brak, temperatura bardzo fajna - od -5 rano przez około 0 w południe do -4 wieczorem.
Na otwarcie gondolki (około 8.45) było trochę kolejki, ale raczej czekało się dłużej niż 15 minut. Trasy przygotowane BARDZO DOBRZE, na każdej 'wylizany' sztruks, równiutko. Zacząłem trochę przypadkowo od 5-ki (czarnej), choć chciałem zjechać na początek 6-ką, ale skręciłem za szybko i na dole był talerzyk, anie kanapa. Absolutnie jednak tego skrętu nie żałowałem, trasa tak mi się spodobała, że zjechałem nią jeszcze dwa razy. To chyba najlepsza czarna trasa mnie - przynajmniej pierwsza, po której mogłem sobie pozwolić swobodnie zjechać szerokiem skrętem, bez potrzeby dohamowywania - tak więc dla mnie nachylenie idealne. Oczywiście było praktycznie pusto. Później zjeździłem pozostałem (w kolejności 4, 2a, 1, 6, 2). Wszystkie pięknie przygotowane. Na 2a były zawody i trasa była zwężona, ale przy małej ilości ludzi nie przeszkadzało to jakoś.
Ogólne wrażenia - przepięknie. Wyjeździłem się jak chyba w Polsce nigdy. Trasy nie zdegradowały specjalnie się do późnego popołudnia - wiem, głównie zasługa temperatury i małej ilości ludzi, ale swobodnie mogłem jeździć do samej 18.00. Choć nie było słońca od rana, miałem olbrzymią radość ze zjazdów - kolejek do kanap nie było w ogóle przez cały dzień, do talerzyka pod 2-ką raz czekałem może 5 minut, do gondoli w szczycie 10 minut. Jednak to co mnie najbardziej urzekło, to możliwość swobodnej jazdy po kilku stokach - ta ilość ludzi, co była w środę, nie przeszkadzała w jeździe - przeciwnie - zachęcała do swobodnej jazdy, dodatkowo często trafał się pusty stok, więc można było sobie pojechać nawet naprawdę szybkiej.
Zróżnicowanie tras też fajne - uczciwe 3 czerwone trasy + 1 czarna (1-kę i 6-kę można potraktować jako warianty, 2 i 2a to w sumie jedna trasa obsługiwana przez dwa wyciągi) + 1 niebieska (akurat 3-kę traktowałem jako dojazdówkę) - Alpy to to zdecydowanie nie są, ale miła odmiana po ośrodkach Wisła/Ustroń/Istebna, gdzie jest jedna lub dwie trasy, które są fajne na może 4 godziny, ale na 9 godzin to już się mogą znudzić).
Pod kanapą przy 6-ce snowpark - wyglądał całkiem ciekawie, choć ja osobiście nie jestem zainteresowany, ale osoby lubiące takie atrakcje byłyby raczej zadowolone.
PKLpass zostawiony z Mosornego po załadowaniu online (99 zamiast 110) zadziałał bez żadnego problemu, jedzenie na stoku ok (jadłem kiełbaskę).
To był dla mnie BARDZO udany dzień na nartach, ośrodek zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Myślę, że mimo długiego czasu dojazdu jeszcze tam wrócę (pewnie już w weekend któryś). W sumie zrobiłem w dół na nartach około 42 km, co na dzień w Polsce jest dla mnie dobrym wynikiem. Można było zrobić więcej, ale wyjeżdżając o 4 w nocy musiałem zrobić sobie dłuższą przerwę na posiłek 🙂

 

Będę też wspominał humorystyczny akcent - po 13 wymyśliłem sobie, że korzystając z takich pustek na stokach wezmę sobie instruktora na godzinę, żebym w końcu wziął się za siebie i zaczął jeździć też przyzwoicie technicznie, a nie tylko dla własnej uciechy. Szkolenie jednak właściwie nie odbyło się, ponieważ po jednym zjeździe 1-ką, na którym miałem pokazać, co teraz 'potrafię' - próbowałem długim skrętem, krótkim skrętem i czymś podobnym do śmigu na końcu - pan instruktor powiedział, że nie ma sensu, żebyśmy kontynuowali i żebym mu płacił za lekcję, bo jeżdżę na krawędziach dobrze (powiedział: dobrze przenoszę ciężar ciała i odpowiedno docikam narty wykonując skręt), w śmigu mam trochę bardziej się pochylić do przodu - a poza tym to super i nie ma innych uwag i żeby wszyscy tak jeździli to byłby bezrobotny 🙂 Tak więc mimo "wzięcia instruktora" z mojego poprawienia techniki niewiele wyszło - nie wiem czy bardziej 🙂 czy 😞

20190206_095627.jpg

20190206_133400.jpg

20190206_133404.jpg

20190206_133410.jpg

20190206_133728.jpg

20190206_164904.jpg

  • Like 14
  • Thanks 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wieczorem prawie 2godzinki na Soszowie. Podobno najłatwiej utrzymać trasy niebieskie. Jednak w przypadku Soszowa jest dokładnie na odwrót. Na początek trasa nr 2. Aż do połączenia z trasą nr 5 warunki przyzwoite. Trochę lodowych kalafiorów ale nie przeszkadzających w jeździe. Natomiast dalszy płaski odcinek już po godzinie pokryty cukrem które tworzą odsypy nawet 15 cm. To samo trasa nr 5 na spadkach jakość dobra.. Najlepiej prezentowała się czerwona nr 1. Niewielkie ilości brył lodu na górnym odcinku a na dolnym tylko po lewej stronie. Ogólnie warunki całkiem fajne ludzi na czerwonej najmniej. Niestety z powodu bulu zatok u syna po prawie 2 godzinach zakończyliśmy wieczorne nartowanie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obiecana relacja z COS-u. Dziś bajka, słoneczko, Zbójnicka Kopa nie działała rano więc ludzi bardzo niewielu (nie mieli się jak przebić z SMR-a). Grzebień wyłączony ze względu na treningi. UWAGA na dole jak zjeżdżamy czerwoną/niebieską wzdłuż kanap do METY na trasie duża dziura (taka metr na metr, głęboka na 50 cm), musiałem ratować się skokiem. Do 11:30 (jak kończyłem) wyjeździłem się bardziej niż wczoraj do 13:30 (robiąc dziś więcej kilometrów).

COS rano.

COS-rano.jpg

COS rano 2.

COS-rano-2.jpg

Warunki wg. COS.

warunki.jpg

Warunki bajka (choć trochę lodu, proponuję podostrzyć krawędzie).

hala.jpg

Rano tak.

rano-a.jpg

Widokowo.

widokowo.jpg

Warunki.

warunki-2.jpg

Warunki 2.

warunki-3.jpg

Warunki 3.

warunki-3.jpg

Warunki 4.

warunki-5.jpg

Warunki 5.

warunki-5-2.jpg

Warunki 6.

warunki-6.jpg

Ondraszek.

Ondraszek.jpg

I jeszcze raz.

Ondraszek-2.jpg

   

  • Like 13
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze bonus. Byłem w Istebnej u znajomych, jeździliśmy na Zagroniu. Na stoku twardo i wyłaził lód. Ludzi umiarkowana ilość ale pusto nie było (dużo szkółek, głównie z Czech). 

Warunki 1.

Istebna.jpg

Warunki 2 (ten wariant trasy ciekawszy).

Istebna-2.jpg

Połączenie ze Złotym Groniem wyratrakowane i czynne.

Istebna-3.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, moruniek napisał:

UWAGA na dole jak zjeżdżamy czerwoną/niebieską wzdłuż kanap do METY na trasie duża dziura (taka metr na metr, głęboka na 50 cm), musiałem ratować się skokiem.

az dziwne ze tego rowu nie oznaczaja. Widzialem kogos komu czuby nart wbily sie w dno tej dziury i wylecial z niej juz bez sprzetu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Straszny kontrast na zdjęciach: 

a) puste krzesła na Jaworzynie Krynickiej;

b) w tym samym czasie buły do wyciągów w Szczyrku.

W sumie dość podobne (choć na dziś Szczyrk nieco większy i nowsze wyciągi) ośrodki i trasy.

COS ma opinię trudnego (na szczęście), więc większość "narciarzy" zostaje w SMR. Choć bywają takie dni jak środy, gdzie i tu zaczyna się robić spora kolejka. Tak było w środę 06 lutego i 30 stycznia i do tej pory nie mogę zrozumieć dlaczego akurat najwięcej osób postanowiło pojeździć na nartach właśnie w środę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, moruniek napisał:

COS ma opinię trudnego (na szczęście), więc większość "narciarzy" zostaje w SMR. Choć bywają takie dni jak środy, gdzie i tu zaczyna się robić spora kolejka. Tak było w środę 06 lutego i 30 stycznia i do tej pory nie mogę zrozumieć dlaczego akurat najwięcej osób postanowiło pojeździć na nartach właśnie w środę.

Hmm. Może dlatego?? Znalazłem coś takiego

tygodniowa-krzywa-wydajnosci.png.32e0ff848cf23b33ed554ac545b5ed14.png

Jedyne co może jakoś to wytłumaczyć😁

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, WojtekM napisał:

Zdjęcie nie moje, tylko ściągnięte z profilu fb Sport Doliny w Bytomiu. Zobaczcie jak prezentuje się ładnie ten śląski glacier:

 

 

Super fota. Ten stok jest na naturalnej górce czy na pokopalnianej hałdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Straszny kontrast na zdjęciach: 

a) puste krzesła na Jaworzynie Krynickiej;

b) w tym samym czasie buły do wyciągów w Szczyrku.

W sumie dość podobne (choć na dziś Szczyrk nieco większy i nowsze wyciągi) ośrodki i trasy.

1. Słaby dojazd w zasadzie z większości Polski poza Małopolską i Podkarpaciem.

2. Feryjny narciarz otwiera stronę internetową, klika na mapkę tras i co widzi? Mały fragment na niebiesko, zdecydowana większość na czerwono. Jest i czerń. Odpada. Dodatkowo w rzeczywistości ta czerwień wcale nie jest naciągana tylko naprawdę jest dosyć trudno dla rekreacyjnego narciarza.

3.  Jest drogo. PKL pass mają nieliczni. Karnety godzinowe to chyba cenowy rekord Polski.

4. Nie ma wożenia tyłków na podgrzewanych, skórzanych, szybkich kanapach. Infrastruktura wyciągowa jest po prostu przestarzała i wolna. Nawet gondola ma już zdecydowanie najlepsze lata za sobą.

Ale mimo wszystko coś mi się nie chce wierzyć w te pustki na Jaworzynie w czasie ferii. Muszę to jak najszybciej sam przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tresor napisał:

Super fota. Ten stok jest na naturalnej górce czy na pokopalnianej hałdzie?

Jest w miejscu, gdzie kiedyś zaczynała się odkrywkowa kopalnia dolomitu - stąd poprzednia nazwa Dolomity Sportowa Dolina (teraz Sport Dolina). Górka to częściowo pozostałość po kopalni, a częściowo przy budowie ośrodka była jeszcze nadsypywana - równana.

Ośrodek jest położony obok lasu, w miejscu gdzie jest zazwyczaj chłodniej - stąd śnieg nie topi się tam tak szybko jak w mieście.

Zupełnie teoretycznie można by w pozostałościach kopalni usypać kilka takich stoków, tylko ekonomicznie chyba słabo by to wypadło :). Dobrze, że są takie tereny do rekreacji - gdzie można pojeździć także na mtb, pobiegać itp.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, tresor napisał:

Ale mimo wszystko coś mi się nie chce wierzyć w te pustki na Jaworzynie w czasie ferii. Muszę to jak najszybciej sam przetestować.

Byłem w zeszłym roku przez tydzień podczas ferii w Krynicy w dniach 5-12 lutego i dwa dni spędziłem na Jaworzynie (reszta to Tylicz i Słotwiny). Tłok na Jaworzynie był rano pod gondolą (to znaczy 10 minut czekania), kiedy narciarze przyjeżdżali i wyjeżdżali do góry. Natomiast po 11 nawet pod gondolą robiło się luźniej (2-3 minuty czekania). Do talerzyków i kanap nie czekałem dłużej niż 1-2 minuty.

Czy pustki to nie wiem. Dla mnie było tak, jak powinno być w porządnym ośrodku, który nie zniechęca tłokiem. Jednak w porównaniu z takim Szczyrkiem na pewno luźniej. Dlatego wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do Szczyrku, bardzo serdecznie :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, tresor napisał:

1. Słaby dojazd w zasadzie z większości Polski poza Małopolską i Podkarpaciem.

2. Feryjny narciarz otwiera stronę internetową, klika na mapkę tras i co widzi? Mały fragment na niebiesko, zdecydowana większość na czerwono. Jest i czerń. Odpada. Dodatkowo w rzeczywistości ta czerwień wcale nie jest naciągana tylko naprawdę jest dosyć trudno dla rekreacyjnego narciarza.

3.  Jest drogo. PKL pass mają nieliczni. Karnety godzinowe to chyba cenowy rekord Polski.

4. Nie ma wożenia tyłków na podgrzewanych, skórzanych, szybkich kanapach. Infrastruktura wyciągowa jest po prostu przestarzała i wolna. Nawet gondola ma już zdecydowanie najlepsze lata za sobą.

Ale mimo wszystko coś mi się nie chce wierzyć w te pustki na Jaworzynie w czasie ferii. Muszę to jak najszybciej sam przetestować.

Do tego krzesła na Jaworzynie Krynickiej pełnią rolę pomocniczą - są wolniejsze od tamtejszych talerzyków i obsługują tylko część trasy. Bardziej się opłaca kursować trasą nr 2 (długą), potem wjazd szybkim talerzykiem na tzw. rozwidlenie tras i stamtąd mamy znów do wyboru 3 kolejne zjazdy, w tym dwa do dolnej stacji gondoli.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tresor napisał:

1. Słaby dojazd w zasadzie z większości Polski poza Małopolską i Podkarpaciem.

2. Feryjny narciarz otwiera stronę internetową, klika na mapkę tras i co widzi? Mały fragment na niebiesko, zdecydowana większość na czerwono. Jest i czerń. Odpada. Dodatkowo w rzeczywistości ta czerwień wcale nie jest naciągana tylko naprawdę jest dosyć trudno dla rekreacyjnego narciarza.

3.  Jest drogo. PKL pass mają nieliczni. Karnety godzinowe to chyba cenowy rekord Polski.

4. Nie ma wożenia tyłków na podgrzewanych, skórzanych, szybkich kanapach. Infrastruktura wyciągowa jest po prostu przestarzała i wolna. Nawet gondola ma już zdecydowanie najlepsze lata za sobą.

Ale mimo wszystko coś mi się nie chce wierzyć w te pustki na Jaworzynie w czasie ferii. Muszę to jak najszybciej sam przetestować.

Kurde, tak mnie tu krytykowali za teksty typu "małopolski narciarz lubi niebieskie trasy" (co było czystą prowokacją do dyskusji, bo tendencja jest ogólnokrajowa, a po prostu Małopolska była prekursorem budowy nowoczesnych stacji na ... polanach), a Ty tu tym tekstem potwierdzasz wszystkie te tezy.

Ale nie jestem pewien, czy idzie to w dobrym kierunku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, moruniek napisał:

COS ma opinię trudnego (na szczęście), więc większość "narciarzy" zostaje w SMR. Choć bywają takie dni jak środy, gdzie i tu zaczyna się robić spora kolejka. Tak było w środę 06 lutego i 30 stycznia i do tej pory nie mogę zrozumieć dlaczego akurat najwięcej osób postanowiło pojeździć na nartach właśnie w środę.

Też to zauważyłem.

W ogóle środy są gorsze od sobót. Też nie rozumiem. Może "psychologicznie", jak urlop w tygodniu, to "w środę"?

Za to jazda wieczorna jest najlepsza w poniedziałki i wtorki (bezustannie pusto).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Też to zauważyłem.

W ogóle środy są gorsze od sobót. Też nie rozumiem. Może "psychologicznie", jak urlop w tygodniu, to "w środę"?

Coś w tym chyba jest, bo ja w tym roku wziąłem urlop na 4 kolejne środy (od 30.01 do 20.02) 🙂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dla odmiany znowu COS. Rano mgła, później słonko. Coby już Was nie zanudzać, dziś z nowości to koń na stoku (mam na zdjęciu), poprawili tą dziurę o której pisałem wczoraj (czytają forum?) oraz załączam film z przejazdem młodego (syn ma 8 lat).

Czarna jak i wczoraj zablokowana - trening.

zamkni-ta-czarna.jpg

Stoki przygotowane bardzo dobrze.

doliny-widokowo.jpg

Na dole dość pusto, na górze trochę więcej było chętnych (a doliny moim zdaniem dziś fajniejsze, na górze sporo lodu i ludu).

d.jpg

Jakieś drobne przecierki się zdarzały.

drobne-przecierki.jpg

Koń na stoku (czy ja dobrze widzę).

ko.jpg

Na mostku tłoczno.

mostek.jpg

Niebieska na dół też raczej tłok.

25-zat-oczona.jpg

Przejazd mojego syna na dolinach (Maciek ma 8 lat).

 

Edytowane przez moruniek
takie tam
  • Like 4
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę o warunkach.
Soszów z rana na 3 godzinki, tak żeby nie katować sezonówki ;)
Od 8 do 9 miejsca na górnych parkingach bez problemów.
Dojazd do parkingu czarny. (tj. kostka, 0 śniegu, lodu).
Do 11:00 na trasach pustki. Trochę ludzi na niebieskich wariantach. 
4 grupy dzieciaków z instruktorami. 
Trasy dobrze przygotowane, wczoraj chodziło naśnieżanie. 
Lasek w stronę Beskidka twardo i tak z 5 cm nowego. 
Do 11:00 do krzesła 5 minut do orczyka 2, po 12:00 krzesło około 8 i więcej, orczyk 4-5.
Trochę zdjęć.
IMG_4057.thumb.JPG.fd2414c6d8324f1ffa0a595426e49720.JPGIMG_1860.thumb.jpeg.39d6a822fdaeac3f96c07865489ae26e.jpegIMG_1849.thumb.jpeg.32fe8df3d5c85f57be462a9f333a8b34.jpegIMG_1843.thumb.jpeg.0807872a03313342b9302a433f41f90f.jpegIMG_4033.thumb.JPG.4886c6bcecbec0b6881bf87a29b653fa.JPGIMG_1842.thumb.jpeg.1588f53c3e9a2164ecc188ee0dca228a.jpegIMG_1837.thumb.jpeg.04ec42099fc798f6bcf0c695df2cca28.jpegIMG_4029.thumb.JPG.e6f8a133eb48f972d7fedf49fc32f5c4.JPG

 

Pozdrawiam

mirekn
 

Edytowane przez mirekn
Do 11:00
  • Like 9
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...