Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Czy potraficie jeszcze tak jeździć


marionen

Rekomendowane odpowiedzi

  Ale to ładne - jak balet. Co roku mam plan (ale na nim się kończy), żeby "odpalić" moje 2 metrowe Hagan'y SL (promień pewnie ok. 40m - na  nich kończyłem erę "przedcarwingową" w 2003 roku, potem były Head'y Cyber XP 100 - R 13m/177 cm 😄). Oczywiście nie ma powrotu do starego, ale zdecydowanie bardziej wolę widok jadącego "kolano w kolano", powoli, pewnie, przewidywalnie i bezpiecznie narciarza 60+, 70+, a czasami i 80+, niż "trochę" młodszego niezbyt panującego nad nartami, ale jadącego na złamanie karku "carvingowca". Żeby nie było - sam lubię sobie dać "w palnik", ale raczej panuję nad nartami i nie robię slalomu pomiędzy narciarzami.

  Jakieś dwadzieścia lat temu obejrzałem film z Glenem Plake'em, ale na mnie zrobił wrażenie (film i sam bohater).

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Wiem o co chodzi. Głównie wedeln. Zajebiste stanie na nartach, synchronizacja, odciążenie. Magia. Ale to właśnie ERIKSEN był technicznym mistrzem tego okresu czy tez może wzorem jazdy tymi technikami.

Kolanko w kolanko to była karykatura tej jazdy.

Pozdrowienia

 Wedeln? Vadeling? Swing turn? Waddling? Short turn? Kto jeszcze o tym pamięta.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, marionen napisał:

@Mitek ten film pewno znasz, ale nie jest z facebooka to możesz sobie przypomnieć. Stein Eriksen mimo, że już Go nie ma od 3 lat, to warto popatrzeć jak jeździł.  Może wrzucisz kilka zdań komentarza dla młodszych forumowiczów, celem przypomnienia jak drzewiej bywało

 

Cześć

Dzięki Mariusz.

Stein Eriksen - uznawany jest za jednego z najlepszych techników jeżdżących w historii. To ten Pan, który jako jedyny ma zbliżenie twarzy na filmie. Można o nim przeczytać wiele. Zabawne jednak jest co innego. Prezentowana na filmie technika to lata 50 a film zatytułowany jest " W hołdzie pionierom...". Jakim pionierom???

Pierwsze nart w Polsce znalazły się za przyczyną Stanisława Barabasza w 1888 roku. Narciarstwo alpejskie czy skandynawskie ma rozumiane jako rozrywka to wiek XIX. Jak można więc nazwać pionierami ludzi, którzy byli już w w pełni ukształtowanymi narciarzami, brali udział w zawodach, zdobywali medale na Igrzyskach jak chociażby Eriksen???

Pionierzy to jest wiek XIX i ciężko będzie znaleźć ich na filmach.

Druga sprawa to bajeczna technika zaprezentowana na filmach. Proszę wziąć narty 215-220cm, przywiązać je sobie rzemieniami do pierwszych lepszych pionierek i pojechać tak jak prezentowani na filmie.

Kto pierwszy. :);)

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, marionen said:

@Mitek ten film pewno znasz, ale nie jest z facebooka to możesz sobie przypomnieć. Stein Eriksen mimo, że już Go nie ma od 3 lat, to warto popatrzeć jak jeździł.  Może wrzucisz kilka zdań komentarza dla młodszych forumowiczów, celem przypomnienia jak drzewiej bywało

 

 1:52 szybka migawka na krotki skręt. Coś pięknego.

A co więcej? Lekkość w jeździe. Piękne.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, marionen napisał:

Rozumiem, że sprzęt zbliżony do tego z filmików. Ja jestem zawsze gotowy na jakieś zabawne (szalone) pomysły dotyczące nartowania...

podnosisz poprzeczkę 😆

ja muszę dopiero sobie takie narty kupić, kiedyś dostałem od znajomych ale rozstaw wiązań nie pasuje

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Przepiękny muzealny zestaw i do tego chyba w bardzo dobrym stanie. Bałbym się jeździć, ze względu na możliwość zniszczenia.

Powróćmy może do techniki i słynnego "kolanko w kolanko". Zwróćcie uwagę, że na prezentowanym materiale ślad jest obowiązkowo wąski ale nie jest to ściskanie kolan czy pakowanie jednego pod drugie w sposób blokujący ruchy w stawach.

Kiedyś panowało takie wynaturzenie techniki stosowane nawet powszechnie w nauczaniu, które wynikało z braku zrozumienia techniki mistrzów. Starsi koledzy pewnie pamiętają pomysły z kartką wkładaną między kolana i tym podobne bzdury. Kolanko w kolanko jest dla mnie właśnie synonimem tej dewiacji. Kolana prowadzone razem i możliwie wąsko ale też niezależne  widać to pięknie na filmach.

Druga sprawa to salta wykonywane przez Eriksena oraz wiele elementów jazdy freestylowej, które są na filmie widoczne. To co tak Ci się podoba Mariusz w 2.50 to nic innego jak perfekcyjnie wykonany charlestone - sekwencja krótkich skrętów na narcie wewnętrznej. Z tego co wiem pierwsze salto na nartach wykonał jakiś Norweg w roku 1902!

Kolejna sprawa to zadane przez Ciebie Mariusz pytanie w pierwszym poście: Czy tylko carving?

Przecież to jest w większość czysty carving. Większość skrętów nawet, krótkich jest jechana PO ŁUKU. Przy prostej długiej narcie ten łuku momentami musiał być naprawdę długi ale nawet w krótszym skręcie widać jego obecność. To jest istota carvingu i dowód na ewolucję techniki a nie carvingową ewolucję. Skręty skoczne czy "obrotowe" z silnym elementem hamującym są również tutaj traktowane jako skręty sytuacyjne ewentualnie forma eleganckiej zabawy.

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam wszystkich użytkowników portalu jako, że jestem nowym jego użytkownikiem

Nazywam się Marcin, mieszkam w Katowicach, mam od stycznia 2019 troszkę ponad 50 lat, z tego na nartach jeżdżę od 45 lat.

Jestem a raczej byłem  instruktorem narciarstwa zjazdowego.

W chwili obecnej tj. od dwóch sezonów całkowicie pochłonął mnie styl jazdy której prekursorem był Sondre Auverson Norheim, czyli Telemark.

Chętnie podzielę się wiadomościami w zgłębianiu wiedzy o tej pierwotnej a jakże cudownej technice narciarskiej.

Z pozdrowieniami dla wszystkich narciarzy i nie tylko.1454134793_IMG_61832.thumb.jpg.309bd82cca5ea48367ccc4ae58f6cc71.jpg

 

 


 

 

 

  • Like 9
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...