Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyt COP24 to farsa


MarioJ

Rekomendowane odpowiedzi

"Górnicza orkiestra na powitanie? Ten szczyt to farsa" - gorzkie komentarze uczestników COP24

Węgiel, węgiel, i jeszcze raz węgiel - na razie wszytko wskazuje na to, że wielu uczestnikom COP24, którzy przyjechali do Katowic z całego świata będzie się on śnił po nocach.

COP24 to 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu 

 

- Nie ma dziś strategii całkowitej rezygnacji z węgla w Polsce - mówił podczas swojego wystąpienia na szczycie w Katowicach Andrzej Duda. Jak dodał, rząd planuje "zmienianie miksu energetycznego" i "rozwój ferm wiatrowych na Bałtyku. Ale to "węgiel jest naszym strategicznym surowcem"  - Mamy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z tego naszego surowca, który daje nam suwerenność energetyczną, zrezygnowali - dodawał prezydent. Nic dziwnego, że tak zdecydowane słowa nie umknęły uwadze komentatorów.
 

Greenpeace Polska: "Prezydent Andrzej Duda powiedział dziś na COP24, że zasoby węgla wystarczą nam na 200 lat. Tymczasem, żeby uniknąć katastrofy klimatycznej musimy przestać go spalać w ciągu 12 lat. Takimi słowami Andrzej Duda naraża na szwank powodzenie negocjacji klimatycznych".

Nic dziwnego, że w dużej mierze te słowa Andrzeja Dudy, który chwali się, że mamy czym palić przez dwa stulecia zmroziły zagranicznych obserwatorów szczytu. Fakt, że szczyt odbywa się w Polsce, która 80 procent energii czerpie z węgla nie umknął ich uwadze. Tak samo nie dało się ukryć, że w najbliższych dziesięcioleciach Polska nie ma konkretnych planów ograniczających jego spalanie. 
 

Uwagę przykuwa też stoisko Katowic ustrojone bryłami węgla. "Węgiel w podłodze, stosy węgla na ściany, ekspozycje mydła węglowego, węglowy żel pod prysznic i biżuteria z węgla. Przypomnijmy, że odbywa się to podczas szczytu klimatycznego" - przecierała oczy ze zdumienia szkocka aktywistka
 

"COP24 otwiera górnicza orkiestra. Ten absurd oddaje, dlaczego uważam ten szczyt za farsę" - to kolejny komentarz.
 

Zachęcam do komentowania szczytu w tym wątku.

p.s. źródło powyższego to Wyborcza

DtfPcQpX4AAaJYs.thumb.jpg.538f4ecb98817b1bc3ab6f8b053d8044.jpg

Dtf6wuHWsAA8t2y.thumb.jpg.6899a98cc69bcbf3ff8a349504e23c37.jpg

 

 

Edytowane przez MarioJ
  • Like 4
  • Haha 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zaruski napisał:

Cała ideologia walki z ociepleniem klimatu to farsa. Powinniśmy myśleć jak przystosować się do zmian klimatu .😎

Jeśli nie stać nas na przebudowę energetyki to na pewno nie będzie nas stać na przystosowanie się do życia w świecie targanym ekstremalnymi zmianami. Bo to per saldo będzie pewnie 100 x droższe. Szczególnie gdy uwzględnimy nasze sąsiedztwo.

Pozdro

Wiesiek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, MarioJ napisał:

"Górnicza orkiestra na powitanie? Ten szczyt to farsa" - gorzkie komentarze uczestników COP24

Węgiel, węgiel, i jeszcze raz węgiel - na razie wszytko wskazuje na to, że wielu uczestnikom COP24, którzy przyjechali do Katowic z całego świata będzie się on śnił po nocach.

COP24 to 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu 

 

- Nie ma dziś strategii całkowitej rezygnacji z węgla w Polsce - mówił podczas swojego wystąpienia na szczycie w Katowicach Andrzej Duda. Jak dodał, rząd planuje "zmienianie miksu energetycznego" i "rozwój ferm wiatrowych na Bałtyku. Ale to "węgiel jest naszym strategicznym surowcem"  - Mamy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z tego naszego surowca, który daje nam suwerenność energetyczną, zrezygnowali - dodawał prezydent. Nic dziwnego, że tak zdecydowane słowa nie umknęły uwadze komentatorów.
 

Greenpeace Polska: "Prezydent Andrzej Duda powiedział dziś na COP24, że zasoby węgla wystarczą nam na 200 lat. Tymczasem, żeby uniknąć katastrofy klimatycznej musimy przestać go spalać w ciągu 12 lat. Takimi słowami Andrzej Duda naraża na szwank powodzenie negocjacji klimatycznych".

Nic dziwnego, że w dużej mierze te słowa Andrzeja Dudy, który chwali się, że mamy czym palić przez dwa stulecia zmroziły zagranicznych obserwatorów szczytu. Fakt, że szczyt odbywa się w Polsce, która 80 procent energii czerpie z węgla nie umknął ich uwadze. Tak samo nie dało się ukryć, że w najbliższych dziesięcioleciach Polska nie ma konkretnych planów ograniczających jego spalanie. 
 

Uwagę przykuwa też stoisko Katowic ustrojone bryłami węgla. "Węgiel w podłodze, stosy węgla na ściany, ekspozycje mydła węglowego, węglowy żel pod prysznic i biżuteria z węgla. Przypomnijmy, że odbywa się to podczas szczytu klimatycznego" - przecierała oczy ze zdumienia szkocka aktywistka
 

"COP24 otwiera górnicza orkiestra. Ten absurd oddaje, dlaczego uważam ten szczyt za farsę" - to kolejny komentarz.
 

Zachęcam do komentowania szczytu w tym wątku.

p.s. źródło powyższego to Wyborcza

 Cześć

Żeby operować taką retoryką w dzisiejszych czasach trzeba być naprawdę wyjątkowo ekstremalnym kretynem. Węgiel jest surowcem o wielkim znaczeniu w innych gałęziach gospodarki natomiast jego wykorzystanie w celach energetycznych spada w porównaniu do innych paliw i energii odnawialnej mniej więcej od 1920 roku!. Planowe ograniczenie jego wykorzystania ma miejsce nawet u takich węglowych potentatów jak USA i to od 1980 roku.

Pozdrowienia

  • Like 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Gerald napisał:

A Chiny kiedy zrezygnują z węgla?

http://eastanalytics.com/pl/energia-odnawialna-w-chinach/

Przeczytaj bo warto. Od ładnych paru lat Chiny są liderem światowej fotowoltaiki, energetyki wodnej i wiatrowej. Ogólnie Twoje pytanie ma sens bo tak naprawdę Polska to drobny pikuś przy wielkich graczach. Praktycznie rzecz biorąc to oni zadecydują o konkretnym scenariuszu ocieplenia. Ale nie zmienia to postaci, że suma drobnych też da wynik. Poza tym wielcy gracze mogą nam wystawić słony rachunek za nasze nieprzystosowanie.

@MarioJ

Nie wierzę w przypadki, że tak eksponujemy węgiel. To nie głupota tylko celowy sabotaż szczytu a cel jest polityczny - wewnętrzny. Przede wszystkim kupienie Śląska a przy okazji dmuchanie narodowego bębenka. I dokopanie poprzednikom co ten szczyt zabukowali. To jasno pokazuje jakich przywódców mamy. Dobrze, że niewiele znaczymy...

Pozdro

Wiesiek

  • Like 12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, surfing napisał:

Jeszcze się szczyt na dobre nie zaczął ale już Gazeta wie że to farsa, zapewne jak by szczyt odbył się przed 2015 byłby wielkim sukcesem.

 @MarioJ   nie wkręcaj nas w politykę bo dyskusję o klimacie można było kontynuować w Twoim wątku <Wyginiemy w 2050 roku>

Nikt Ci nie broni kontynuować dyskusji merytorycznej tamże, tutaj jest inny wątek, rzeczywiście trochę bardziej polityczny

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ostek napisał:

Z ciekawości wszedłem na strony cnn, nbc, un i parę innych, wszędzie temat szczytu jest poruszany, niestety (dla gazety) nigdzie nikt nie rozczula się nad takimi pierdołami jak wystawa z węgla.

Wykazałeś się ignorancją.

Ja znalazłem bez problemu na cnn

 

(CNN)There's a certain irony that when world leaders meet in early December at the COP24 global climate conference, they will be doing so in the heart of Poland's coal country.

The host city of Katowice is in the center of Silesia, a region that is home to about 90,000 coal workers -- around half of all the coal workers in the EU.

Coal is hugely important for Poland. Prime Minister Mateusz Morawiecki recently referred to it as "our black gold."

The country is the biggest producer of hard coal in the EU and coal power provides about 80%of Poland's electricity compared to an average of 30% among International Energy Agency member countries.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zaruski napisał:

Cała ideologia walki z ociepleniem klimatu to farsa. Powinniśmy myśleć jak przystosować się do zmian klimatu .😎

Farsa nie farsa, ale tak szczerze, nie wkur... Cię, gdy wychodzisz jesienią/zimą na zewnątrz i powietrze po prostu śmierdzi, gdy masz wrażenie, że czerpiesz nie haust powietrza, a kęs powietrza?

Nie wnerwia Cię, gdy staniesz gdzieś w górach w Alpach np. nad takim Kitzbuehel, czy innym miasteczkiem przypominającym z góry nawet trochę Zakopane i ogarnia Cię zdumienie, że widzisz to miasteczko z góry w wyraźnych barwach nie przykryte pierzynką dymu...

Ja czuje się patriotą - tak mi się życie poukładało, że miałem możliwość mieszkania i układania sobie życia gdzie indziej tj. w innych krajach, a jednak zawsze wracałem do Polski. Uwielbiam Kraków jako miasto do życia i mieszkania. Jednak jednego nie mogę zrozumieć - dlaczego dumny kraj, leżący w sercu Europy, który odniósł w ostatnich prawie 30-latach tyle sukcesów przeróżnych, w zakresie kwestii jakości powietrza jest gdzieś na poziomie niektórych regionów przemysłowych w Indiach czy Bangladeszu. Ja jesienią przestaję uprawiać jogging, czy jazdę na rowerze, bo inaczej ryzykuję zdrowiem. Moja 8-letnia córka chodząc do szkoły zakrywa sobie twarz rękawem od kurtki - ostatnio mnie poprosiła, czy mogę ją zabrać do sklepu z maskami przeciwsmogowymi, bo powietrze w Krakowie tak cuchnie. Jest mi po prostu smutno jak patrzę na szczerą reakcję dziecka - tak nawet ono rozumie, że jest coś nie halo.

Szczerze i to niezależnie od poglądów politycznych, czy WAS to co się w Polsce dzieje z powietrzem tak po prostu po ludzku nie wkurw... mnie bardzo.

I teraz jak słyszę o 200-letnich zasobach węgla i zestawiam to z reakcją mojej 8-letniej córki i myślę o zdrowiu jej i jej małej siostrzyczki, to myślę sobie, że miałbym dużą trudność w opanowaniu złości spotykając się w cztery oczy z kimś naszych wszystkowiedzących polityków, którzy pieprzą w koło o tym węglu. Wiatr, woda, czy słońce też są do jasnej cholery naszym narodowym zasobem, tylko trzeba go umieć wykorzystać. Podobno mamy też jakieś nieprawdopodobne warunki geologiczne w zakresie geotermii - to może być może jest nasz narodowy atut. A oni tylko węgiel i węgiel - nota bene sprowadzany w olbrzymich ilościach ze nienawidzonej przez wielu Rosji...

  • Like 4
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, johnny_narciarz napisał:

1337984901_Screenshot_2018-12-04Facebook.png.b0952a44d10de5adc34fdb4de78c39fa.png

Muszę wrzucić kontrowersję na czasie, otóż przez 4 dni ponad 100 strażaków w moim mieście walczyło z ogromnym pożarem składowiska opon i innych toksycznych odpadów, w mieście smród był nie do wytrzymania, nie było czym oddychać i władze postanowiły wykonać badania jakości powietrza ..., co się okazało? Wszystko w normie, żadne parametry nie zostały przekroczone. Jakie są konsekwencje, ano takie, że mieszkańcy zlecili niezależne badania poza Inspekcją Ochrony Środowiska, mieszkańcy rozważają wymianę pieców z węglowych na "oponowe", bo przecież za dymienie węglem dostaje się mandat, a spalenie nawet tysięcy opon jest OK. Daje do myślenia?

 

P.S. Ciekawe czy szanowni delegaci szczytu przejeżdżali na A1 przez ten syf ;)? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Cosworth240 napisał:

Farsa nie farsa, ale tak szczerze, nie wkur... Cię, gdy wychodzisz jesienią/zimą na zewnątrz i powietrze po prostu śmierdzi, gdy masz wrażenie, że czerpiesz nie haust powietrza, a kęs powietrza?

Nie wnerwia Cię, gdy staniesz gdzieś w górach w Alpach np. nad takim Kitzbuehel, czy innym miasteczkiem przypominającym z góry nawet trochę Zakopane i ogarnia Cię zdumienie, że widzisz to miasteczko z góry w wyraźnych barwach nie przykryte pierzynką dymu...

Ja czuje się patriotą - tak mi się życie poukładało, że miałem możliwość mieszkania i układania sobie życia gdzie indziej tj. w innych krajach, a jednak zawsze wracałem do Polski. Uwielbiam Kraków jako miasto do życia i mieszkania. Jednak jednego nie mogę zrozumieć - dlaczego dumny kraj, leżący w sercu Europy, który odniósł w ostatnich prawie 30-latach tyle sukcesów przeróżnych, w zakresie kwestii jakości powietrza jest gdzieś na poziomie niektórych regionów przemysłowych w Indiach czy Bangladeszu. Ja jesienią przestaję uprawiać jogging, czy jazdę na rowerze, bo inaczej ryzykuję zdrowiem. Moja 8-letnia córka chodząc do szkoły zakrywa sobie twarz rękawem od kurtki - ostatnio mnie poprosiła, czy mogę ją zabrać do sklepu z maskami przeciwsmogowymi, bo powietrze w Krakowie tak cuchnie. Jest mi po prostu smutno jak patrzę na szczerą reakcję dziecka - tak nawet ono rozumie, że jest coś nie halo.

Szczerze i to niezależnie od poglądów politycznych, czy WAS to co się w Polsce dzieje z powietrzem tak po prostu po ludzku nie wkurw... mnie bardzo.

I teraz jak słyszę o 200-letnich zasobach węgla i zestawiam to z reakcją mojej 8-letniej córki i myślę o zdrowiu jej i jej małej siostrzyczki, to myślę sobie, że miałbym dużą trudność w opanowaniu złości spotykając się w cztery oczy z kimś naszych wszystkowiedzących polityków, którzy pieprzą w koło o tym węglu. Wiatr, woda, czy słońce też są do jasnej cholery naszym narodowym zasobem, tylko trzeba go umieć wykorzystać. Podobno mamy też jakieś nieprawdopodobne warunki geologiczne w zakresie geotermii - to może być może jest nasz narodowy atut. A oni tylko węgiel i węgiel - nota bene sprowadzany w olbrzymich ilościach ze nienawidzonej przez wielu Rosji...

Mylisz pojęcia . piszesz o zanieczyszczeniu powietrza , co "walczący" z globalnym ociepleniem mają w nosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarioJ napisał:

Wykazałeś się ignorancją.

Ja znalazłem bez problemu na cnn

 

(CNN)There's a certain irony that when world leaders meet in early December at the COP24 global climate conference, they will be doing so in the heart of Poland's coal country.

The host city of Katowice is in the center of Silesia, a region that is home to about 90,000 coal workers -- around half of all the coal workers in the EU.

Coal is hugely important for Poland. Prime Minister Mateusz Morawiecki recently referred to it as "our black gold."

The country is the biggest producer of hard coal in the EU and coal power provides about 80%of Poland's electricity compared to an average of 30% among International Energy Agency member countries.

Nie poczuwam się.

kolejny akapit którego już nie wrzuciłeś zmienia wydźwięk całości

But coal accounts for almost half of global energy-related CO2 emissions, and like other coal-dependent countries, Poland is trying to adapt to a world that needs to cut emissions to slow global warming.

wrzuciłeś tylko wstęp do bardzo ciekawego artykułu i poważnego zarazem, a ja tylko zareagowałem na wywody gazety.pl, która robi problem z mydełek i wisiorków co przy tematyce COPu i problemów na tym szczycie poruszanych jest po prostu śmieszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, zaruski napisał:

Mylisz pojęcia . piszesz o zanieczyszczeniu powietrza , co "walczący" z globalnym ociepleniem mają w nosie.

Można się spierać, czy nie czy te pojęcia stoją w relacji do siebie, czy nie. W moim przekonaniu raczej wiele wskazuje na to, że kwestie te ze sobą się łączą. Wątek od początku dotyczył szczytu klimatycznego i kwestii pojawiających się na nim "akcentów węglowych". Stąd mój post. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Cosworth240 napisał:

A oni tylko węgiel i węgiel - nota bene sprowadzany w olbrzymich ilościach ze nienawidzonej przez wielu Rosji...

Gdyby wydobycie i przerób węgla wykorzystać do produkcji wodoru na masową skalę przy jednoczesnym zakazie sprzedaży mułu i innego syfu, to moim zdaniem nie byłby to taki zły pomysł. Węgiel jest sprowadzany nie tylko z Rosji, ale też z Ukrainy. Takie to "narodowe" paliwo http://nettg.pl/news/153542/cenny-wodor-z-jsw/set/page/1 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, leitner napisał:

Gdyby wydobycie i przerób węgla wykorzystać do produkcji wodoru na masową skalę przy jednoczesnym zakazie sprzedaży mułu i innego syfu, to moim zdaniem nie byłby to taki zły pomysł. Węgiel jest sprowadzany nie tylko z Rosji, ale też z Ukrainy. Takie to "narodowe" paliwo http://nettg.pl/news/153542/cenny-wodor-z-jsw/set/page/1 

Właśnie, kolejnym problemem jest to, że ciężko na składach węgla kupić dobrej jakości węgiel. Nie zanieczyszczony czymś.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, leitner napisał:

Gdyby wydobycie i przerób węgla wykorzystać do produkcji wodoru na masową skalę przy jednoczesnym zakazie sprzedaży mułu i innego syfu, to moim zdaniem nie byłby to taki zły pomysł. Węgiel jest sprowadzany nie tylko z Rosji, ale też z Ukrainy. Takie to "narodowe" paliwo http://nettg.pl/news/153542/cenny-wodor-z-jsw/set/page/1 

Nie tylko z Rosji i Ukrainy, chociaż te dwa państwa są głównym i dostawcami. Węgiel przypływa też z Australii i RPA.

Notabene - obecnie budowany blok energetyczny w Kozienicach będzie potrzebował 3 mln ton węgla rocznie. Oprócz tego bloku w Kozienicach, w innych rejonach Polski w budowie są kolejne 3... 

Edytowane przez Slavko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zaruski napisał:

Mylisz pojęcia . piszesz o zanieczyszczeniu powietrza , co "walczący" z globalnym ociepleniem mają w nosie.

Cześć

Mylisz pojęcia. Nikt normalny nie walczy z globalnym ociepleniem bo jest naturalnym procesem znanym i opisanym w historii ziemi wielokrotnie. Mówi się myśli i walczy z udziałem człowieka w emisji gazów cieplarnianych. 

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...