Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dolina Aosty - w cieniu Matterhorna i Mont Blanc


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

W Itali jest na razie ciepło, ale dzisiaj mocno wiało mroźnym arktycznym wiatrem, który ma po 4 stycznia przy jeść mróz. Sprawdzaj na Bergfex sa na bieżąco, ale już dzisiaj w górnych partiach lepiej było mieć kominiarkę, tymczasem na dole wiosna ;). Pozdrowienia i wszystkiego dobrego w nowym 2019 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marboru napisał:

:D Nawet nie zamierzam szukać tego miejsca - książka dość przeciętna ;) 

Czekam, czekam na relację - ciekawe jak z pogodą w Italii? :) 

 

A tak swoją drogą Panowie - mam pytanie: Czy jest szansa będąc na nartach zrobić zdjęcie Matterhorma od tej strony, co na poniższym zdjęciu?

W Zermatt mamy zamiar być.

matterhorn.thumb.jpg.980412174481681145bed407446b75a4.jpg

Jest szansa, nawet z chyba z tego samego miejsca robiłem, tylko te Twoje jest na większym zoomie.

IMG_2573.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och,Wasza wycieczka to chyba skisafari z WT.Byłam na takim w marcu  w zeszłym sezonie.

Narciarsko-po prostu bosko.Warunek-w miarę dobra pogoda-tam jest naprawdę wysoko i było miejscami i wietrznie,i zimno,choć na dole wiosna...

Organizacyjnie-wybór ośrodków zależy od pogody,przy najgorszych prognozach jeździ się do Pila;przy najlepszych do Cervinii/Zermatt.Wycieczka Skyway jest w cenie skipassu i jeśli rezydentka radzi zacząć od tego to lepiej posłuchać-ja wybrałam najpierw narty (wiadomo im wcześniej tym lepsze trasy),a po południu pogoda się zepsuła i Mont Blanc schował się w wielkiej chmurze.Dodam może,że z tego miejsca (Punta Helbronner)można zjechać nie tylko do Courmayeur,ale także na drugą stronę gór,doliną Vallee Blanche do Chamonix (oczywiście wszystko freeridem),omijając tę słynną poręczówkę z Aiguille du Midi.

Pila-dobre trasy:1,2,3,13,14,16,17 i 18,czarna 8,nie jechałam 27,ale wyglądała nieźle (od krzesełka Couis 1 trzeba się jeszcze wciągnąć chodniczkiem,żeby na nią trafić).Unikać  niebieskiej 15,głównie 1/2 dolnej.Na 24 slalom i gumiarze w akcji.Nie chodził wagon narysowany wzdłuż trasy nr 15,co utrudniało poruszanie się po ośrodku.)

W Courmayeur obowiązkowo wjazd na samą górę (jakiś przedpotopowy wagonik do którego jest wieczna kolejka) i piękna trasa 21 z widokiem na Mont Blanc,19-mój typ i 20 też fajna.11 zamknięta dla gumiarzy,13 i 14,24 dobre.18+9 lub 8 super,zjazd 25 na sam dół też fajny,choć w naszym terminie dół znów miękki.W okolicach 14 pomiar prędkości,ale krótszy i mniej stromy niż w Nassfeld.13,14 i 16 dobre.Generalnie w środku mapki radzę uważać,bo jest dużo skrzyżowań  i sporo osób jeździ w poprzek stoku.Są jeszcze takie trasy i fragmenty tras oznaczone jako nieratrakowane-śmiesznie to trochę wyglądało,trasa ubita tylko przez narciarzy-z takimi falami w poprzek stoku.Jadąc wyciągiem zastanawiałam się mocno,cóż to za dziwny ratrak tam pracował.

Na Monte Rosa zawieźli nas do Stafal ,też jak kolega wyżej wybrałyśmy prawą stronę mapki.Trasa do Alagny bardzo długa,częściowo czarna-ten odcinek był mocno zmuldzony,stromy i wymagający-raczej męczący (dla mnie),ale obowiązkowy-nie ma go jak ominąć.Piękna,boczna trasa V2.Jest też punkt widokowy Indren,z którego są tylko zjazdy pozatrasowe.Baaardzo pięknie,kilkanaście czterotysięczników dookoła,ale dojazd tam i powrót zajmuje ok. godziny-trochę szkoda tego czasu,gdy tyle pięknych tras dookoła (my się skusiłyśmy).Dolne odcinki tras,powyżej Greesoney-miękkie (ale przypominam była połowa marca-Wam to raczej nie grozi).

Z La Thuile/Rosiere  mam dokładnie odwrotne wrażenia jak któryś z przedmówców-to po włoskiej stronie było słońce i piękne,puste,wyratrakowane trasy,a po francuskiej jazda w chmurze śniegowej,ograniczona mocno widoczność,kupa luźnego śniegu na trasach i chyba więcej ludzi.Co oczywiście nie zniechęciło nas do pojeżdżenia i tam.Najlepsze trasy to 2 i 3 w La Thuile,18+6 też bardzo fajna,ale wszyscy nią wracają i była już mocno zmęczona.Omijać 7- widokowa nartostrada dla tych,co są tam przez cały tydzień.

Valtournanche+Cervinia-wszystkie trasy godne polecenia,żadnej słabej.Jazda,jazda,jazda-do upojenia.

Jedyny minus tego wyjazdu (czas stracony na dojazd do ośrodka)czuć przy wykupieniu Zermatt-z Valtournanche do Zermatt na koniec mapki(Patrullarve),powrót,wjazd na Klein Matternhorn,wizyta na platformie widokowej i dojazd do Valtournanche -nie było mowy o chwili wytchnienia.Teraz jest chyba nowy wagon na Klein M.-może pozwala oszczędzić trochę cennego czasu. Przejazd głównymi trasami-wszystkie dobre lub bardzo dobre,nie polecam tylko trasy 69 niby czerwonej-jest najbliżej Matternhornu,ale strasznie płaska,a momentami całkiem pod górkę.

Generalnie super wycieczka i nie dziwię się niektórym,że wracają tam co roku.

 

  • Like 1
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak skucha,podpisy się nie wgrały.

1-Czarna do Alagny(Monte Rosa)

2-Kolejna gondolka Skyway prawie na szczycie,po lewej stare schronisko Punta Helbronner.

3-Matterhorn z trasy 69.

4-Mont Blanc z trasy 21 (Courmayeur)

5-Widok z trasy do Alagny

6-Klein Matterhorn z Theodulpass

7-Widok z Indren (najwyższy dostępny punkt Monte Rosa).

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Dopłatę na dzień w Zermatt ureguluję po stronie włoskiej? Karnet 6 dniowy będę miał na ośrodki od strony doliny Aosty.

Może ktoś, kto był z WT biurem podróży coś napisze, jakie jest rozwiązanie z ich strony.

Gdzieś znalazłem, że wynosi ona 35 Eur za dzień, czy to prawidłowa informacja?

Będę wdzięczny za pomoc.

Edytowane przez marboru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, marboru napisał:

kto był z WT biurem podróży coś napisze, jakie jest rozwiązanie z ich strony

Wygoda Travel organizuje te wyjazdy od wielu lat (na forach są obszerne relacje) więc myślę że rezydent i piloci wycieczki będą wiedzieć najlepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marboru napisał:

Mam pytanie. Dopłatę na dzień w Zermatt ureguluję po stronie włoskiej? Karnet 6 dniowy będę miał na ośrodki od strony doliny Aosty.

Może ktoś, kto był z WT biurem podróży coś napisze, jakie jest rozwiązanie z ich strony.

Gdzieś znalazłem, że wynosi ona 35 Eur za dzień, czy to prawidłowa informacja?

Będę wdzięczny za pomoc.

Tak dało się dokupić w danym dniu w Valtournenche w kasie przy gondoli. Więc można wyczekać z pogodą do ostatniej chwili i zdecydować. W 2010 roku był to koszt chyba 30 euro.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marboru napisał:

Mam pytanie. Dopłatę na dzień w Zermatt ureguluję po stronie włoskiej? Karnet 6 dniowy będę miał na ośrodki od strony doliny Aosty.

Może ktoś, kto był z WT biurem podróży coś napisze, jakie jest rozwiązanie z ich strony.

Gdzieś znalazłem, że wynosi ona 35 Eur za dzień, czy to prawidłowa informacja?

Będę wdzięczny za pomoc.

Tak jak poprzednicy pisali ważne zanim dokupisz sprawdź kamerki ,Cervinia i Zermat to dwie doliny odzielone zaporą z gór na 3400m dwu krotnie miałem okazje widzieć jak po stronie Cervini było piękne słońce i zero chmurki  w Zermat wszystko do poziomu Plateu rosa tonęło w mgle i odwrotnie Cervini na dole syf wyjazd z chmur na wysokości 2500 reszta w poduszce z chmur  przez cały dzień a na Zermacie do samej doliny widocznośc 100% i zero chmurki na niebie 

Z WT byłem 3 krotnie w Aoscie w Livigno i Val Gardenie poza incydentami z autokarów przeważnie kwestia nieczynnych toalet nie było co narzekać .

Pozostała jeszcze kwestia dogadania się i postawienia sprawy jasno o której zbiórka przy autokarze po nartach jeżeli w grupie było dużo osób po 50tce to chcieli zbierać się do hotelu po 15 z czym np.ja się zgodzić nie mogłem wyciągi działają do 16  i zanim zjedziesz to jest 16.30 co wielu się niepodobało ale cóż pojęchłem na narty a nie na wakacje do hotelu  Musisz wziąść pod uwagę że na  Monterose ,La thulie,czy pod Mont blanc dojazd zajmie do 1.30h z hotelów startują koło 8 i zbiera ludzi z 3 albo 4 miejscówek więc przy dobrych wiatrach na parkingu będziesz 9.30-10 a zanim się wbijesz na górę koło 11

Jeżeli będzie faktycznie tak zimno jak wskazują prognozy omijaj orczyki na lodowcu pod Klein Materhorn są bardzo wolne długie i musisz 2 jechać aby się dostać na Włoską stronę jak zajdzie słońce jest masakra ,wagon na Klein i czadu

Ps. miniemy sie turnusami ja jadę z WT 19 miałem jechać na prognoze ale skusiła mnie cena i już się stresuje prognozami

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Robur82 napisał:

Val do sole I salka ronda do ogarnięcia autem, ale aosta to już kawał drogi pewnie ptaszek, I trzeba dogadywać się z pozostałymi 50-ma osobami z autokaru co dowozi ludzi

Jadę autem żona leci takie życie w sumie 350 km dalej niz Valdi a autostradami koło 3 godzin dalej i 40euro na bramkach z południa Polski odległośc jeszcze do zaakceptowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kruger27 napisał:

osób po 50tce to chcieli zbierać się do hotelu po 15 z czym np.ja się zgodzić nie mogłem wyciągi działają do 16  i zanim zjedziesz to jest 16.30 co wielu się niepodobało ale cóż pojęchłem na narty a nie na wakacje do hotelu  Musisz wziąść pod uwagę że na  Monterose ,La thulie,czy pod Mont blanc dojazd zajmie do 1.30h z hotelów startują koło 8 i zbiera ludzi z 3 albo 4 miejscówek więc przy dobrych wiatrach na parkingu będziesz 9.30-10 a zanim się wbijesz na górę koło 11

faktycznie takie safari to raczej wyjazd mocno turystyczny by trochę powąchać każdego ośrodka,

niezła maskra dla prawdziwego narciarza - 3 godziny dziennie siedzieć w autobusie by pojeźdzć od 11 do 15 ale słyszałem od uczestników że Włosi podają dobre wino do kolacji

Jako ciekawostka - jeden z moich objazdów całego Matterhorn Paradise, start o 8:30 z Zermatt, dojazd do Valtournenche i powrót do Zermatt o 16

1807017517_Zermatt2016_12_27.thumb.jpg.ed793cadb609c8ab48e5d8cb961a5a11.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jeeb napisał:

faktycznie takie safari to raczej wyjazd mocno turystyczny by trochę powąchać każdego ośrodka,

niezła maskra dla prawdziwego narciarza - 3 godziny dziennie siedzieć w autobusie by pojeźdzć od 11 do 15 

Mocna przesada drogi Jeeb.Jak nie marudzisz przy zbieraniu się z autobusu po dojechaniu na miejsce to jesteś na stoku 9.30-9.45 .A jeździ się do zamknięcia wyciągów.Jedynie do Monte Rosa jest dalej-ale i tak było warto.

W ogóle byłam pozytywnie zaskoczona samodyscypliną "wycieczkowiczów" nikt się nie spóźniał i nie trzeba było bezsensownie tracić czasu(czego znając nasz narodowy charakter trochę się obawiałam).

Ale tak,na pierwszą gondolę nie ma szans.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie pomocne posty :) i wiadomości.

Myślę, że z długością jeżdżenia nie będzie tak źle. Dosyć mocno postawimy na swoim i nie zamierzamy kończyć wcześniej niż o 16.

Istotna dla nas pogoda z tego co obserwuję - klaruje się. Ma być na plusie w dolinach, lekki mróz u góry. W niedzielę i trochę w czwartek małe opady śniegu, a w pozostałe dni słoneczko.

Jeszcze tylko odbiór nary z serwisu, opłata ubezpieczenia i pakowanie :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2019 o 18:42, Robur82 napisał:

Val do sole I salka ronda do ogarnięcia autem, ale aosta to już kawał drogi pewnie ptaszek, I trzeba dogadywać się z pozostałymi 50-ma osobami z autokaru co dowozi ludzi

Można w teorii załapać się na jakiś lot tanimi liniami do Mediolanu i potem Flixbus do Aosty:

 

image.png.88c69d6a23dfb71344cefed48e462e9d.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2019 o 18:42, Robur82 napisał:

749 postów Zgłoś post  Napisano 2 godziny temu   Dnia 7.01.2019 o 18:42, Robur82 napisał: Val do sole I salka ronda do ogarnięcia autem, ale aosta to już kawał drogi pewnie ptaszek, I trzeba dogadywać się z pozostałymi 50-ma osobami z autokaru co dowozi ludzi             

 

       Można w teorii załapać się na jakiś lot tanimi liniami do Mediolanu i potem Flixbus do Aosty:

2 lata temu leciałem do Mediolanu na Bergamo i tam auto z wypożyczalni brałem miałem rezerwacje na focusa kombi a dostałem nowego Opla mokke 4×4 za auto zapłaciłem 350 zł za tydzień plus ubezpieczenie zabezpieczenia 900euro na karcie 120 zł plus 40 euro kary za wcześniejszy zwrot auta miałem do 18 oddałem o15 ale to i tak śmieszne pieniądze .Lot wykupiłem za 300 zł 3 osoby tam i z powrotem drogi jest bagaż koło 600 zł w jedną strone 3 walizki i narty które miałem w 1 pokrowcu 3 pary z kijami i 33kg jako gabaryt .Całkowity koszt dla 3 dorosłych z karnetem international Zermat/Cervinia  plus 1 dowolna stacja w doline Aosty ,kwaterą w Antey San Andre i wyżywieniem zamknołem w kwocie 8 koła jechałem na prognoze i był to wyjazd życia z 8 dniami bez jednej chmurki na niebie 

Edytowane przez kruger27
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jeeb napisał:

w teorii to podobno też i na nartach można pojeźdzć😎

Wiesz gdzie lądują tanie linie lotnicze w Mediolanie a gdzie jest dworzec autobusowy Lampugnano ?

Akurat z Malpensy (easyjet) nie jest to rzeczywiście najwygodniejsze, bo trzeba się wrócić do centrum (choć do zrobienia), ale z Bergamo (ryanair) masz bezpośredni autobus z lotniska:

image.png.e58cc4f9f835512eabe646f0aba754ed.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Jeeb napisał:

z Warszawy w soboty lata jeszcze WIZZ do Turynu ale nie wiem czy jest bezpośredni autobus

2 ostatnie tygodnie kwietnia kończę sezon w Cervinia

Może uda sie razem pojeździć ;)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Robur82 napisał:

O której wyszedłeś z domu jadąc na lotnisko?

O której zameldowałes się pod Hotelem

Jadąc do Val di Sole w tamtym roku tez tak kalkulowałem, ale wyszło mi samolotem około 12h

A samochodem z centralnej Polski w 16h ogarneliśmy

 

i do tego koszty, myślę, że w tym sezonie zimowym poniżej 400zł będzie cięzko o biltet, tym bardziej w terminie jaki pasuje

ale załóżmy 4osoby x 350zł=1400zł + bagaż 600=2000zł, + jakiś transport z lotniska do miejsca docelowego strzelam 4x15eur=250zł = 2250zł transport samolotem dla 4-rech osób liczone bardzo oszczędnie, myśle że za te pieniądze będzie cięzko, chyba, że 2 m-ce wcześniej klepane i w terminie nie feriowym, ale wtedy ciężko skleić skład

+ jakiś parking na lotnisku i koszty dojazdu na lotnisko 2400zł + dodatkowe zakupy na lotnisku w wyższych cenach niż normalnie i brak prowiantu podstawowego alkoholu (każdy indywidualnie)

Auto z centralnej pl i diesel 1400km x 2=2800km x 8l/100 z boksem na dachu i jadąć szybko=224l, z czego na polskim paliwie

na PL paliwie jakieś pewnie 110lx5,2=570zł, na austriackim paliwie 114 strzelam 1,35e to jest 5,9(na banie nie trzeba tankować)=670zł + pl 570=1250zł ON

winieta at + przełęcz nie pamiętam dokładnie 8e+7e=15x2=30e

włochy bramki tez nie pamiętam ale pewnie w obie strony około 40e

opłaty razem 70eurx4,3=300zł

podsumowując

samochód 4 osoby

ON 1250zł + 30% na amortyzacje auta jakieś 1700zł + opłaty= 2000zł i mamy autko na miejscu dokładamy 4h do całkowitej podrózy

samolot przy założeniu, że ogarniemy za taką kasę 2400zł

Przy założeniu, że jadą 4 osoby samolotem dokładamy 100zł na osobę, oszczędzamy 4h, nie jesteśmy styrani tak mocno podróżą, ale nie mamy auta na miejscu,

i nie wiele bagażu, wszystko trzeba kupić na miejscu, jakoś dostać się do sklepu przynajmniej po śniadanie

Koło 8 rano z Bielska do Krakowa o 12 lot 14 w Mediolanie o 18 w hotelu  10 godzin w sumie 

Edytowane przez kruger27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...