Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jakie gogle na pochmurne dni?


grejan

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, Wujot napisał:

W pochmurne dni - bezbarwne lub lekko różowe. Marka bez większego znaczenia, bez problemu kupisz świetne gogle w segmencie 150 zł. Pamiętaj, ze to zużywalny sprzęt.

 

pozdro

Wiesiek

Bezbarwne na pewno, a lekko różowe mam i źle mi się w nich jeździ w pochmurne dni lub we mgle. Teraz też mam żółte ale jeszcze w nich nie jeździłem. Na "sucho" w domu jest OK :)

Edytowane przez Arti51
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, artix napisał:

Tylko zolte, a tym ktorzy nie probowali polecam to zrobic.

IRIS_yellow.jpg

Zgadza sie, aktualnie mam Arctica z dowiemy wymiennymi szybami na magnesach, żółte świetnie sie nadają na jazdy wieczorne i słaba widoczność, druga standardowa szyba jest świetna przy normalnych warunkach i w słoneczne dni, kosztowały coś około 300 PLN i mogę je polecić, szybki niestety sie rysują, ale tutaj mogę dokupić nowe na magnesiki i wymienić. Dodatkowy plus gogli to szerokie pole widzenia i łatwe dopasowanie do większości kasków.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lski@interia.pl napisał:

Dokładnie,chodzi o klasę ochrony,czyli przepuszczalność,a nie kolor...

Polaryzacja tez jest istotna, używam Arctica na rowerze, rownież spolaryzowane, na plaże sie nie nadają, ale do jazdy sa świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Sariensis napisał:

Polaryzacja tez jest istotna, używam Arctica na rowerze, rownież spolaryzowane, na plaże sie nie nadają, ale do jazdy sa świetne.

Podczas pochmurnych dni polaryzacja nic nie daje (co jest oczywiste) za to zmniejsza ilość przechodzącego światła. Pisałem o lekko różowych goglach, bo czerwona składowa jest najmniej rozpraszana. W "klasycznej" mgle nic to nie da ale przy perspektywie powietrznej (tej niebieskiej) powinna troszkę podnieść kontrast. 

Ale zasadniczo to oczywiście szybka przezroczysta jest najlepsza bo nie zmniejsza ilości światła. Oddzielną kwestią jest, że powinna odcinać UVA/B/C. Teraz to raczej standard ale warto sprawdzić.

Pozdro

Wiesiek

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wujot napisał:

Podczas pochmurnych dni polaryzacja nic nie daje (co jest oczywiste) za to zmniejsza ilość przechodzącego światła. Pisałem o lekko różowych goglach, bo czerwona składowa jest najmniej rozpraszana. W "klasycznej" mgle nic to nie da ale przy perspektywie powietrznej (tej niebieskiej) powinna troszkę podnieść kontrast. 

Ale zasadniczo to oczywiście szybka przezroczysta jest najlepsza bo nie zmniejsza ilości światła. Oddzielną kwestią jest, że powinna odcinać UVA/B/C. Teraz to raczej standard ale warto sprawdzić.

Pozdro

Wiesiek

 

Oczywiście, ale trudno zabierać ze sobą 3 szybki na stok, wiec pozostanę przy żółtej, która bardziej mi odpowiada przy sztucznym oświetleniu, a we mgle to najlepiej po prostu zwolnić i jechać bardzo ostrożnie, przy gęstej mgle tak wolno, ze można podnieść gogle ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, artix napisał:

Ja ponawiam prośbę o test żółtych goggli. Efekt jest gwarantowany. Nie wiem dlaczego właśnie żółty powoduje nam wyraźne rozjaśnie i poprawienie kontrastu gdy widoczność jest słaba ale tak właśnie się dzieje. 

 

1 godzinę temu, Sariensis napisał:

Ja mam dokładnie podobnie, Arctica dodatkowo jakby poszerza pole widzę ia i zwiększa kontrast, obrazy przestają migać przy szybszej jeździe.

Efekt placebo.

Żółta szybka odcina część niebieskiego (w zależności od tego jak bardzo selektywnie działa, ale filtrów dichroicznych nikt w goglach nie stosuje) i to jest cały cud. Jeśli w krajobrazie jest niebieski (podczas słonecznego dnia) przyciemnia cienie poprawiając kontrast. Ale jeśli tej barwy nie ma (np w mgle) to nic nie daje. Zwykła fizyka.

Podobnie działa filtr polaryzacyjny. W każdym razie obydwa filtry polepszają widzenie (kontrast) gdy i tak dobrze jest widać. 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALe ja żółtej szyby używam tylko przy gorszej widoczności, nigdy w słoneczne dni, wówczas mam druga i trudno mówić o efekcie placebo jeśli te gogle mam od niedawna i kupiłem je zupełnie przez przypadek a efekty zauważyłem dopiero po zmianie szyby na żółta przy wymagających tego warunkach. Wcześniejsze Salomona sa znacznie gorsze choć tez jakby żółte, jednak np. na Chopoku po 13 widoczność w ńich była katastrofalna.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - chcę dokupić do swoich gogli Arctica  szybkę którą będę używać w Polsce podczas wieczornych jazd oraz podczas złej widoczności - pochmurne dni, mgła. Mam do wyboru szybkę bezbarwną typu S0 lub szybkę żółtą typu S1. Wg Was która lepsza - którą powinienem kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak przy sztucznym oświetleniu, ale na jazdę w chmurach, mgle itp.polecam neutralną.Mam gogle poc z wymienialnymi szybkami i kilka lat temu trafiłem na takie warunki w SHL.Testowałem zółtą i neutralną.Ta ostatnia zapewniałą zdecydowanie lepszą widzialność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zslawek napisał:

@artix czy dotyczy to także (a może przede wszystkim) jazdy wieczornej przy sztucznym świetle? jeśli tak to jakim? (lampy halogenowe, ledowe czy sodówki) czy też jazdy w pochmurne dni lub we mgle?

Ja używa przeważnie w pochmurne dni i we mgle, ale i na wieczornej też się sprawdzają, bo czym ciemniejsza szyba tym gorsza widoczność. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, zslawek napisał:

Pytanie - chcę dokupić do swoich gogli Arctica  szybkę którą będę używać w Polsce podczas wieczornych jazd oraz podczas złej widoczności - pochmurne dni, mgła. Mam do wyboru szybkę bezbarwną typu S0 lub szybkę żółtą typu S1. Wg Was która lepsza - którą powinienem kupić?

Do Arctica zdecydowanie żółte na wieczorne, bardzo fajnie robia kontrast przy sztucznym świetle, widać znacznie wyraźniej niż w bezbarwnych szybach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...