Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szczyrk vs Białka - klątwa warszawskich ferii?


shuger

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Author napisał:

I to jest sedno a w zasadzie zagadka. Czyli co bez Słowaków Szczyrk był by wiecznie skazany na narciarską niełaskę? 

Moim zdaniem tak. Próbowano już w Szczyrku wiele razy, bodaj w 2004r miała powstać kanapa,mniej więcej w miejscu dzisiejszej gondoli, mało tego była już w Szczyrku,składowana na parkingu pod dzisiejszą gondolą i co i pupa ☹️ Najpierw był GON,który ten ośrodek zbudował, potem GAT, za czasów gat to jedynymi inwestycjami było malowanie słupów. potem Pan Richter i SON, podobnie.Jak można rozwijać ośrodek jak oszukuje się swoich sąsiadów, wynajmujących swoje ziemie pod ośrodek ? Jak to wyglądało w większości wiemy ... postawi ktoś ogrodzenie na trasie czy nie.   Nie mam nic wspólnego z TMR, po prostu mam tam blisko, śmigam tam od ponad 30 lat i mam wielu znajomych na ziemiach których ten ośrodek funkcjonuje. 

Edytowane przez pasazer85
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już by mieli się zabierać za Zawoje to niech zaczną od porządnego, dużego parkingu. Bo cóż z tego że zrobią trasy, wyciągi i całe zaplecze jak będzie kino z miejscami parkingowymi. Ale pocieszam się tym że to wątpliwa sprawa by coś z tym tematem działali 😎

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak pisałem najlepsze w naszych górach były by spółki na wzór Białki. Wtedy nikt nikogo by nie oszukiwał czy grodził działki. Dzielimy się zyskami, które są jasno na papierze umocowane. Tam gdzie się da działamy a tam gdzie z różnych powodów nie mówi się trudno. Przecież jest czy była inicjatywa o "prawie śniegu" ale jakoś tak się złożyło, że najwięcej jest przeciwników właśnie na Podhalu...czyli tam gdzie jednak udaje się często dogadać. 

@Micheł dolna stacja miała by koniec w rejonie przy Koronie Ziemi. To spory teren pod tego typu inwestycje. Ruch jest teraz po stronie PKL. Jeśli tego w najbliższym czasie nie pchną to uznam, że brak polskich inwestycji to celowe zamierzone działanie niestety władz naszego kraju. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Author napisał:

Dlatego jak pisałem najlepsze w naszych górach były by spółki na wzór Białki. Wtedy nikt nikogo by nie oszukiwał czy grodził działki. Dzielimy się zyskami, które są jasno na papierze umocowane. Tam gdzie się da działamy a tam gdzie z różnych powodów nie mówi się trudno. Przecież jest czy była inicjatywa o "prawie śniegu" ale jakoś tak się złożyło, że najwięcej jest przeciwników właśnie na Podhalu...czyli tam gdzie jednak udaje się często dogadać. 

@Micheł dolna stacja miała by koniec w rejonie przy Koronie Ziemi. To spory teren pod tego typu inwestycje. Ruch jest teraz po stronie PKL. Jeśli tego w najbliższym czasie nie pchną to uznam, że brak polskich inwestycji to celowe zamierzone działanie niestety władz naszego kraju. 

Celne uwagi, choć chyba trochę idealistyczne. Mimo wszystko uważam, ze nie jest rola państwa stawianie wyciągów narciarskich. Państwowość PKL ma jednak historyczne uwarunkowania i ok niech juz tak zostanie. Uważam, ze powinno sie to robić prywatnie i model Bialki jest fajnym przykładem, szkoda ze jedynym. Jest to trudne do powielenia, dlatego myśle, ze w praktyce należy bardziej liczyć na inwestorów prywatnych lub PKL. Mnie akurat fakt, ze to Słowacy, a nie polski kapitał wszedł do Szczyrku nie razi. Czekam na polski kapitał na Pilsku i w Zawoi, ale jak wejdą tam np. Szwedzi, czy Rosjanie to OK, byle fajne ośrodki zrobili.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cosworth240 napisał:

Celne uwagi, choć chyba trochę idealistyczne. Mimo wszystko uważam, ze nie jest rola państwa stawianie wyciągów narciarskich. Państwowość PKL ma jednak historyczne uwarunkowania i ok niech juz tak zostanie. Uważam, ze powinno sie to robić prywatnie i model Bialki jest fajnym przykładem, szkoda ze jedynym. Jest to trudne do powielenia, dlatego myśle, ze w praktyce należy bardziej liczyć na inwestorów prywatnych lub PKL. Mnie akurat fakt, ze to Słowacy, a nie polski kapitał wszedł do Szczyrku nie razi. Czekam na polski kapitał na Pilsku i w Zawoi, ale jak wejdą tam np. Szwedzi, czy Rosjanie to OK, byle fajne ośrodki zrobili.

Dobrze mówisz. Mnie też rybka kto inwestuje w ośrodek, byle robił to z poszanowaniem terenu, mieszkańców i klientów. Jak widzę wypowiedzi Pana Rattaja to już wiem, że nie chodzi o pozytywne budowanie długofalowej relacji z klientem, tylko na tym by jak najszybciej oskubać go z kasy, a potem niech spada na drzewo. Albo zapytajcie właścicieli prywatnych barów jak byli traktowani przez TMR na początku - "zgadzacie się albo się wycofujemy". No sory, ale takie podejście do klienta, mieszkańca czy partner w biznesie jest nie do zaakceptowania.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ptk89 napisał:

Jak widzę wypowiedzi Pana Rattaja

No to dorzucam kolejny "kwiatek" z dyskusji - tym razem nt. powodów zatłoczenia ośrodka Jasna Chopok na Słowacji...
Igor Rattaj wyjaśnia kto jest temu winien:

11.jpg.6044a37ed949d1586fb2892f16aaaccd.jpg

"polak który lubi niskie ceny zapchał trasy na dole" (Tradycyjnie Polak z małej litery!)

I najgorsza w tych wypowiedziach wcale nie jest ksenofobia i bezczelny ton...
Najgorsze że potwierdzają one podejście które obserwujemy w Szczyrku który jest traktowany jak ośrodek drugiej kategorii jedynie odciążający zatłoczone Słowackie ośrodki w trakcie głównego sezonu.

To dlatego pomimo silnych mrozów nie gromadzono zapasów śniegu pomimo iż w zbiorniku była woda....
W marcu narciarze mają się udać na Słowację na Chopok
a Szczyrk...? jak się uda to będzie czynny jak nie to trudno...
Jak będzie wiało... To trudno... zamkniemy...
Jak nie będzie miał kto ratrakować? To trudno, przygotujemy mniej tras...
Takim ludziom oddaliśmy Szczyrk który miał być wzorem i liderem...
Miejsce z wielkim potencjałem także dla budowy naszej narciarskiej kadry narodowej zostało przerobione w prymitywną karuzelę dla pikników...
Jeszcze oddajmy im Centralny Ośrodek Sportu...a potem próbujmy odkupić tak jak to miało miejsce z Kasprowym Wierchem...
Brak słów...

Edytowane przez shuger
  • Like 5
  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem na szybko watek i zaskakujący jest dla mnie fakt, iż część z Was uważa, że tylko oddanie części krajowych ośrodków w ręce zagranicznych spółek da wymierne korzyści w postaci europejskiego, że tak powiem poziomu ... Każdy kto choć trochę tylko czytał o ekonomii wie, że nie tędy droga ... Nawet państwo też mogłoby zarabiać gdyby chciało ...

Edytowane przez Sławek Nikt
  • Thanks 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sławek Nikt napisał:

Przeczytałem na szybko watek i zaskakujący jest dla mnie fakt, iż część z Was uważa, że tylko oddanie części krajowych ośrodków w ręce zagranicznych spółek da wymierne korzyści w postaci europejskiego, że tak powiem poziomu ... Każdy kto choć trochę tylko czytał o ekonomii wie, że nie tędy droga ... Nawet państwo też mogłoby zarabiać gdyby chciało ...

Wiedziałem, że Polacy świetnie znają się na medycynie i prawie. Dziś dowiedziałem się, że również na ekonomii.

  • Haha 1
  • Confused 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sławek Nikt napisał:

Przeczytałem na szybko watek i zaskakujący jest dla mnie fakt, iż część z Was uważa, że tylko oddanie części krajowych ośrodków w ręce zagranicznych spółek da wymierne korzyści w postaci europejskiego, że tak powiem poziomu ...

Ja napisałem tak odnośnie Szczyrku i zdanie podtrzymuje,powody mam nadzieję opisałem zrozumiale. 

8 minut temu, Sławek Nikt napisał:

Każdy kto choć trochę tylko czytał o ekonomii wie, że nie tędy droga ... Nawet państwo też mogłoby zarabiać gdyby chciało ...

Ale oświecenie :D Pewnie że Państwo by mogło gdyby chciało, ale Państwo nie chce👎 Państwo ma w d...,że w kraju jest kilka milionów ludzi jeżdżących na nartach 👎

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fredek321 napisał:

Wiedziałem, że Polacy świetnie znają się na medycynie i prawie. Dziś dowiedziałem się, że również na ekonomii.

Wiedziałem że masz kompleksy które ujawniasz za kazdym razem klikajac downvote, ale nie wiedziałem że aż takie jak @mamad

  • Thanks 1
  • Haha 2
  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shuger, ok wszystko spoko. Twoim zdaniem nie powinniśmy jako Polacy oddawać w ręce Słowaków takiego ośrodka jak Szczyrk, tylko postawić na Polski kapitał. Powiedz mi jednak konkretnie, jaki inwestor objawił się w wolnej Polsce czyli już od 30 lat, który miałby chęci, kapitał i know how, żeby zrobić to co zrobił TMR w Szczyrku. I naprawdę nie sprowadzajmy dyskusji do tego czy Słowacy dobrze postawili jedną czy drugą kanapę, albo czy trasa ze Zbójnickiej Kopy ma sens czy nie bardzo. 

Moim zdaniem przez wspomniane 30 lat rodzimy biznes udowodnił, że nie jest zainteresowany poważnymi inwestycjami w ośrodki narciarskie. Do ubiegłego roku we wszystkich rankingach najlepszych ośrodków narciarskich na pierwszym miejscu niemal zawsze była Białka. Żeby być w tym miejscu w  którym są obecnie, górale białczańscy pracowali kilkanaście lat, stworzyli coś wyjątkowego i za to brawo. Nigdy jednak nie słyszałem żeby przymierzali się do dalszych przejęć. Jeżeli będą się rozwijali, to raczej rozbudowując to co mają. Co dalej? Zieleniec czyli Białka bis. Chyba też bez ambicji na jakieś przejęcia. Kto dalej? PKL? Dopiero co wrócił do państwowej macierzy i jak na razie jest symbolem stagnacji i marnowania dużego potencjału. Chyba tyle. Aha jest jeszcze Grupa Pingwina. Robią fajną robotę, choć to co się dzieje na Czarnym Groniu to spora wtopa. Oni chyba jednak koncentrować się będą niestety na małych stacjach. Ubiegłoroczne, jak dla mnie dziwne przejęcia, tylko to potwierdzają. Nikogo więcej nie widzę.

Co mamy poza tym? Całą listę porażek i marnujących się ośrodków czy miejsc, mających tradycje narciarskie, a z różnych powodów niewykorzystanych bądź już całkiem zmarnowanych. Dwie Doliny, Pilsko, Szrenica, Zakopane, wymieniając tylko te z największym potencjałem. Jasne że mamy niskie góry i nie ma ich zbyt wiele w stosunku do wielkości kraju i chętnych do jazdy narciarzy. Jednak nawet biorąc pod uwagę to co jest, nie za bardzo widać stada chętnych do inwestowania i tworzenia polskiego TMR. Rattaj może sobie zatem pozwolić na takie wpisy jakie cytujesz (o ile to naprawdę on), bo wie, że polski narciarz w zasadzie nie ma alternatywy. W Polsce poziom ośrodków jest w zdecydowanej większości słabiutki, a jak już mieliśmy miejsce z potencjałem (Szczyrk), to przez kilkadziesiąt lat nie było komu zbudować tam czegoś sensownego. Mimo to na jego miejscu traktowałbym jednak przeczulonych na swoim punkcie Polaków jak jajko. W końcu bez nas, jego ośrodki notowałby naprawdę cieniutkie wyniki, bo 4,5 mln niezbyt przecież bogatych Słowaków to słaba baza klientów.

Edytowane przez tresor
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy w EU, a kapitał nie ma narodowości. Słowacy zainwestowali nie tylko u nas, ale również w Czechach i w Austrii. Jeżeli ktoś inwestuje w innym kraju kilkadziesiąt milionów euro i  z tego powodu będzie traktował ośrodek po macoszemu, to niech się puknie w głowę.

Za słowacką spółką stoją udziałowcy, którzy chcą na swojej zainwestowanej kasie zarabiać. Pewnie wśród udziałowców naszych rodaków również znajdziemy. 

A propos Szrenicy, chyba właścicielem ośrodka i to od zawsze są Austriacy.

Dla Szczyrku słowacka inwestycja jest gwiazdką z nieba. A dla konkurencji, to jest ból głowy i kombinowanie co zrobić aby nie potracić swoich klientów. A na tym skorzystamy my - narciarze.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Zibi28 napisał:

Czytałem i jestem zażenowany. Typowy Onetowy zapychacz strony oparty na stereotypach. Nie polecam. Poziom tabloidu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, shuger napisał:

Wiedziałem że masz kompleksy które ujawniasz za kazdym razem klikajac downvote, ale nie wiedziałem że aż takie jak @mamad

Facet użył sarkazmu, a ty shuger zareagowałeś jak zwykle bez sensu. Ilość niedorzeczności które wypisujesz na temat Słowaków, Szczyrku i TMR jest już tak duża, że nawet nie chce mi się z Tobą polemizować. Chcę tylko powiedzieć, że Słowacy to nasi najbliżsi kuzyni. Są nam bliscy językowo, kulturowo i dzielimy z nimi dużo wspólnych genów. Nienawidzimy już wszystkich naszych sąsiadów, często z wzajemnością. Ale ze Słowakami mamy szczególne stosunki. Oni zawsze generalnie odnosili się do Polaków z sympatią. Co roku jeżdżę do Słowacji z grupą przyjaciół na narty. Czujemy się tam zawsze super, mimo tego że nie zawsze zachowujemy się grzecznie. Meander Ski Park to polska inwestycja, Słowacka firma (nie do końca kapitał - bo jest tam też kapitał brytyjski) zainwestowała Szczyrk i Śląskie Wesołe Miasteczko. Oba miejsca w stanie kompletnej dekapitalizacji.  Z punktu widzenia gospodarki, to nie są olbrzymie inwestycje.  Kwota inwestycji jest mniejsza niż wartość średnie wielkości centrum handlowego.  Przychody z biznesu narciarskiego, to też nie są grube miliardy. Z drugie strony nasze produkty są na półkach każdego słowackiego supermarketu (np. soki Maspexu),  w słowackich centrach handlowych królują marki LPP, CCC i 4F. Polskie firmy meblarskie zarabiają na Słowacji (np. Red Black White) nieporównywalnie więcej niż TMR na usługach narciarskich w Polsce. Więc skończmy tą idiotyczną dyskusję o sprzedaży narodowych skarbów wrogim obcokrajowcom. Przez 30 lat tylko w Białce, polski inwestor zbliżył się do skali inwestycji TMR w Szczyrku. Shuger wymień chociaż jeden ośrodek w Polsce, prowadzony przez gestora z polskim kapitałem, co do którego nie można mieć zastrzeżeń.  

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Białce dogadała się prawie cała wieś to raz, dwa nie mieli kłopotu z postawieniem kolei czy trzy mają doskonałe warunki śniegowe wręcz bezkonkurencyjne.  U nas nawet w parkach narodowych a co dopiero innych lasach nadal są ziemie należące do prywatnych właścicieli. Innymi słowy trzeba teren wykupić a nikt tego nie zrobi po cenach "lokalnych". Na to wiec trzeba sporo kasy, zimy nadal nie pewne o obecna ponoć nazwaną "dekadową" może się skończyć lada chwila. Mamy więc niecałe 3 miesiące na zarobek, który i tak nie jest pewny. Kto poza kimś kto kolokwialnie "sr...a" kasą będzie chciał ponieść ryzyko? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Honza napisał:

skarbów wrogim obcokrajowcom. Przez 30 lat tylko w Białce, polski inwestor zbliżył się do skali inwestycji TMR w Szczyrku. Shuger wymień chociaż jeden ośrodek w Polsce, prowadzony przez gestora z polskim kapitałem, co do którego nie można mieć zastrzeżeń.  

Inwestycje (chyba) stricte polskie:

Czarna Góra

Zieleniec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zibi28 napisał:

Nie przyznał. A tak z ciekawości, oczywiście jak masz takie życzenie, jakiej narodowości masz, samochód którym jedziesz na narty, komórka, narty, i powiedzmy telewizor. 

 

Ale co chcesz udowodnić za pomocą tego pytania? Bo to, że polski przemysł praktycznie nie istnieje, a zdecydowana większość zakładów to jedynie "proste" montownie zachodnich lub azjatyckich firm, to raczej wszyscy wiedzą. Niestety, ale wszystkie ekipy po '89 przyczyniły się do tego stanu i wiele lat zajmie nam zbudowanie know-how, pozwalającego na budowanie innowacyjnych przedsiębiorstw z działami R&D z prawdziwego zdarzenia. Aż przykro patrzeć jak marnotrawione są praktycznie wszystkie pojawiające się szanse...

3 godziny temu, czesio napisał:

Jeden z większych kitów który udało się wcisnąć maluczkim ze wschodu gdy pukali do unii. Poległ na tej nieprawdzie Balcerowicz. Przyznał to po latach.

Nie wiem co miał na ten temat do powiedzenia Balcerowicz, ale wystarczy spojrzeć jak kraje zachodnie faworyzują swoje firmy np. w zamówieniach publicznych (jako przykład niech posłuży branża transportu szynowego we Francji, czy np. branża spożywcza w Szwajcarii). Można nawet podać przykład z narciarskiego poletka, czyli kwestię zakupu Nassfeld przez TMR i ogromny protest miejscowych biznesmenów uwieńczony próbami blokady inwestycji...

Pomimo globalizacji kapitał MA narodowość i kto tego nie dostrzega, ten nie rozumie mechanizmów rządzących dzisiejszym światem.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, laryzbyszko napisał:

Ale co chcesz udowodnić za pomocą tego pytania? Bo to, że polski przemysł praktycznie nie istnieje, a zdecydowana większość zakładów to jedynie "proste" montownie zachodnich lub azjatyckich firm, to raczej wszyscy wiedzą. Niestety, ale wszystkie ekipy po '89 przyczyniły się do tego stanu i wiele lat zajmie nam zbudowanie know-how, pozwalającego na budowanie innowacyjnych przedsiębiorstw z działami R&D z prawdziwego zdarzenia. Aż przykro patrzeć jak marnotrawione są praktycznie wszystkie pojawiające się szanse...

Nie wiem co miał na ten temat do powiedzenia Balcerowicz, ale wystarczy spojrzeć jak kraje zachodnie faworyzują swoje firmy np. w zamówieniach publicznych (jako przykład niech posłuży branża transportu szynowego we Francji, czy np. branża spożywcza w Szwajcarii). Można nawet podać przykład z narciarskiego poletka, czyli kwestię zakupu Nassfeld przez TMR i ogromny protest miejscowych biznesmenów uwieńczony próbami blokady inwestycji...

Pomimo globalizacji kapitał MA narodowość i kto tego nie dostrzega, ten nie rozumie mechanizmów rządzących dzisiejszym światem.

Nie chciałeś odpowiedzieć na proste pytanie, to ja krótko odpowiem za Ciebie. Jeździsz na nartach Rosignol, masz buty marki Fischer i nosisz okulary Fischer. Jest polska firma która robi "polskie narty", dlaczego ich nie kupiłeś? Jeździsz na narty w niepolskie alpy to chyba Cię stać?

Ale TMR Nassfeld kupił:;) 

Niemiecki urząd stwierdził że firma ma za dużo stacji benzynowych, co może doprowadzić do monopolu na rynku, więc nakazał sprzedać konkurencji część stacji. Tak się stało i kupił je Orlen:;)

W maleńkim miasteczku na pomorzu, pewna niewielka firma kilkanaście lat temu założyła sklepik z RTV. Dzisiaj jest zdecydowanym numerem jeden jako największa sieć elektromarketów Polsce, znasz jej nazwę?

"Osobiście" się dołożyłem do tego że paluszki rybne "kapitan iglo" połamali sobie na Polsce zęby i firma się  Polski wycofała. 

Urodziłeś się w nowej Polsce, uprawiasz drogie hobby, jeździsz w Alpy, pewnie nieźle Ci się powodzi. Ja niestety pamiętam inną Polskę, taką siermiężną, wybacz, ale za nią nie tęsknię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną sprawą jest kwestia szczegółowa, samego SMR. Można (a może nawet trzeba) się zgodzić, że to, że TMR zainwestował w Szczyrku - mimo pewnych wad (za które uważam skrajną komercjalizację i tłumy), było korzystne. Inną (oczywiście leżącą u podłoża tej sprawy) jest fakt, że z powodu nawet nie braku kapitału w Polsce, a skrajnej indolencji państwa i aparatu administracyjnego (jest ona faktem, skąd wynika - nie temat na forum narciarskie), wszelkie inwestowanie w naszym kraju jest bardzo utrudnione, a zamiast potrzebnej promocji napotyka na przeszkody i pozostaje dostępne właściwie jedynie dla wielkich spółek kapitałowych. W rezultacie narciarze, którzy chcieliby pojeździć w Polsce w warunkach zbliżonych do poziomu europejskiego czy światowego są gotowi z całych sił głosić apoteozę wielkiego kapitału, wdzięczni, że coś jednak powstało. Jeszcze raz powtarzam, dobrze, że powstało, pozostaje mieć nadzieję, że trochę się to uładzi, gdyż póki co, w Szczyrku jeździć się da normalnie w niewielkiej części sezonu.

Radość jednak z tego, że TMR (czy podobne firmy) może zechcieć dalej inwestować jest moim zdaniem złudna. Powstaną wtedy ośrodki nastawione na masowość, molochy - tak, by ściągnąć jak najwięcej klientów. Nie liczne, bo będzie ich tyle, żeby zagospodarować dostępną klientelę - by przyjechała, niekoniecznie jeździła w komfortowych warunkach, bo i po co, skoro nie ma wyboru - i tak przyjedzie. "Jak mrówki". Ośrodki o mniej komercyjnym charakterze będą miały jeszcze większe trudności niż dotychczas. W rezultacie takim narciarzom jak ja pozostaną głównie skitury... 

W szczególności uważam, że byłoby bardzo niedobrze, gdyby TMR zmonopolizował narciarstwo w Szczyrku - mam na myśli dzierżawę COS, o której się dużo mówi, a który w tej chwili jest dobrym miejscem ucieczki z SMR. Może to prowadzić do tego, że to miejsce zmieni charakter: profilowanie tras, wycinka drzew (jak teraz wygląda Hala Skrzyczeńska!). No i monopol cenowy... 

Żeby nie było, bo to zupełnie inna rzecz, do Słowaków jako do narodu czuję dużą sympatię. Mając z nami wiele wspólnych cech sprzyjających zrozumieniu, są pozbawieni naszych głównych wad, kłótliwości i zadęcia - ci, których znam przynajmniej. A my często dajemy się na Słowacji poznać z nienajlepszej strony.

Edytowane przez Maria
błąd stylistyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MarioJ napisał:

Inwestycje (chyba) stricte polskie:

Czarna Góra

Zieleniec

 

Poczytaj sobie fora użytkowników tych ośrodków.  Czarna Góra - kolejki, zatłoczone trasy, kamienie na stoku, na bardzo ciekawych trasach - wyciąg Proca - brak naśnieżania, słaba oferta gastronomiczna, problemy z parkowaniem w weekendy, nastawienie gestora na budowę apartamentów  etc. 

Zieleniec - kilku gestorów, budowa wyciągów w podejrzanych okolicznościach przez bohaterów afery hazardowej, słaba oferta gastronomiczna, otwieranie tras bez odpowiedniej pokrywy śnieżnej (sam sobie zniszczyłem narty)

Obie miejscówki bardzo "komercyjne karuzele" nastawione na maksymalizację zysku przy minimalnych inwestycjach. 

Żeby nie było, osobiście uważam, że oba miejsca za ciekawe. Ale jak widać wiele zarzutów jakie są wobec Szczyrku można powielić w przypadku Zieleńca i Czarnej Góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Honza napisał:

Poczytaj sobie fora użytkowników tych ośrodków.  Czarna Góra - kolejki, zatłoczone trasy, kamienie na stoku, na bardzo ciekawych trasach - wyciąg Proca - brak naśnieżania, słaba oferta gastronomiczna, problemy z parkowaniem w weekendy, nastawienie gestora na budowę apartamentów  etc. 

Zieleniec - kilku gestorów, budowa wyciągów w podejrzanych okolicznościach przez bohaterów afery hazardowej, słaba oferta gastronomiczna, otwieranie tras bez odpowiedniej pokrywy śnieżnej (sam sobie zniszczyłem narty)

Obie miejscówki bardzo "komercyjne karuzele" nastawione na maksymalizację zysku przy minimalnych inwestycjach. 

Żeby nie było, osobiście uważam, że oba miejsca za ciekawe. Ale jak widać wiele zarzutów jakie są wobec Szczyrku można powielić w przypadku Zieleńca i Czarnej Góry.

Kosmitą jesteś. Zostań biznesmenem i zrób własny ośrodek w tym kraju. Na pewno będzie gorszy od Czarnej Góry.

Ja uważam że Czarna Gora i Zieleniec to są świetnie zrobione ośrodki i piszę to na podstawie WŁASNYCH doświadczeń.

Jakieś pojedyncze wpadki i narzekania przypadkowych narciarzy nie biorę pod uwagę przy ocenie całości.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarioJ napisał:

Kosmitą jesteś. Zostań biznesmenem i zrób własny ośrodek w tym kraju. Na pewno będzie gorszy od Czarnej Góry.

Ja uważam że Czarna Gora i Zieleniec to są świetnie zrobione ośrodki i piszę to na podstawie WŁASNYCH doświadczeń.

Jakieś pojedyncze wpadki i narzekania przypadkowych narciarzy nie biorę pod uwagę przy ocenie całości.

 

Przeczytaj mój post do końca. Jakakolwiek krytyka nie przesłania faktu, że Zieleniec i Czarna Góra to bardzo dobre jak na polskie warunki ośrodki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...