Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Ostrzałka dla amatora


rgr

Rekomendowane odpowiedzi

Co polecicie do ostrzenia nart w domu i ew. na szybko na stoku? Nie chce mi się już wozić nart do ostrzenia, nieco przyostrzyć w razie potrzeby mogę sobie sam...

Kategoria amatorska, czyli proste i tanie w użyciu i w miarę skuteczne.

Szybki research w necie i w oko wpadły mi takie ostrzałki:

- Ostrzałka Multi Tuner KUNZMANN 134zł - https://www.remsport.pl/ostrzalka-multi-tuner-kunzmann-p-16.html

- Ostrzałka do nart Pocket Racing z pilnikiem 79zł - https://allegro.pl/oferta/ostrzalka-do-nart-pocket-racing-z-pilnikiem-7594604602

- Ostrzałka Vario KUNZMANN 90-85 139zł - https://allegro.pl/oferta/ostrzalka-vario-kunzmann-90-85-6681448098

 

Którą z nich polecilibyście?

(Wiem, że będę potrzebował jeszcze pilnika diamentowego oraz zapewne drobnego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

A więc zakupiłem:
- ostrzałkę Multituner ze średnim pilnikiem (drobnego akurat nie było) i diamentowym medium 400.

Moje narty poszły bez problemu -- najpierw boczna na 88, potem dolna na 0,5. Potem to samo diamentowym.

Ale z nartami córki były problemy i z boczną i z dolną krawędzią.

Pomalowałem markerem fragmenty krawędzi, ale boczna w przedniej części równo brałaby chyba przy ustawieniu 85 st. Już nie kombinowałem z takim kątem i lekko podostrzyłem całość na 86 st.

Z dolną był większy problem, bo przy ustawieniu 0,5st w ogóle nie ostrzyło i mazak pozostał nietknięty. Ustawiłem na 1st, ale i wówczas delikatne dociśnięcie nic nie dawało (fotka w załączeniu).

Za mało naciskałem? O czymś zapomniałem/pominąłem?

kunzmann.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że albo narta fabrycznie spartolona i ma obróconą krawędź, albo poprzedni serwis jeśli był to zkaszanił.

Tylko czy prawe i lewe tak samo w obydwu nartach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, rgr said:

Z dolną był większy problem, bo przy ustawieniu 0,5st w ogóle nie ostrzyło i mazak pozostał nietknięty. Ustawiłem na 1st, ale i wówczas delikatne dociśnięcie nic nie dawało (fotka w załączeniu).

Za mało naciskałem? O czymś zapomniałem/pominąłem?

Planowanie ślizgu załatwi sprawę 😎

 

2 hours ago, rgr said:

Moje narty poszły bez problemu -- najpierw boczna na 88, potem dolna na 0,5. Potem to samo diamentowym.

Ale z nartami córki były problemy i z boczną i z dolną krawędzią.

 Pomamowałem markerem fragmenty krawędzi, ale boczna w przedniej części równo brałaby chyba przy ustawieniu 85 st. Już nie kombinowałem z takim kątem i lekko podostrzyłem całość na 86 st

Albo faktycznie krawędź wcześniej skopana, albo trzyma Cię plastikowa ścianka boczna :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, Kubis said:

Wygląda na to że albo narta fabrycznie spartolona i ma obróconą krawędź, albo poprzedni serwis jeśli był to zkaszanił.

Tylko czy prawe i lewe tak samo w obydwu nartach?

Prawe i lewe w obu nartach.

-- Albo faktycznie krawędź wcześniej skopana, albo trzyma Cię plastikowa ścianka boczna :) 

Córka mówi, że trzymają bardzo dobrze, lepiej niż poprzednie świeżo po serwisie :). Kupione jako "po serwisie", twarde juniorskie narty slalomowe, więc pewnie lekkiego życia nie miały. W ogóle z przodu krawędzie gorzej brały przy ostrzeniu, im bliżej tyłu tym lepiej.

 

Czyli przed następnym sezonem splanować ślizg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, rgr said:

Kupione jako "po serwisie", twarde juniorskie narty slalomowe

Nie wiadomo gdzie i jak robione. Mogły wcześniej przejść specjalne przygotowanie (np: zmienne kąty boczne).

Chyba lepiej najpierw dać na profesjonalne bazowe przygotowanie, a potem kontynuować utrzymanie samemu.

38 minutes ago, rgr said:

albo trzyma Cię plastikowa ścianka boczna

To też jest możliwe, ale skoro na czubach bierze inaczej jak w talii to chyba lepiej najpierw uzyskać bazę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Przyłączam się do tematu bo zdecydowanie muszę coś mieć na wyjazdy. Zawsze jeździłem 5-6 dni max i narty po dobrym serwisie wytrzymały. Teraz jestem na Chopoku 9 dzień i przy sztucznym śniegu z dużą ilością lodu po 5-6 dniu narty się skończyły a nie chcę oddać ich do serwisów na stoku. Potrzebuję czegoś co zrobi moje narty 87 i młodego 88/89. Po pierwsze co:

1. To co wyżej kolega? 

2. Kunzmann Speed Compact

3. SKI MAN Pro Sharp 

 

Jaki będzie najlepszy pilnik do przejechania nart po każdym dniu? Czy może przez pierwsze dwa-trzy dni nic nie ruszać bo tylko pogorszę dobry profesjonalny serwis? Nigdy nie bawiłem się sam w te klocki i proszę o kilka dobrych rad. Dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bieżącego utrzymania ostrych krawędzi nie potrzebna jest opcja podnoszenia krawędzi (jak w Kunzman'ach)

Mam pewien uraz do prawideł ze zmiennym ustawieniem - łatwo się przestawiają na inny kąt, co można przeoczyć i tylko pogorszyć.

Skoro jednak masz do utrzymania kilka par nart z różnymi kątami sugeruję Pro Sharp.

Zalety: sposób regulacji wydaje się mniej podatny na niechciane zmiany + możliwość wykorzystania dowolnego pilnika (dokupienia dobrych/potrzebnych ostrzy).

Wada: Nie używałem tego modelu, nie wiem jak z jakością wykonania.

Do tego najdrobniejszy pilnik jaki jest i ewentualnie najgrubszy pilnik diamentowy.

Pierwsze ostrzenie/użycie - po pierwszym, drugim lub trzecim dniu jazdy (w zależności od podłoża i techniki jazdy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ostrzałkę nazywasz zabawką a kątownik nie? Jako amator tuningu nart nie do końca potrafię dostrzec różnicę czym będę ostrzył krawędzie. Nawet bardziej ergonomiczne wydają się ostrzałki gdzie będzie to ważne bo będę to robił głównie gdzieś na wyjeździe bez imadła trzymającego nartę. Poza tym teraz w jednych nartach mam 89 a w drugich 87 to musiałbym zainwestować w dwa kątowniki. Plus jeszcze uchwyt do kątownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, colin23 napisał:

Czemu ostrzałkę nazywasz zabawką a kątownik nie?

Bo w kontowniku nie ma szans na przestawienie kąta. W maszynce z nastawą takie ryzyko istnieje. Dodatkowo takie zabawki jak np. Toko ergo race i podobne zużywają się i po pewnym czasie nie masz pojęcia na jaki kąt robisz. Kątowniki masz pewny i niezniszczalny :)

Oczywiście zrobisz jak uważasz, ja piszę o swoich doświadczeniach. Od dłuższego czasu używam kąrownika  Vola ze zintegrowanym uchwytem na narzędzie, zarówno w domu jak i na wyjazdach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyższości kątownika nad ostrzałką to koledzy mają 100% racji.

Dlatego wspominałem o wadach ostrzałki regulowanej.

Pozostaje tylko kwestia doboru pilnika, bo tu mamy inne doświadczenia.

Ja worze ze sobą najgrubszy diament (na pewno nie 400) i pilnik metalowy.

Poprawiam krawędzie codziennie - czyli delikatnie przeciągnę krawędź pilnikiem lub diamentem - w zależności po czym danego dnia jeździłem.

Imadła - fajna rzecz, ale na wyjeździe, rzadko kiedy jest do czego je przykręcić. Zazwyczaj poprawianie krawędzi sprowadza się do przejechania pilnikiem po stojącej (trzymanej w ręce lub opartej o ścianę) narcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Spiochu napisał:

Najprostszy kątownik 88 lub 87 + diament 100 jak najlepszy

 

9 minut temu, gregre0 napisał:

Ja worze ze sobą najgrubszy diament (na pewno nie 400) i pilnik metalowy

Widzę różne szkoły są... Ja akurat po każdym dniu poprawiam krawędź diamentem właśnie o gradacji 400, a jak mam czas to poleruję jeszcze drobniejszym, oczywiście wszystko na mokro, z efektu jestem zadowolony :) Pilnika nie używam praktycznie wcale... przy częstych jazdach narta i tak ląduje w serwisie przynajmniej raz w miesiącu, wtedy ewentualnie poprawiają krawędź czymś grubszym, a podwieszanie, tylko przy okazji planowania ślizgu :) 

A co do imadła na wyjazdy, w aucie nie przeszkadza, a jak jest pokój z balkonem... ;) 

Edytowane przez pasazer85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pierwszy wybór podjęty. Namówiliscie mnie na kątowniki. Na 100% wezme 87 bo takie mam teraz kąty w moich slalomówkach. Młody i żona mają 88ale chyba też im zrobię 87. Ja zastanawiam się nad kątem 86. Planuje zakup drugich desek bardziej gigantowych. Czy tam też dobrze jest mieć kąty 86/87 czy raczej na gigantówki już lepiej 88 lub 89?

Co do kątowników to dobry będzie taki prosty model https://www.remsport.pl/katownik-aluminiowy-86-ski-man-p-808.html czy lepiej coś z bocznymi łożyskami?

 

Ale pytanie drugie: co do ostrzenia? Pilnik średni, drobny, diament 100 czy diament 400?

 

I jeszcze jedno: lepszy taki zacisk https://sklepnarciarski.info/zacisk-do-katownikow-ski-man-pro-clamp-p-442.html czy szczypce?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Witam 

Odebrałem narty od serwisanta-dobry rzemieślnik z pasja co najważniejsze,a takiego szukałem co by ręcznie wykonał swoją prace a nie maszynowo.Polecił mi kupno ostrzałki ceramicznej do codziennej poprawy krawędzi . Ogólnie śmiesznie gdyż kiedy odebrałem narty i wróciłem do domu to podesłał mi zdjęcie sklepu z PL . Jak się okazało wcześniej po sympatycznej rozmowie z nim , jest Niemcem z korzeniami polskimi(dziadek był Polakiem) a na stałe mieszkający w BE. Taki to mały świat .
 

Podesłał taka ostrzałke,co Wy o tym sądzicie . Cena nie mała ale u siebie na rynku znalazłem 35€ tańsza .
DA3DC69E-2BDA-40F3-8699-51F4D3B79359.thumb.jpeg.6900c4b869eba4b26e37f391b6adf462.jpeg
 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...