Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szerokość nart, rocker, taliowanie, a polskie warunki


cody3223

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam w sumie krótkie pytanie.

Jak wyglądają polskie stoki, szczególnie w miejscach takich jak Szczyrk (SMR) po godzinie 10:00, każdy wie. Tłok, mułdy, a na trasie 1 i 5 (czerwona sportowa i czarna bieńkula) bardzo często szerokie pola śniegowego betonu. Lubię jeździć carvingiem, ale zazwyczaj po godzinie 10:00 w tak trudnych warunkach trzeba zadowolić się stylem, o ile się nie mylę, klasycznym czyli po prostu prowadzaniem na zmianę nart w poślizg.

Ostatnio przypadły mi do gustu zwykłe voelkl 163cm z wypożyczalni (mój wzrost 187/waga 70), bo dłuższe narty dla mnie są zbyt mało zwrotne na mułdach.

Nie bardzo mam gdzie, kiedy i za co przetestować różne narty, moje krótkie pytanie - czy jakieś nowe "wynalazki" typu szerokie narty, płaski rocker albo ostre taliowanie mogą "odmienić moje życie"?

Zaznaczam, że nigdy nie miałem z takimi nartami do czynienia, ale wydaje mi się że są one dobre, ale na szerokie przygotowane trasy, a nie spartańskie warunki SMRu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocker, jak dla mnie, to raczej ślepa uliczka. Jedynie w nartach Free się sprawdza, ale znam też osoby co wolą narty bez tego wynalazku nawet po za trasą. 

Szerokość pod butem może pomóc. Zawsze jak w nocy mocniej popada, albo ma być spory plus, zabierłem K2 Rictor (80 mm pod butem). Obecnbie Volkl RTM 84. Takie narty lepiej jadą w kopnym śniegu niż typowa narta SL czy GS. Takie narty zabierałem także zawsze wtedy, kiedy nie wiedziałem czego się spodziewać. 

Na lód jest tylko jedna metoda: dobrze naostrzone krawędzie. Dodam, że oprócz ostrzenia, na beton może pomóc odpowiednio twarda narta. 

Weź pod uwagę, że narty tylko mogą Ci pomóc, tak jak napęd 4x4 kontra na jedną oś, ale techniki nie zastąpią. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wszędzie i w każdych warunkach jeżdżę na slalomkach (mam tylko 2 pary nart i wszystkie slalomki:D), nawet poza trasą, nie sa to narty uniwersalne ale takie narty lubię, i akurat na wspomniane muldowe tereny sa całkiem niezłe

jeździłem w Szczyrku w tym sezonie kilka dni i muld o 10 nie widziałem, generalnie w mojej opinii są tam całkiem dobrze przygotowane trasy

nie wiem czy nowa narta Ci odmieni życie, ale testować nowe rozwiązania zawsze warto

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, cody3223 napisał:

Jeszcze małe pytanie na koniec - narty SL (slalomki?) a GS (slalom gigant?) różnią się głównie tylko promieniem łuku jaki projektant dla nich przewidział?

Cześć

Czy oglądałeś kiedyś zawody w narciarstwie zjazdowym? Jakiekolwiek? A jeżeli tak to jakie?

Pozdro

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, cody3223 napisał:

Zaznaczam, że nigdy nie miałem z takimi nartami do czynienia, ale wydaje mi się że są one dobre, ale na szerokie przygotowane trasy, a nie spartańskie warunki SMRu. 

Witam, jedne z moich nart to narty HAMMER STREAM 193 cm. Dziób 130mm, pod butem 90mm, piętka z lekkim rockerem 110mm. Ciężkie, twarde, dobrze wycinają krawędzie. Narta zaliczana do ALLMOUNTAIN. Bardzo dzielna w każdych warunkach śnieżnych jak również terenowych, wbrew pozorom nie wybacza błędów. Sprzętem nie nadrobisz ani warunków ani techniki. To narty ze zdjęcia.tele_retusz.thumb.JPG.fc10b524e2c62620bf44d2bcf6d0c248.JPG

Pozdrawiam:

wariat jazdy Telemarkiem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, kptdenaturat napisał:

Witam, jedne z moich nart to narty HAMMER STREAM 193 cm. Dziób 130mm, pod butem 90mm, piętka z lekkim rockerem 110mm. Ciężkie, twarde, dobrze wycinają krawędzie. Narta zaliczana do ALLMOUNTAIN. Bardzo dzielna w każdych warunkach śnieżnych jak również terenowych, wbrew pozorom nie wybacza błędów. Sprzętem nie nadrobisz ani warunków ani techniki. To narty ze zdjęcia.tele_retusz.thumb.JPG.fc10b524e2c62620bf44d2bcf6d0c248.JPG

Pozdrawiam:

wariat jazdy Telemarkiem.

Czyli taki telecarv ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

To nie jest telecarv. Prawdziwy telecarv to Slalomka Blossoma (tam każda Sl jest Fis) na telemarkowych wiązaniach. Swego czasu jak jeździliśmy poranne GS w Szczawniku to Piotrek Kapustianyk na takim zestawie się zgłaszał i niezłe czasy wykręcał.

Ja czasami jeżdżę telemarkiem na normalnym zestawie - tylko nogi strasznie bolą.

Pozdrowienia

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

To nie jest telecarv. Prawdziwy telecarv to Slalomka Blossoma (tam każda Sl jest Fis) na telemarkowych wiązaniach. Swego czasu jak jeździliśmy poranne GS w Szczawniku to Piotrek Kapustianyk na takim zestawie się zgłaszał i niezłe czasy wykręcał.

Ja czasami jeżdżę telemarkiem na normalnym zestawie - tylko nogi strasznie bolą.

Pozdrowienia

 

Witam, nie uwolnisz pięty, nie ma Telemarkowania... ale  Piotr Kapustianyk, szacunek za zaangażowanie w podnoszeniu poziomu nartowania.

Pozdrawiam:

wariat jazdy Telemarkiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

No jasne, że telemarkiem takiej zabawy nazwać nie można ale naśladować w pewien sposób technikę się da.

A Piotr.... to legenda. Kończyłem z z nim kurs instruktorski. Jego wiedza nie tylko o telemarku ale o narciarstwie w ogóle,...przytłacza. No i fantastyczny kontaktowy facet.

Pozdrowienia

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...