Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty dla początkującego/średniozaawansowanego


tronkk93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem nart i powiem szczerze że ciężko mi się zdecydować a wiadome że wiąże się to z nie małym wydatkiem.

Chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze, w sumie to zacząłem jeździć dopiero w tym sezonie.

Wcześniej jakieś pojedyncze wypady.

W piątek byłem na Chopoku i wypożyczyłem sobie narty "testówki" gdzie prosiłem Pana o narty dla początkującego/średniozaawansowanego.

Dostałem narty Head supershape i Magnum i czułem się jakbym jezdził pierwszy raz w życiu na nartach... Strasznie ciężko mi było nad nimi zapanować a w momencie gdy stok już był wyjeżdzony i powstały muldy to już był horror...

Wcześniej jeździłem na Salomonach sx 24h i jeździło mi się dużo łatwiej/lepiej.

Szukam narty uniwersalnej bo zdaje sobie sprawe że aktualnie moje umiejetności nie są na tyle rozwinięte by sie jasno okreslić jak chce jezdzić ( slalomka czy gigantka ).

Mam 190 cm wzrostu i okolo 105kg wagi.

Do tej pory jeździłem na nartach 170cm.

Najbardziej byłem przychylny do zakupu Atomic redster x5 ale myślałem także nad Fisher pro MT pulse.

Jeśli macie jakieś lepsze propozycje albo możecie odnieść się do tych wyborów, byłbym bardzo wdzieczny.

Powiedzmy że maksymalnie mógłbym wydać 1300zł ( cena redsterów ) choć wiadome że im taniej tym lepiej, zwłaszcza że sam do końca nie jestem pewien czy w mojej sytuacji kupować nowe narty.

Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na tym etapie nie inwestowałbym w nowe narty, może za 2-3 sezony. Powód jest prosty, nie wiadomo jak szybko będą się rozwijać Twoje umiejętności i preferencje co do stylu jazdy.

2. Salomony 24h to narta średnio twarda i na początek z pewnością dla Ciebie łatwiejsza, zwłaszcza, że jesteś dużym facetem i na co i jak byś nie najechał narta się doginała i dostosowywała do "Ciebie".

3. HEAD SuperShape i.Magnum to zdecydowanie bardziej zaawansowana narta i do tego dużo twardsza. Sama jednak nie pojedzie i jeśli nie podeprzesz jej umiejętnościami to może być większym problemem na starcie niż pożytkiem. Na razie możesz spokojnie omijać takie narty, choć w przyszłości i tak na takich wylądujesz ;).

4. Nie napisałeś najważniejszego - czy masz swoje buty i jeśli tak, to jakie? Jeśli nie, to jakie dostawałeś do tych Salomonów i do tych HEADów.

5. Zdegenerowany stok i muldy mogą być dla Ciebie problemem na każdych nartach (na razie), ciężko wnikać dlaczego HEADy Ci nie zapasowały, stawiam na umiejętności (głównie).

Napisz jakie masz buty, ile masz lat i jakie ambicje a postaramy się wespół-zespół coś znaleźć sensownego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to buty super, teraz tylko dopasować nartę na 1-2 kolejne sezony, potem już możesz kupować nową, bo będzie wiadomo po co i jaką.

Co sądzicie o narcie tego typu:

https://www.olx.pl/oferta/narty-blizzard-x06-firebird-made-in-austria-175-cm-CID767-IDwdqSt.html#

https://www.olx.pl/oferta/narty-zjazdowe-blizzard-firebird-xo7-carbon-177cm-wiazania-tyrolia-CID767-IDxmwh5.html#180b4ca05b

Ja na blizzardzie z tej grupy (Allround) nauczyłem się jeździć i zmieniłem na twardego GSa dopiero w tym sezonie.

Jestem lżejszy dużo (75kg) ale tylko trochę niższy (187cm), mi pasowała narta 163cm (a przynajmniej tak mi się wydawało ;), pewnie 170 na spokojną naukę byłoby optymalne dla mnie).

Na razie nie szedłbym w nartę twardszą, bo zrobisz sobie niepotrzebnie pod górkę.

Ale to tylko moja subiektywna opinia, czekam na sprostowanie przez kolegów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś ciężki, narty wraz ze wzrostem długości "sztywnieją", co nie jest bez znaczenia dla Twojej wagi. Dodatkowo dłuższa narta lepiej przytrzyma Cię w skręcie (bo większa jest powierzchnia "podparcia" o śnieg). Sama długość - pomyśl, te 5 czy 7 cm dłuższej narty to tylko 3-4cm z przodu i 2-3cm z tyłu - nawet tego nie zauważysz - poczujesz jednak jak będziesz skręcał na średniej i większej prędkości, kiedy te >100kg zaczną generować siłę odśrodkową :)

 

p.s. znalazłem jeszcze np. taki wynalazek: https://www.olx.pl/oferta/narty-blizzard-speedcarve-carbon-gsc-177-cm-do-szybkiej-jazdy-CID767-IDyc4Kl.html#beff79ea32

to jest troszkę twardsza narta, ale nie tak jak testowany przez Ciebie HEAD.

Z drugiej strony zastanawiam się czy nie jest trochę za wąska pod butem... przydałoby się coś w okolicach 70mm

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się na tym kompletnie nie znam, wiem tylko że na tych head'ach to myślałem że nerwicy dostanę... 😁

Myślę o tych xo7 Carbon, poczekam jeszcze może ktoś jeszcze będzie miał jakieś ciekawe propozycje.

Bardzo Ci dziękuję za pomoc.

Edytowane przez tronkk93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubis napisał:

No to buty super, teraz tylko dopasować nartę na 1-2 kolejne sezony, potem już możesz kupować nową, bo będzie wiadomo po co i jaką.

Co sądzicie o narcie tego typu:

https://www.olx.pl/oferta/narty-blizzard-x06-firebird-made-in-austria-175-cm-CID767-IDwdqSt.html#

https://www.olx.pl/oferta/narty-zjazdowe-blizzard-firebird-xo7-carbon-177cm-wiazania-tyrolia-CID767-IDxmwh5.html#180b4ca05b

Ja na blizzardzie z tej grupy (Allround) nauczyłem się jeździć i zmieniłem na twardego GSa dopiero w tym sezonie.

Jestem lżejszy dużo (75kg) ale tylko trochę niższy (187cm), mi pasowała narta 163cm (a przynajmniej tak mi się wydawało ;), pewnie 170 na spokojną naukę byłoby optymalne dla mnie).

Na razie nie szedłbym w nartę twardszą, bo zrobisz sobie niepotrzebnie pod górkę.

Ale to tylko moja subiektywna opinia, czekam na sprostowanie przez kolegów ;)

hmm Kubis te narty Blizzard firebird x07 to jest sezon 04/05 nie za stare?

13/14 lat temu 😮 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tronkk93 napisał:

hmm Kubis te narty Blizzard firebird x07 to jest sezon 04/05 nie za stare?

13/14 lat temu 😮 

Tu niestety nie zagwarantuję ci stanu - najlepiej kupić nartę którą możesz obejrzeć. Sam produkt nie jest serkiem homogenizowanym, więc nie psuje się od stania :)

To co się zmienia to koncepcja producentów, ew. dodane nowe technologie (ale te są akurat pchane do topowych nart). Czyli może się zmienić trochę konstrukcja, taliowanie, kolory itp.

Wiadomo, nowsze lepiej, ale nowe zajechane w np. wypożyczalni - z zeszlifowanymi krawędziami i ślizgami - nawet roczne mogą być w stanie takim, że wytrzymają jedno ostrzenie na maszynie a potem śmietnik.

Podałem przykłady, możesz szukać podobnych nart, nie koniecznie tych które pokazałem. A na OLX zawsze sprawdź sobie pozostałe ogłoszenia użytkownika, będziesz wiedział, czy to prywatny (sprzedaje 1 narty i np. czajnik), komis (narty nie z wypożyczalni, ale dużo i bardzo różne), wypożyczalnia (narty z zeszłego sezonu, duży wybór, podobne marki). Ja osobiście szukałbym sprzedawców mniej profesjonalnych (opcja 1 lub 2), bo wypożyczalnie sprzedają w momencie, w którym sprzęt jeszcze się da sprzedać (a już zarobił na siebie). Oczywiście bywają wyjątki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTMy to podstawowa narta z wypożyczalni (mają ją wszędzie) i przed wydaniem 900 na używaną nartę ze średniej półki sprawdziłbym taka w wypożyczalni właśnie - czy Ci pasuje.

To dość szeroka narta pod butem i może być fajniejsza niż te blizzardy dla Ciebie, gdy śnieg będzie mniej twardy (odsypy, kasza, muldy).

To jest 1 poziom niżej niż ten HEAD iMagnum, więc będą bardziej miękkie i "przyjemne" dla użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...