Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Karpacz (Kopa, Biały Jar) zapomniany na forum


Mops

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.02.2021 o 18:27, Zagronie napisał:

Kopa, Kopa.

Taki długie pojedyńcze krzesełko. Zima, gdzieś w roku 1966?  Dostałem wczasy studenckie w  Przesiece.  To był dyskusyjny obóz  filmowy.  Poważne filmy, studyjne. Ośrodek jakiegoś zakładu. Wyżywienie super. Kelnerki nam podawały do stołów. Filmy  były wyświetlane wieczorem. Dzień był poświęcony na narty. Grupą opiekował się miejscowy instruktor. W samej Przesiece,  śniegu prawie nie było. Jakieś tylko półko do ćwiczeń jazdy na jednej narcie  itp. Za to na Kopie(w Karpaczu ?) był prawdziwy wyciąg. Najpierw długo płasko, a potem stromiej do góry. A u góry rosła, zdaje się, kosodrzewina i sterczała Śnieżka. Na która miałem ochotę wyjść na nartach i zjechać. Czasu na to nie było, ponieważ grupa była czymś tu dowożona z Przesieki.  A może jechaliśmy jakimś autobusem.

Z Kopy sobie zjechałem do Strzechy Akademickiej.   Podziwiając Śnieżne Kotły i ich  żleby dobre na wiosnę.  Raz pan instruktor zrobił nam wycieczkę  granią Karkonoszy. Obeszliśmy(objechaliliśmy) górą te Kotły. Potem granią dalej na zachód. Nic mi nie zostało z niej w głowie. Został tylko zjazd do Przesieki jakąś leśną drogą. I  znacznie później ta straszna tragedia z lawiną Szukałem na jakiejś mapie, gdzie też żleb? Jakiegoś wielkiego żlebu tu nie widziałem, pętając sie w okolicy Kopy.  W głowie miałem żleby, ale tatrzańskie. Ale gdy śniegu są góry to niewielka pochyłość jest groźna. 

Była jeszcze wycieczka do Szklarskiej  Poręby. I wyjazd krzesełkiem na Halę Szrenicką(?). Tu jakiś oczyk w zamglonej pogodzie. I potem  zjazd słynną Lolobrygidą.  Zjazd w beśnieżnym lesie. Tylko na tej aktorce jakieś pasemko śniegu.  I jeszcze jakiś zjazd trudną ścianką(a może to gdzieś indziej?). I tyle mi zostało w pamięci z tych okolic. Powrót ciuchcią do Krakowa. Ale filmy były klasa!  Żarcie też w porównaniu ze stołówkowym. W tym czasie  w kinie Sztuka w Krakowie szły często najlepsze filmy włoskie(Felinii), czy francuskie. 

A może ten instruktor jeszcze żyje. Nie był dużo starszy od studentów.

 

Ta lawina to może z 1968 w Białym Jarze. Wiem, że daty trochę się nie kleją. Dwa lata różnicy, na niekorzyść, ale może źle zapamiętałeś datę tego wyjazdu. Dawno było. Tak czy owak lawina https://pl.wikipedia.org/wiki/Lawina_w_Białym_Jarze tu relacja Wujota 

 

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czarna trasa długo nie pociągnie, patrząc na deszczową prognozę pogody.

Info z FB:

Dziś silny wiatr unieruchomił kolej linową na Kopę. Pracują nasze wyciągi i koleje narciarskie. W Karpacz Ski Arena są dostępne nartostrady: EURO | JAN | LICZYKRUPA. Stacja jest czynna w godz. 9–16.
Gdy ruszy kolej ZBYSZEK będą możliwe zjazdy trasą Z KOPY. Warunki na niej są dostateczne, miejscami zaczynają wystawiać kamienie.
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...