Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Szrenica. Jest lepiej, tak samo czy gorzej niż kiedyś?


Mops

Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, tanova napisał:

@sstar - jak oceniasz szanse na otwarcie Szrenicy po Nowym Roku? Szykują inne trasy poza Puchatkiem? Wiem, że od dzisiaj mocna odwilż, nie wróży to dobrze.

Planują piątego otworzyć Sniezynke. Baza winna być fest. Jakie szkody wyrządza deszcze niespokojne sam nie wiem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Szrenica, tak, to niewątpliwie najciekawszy rejon do uprawiania narciarstwa w Polsce. Moja opinia może być subiektywna, bo tu zaczynałem moją przygodę z narciarstwem pod koniec lat 60-tych, która trwa do dziś.Ale po kolei...

Łabski Szczyt- niewątpliwie wspaniałe miejsce do uprawiania narciarstwa. Za młodu jeździłem tu do czerwca. Kiedyś Polska Kronika Filmowa zrobiła reportaż, jak to narciarze jeżdżą w lipcu, w krótkich spodenkach. Była linka od lat 70-tych w kotle pod Łabskim Szczytem. Potem za Sudety Lift wybudowali coś w rodzaju orczyka, ale był to raczej talerzyk. Niestety rozebrali go gdzieś na początku lat 2000, chyba. W schronisku był działający kominek, nie było prądu i przy północnym wejściu, wówczas, stał koń w stajni. Bystrą zjeżdżało się do pośredniej stacji krzesła. Mostek nad potokiem rozebrali kilka lat temu i można jedynie zjechać szlakiem pieszym lub, zapomnianą dziś, trasą zaczynającą się za drugim budynkiem schroniska. Tak, to prawda, że Sudety Lift dogadały się z KPN i za wyjście z łabskiego pozwolono im wybudować wyciąg Karkonosz. Szkoda, bo zmarnowano potencjał tego miejsca. Dziś już żadnych zmian nie będzie...

Hala Szrenicka- urocze miejsce na odpoczynek i lajtową jazdę, oraz wygłupy. Początkowo była linka, ale nie w miejscu gdzie są orczyki a po przeciwnej stronie. Chyba została jeszcze budka górnej stacji. Orczyk ajencyjny, zielony, został rozebrany bo ajent za mało na nim zarabiał. Miał poważną konkurencję. Pierwszy orczyk jaki tam stał wybudował COS w latach 70-tych. Był dłuższy. Dolna stacja była w lesie. Sudety Lift go rozebrały i zrobili podwójny, krótszy. Filutkiem zjeżdżało się do Kamieńczyka a dalej drogą dla turystów do Huty Julia. Był mało popularny i rzeczywiście, część jego przebiegała dawnym torem saneczkowym. Schronisko na hali się spaliło w latach 70-tych, lecz zostało szybko odbudowane przy pomocy Wojska Polskiego. Na początku lat 90-tych w stanicy można było noclegować. Dziś już chyba nie.

Szrenica- wyciąg krzesełkowy był pojedynczy, na stacji pośredniej było murowane pomieszczenie z " kozą" w środku gdzie przy przesiadce można było się zagrzać i wysuszyć. Na górny odcinek, jak było zimno, wyciągowi dawali kocyk na nogi. Wyciąg dochodził do górnego schroniska, stacja istnieje do dziś, a jak się wypadało zmarzniętym z krzesła to obok, najczęściej zasypany po dach śniegiem, był bar Igloo gdzie dawali gorące mleko i herbatę. Ludzie mówią, że ajentka ze schroniska tak się stawiała Sudetom Lift, że ci stwierdzili to my ci pokażemy i skrócili górny odcinek wyciągu o 300 m. Dochody w schronisku spadły o połowę. Oficjalnie, na tym odcinku najbardziej wiało. Orczyk obok krzesła był już w latach 70-tych. Dolna stacja była ciut wyżej od pośredniej stacji krzesła. Trzeba było podejść. Dziś, niemożliwe.Rozebrali jak przyszło Sudety Lift i postawili ten obecnie istniejący. Rzeczywiście, chodzi rzadko. Ostatni raz nim jechałem kilka lat temu. Szkoda, bo jest dużo szybszy od krzesła.

Ściana- ludzie mówią, że jej nie ratrakują, bo ma takie nachylenie, że ratraki strasznie dużo paliwa palą. Goprowiec zaś mi powiedział, że po co ją ratrakować jeśli ci co umieją jeździć i tak sobie poradzą. Może i racja 🙂

Czy kiedyś było lepiej ? chyba tak. Dużo pasjonatów narciarstwa było, ale i też ajenci kręcili wyciągi do maja, żeby tylko zarobić. Ajentka ze ściany ciągle przenosiła dolną stację wyżej aż na koniec maja jeździło się na samej ścianie. Trzeba było podejść lecz ludzi było full. To se ne vrati...

  • Like 1
  • Thanks 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2019 ściana była ratrakowana.

Myślę, że to zależy od ilości śniegu, czy wpuszczą ratraki na kosówkę.

Trasy Bystra brakuje do tego żeby Szrenica stała się topowym ośrodkiem w regionie - no i oczywiście brak zgody na karczowanie trasy eliminuje sztuczne naśnieżanie.

No ale wszędzie przewija się KPN - kawałek dalej na południe jakoś się dogadują z ichnim KPN-em

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...