Narty - skionline.pl
Jump to content
Sign in to follow this  
Mops

Szrenica. Jest lepiej, tak samo czy gorzej niż kiedyś?

Recommended Posts

Do założenia tematu zachęcała mnie dyskusje o Ścianie w temacie warunki2018/19.

O histori powiem tylko tyle że kolej postawiono w 1962 w latach 90 przebudowa na 2 os krzesła. Bardzo trudno znaleźć informacje o powstaniu orczyków.

Kiedyś był jeszcze Filitek (trasa) do Kamieńczyka zlikwidowany po kilku latach. (Pytanie czy był tam wyciąg?). Kontrowersyjny wyciąg Łabski Szczyt. (Rozebrano???). Który zlikwidowano. Wiele lat zamknięty FIS (dopiero w tym roku po nie wiem ilu latach), orczyk Ściana (cały czas nieczynny od wielu wielu lat), wiecznie planowane przedłużenie FiSu do Puchatka prosto w dół (tam jest nawet wycinka!), zlikwidowany Łabski, Świąteczny Kamień który czasami nie działa kiedy Karkonosz działa. No i pobudowano Karkonosz Express. (Co się stało z orczykiem Hala 3 tylko dla gości ze schroniska?)

Proszę o kulturalną dyskusję

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie lepiej bo mniej ludzi tam przyjezdza i jest dosc dziko ;) Troche stara infrastruktura tez nie zacheca, ale rekompensuje to klimat, a juz jazda na Hali Szrenickiej to bajeczka jak sa warunki.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

Taka dyskusja była całkiem niedawno w innym wątku.

Tam bardziej o warunkach. Tutaj wolał bym wątek o zlikwidowanych trasach, "planowanych", prawie nigdy nie czynnych i wyciągach (o tych nieistniejących, znikających (Hala III),  (Ścianie)). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opisy się nie dodały, nie mogę edytować. 

1- Jedyne zdjęcie trasy Filutek

2- krzesło 1os. na szczyt

3- górna stacja

4- pomysły w 2001r

5- Orczyki  na Hali i chyba Hala 3 po prawej (ona istnieje?)

6- mapa aktualna

7 mapa z łabskim

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 19.03.2019 o 17:38, Mops napisał:

 

trasy%20narciarskie.jpg

Trasą nr 5 z Łabskiego Szczytu ostatni raz zjeżdżałem gdzieś tak w latach 1991-1993. Dokładnie nie pamiętam, musiałbym znaleźć stare foty z tamtych lat...

PS Skończyło się to wizytą w szpitalu w Jeleniej Górze, żadnej jednostki pogotowia bliżej działającej nie było, a czas oczekiwania na karetkę był taki, że lepiej rannego było dowieść własnym samochodem do Jeleniej😱

Edited by marionen
 • Like 1
 • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minut temu, Hextor napisał:

A są jakieś plany na modernizację ośrodka i odbudowę testy z tego Łabskiego szczytu?

Realnie nie ma... była koncepcja z początku lat 2000, teraz to raczej nieprawdopodobne.

Edited by marionen
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minut temu, marionen napisał:

Trasą nr 5 z Łabskiego Szczytu ostatni raz zjeżdżałem gdzieś tak w latach 1991-1993. Dokładnie nie pamiętam, musiałbym znaleźć stare foty z tamtych lat...

Na stoku pod Łabskim Szczytem w latach 70-80 stał wyciąg linowy (Bartkiewicza) napędzany silnikiem spalinowym z ciągnik działał z reguły do połowy maja po tym terminie w kotle kluby stawiały przenośne linkowe wyciągi ( w tych latach trenowałem tam z klubem). Po powstaniu Sudetylift wymieniono go na wyciąg talerzykowy, który działał na pewno do około 2000 lat (startowałem w memoriale Egona Myśliwca). Z Łabskiego Szczytu można było zjechać nartostradą Bystrą lub drogą w zależności od warunków śniegowych.

Filutkiem zjeżdżałem kilka razy zaczynał się w połowie Hali Szrenickiej pamiętam, że jeżeli się dobrze nie rozpędziło to w dwóch miejscach trzeba było podchodzić a końcówka od Kamieńczyka wiodła starym torem bobslejowym, była to bardzo wąska nartostrada nie pamiętam by kiedykolwiek ratrak nią jechał.

 • Thanks 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
58 minut temu, Hextor napisał:

A są jakieś plany na modernizację ośrodka i odbudowę testy z tego Łabskiego szczytu?

Kompromis z KPN zawierał podobno ustalenia, że w zamian za rezygnację z tras w kierunku łabskiego Szczytu, można było wybudować 6-os. kanapę (obecnie funkcjonującą), czyli raczej mała szansa na rozbudowę.

Warto dodać, że właśnie pod Łabskim Szczytem znajduje się miejsce tzw. wiecznego śniegu, leżącego zwykle przez cały rok (taki mini-lodowiec). Jest to ciekawostka, bo akurat to miejsce nie jest specjalnie zacienione przez skały. Można zresztą zobaczyć na zdjęciach satelitarnych, że takich miejsc jest mało, nawet na wyższych, północnych zboczach Śnieżki..

Podobna ciekawostka występuje na Chopoku, gdzie o dziwo największy płat śniegu w lecie leży na południowym stoku, na fragmencie trasy 33a, a nie w szczelinach między skałami na stoku północnym. Aczkolwiek to mogą być pozostałości po sztucznym.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

To miejsce z wiecznym śniegiem to Łabski Kocioł i rzeczywiście śnieg w nim leży bardzo długo, nawet dłużej niż na trasach, które są dośnieżane i ubijane ratrakami.

Krótki opis ze szlaku

DSC00745.thumb.JPG.fca18beb3d2cfcfc2e119e229d1318af.JPG

na trasach śniegu już brak, a w kotle

DSC00729.thumb.JPG.a24d346a1fdbc67899ee76aac986e1ba.JPG

widok z góry 

DSC00723.thumb.JPG.fdce3678dc4348a27c5198bb2f902603.JPG

i z dołu

DSC00748.thumb.JPG.682199009fb6e1e57635593ee85c5745.JPG

i jeszcze na schronisko pod Łabskim Szczytem wraz z widocznymi podporami po wyciągu który działał przy schronisku

DSC00737.thumb.JPG.18f4274dda120a890b11ae78b5ca288b.JPG

o historii samego schroniska i jego okolicy też można poczytać na szlaku

DSC00754.thumb.JPG.56fddc779e9a6cb3a0793c0cceff4dc1.JPG

Na wznowienie w tym rejonie działania ośrodka narciarskiego, pomimo takich starań jakiś czas temu, nie ma szans, bo teren jest zbyt cenny przyrodniczo i nie zgodzą się na to władze KPN i innych instytucji. Kiedyś plany zakładały, że jeśli przywrócony narciarzom zostałby ten teren to musiałby być on połączony wyciągiem z obecną częścią działającego ośrodka, a połączenie to miało być doprowadzone wyciągiem w okolice górnej stacji drugiej sekcji obecnego krzesła, co też było krytykowane, bo wiązałoby się z problemem jego częstego unieruchomienia przez wiatr wiejący często w tym rejonie. Tak więc opcji rozbudowy ośrodka w tę stronę nie ma co podnosić, bo tak z niej nic nie będzie, szybciej można by rozważać możliwość inwestycji w kierunku góry Przedział, która była brana kiedyś pod uwagę, ale mam wątpliwości czy ktokolwiek jest tym w ośrodku w jakikolwiek sposób zainteresowany.

 

 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jacek94 Czy przy Filutku był jakiś wyciąg, jakoś wwożono na górę czy co? Bo w necie nie ma o tym informacji

Och jak się cieszę że mój temat odżył🤩💪👍

Edited by Mops

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jest ktoś coś w stanie powiedzieć o wyciągu Hala III? Bo ponoć kiedyś był teraz go nie ma (w teorii) ale na zdjęciach Ski Areny Szrenicy znalazłem go (poniżej). A czy prawdą jest że kolej podchodziła kiedyś prawie do schroniska na Szrenicy? Czy FIS kiedyś był tam w dół tą przecinką do Puchatka? (ta przecinka taka typowo pod trasę narciarską). Czy kiedyś były jeszcze jakieś nartostrady niewymienione w wątku? (bez freeride). Czy były jakieś wyciągi których teraz nie ma? (

Cytat

Przechwytywanie.PNG

 

Edited by Mops

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Mops napisał:

A jest ktoś coś w stanie powiedzieć o wyciągu Hala III? Bo ponoć kiedyś był teraz go nie ma (w teorii) ale na zdjęciach Ski Areny Szrenicy znalazłem go (poniżej). 

 

Obecnie nie ma już śladu po tym orczyku. Działał chyba od 85 roku do 2013. Ten wyciąg należał do ówczesnego dzierżawcy schroniska na Hali Szrenickiej ,sąsiadował z orczykami należącymi do Sudety Lift. KPN po wygaśnięciu umowy z dzierżawcą schroniska i braku kontynuacji współpracy zmusiła do rozbiórki tego spornego wyciągu,koniec końców uczynił to sąd.Spółka Sudety Lift miała w planach "zamienić" te swoje orczyki na kanapę, ale nie doszło do realizacji tych planów, zmodernizowano jedynie działające do dziś wyciągi...Teren narciarski na Hali jest własnością KPN,ten dzierżawi go Spółce Sudety Lift zarządzającej Ski Arena Szrenica.

to zdjęcie poniżej jest z 2016 roku. Nieistniejący już orczyk jeszcze stoi,zdjęto tylko kotwice. Kiedy była ostateczna rozbiórka? chyba 2016-2018.

P3203070.thumb.JPG.dee388f9eede8dfb0c3073610a4f0995.JPG

2019 rok

_3305704.thumb.JPG.0a2b9669199c1259c53513a573b5f02b.JPG

 

 • Like 1
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 3.04.2019 o 18:44, Mops napisał:

 A czy prawdą jest że kolej podchodziła kiedyś prawie do schroniska na Szrenicy? 

 

Podchodziła:)Wyciąg powstał w 1962 krótko po wybudowaniu "Zbyszka" w Karpaczu.(dzieła inż.Z.Schneigert'a z Zakopanego)Po starym wyciągu pozostała do dziś stacja wysiadkowa. 

szrenicap.thumb.jpg.dba5a0c629e1a5ce31590e36260bb2cf.jpg

Obecny wyciąg po przebudowie(lata 90) jest krótszy i tak około 300m trzeba podejść do schroniska.

Edited by Annaa
 • Like 1
 • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łabski szczyt i widok na szklarską, połowa lipca. Mam pytanie czy Bystrą jechało się prosto, w dół czy od schroniska żółtym szlakiem (obok skałek)? 

IMG_20190717_124650.jpg

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By Stusi
   Temat o rzekomo zapomnianej Jaworzynie Krynickiej z której w sumie relacje pojawiają się dosyć regularnie,  zainspirował mnie do założenia wątku o prawdziwie zapomnianej, aczkolwiek kapitalnej górze narciarskiej- Szrenicy. Naprawdę już tam nikt z forum nie jeździ??? Chciałem zapytać o aktualne warunki ale nawet nie mogłem znaleźć odpowiedniego tematu...  Ani słowa o Szklarskiej  Porębie w ostatnich sezonach. A przecież trasy naprawdę fajne. Szkota, że ten ośrodek tak podupada..  
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
×
×
 • Create New...