Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

#vlog016 - WorldSkitest, jak testuje się narty


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Na moim kanale na YouTubie zamieściłem kolejny film z WorldSkitestu w Bad Kleinkirchheim. Tym razem zobaczycie jak wygląda test, jak wygląda test nart "od kuchni", kto testuje, jakie są kategorie, jak przygotowane są narty. Opowiadam o tym, jaki jest przebieg testu i kiedy można sprawdzić jego wyniki. Film jest dość długi, bo ma ponad 30 min, ale nie chciałem na silę dzielić go na dwa odcinki.

 

 

  • Like 9
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas biegnie nieubłaganie. Dla Hansa Knausa także bo trchę się zmienił od czasu kiedy go spotkałem..  Miałem z nim kontakt podczas majówki na Kitzsteinhorn,ie w 1998 roku. Był gościem imprezy organizowanej przez radio z Monachium.Pozostało mi  jego zdjęcie z autografem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paula napisała krótkie podsumowanie testu - pora, bym zrobił to również ja.

Pierwszego dnia testowałem narty, które były nazwane "Piste", czyli na trasę.

Generalnie z tej grupy nart nie chciałbym żadnej z desek. Dlaczego? Dlatego, że to są narty miękkie i kompletnie nie pasujące do moich preferencji.

Długo się zastanawiałem nad tą grupą nart...

Zadałem sobie pytania, na które w sumie mogę sobie odpowiedzieć: Po co producenci robią deski, które nie są stabilne, nie trzymają za dobrze krawędzi i "klapią" zarówno w długim jak i krótkim skrętem? Czy jest sens kupowania takich desek? - Moim zdaniem nie!

Są takie deski, bo marketing producentów wciska początkującym niepełnowartościowy produkt, by potem sprzedać kolejny już docelowy. Tylko po co dwa razy kupować? Dla złudzenia, że łatwiej się będzie uczyć? - bez sensu! Producenci się cieszą, bo zarabiają.

Warto zainwestować od razu w narty AL bądź inne: SL, HP a nawet GS czyli bardziej ambitne i rozwojowe, docelowe. To moje zdanie o tej grupie "Na Trasę".

Z testowanych 10 par nart, najwyżej oceniony przeze mnie model był w okolicach 6, 7 - jedna, doskonale przygotowana para desek. Wiele oceniłem na 3, 4... a były też takie, które dostały stopień równy 1 - ten producent kompletnie się nie sprawił i naostrzył krawędzie na całej długości bardzo mocno, łącznie z tyłami - narta kompletnie się nie słuchała - trochę słabo, że zły serwis tak mocno wpłynął na ocenę... Inne przygotowanie i może nie byłoby tak źle.

Wrażenia i konkluzje z tego dnia - bezcenne.

Kolejny mój test, to test slalomek.

Tutaj nie było zaskoczenia - wszystkie deski w warunkach bardzo twardych (test pierwszej grupy o 7:15) sprawiały się dobrze lub bardzo dobrze.

Najniższa ocena wyszła pewnie coś ok 6,5. Z tego co pamiętam, dwie pary oceniłem we wszystkich ocenianych właściwościach na 10siątki - Nie pytajcie proszę, co to za deski bo nie mogę powiedzieć.

Pozytywne zaskoczenie, bo w innych dwóch WST również testowałem SL i nigdy tych dwóch producentów nie doceniłem...a tu odmiana 😮 

Wniosek?

Subiektywne odczucia są niezwykle istotne. Przed zakupem warto najpierw pożyczyć i przetestować kilka par. Narty z jednego sezonu danego producenta mogą się kompletnie różnić od desek z poprzednich lat bądź kolejnych.

Fajnie przed testami powiedział Gerhard: jeśli chcielibyście daną deskę - oceńcie ją na 10...jeśli nie, to nie oceniajcie wysoko...

Ja bym to przetłumaczył tak: Jeśli coś Wam nie pasuje w narcie, to jej nie kupujcie - szukajcie idealnej, która pod każdym względem będzie Was zachwycać. Mając do dyspozycji na rynku bardzo dużą grupę producentów w segmencie SL - warto poszukać ideału.

Dwie wysoko ocenione narty bardzo bym chciał. Nart z oceną 9,8,7... nie. Fajnie się jeździło, ale jeśli miałbym wydać ok 3 tysięcy, to bym się zastanowił, w miarę możliwości przetestował...bądź tak jak zrobiłem z nartą GS - po prostu zaufał wynikom WST (to stwierdzenie pewnie wzbudzi kontrowersje - trudno).

Tak. GS od Stockli z piękną nazwą Laser kupiłem, bo w WST miała wysoką ocenę i bardzo ważne dla mnie - design tej narty z 2018/19 jest po prostu śliczny.

Podjąłem ryzyko i nie zawiodłem się - z zakupu jestem bardzo zadowolony.

Czy zatem warto analizować i czytać tego typu testy jak te z WorldSkitestu? Moim zdaniem warto! Możecie z tego kpić, nie zgadzać się z tym, ale ocena nart przez różnych narciarzy na tego typu imprezie, w zbliżonych warunkach jest bardzo miarodajna.

Idealnym rozwiązaniem przy zakupie byłoby moim zdaniem zacząć testy (nie zawsze się da... Laserów w Polsce nie było nigdzie do wypożyczenia) od powiedźmy 3 par nart, które zajęły wysokie pozycje w WST i zwyczajnie się Wam podobają. 

Takie podejście do sprawy bardzo ułatwi każdemu wybór i trafienie w ideał.

@JC super Vlog - choć tam byłem, to z dużą ciekawością obejrzałem "z boku", bez emocji...

...i po obejrzeniu - chciałbym już z powrotem na narty, bo było świetnie! :) 

Czekam z Paulą na kolejne części. Tylko szybko montuj :D 

  • Like 9
  • Thanks 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja. Teraz już wszyscy wiemy jak wygląda WST od kuchni. Choć wzięcie udziału w takiej imprezie musi być czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Trasa wyglada na fantastycznie przygotowaną ale jednocześnie chyba nie jest jakoś szczególnie wymagająca. Co to za trasa? Jaki jest jej stopień trudności? Czy na czas trwania testów była zamknięta? Podejrzewam, że pewnie tak. Możliwość pojeżdżenia na nartach w towarzystwie Nicole Schmidhofer czy Hansa Knaussa - bezcenne!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Aressi trasa czarna, nierówna, z dużą ilością garbów :)

Kamera niestety bardzo spłaszcza i obraz z niej jest nierzeczywisty. Krótki, początkowy fragment był łagodny, potem już bardziej ciekawie. 

Skalę czarnej określił bym jako umiarkowanie czarną. 

Oczywiście na czas WST była zamknięta dla innych narciarzy. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marboru napisał:

@Aressi trasa czarna, nierówna, z dużą ilością garbów :)

Kamera niestety bardzo spłaszcza i obraz z niej jest nierzeczywisty. Krótki, początkowy fragment był łagodny, potem już bardziej ciekawie. 

Skalę czarnej określił bym jako umiarkowanie czarną. 

Oczywiście na czas WST była zamknięta dla innych narciarzy. 

No faktycznie, film zupełnie nie oddaje skali trudności trasy bo nie widać na nim tego co Ty opisujesz. No ale jakoś te narty przetestować trzeba! Na łączce się nie da. 😂 Ciekawe co stanowi o wyborze danego ośrodka i danej trasy? Ale to już są pewnie tajniki pracy Gerharda Brugglera i jego małe sekrety. Ciekawe czy myślał kiedyś o zorganizowaniu WST poza Austrią? Na przykład na Kasprowym? 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...