Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To mamy nowy dobrze zapowiadający się but skiturowy, lekki, więc dla maniaków raczej.

Info po anglicku

Scarpa F1 LT 2020/21

At 990 g and 100 flex, the SCARPA F1 LT is the brand’s lightest alpine-touring boot. Optimized for ambitious traverses, technical ski-mountaineering descents, or long days maximizing powder laps, the F1 LT combines ultralight features of the Alien ski-mountaineering race boots with a more versatile, backcountry-oriented design.
A new upper cuff combines I-beam construction with ribs of carbon Grilamid to create lateral stability and downhill performance, without having to add thickness and weight to the entire cuff. And a friction-free ski/walk mechanism with 72 degrees of motion also helps ensure efficient touring.
MSRP: $799
83606181_2659629894086792_8523633375125176320_o.png.e98ff6ba9bfaec41f04be4c7d8652c20.png

84394200_2659630177420097_9099476257728364544_o.jpg.d2c2029de0bf2b445128bacae670a3e0.jpg

83704008_2659630220753426_3709189518386003968_o.jpg.fa22de6b7483e2d1f76d84874430f65c.jpg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2020 o 14:17, MarioJ napisał:

To mamy nowy dobrze zapowiadający się but skiturowy, lekki, więc dla maniaków raczej.

...

At 990 g and 100 flex

990g i flex 100 to jakoś nie powala. Powiedziałbym, że w tej wadze to standard.

W moim zestawie znalazłyby gdzieś się po środku - między stokiem i przywyciągowym freeridem a kilkudniowymi turami. Z tym zestawem wyszedłem już w ogóle z wiązań alpejskich, po dokupieniu tych starych Dalbello z insertami.

100_0214_800.jpg.b2b183c9c9d0f7bc39b34c3013823250.jpg

Flexy organoleptycznie, czyli na oko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2020 o 00:40, MarioJ napisał:

 

Backlandy miałem oryginalnie mocno za wąskie, bardzo ciasne kupiłem. Wymagały u mnie bardzo dużego poszerzenia skorupy. Też długo trwało poprawianie, wiele razy w serwisie i w góry. Moje Backlandy mają bardzo cienkiego botka i czułem się w nich dobrze, lepiej niż w Scarpa F1, ale lepiej tylko na podchodzeniu. Podejrzewam że to jest podobne czucie w Backlandach jak w Twoich Fischerach.

Scarpa F1 już kupiłem pod kątem mojej szerokiej stopy i precyzuje że generalnie nie lata mi w nich cała stopa, tylko jeden but jest ciut za długi. Lukę na czubku serwis wypełnił mi dystansem. Eksperymentowanie kilka razy. W jednym bucie dodałem chyba podkładkę. Ja mam takie podejście że wybieram buta który mi technicznie pasuje, a później go tuninguje do stopy. F1 kupiłem okazyjnie tak jak kupiłem. Ja mam cierpliwość do tuningowania butów skiturowych, to jest dla mnie coś normalnego.

W zjeździe jednak lepiej się czuję w F1, mam lepsze przełożenie na nartę, niż nawet w backland carbon. A chyba pisałeś że Fischery w zjeździe są kiepskie. Zgadzam się że F1 nie dają tego wrażenia że skorupa otula doskonale nogę tak jak to jest w Backland, ale w zjeździe są twardsze i ja ma lepsze odczucia niż w Backland.

F1 to bardzo dobrze dopracowany but skiturowy, dobrze sterujący nartę w zjeździe, przeznaczony dla zaawansowanych skiturowców i freeturowców 😁😁😁

Nowe buty w Tatrach przetestowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2020 o 13:14, AndRand napisał:

990g i flex 100 to jakoś nie powala. Powiedziałbym, że w tej wadze to standard.

W moim zestawie znalazłyby gdzieś się po środku - między stokiem i przywyciągowym freeridem a kilkudniowymi turami. Z tym zestawem wyszedłem już w ogóle z wiązań alpejskich, po dokupieniu tych starych Dalbello z insertami.

Masz starszy model dyna pdg, jeszcze z rantem. Obecnie już są popsute, bez przedniego rantu, mnie kompletnie to nieodpowiada (raki).

A jak te PDG Ci się sprawują ? To jest but na szeroką czy wąską stopę ? Jak to jeździ z tym Twoimi różnymi ciężkimi nartami ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, surfing napisał:

Nowe buty w Tatrach przetestowane?

Scarpa F1? Ale ja mam model z tamtego sezonu klasyczny F1, nie ten najnowszy F1 LT.

Ja jestem z niego zadowolony, w czasie podejścia czuć że są cięższe niż Backland Light, ale w zjeździe but mi się odwdzięcza. Jest jednak w przepinkach plus, że języka nie trzeba zakładać lub zdejmować. Języki odpinane to jednak utrapienie. System boa też mi się podoba, działa to skutecznie. Przy jednej przewrotce sam się odpiął, ale nic się nie urwało. Ale rzeczywiście trzeba uważać, jest ryzyko że linka boa zostanie pociągnięta przez coś i się urwie. Zjeżdżałem prawie 40st po betonie i było super.

Teraz ta chuda Nanga trochę nie pasuje do zestawu, ale na Norwegię będzie może nowa armata! 🙂

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2020 o 11:13, MarioJ napisał:

Masz starszy model dyna pdg, jeszcze z rantem. Obecnie już są popsute, bez przedniego rantu, mnie kompletnie to nieodpowiada (raki).

A jak te PDG Ci się sprawują ? To jest but na szeroką czy wąską stopę ? Jak to jeździ z tym Twoimi różnymi ciężkimi nartami ?

 

Mam do nich raki light - same przody zakładane na inserty, więc mi nie przeszkadza.

Co do butów - no jest to miękki but skiturowy, Krawędź trzeba trzymać stopą, a równowagę całym ciałem. Trochę męczy na zwożeniu się nartostradą - chciałoby się oprzeć do przodu, a tu nic. Może się trochę polepszy - znalazłem w pudle power strapy, których kiedyś nie założyłem - będzie jakieś +5 do flexu :D

Trudno mi powiedzieć jaką mam stopę - mi przypasował idealnie na rozmiar więc teraz chętnie kupuję buty Dynafita.

Edytowane przez AndRand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2020 o 17:37, AndRand napisał:

Mam do nich raki light - same przody zakładane na inserty, więc mi nie przeszkadza.

Co do butów - no jest to miękki but skiturowy, Krawędź trzeba trzymać stopą, a równowagę całym ciałem. Trochę męczy na zwożeniu się nartostradą - chciałoby się oprzeć do przodu, a tu nic. Może się trochę polepszy - znalazłem w pudle power strapy, których kiedyś nie założyłem - będzie jakieś +5 do flexu :D

Trudno mi powiedzieć jaką mam stopę - mi przypasował idealnie na rozmiar więc teraz chętnie kupuję buty Dynafita.

Ludzie podają że Dynafit PDG ma flex w zakresie 40-70. Więc jakoś trudno mi uwierzyć w zapewnienie że nie jest to miękki but.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie taką listę?

 

Cytat


120 - Garmont Shamen*

110 - Garmont Astral*

100 - Scarpa Hurricane*, Black Diamond Factor (?)

90 - Scarpa Typhoon/Skookum, Garmont Endorphin, Garmont Axon, Dynafit Aero Freeride (4-buckle), Black Diamond Method (?)

85 - Scarpa Tornado/Pro (black tongue), Scarpa Spirit 4 (black tongue), Garmont Adrenaline, Dynafit ZZeus, Dynafit Zzero CF 4-buckle, Salomon Ellipse e2

80 - Scarpa Denali XT/TT, Scarpa Spirit 4 (green tongue), Lowa Struktura Rodeo/Pro (?), Dynafit Zzero PX 4-buckle

75 - Scarpa Spirit 3, Garmont Megaride/G-Ride, Lowa Struktura Evo, Dynafit Aero Speed (3-buckle), Dyanfit Zzero CF 3-buckle

70 - Scarpa Matrix, Old Scarpa Denali (4-buckle red shell), Dynafit TLT 700

60 - Scarpa Laser, Garmont Dynamite, Dynafit TLT 500 (2-buckle + strap), Scarpa F3

50 - Scarpa F1, Garmont Megalite, Dynafit TLT 4 Evo (3-buckle), Dynafit TLT 4 Lite (2-buckle + strap), Dynafit Zzero 2C (?)

40 - Scarpa F1 Race (2-buckle, no strap), Dynafit TLT Race Pro (1-buckle + strap)"

Are these numbers reliable, I find the fit into the binding also introduces a bit of softness.

Źródło:

https://snowheads.com/ski-forum/viewtopic.php?t=45108

 

Ciekawe, gdzie by się plasowały obecne lekkie buty?

Na moje oko to pewnie 50-70.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że to bardzo historyczna lista jest.  Choć sama sztywność to nie wszystko bo równie ważna jest wygoda chodzenia i waga. Najlepiej można to porównać zakładając na jedną nogę jeden but a inny na drugą. Robiliśmy takie porównania i to rzeczywiście coś mówi.

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2020 o 10:56, Wujot napisał:

Szkoda, że to bardzo historyczna lista jest.  Choć sama sztywność to nie wszystko bo równie ważna jest wygoda chodzenia i waga. Najlepiej można to porównać zakładając na jedną nogę jeden but a inny na drugą. Robiliśmy takie porównania i to rzeczywiście coś mówi.

W

Ja właśnie tak robiłem porównanie - sztywnością wyjściową była ta w Dalbello Free Power.

A oceniłem ją na oko ;) To dość sztywny but starego typu, bardzo niewygodny w chodzeniu, ale fajny w jeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca w temacie butów, ale szkoda zakładać nowy wątek.

Jakie polecacie skarpety skiturowe? Chodzi mi o to by były maksymalnie dopasowane (nie przesuwały się w żaden sposób) i średniej grubości. Chętnie z dużą zawartością wełny merino.  Może ktoś próbował kompresyjnych?

 

Miałem kiedyś biegowe Salomon Xa raid. (nie na skitury)

Założenie ich to była straszna męka, ale nie było mowy żeby stopa się jakkolwiek obtarła. Była jak zalepiona plastrami.

Szukam czegoś podobnego tylko w wersji narciarskiej.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

@JC prośba o zmianę nazwy wątku na Wybór butów skiturowych

Nowy twardziel  ATOMIC BACKLAND XTD CARBON 120   1420g i deklarowana ruchomość 74

Buty_Atomic_Backland_XTD_Carbon_120_GW_R

W dniu 28.10.2023 o 09:11, christof napisał:

hej

zastanawiam sie nad zakupem nowych butow skitutowych do moich 100 mm nart + ATK rider 12. 

Chodzi mi o cos troche wiecej niz 50 % zjazd ale takze nie za ciezkie. To bedą sredniej dlugosci  wycieczki skiturowe + jazda przywyciagowa w wypadku duzego opadu i okazji do fajnego free.  Zalezy mi na mocnejszym trzymaniu stopy podczas zjazdow na drugim miejscu ruchomosc i waga. 

Na ta chwile z 2 zrodel polecane mam Dalbello Quantum Free 100 lub 130 

Co o nich sądzicie i moze macie jakie inne propozycje? przed przymierzaniem chce zminimalizowac grupe potencjalnych modeli. 

dzieki!

 

W dniu 28.10.2023 o 12:31, Wujot napisał:

Muszę powiedzieć, że stopniowy postęp jaki ciągle się dokonuje powoduje, że po paru latach wyobrażenia i wiedza jaką mamy "nagle" wymaga głębszej aktualizacji.  Dotąd pozostawałem w "świadomości", że dobre buty do zjazdu to jest powiedzmy para - 2800 g (mały rozmiar). Natomiast buty do chodzenia nieznacznie poniżej 2000 g. Te drugie w międzyczasie się odchudziły i już można oczekiwać 1600 g. 

Te Dalbello (Quantum Free Asolo Factory 130) zmieniają zaś moje wyobrażenia o segmencie freetour. Model o deklarowanym flexie 130 waży tylko 2500 g! Patrzę na ten but i wygląda to bardzo dobrze. Z zakresem ruchu nie powinno być problemu, jeśli chodzi o sztywność to zastosowano tu przetłoczenia kołnierza (czego dotąd w butach nigdy nie widziałem) i być może dlatego jest tak niska waga przy deklarowanej sztywności. Oczywiście mogą być wady wieku dziecięcego, może sztywność też podkoloryzowana ale mimo wszystko musi być wysoka. Do tego dwie klamry (ale trzy punkty). Sprawdziłbym tylko opinie użytkowników.

Tak na marginesie - te buty są tylko nieznacznie cięższe od moich pierwszych TLT5 które wtedy były rewolucją wagową. Ale właściwości jezdnych nie można porównywać, ciekaw jestem tylko jak jest z chodzeniem... 

 

W dniu 28.10.2023 o 14:14, MarioJ napisał:

Wujot. Powiem że nie wierzę w te 130. Przy dwóch klamrach i pasku to nie jest możliwe.

Mam but freeride 110 z czterema klamrami, miałem też 130. Mam porównanie z typowymi 2-klamrowymi.

A jeśli chodzi o pytanie to wrzuć na swoją listę Dynafit Hoji free.

 

W dniu 30.10.2023 o 10:24, MarioJ napisał:

 

@christof

Jeśli sprzęt chcesz wykorzystywać w większości na jeździe przy-wyciągowej, to zapomnij o takich butach. But bez języka i ze słabymi zapięciami z przodu nie nadaje się do freeride. Odpadają więc takie modele jak: Dynafit TLT X, Dalbello Quantum.

 

Jak będzie testował buty, to załóż sobie na jedną nogę jeden swój twardszy but, a na drugą nogę but do testowania. Zapnij buty do zjazdu i uginaj do przodu. Wtedy można poczuć różnicę. Moim zdaniem poza językiem, duże znaczenie ma materiał górnej cholewki (shell). Czuć jak to się wszystko ugina przy nacisku nogi na przody. Dużo tutaj poprawia carbon !

 

Do listy freeride dodaj sobie takie modele:

Scarpa Maestrale RS

La Sportiva Vanguard

 

 

Ale jeśli 60-80% Twoje jazdy (nie mówię o czasie, tylko o liczbie zjazdów) to freetour to wtedy ten Dalbello może być dobrym wyborem. W kategorii bez języka przebojem jest jeszcze Scarpa F1 LT (carbonowa cholewka). Zamiast TLT X, weź pod uwagę Dynafit Blacklight - to jest carbonowa wersja TLT X - lepsza.

 

 

W dniu 30.10.2023 o 13:24, mirekn napisał:

@christof Pewnikiem dobrze wybierzesz bo wiesz co jeździsz. 
Do listy @MarioJ dopisał bym też Tecnica ZERO G PEAK w wersji carbon.

Kiedyś też miałem taki dylemat i do typowych "przywyciągówek" i "zamkniętych ON" zabieram narty 100 a buty Lange Freeride 130.
Pozostała zabawa z nartą 80 i 85 to dawniej Scorpius La-Sportivy (co to flex podobno ponad 100 i ja to potwierdzam) a od niedawna te ze zdjęcia bez carbona bo ze Scorpiusami pomimo Szafrański ;) i inni  nie dogadałem się do końca a sprzęt ma mi ułatwiać a nie utrudniać.  

IMG_7577.jpg.30fc3d995e373bf85f2ecd419b72c087.jpg

U mnie przewaga narty 80 ;) Pesel.

Pozdrawiam
mirekn

 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...