Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Nowy wyciąg narciarski w Krakowie?


Hextor

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że to nie ma sensu. Ostatni raz, kiedy śnieg w Krakowie leżał więcej niż kilka dni, to było jakoś w latach 2009 i 2010. Stok musiałby być jakoś zadaszony, bo nawet jakby nasypali tam metr sztucznego śniegu, to deszcze by go szybko wypłukały. Większy sens miałaby dla mnie rozbudowa stoku w Myślenicach - dołożenie niebieskiej trasy, może jakieś nowe, górka jest solidna, sezon trwa zazwyczaj od początku stycznia do połowy marca. 

Według starej mapki, były tam jakieś plany na więcej tras:

myslenice_map.png

 

wystarczy wymienić ten jednoosobowy wyciąg na jakąś gondolkę, uruchomić planowane trasy i jazda ;)

Edytowane przez Plywak
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś byłby mi dokładnie wyjaśnić, a najlepiej nanieść na mapę (np google maps), gdzie znajdowały się wszystkie w historii wyciągi narciarskie w Krakowie? Bo z tego co kojarzę, to były co najmniej dwa-trzy. W szczególności czytałem o istnieniu w latach 70 i 80tych wyciągu 500m który miał oświetlenie, a którego słupy oświetleniowe można znaleźć do dzisiaj. Gdzieś w okolicach Lasku Wolskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Gerald napisał:

Ktoś byłby mi dokładnie wyjaśnić, a najlepiej nanieść na mapę (np google maps), gdzie znajdowały się wszystkie w historii wyciągi narciarskie w Krakowie? Bo z tego co kojarzę, to były co najmniej dwa-trzy. W szczególności czytałem o istnieniu w latach 70 i 80tych wyciągu 500m który miał oświetlenie, a którego słupy oświetleniowe można znaleźć do dzisiaj. Gdzieś w okolicach Lasku Wolskiego.

Ja kojarzę że wyciąg był na Wesołej Polanie w Lasku Wolskim. Mieli nawet go odbudowywać i robić naśnieżanie i nowe oświetlenie. Ale to informacje sprzed lat. 

Znalazłem taki artykuł z gazety z 2002 roku:
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,35825,642005.html

"Gdzie w Krakowie zjeżdżano 

Wesoła Polana (przy kościółku) - do końca lat 70., działał wyciąg zaczepowy, a stok był oświetlony; jeszcze cztery lata temu odbywały się tam zawody Kubusia Puchatka.

Polana Pod Krzyżem - do lat 80., na dziko, do góry pieszo.

Sikornik (za strzelnicą) - był stok i przedwojenna drewniana skocznia narciarska z naturalnym rozbiegiem i zeskokiem; rozebrana w latach 50.

Lisi Wąwóz w Lasku Wolskim - niebezpiecznie i na dziko, przed zjazdem trzeba było wycinać krzaki; dziś - nie wolno!

Jeżdżono też w rejonie Kopca Krakusa, a nawet z wałów wiślanych."

 

A to artykuł z 2008:
https://gazetakrakowska.pl/w-lasku-wolskim-moze-stanac-wyciag/ar/73030

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbowałam nanieść na mapę Google przebieg wyciągu, jaki pamiętam na Wesołej Polanie, ale na tym sprzęciku który mam w tej chwii wychodzi to zupełnie niewyraźnie (marna dostępna rozdzielczość). Wyciąg przebiegał, patrząc od dołu, lewą stroną polany (była to "wyrwirączka"), a teren do zjazdu, przynajmniej wtedy, wydawał się całkiem spory i szeroki, nie był też wcale bardzo płaski, raczej miał fajne garby. Pamiętam, że było tam bardzo fajnie! Odwiedziłam to miejsce chyba w 2006 roku, kiedy po dłuuugiej przerwie narciarskiej nabyłam drogą kupna narty i szukałam ustronnego miejsca, żeby je bez świadków wypróbować, a to miejsce samo się nasuwało. Było tam pusto i totalnie oblodzone, doprawdy, było trudno! Dawnymi czasy cała Polana od ulicy Kasztanowej była polaną - tylko pod lasem była restauracja typu "akwarium". W 2006 już zasłaniało ją olbrzymie budyniszcze, zdjae się, że widoczny na mapie klasztor. Teraz widzę, że dół Polany (płaski) jest cały zabudowany, została tylko jej górna część. Smutno na to patrzyć. 

PS. Przypominam sobie, że parę lat temu młodzi aktywiści (jeden mój były uczeń, którego swego czasu namawiałam na dojeżdżanie z tamtych okolic do szkoły rowerem, gdyż się spóźniał z powodu korków: "ale będę miał do domu pod górkę!" "za to do szkoły będziesz miał w dół") walczyli o reaktywowanie wyciągu na Wesołej Polanie i utworzenie tam snowparku, jak jednak widać, bez rezultatu.

Edytowane przez Maria
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Gerald napisał:
20 godzin temu, Chrumcia napisał:

Najlepszym wyjściem to by byla całoroczna hala jak na Litwie, wtedy nie sezonowke a skipass dozywotni bym chciała 😂

Hala jest dobra w miejscach gdzie ludzie w góry mają po kilkaset km. Taka hala to kosmiczne koszty utrzymania. 

Do budowy takiej hali przymierzała się Krynica zdrój, ale po wyliczeniach sobie odpuścili.

W Polsce było już kilka lokalizacji wybranych pod krytą halę narciarską, z tego co pamiętam to były to: Karpacz, Zakopane, oraz gdzieś w centrum kraju. Ostatnim pomysłem było wybudowanie hali w Muszynie, dokładniej w stronę Szczawnika. Pomysł był, inwestorzy podobno też by się znaleźli. Mocno w sprawę angażował się burmistrz Muszyny. 

https://www.tvn24.pl/krakow,50/w-muszynie-ma-powstac-pierwszy-kryty-stok-narciarski-w-polsce,364825.html
https://tourtheski.wordpress.com/2013/11/24/czy-w-koncu-powstanie-kryty-stok-narciarski-w-o-polsce/

W 2013 roku tak o tym pisali:
"Może w końcu się uda! Muszyna postanowiła podjąć rękawicę i u podnóża Jaworzyny Krynickiej postawić 600-metrowy stok! WOW! Spore wyzwanie!!! Inwestycja ma być realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, z udziałem funduszy unijnych. Zainteresowani udziałem w projekcie są ponoć Holendrzy, Rosjanie i Słowacy. Koszt szacowany jest na 130- 160 mln złotych. Plany są ambitne – inwestycja na powstać do 2017 roku. Hala będzie zawierać 2 trasy narciarskie, trasę snowboardową oraz trasę dla początkujących. Całość inwestycji to oczywiście nie sam stok – w planach jest również hotel, obiekty gastronomiczne i handlowe. Pociągnie to za sobą ogromy potencjał dla szukających zatrudnienia – sama hala to 15o, a usługi dodatkowe – ponad 600 nowych miejsc pracy.

Muszyńska hala ma powstać w rejonie Złockie-Jastrzębik, u podnóża Jaworzyny Krynickiej. Plan zakłada połączenie krytego stoku koleją gondolową i trasą narciarską z kompleksem narciarskim na Jaworzynie Krynickiej. Obok krytego stoku mają powstać hotel z kompleksem usługowo-gastronomicznym na 250-300 miejsc, park rozrywki i zimowy stok zewnętrzny."

Pomysł na razie upadł, ostatnio oglądałem wywiad z burmistrzem Muszyny i mówił, że ma nadzieję że to tymczasowy zastój nad pomysłem, ale ma nadzieje że uda się to zrealizować. Niedawno było też zebranie w Muszynie na temat reaktywacji regionu w sezonie zimowym. Przez zamknięty Szczawnik w tym sezonie dużo stracili, wałkowany był pomysł 7 dolin, żeby chociaż w jakimś stopniu go zrealizować. Konkretów żadnych nie znalazłem ale może coś powoli się ruszy. 

Dokładnej lokalizacji pod pomysł hali w Muszynie nie znam, ale przeglądając mapę można zobaczyć dużo stoków w Jastrzębiku niezalesionych w dolnych częściach. Poniżej zaznaczyłem na google maps przykładowe miejsce z nachylonym stokiem o długości 600m. Byłoby to dobre miejsce bez specjalnego uszczerbku przyrodniczego. Wspomniane połączenie z Jaworzyną byłoby możliwe w rejonie polany Izwór ( trasy 2a i 4).

97075551_Miejscepodhale.thumb.png.842dc4cdea0795fb73289c1f0b83d592.png

Chętnie bym z takiej hali korzystał co jakiś czas, np. co 2 tyg, można by było być w rytmie narciarskim przez cały rok. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hextor napisał:

Btw w Myślenicach ta niebieska trasa na dół istnieje, ale chyba nigdy jej nie otworzyli i trochę zarosla krzakami.

Istnieje nartostrada na dół, równolegle do trasy jednoosobowej kolei krzesełkowej. W tym roku nie dało się tam prawie nigdy zjechać. Wydaje mi się że ma również oświetlenie.

3 godziny temu, pawelb91 napisał:

Ja kojarzę że wyciąg był na Wesołej Polanie w Lasku Wolskim. Mieli nawet go odbudowywać i robić naśnieżanie i nowe oświetlenie. Ale to informacje sprzed lat. 

Znalazłem taki artykuł z gazety z 2002 roku:
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,35825,642005.html

"Gdzie w Krakowie zjeżdżano 

Wesoła Polana (przy kościółku) - do końca lat 70., działał wyciąg zaczepowy, a stok był oświetlony; jeszcze cztery lata temu odbywały się tam zawody Kubusia Puchatka.

Polana Pod Krzyżem - do lat 80., na dziko, do góry pieszo.

Sikornik (za strzelnicą) - był stok i przedwojenna drewniana skocznia narciarska z naturalnym rozbiegiem i zeskokiem; rozebrana w latach 50.

Lisi Wąwóz w Lasku Wolskim - niebezpiecznie i na dziko, przed zjazdem trzeba było wycinać krzaki; dziś - nie wolno!

Jeżdżono też w rejonie Kopca Krakusa, a nawet z wałów wiślanych."

 

A to artykuł z 2008:
https://gazetakrakowska.pl/w-lasku-wolskim-moze-stanac-wyciag/ar/73030

Oprócz tych artykułów, znalazłem kiedyś artykuł w którym ktoś opisywał wyciąg orczykowy z oświetleniem. Wydaje mi się że on istniał gdzieś po stronie Bielan.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zastanawiałem się gdzie można by jeździć na terenie miasta Krakowa.

Całkiem niegłupią lokalizacją była by góra Grodzisko w Tyńcu, gdyby trochę wyciąć lasu :D

Gdyby tylko ktoś tam ten rezerwat zlikwidował....

grodzisko.jpg.1f23677492941b851101e31fd2864f80.jpg

 

@Maria kiedyś wyrysowałem linie zjazdu w Lasku Wolskim - pomarańczowa wąwozem, niebieska lasem. W obu przypadkach korzystamy z wyciągu pt. autobus 134 :D

Gdyby tylko był śnieg....

1060732131_LasekWolski.thumb.png.4e5d26a1bc7dbe0d6c75d484c9cd3da0.png

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...