Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dolina Żarska-Smutna Przełęcz 11.05.2019


Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Spiochu napisał:

Jak jest teraz z przepisami w TANAP odnośnie skiturów?  Są wyznaczone terminy i rejony? W praktyce ktoś ściga za nieprzestrzeganie? Jakie grożą mandaty?

Skomplikowane. Tak są wyznaczone terminy i rejony. Szczegóły na tej stronie (prawie na dole artykułu):

https://www.tanap.org/navstevny-poriadok/

Dolina Żarska jako jedyny obszar miała być dostępna do 15 maja w tym roku. Wiem że wyszło zarządzenie znoszące to (czyli tak jak w całej reszcie tylko do 15 kwietnia), więc na chwilę obecną zakaz obejmuje już całe terytorium TANAP. Jeśli się coś zmieniło to niech mnie ktoś poprawi.

Inna kwestia jest taka, że w Tatrach Zachodnich tego aż tak nie ścigają, ale być może do czasu. Akcji na Pilsku nikt się nie spodziewał, a zrobiono ładną pokazówkę w tym roku.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy maj, jest niby środek wiosny, ale w górach leży pełno śniegu. Taką wiosnę, zapamiętamy na długo. Niemniej jednak w prawie całych Tatrach (poza małymi wyjątkami) istnieje całkowity zakaz śmigania na nartach pod groźbą grzywny.

Doszło do zabawnej sytuacji. Na pewnej (naprawdę fajnej) grupie na fb, od jakiegoś czasu toczone są dyskusje pt. "czy ktoś teoretycznie był ostatnio w Tatrach?" albo "czy ktoś teoretycznie jedzie jutro w góry?" i odpowiedź "teoretycznie da się zjechać".

Absurdy eksploracji Tatr. 🙂

 

Edytowane przez Gerald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MarioJ napisał:

A tutaj kolega się nie szczypie, po prostu korzysta ze śniegu i się nie stresuje na zapas.

Myślę że też bym się nie szczypał, i by mnie to - wybierz - waliło/wisiało/j.... itp, gdyby nie wiele wydatków które mi się skumulowały ostatnio. I nie mam ochoty być np. -10, - 50, -100 EUR itd.

Poza tym, tak dla zasady - staram się, i nie lubię robić rzeczy które są zabronione. Nasza szerokość geograficzna często generuje dużo absurdów biurokratycznych....ale.... 

Nie mam zamiaru się kłócić z parkowcami, bo sam w pracy często muszę egzekwować idiotyczne przepisy.

 

@MarioJ sam kiedyś wspomniałeś w jakimś wątku żeby nie wrzucać zdjęć z miejsc w których "nie wolno".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dolina Żarska jako jedyny obszar miała być dostępna do 15 maja w tym roku. Wiem że wyszło zarządzenie znoszące to (czyli tak jak w całej reszcie tylko do 15 kwietnia), więc na chwilę obecną zakaz obejmuje już całe terytorium TANAP. Jeśli się coś zmieniło to niech mnie ktoś poprawi.

Ten sezon jest bardziej śnieżny ale dobre warunki wiosną to nic wyjątkowego.

Zazwyczaj najlepsze warunki w źlebach występują w kwietniu i w maju, czyli wtedy, kiedy obecnie skituring jest  zabroniony.

To tak jakby udostępnić Tatry do wspinania ale tylko od Października do Czerwca.

 

Dawniej na skiturach można było nawet zostać przestępcą (granica - brak Schengen) a na Słowacji poruszanie się zimą było nielegalne ale z uwagi na mała popularność tego sportu, wszyscy mieli to gdzieś. Teraz sytuacja wygląda nieco inaczej.

Edytowane przez Spiochu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Spiochu napisał:
1 minutę temu, Spiochu napisał:

Ten sezon jest bardziej śnieżny ale dobre warunki wiosną to nic wyjątkowego.

Zazwyczaj najlepsze warunki w źlebach występują w kwietniu i w maju, czyli wtedy, kiedy obecnie skituring jest  zabroniony.

To tak jakby udostępnić Tatry do wspinania ale tylko od Października do Czerwca.

 

Tyle że teraz oprócz żlebów masz śnieg również poza nimi. To jest kolosalna różnica.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tyle że teraz oprócz żlebów masz śnieg również poza nimi. To jest kolosalna różnica.

Pamiętam jak w środku maja przechodziłem na nartach przez Wielki Staw a na Kasprowym jeździłem najpóźniej 15 Czerwca, więc wcale mnie te warunki nie dziwią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja się trzymałem daty 15 maj,graniczny w Dolinie Żarskiej(nic o znoszących wytycznych nie wiedziałem)

Jak będzie faktycznie zakaz to będę go przestrzegał

A do formalnej bezczelności mi daleko

Jak mówi mój ojciec ;Pokorne ciele dwie matki ssie 😉

Na dzień dzisiejszy pozostały mi RYSY,koniec kropka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Spiochu napisał:

Pamiętam jak w środku maja przechodziłem na nartach przez Wielki Staw a na Kasprowym jeździłem najpóźniej 15 Czerwca, więc wcale mnie te warunki nie dziwią.

Z wykorzystaniem wyciągów na Kasprowym?

Tak czy siak, takich warunków nie było od kilku lat.

4 godziny temu, marcinn napisał:

Panowie ja się trzymałem daty 15 maj,graniczny w Dolinie Żarskiej(nic o znoszących wytycznych nie wiedziałem)

Jak będzie faktycznie zakaz to będę go przestrzegał

A do formalnej bezczelności mi daleko

Daleko mi tutaj do oceniania Ciebie, po prostu przekazuje informację którą przeczytałem. A Twoja wycieczka świetna - zazdroszczę.

 

Więc, wchodząc na stronie TANAPu próżno szukać aktualnych informacji - strona jest wyjątkowo skąpa, ale możemy znaleźć tam informację, że uprawianie skialpinizmu jest możliwe w wyznaczonych obszarach tylko do 15 kwietnia - nie ma tam mowy o maju 🙂

Aby dokopać się do aktualnych informacji na terenie Słowackiej Republiki -  co wolno, a co nie, trzeba przewertować uchwały różnych urzędów krajowych (tj. wojewódzkich). A że Tatry podzielone są na dwa kraje (Kraj Zilinski i Kraj Preszowski), to szukania jest dużo 🙂

I tak trafiamy na taki oto dokument, w którym określone są zasady uprawiania skialpinizmu. W punkcie 2 wypisane są dokładnie obszary i zasady.

http://spravatanap.sk/web/download/Zoznam vyhradenych miest TANAP-u.pdf

Potem....kolejnym dokumentem regulującym wyjątek majowy jest ten:

https://hiking.sk/dev/download/tanap/34907_rozhodnutie_o_sezonnej_uzavere.pdf

Na stronie 10 znajdziemy informacje o możliwości wstępu do Doliny Żarskiej w terminie do 15 maja.

I tak trafiamy na artykuł prasowy z 18 kwietnia 2019:

https://skialp.hiking.sk/hk/ar/5619/vynimka_pre_majovy_skialp_na_baranec_uz_neplati.html?ref=tit_s&rn=3&fbclid=IwAR2bTbWd7xo1rZmVqLEyQBhEQLY9hiINIMzsCtrDavw3hbCwMKVmERghLW4

w którym możemy przeczytać:

" Výnimka pre Žiarsku dolinu týkajúca sa zmeny sezónnej uzávery pre skialpinizmus už neplatí. Povoľovala vykonávanie skialpinizmu v lokalite Baranec – Jarný žľab a Žiarske sedlo – Malé Závraty – Žiarska chata po trase letného turistického značeného chodníka aj v období od 16. apríla do 15. mája. Potvrdili nám to Tomáš Ďurian z Okresného úradu v Žiline aj Maroš Peiger zo Správy TANAP-u.

Výnimka ďalej povoľovala aj počas obdobia sezónnej uzávery, t. j. od 1. novembra do 15. júna, pohyb turistov na nasledovných turistických značených trasách:

  • Žiarska chata – rázcestie pod Homôľkou – Malé Závraty – pliesko pod Žiarskym sedlom – Žiarske sedlo po zimnom tyčovom značení (zelená značka),
  • Žiarske sedlo – Plačlivé (Plačlivô/Plačlivý Roháč) (žltá značka),
  • Žiarske sedlo – Smrek – sedlo Jamina (sedlo nad Pustým/Pusté sedlo) – Baranec – Kečka – Holý vrch – Malý Holý vrch – Stará Stávka – ústie Žiarskej doliny, parkovisko (žltá značka).

Aktuálne je pohyb návštevníkov národného parku upravený Rozhodnutím Okresného úradu Prešov zo dňa 25.10.2017, ktorý vydal zoznam značených chodníkov podliehajúcich sezónnej uzávere, a ďalej Zoznamom vyhradených miest v Tatranskom národnom parku, ktorý vydali OÚ Prešov a Žilina 14.6.2017. Podľa týchto dokumentov sa sezónna uzávera pre peších turistov naďalej nevzťahuje na:

  • žlto značený chodník Žiarske sedlo – Smrek – sedlo Jamina (sedlo nad Pustým/Pusté sedlo) – Baranec – Kečka – Holý vrch – Malý Holý vrch – Stará Stávka – ústie Žiarskej doliny, parkovisko (žltá značka),
  • Žiarska chata - Pod Homôlkou - Žiarske sedlo (zelená značka),
  • Žiarske sedlo – Plačlivé (Plačlivô/Plačlivý Roháč) (žltá značka).

Skialpinistická sezóna teda skončila 15. 4.!"

 
Jeśli ktoś nie rozumie - to w wielkim skrócie - "wyjątek" pozwalający na wstęp od 16 kwietnia do 15 maja 2019 jest zniesiony. Zapewne jest gdzieś do znalezienia w internecie uchwała Kraju Żylińskiego na ten temat.
 
 
:D Powiem tyle :D
 
 
 

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MarioJ napisał:

A tutaj kolega się nie szczypie, po prostu korzysta ze śniegu i się nie stresuje na zapas.

Myślę że ważne jest aby nie być w tej nieformalnej działalności bezczelnym 😉 

Dużo tutaj wątków zostało poruszonych, postaram się rozwinąć nieco swoją wypowiedź. Czekałem na odpowiedź Marcina, dzięki że napisałeś o swoich intencjach. W pierwszym zdaniu widzę że nie trafiłem, sprostowałeś, więc rozumiem że ok. Nie bierz mojej wypowiedzi jako bezpośredniej krytyki. W kwestiach legalności zwykle staram się pisać uniwersalnie, do wszystkich czytających.

Zawsze apeluję o to że jak działamy nieformalnie, to aby się tym nadmiernie publicznie w sieci nie chwalić. Takie praktyki powodują że parkowcy wprowadzają wobec nas coraz większe restrykcje. Suma sumarum: jest to szkodliwe dla nas, narciarzy skiturowych, dla środowiska turystycznego.

Dyskusje publiczne o tym co jest legalne i nielegalne, też lepiej robić poza internetem. Chyba że intencją jest działanie całkowicie legalne.

Za bezczelne uważam np. publikowanie w nowym, dedykowanym wątku (data, miejsce) relacje skiturową z działania stricte nieformalnego. Taki wątek się rzuca w oczy, i ktoś może tą sprawę pociągnąć, przekazać do władz parku itd. Rozumiem jak najbardziej że Marcin nie znał nowych reguł, dlatego tak postąpił. I ze względu na zamieszanie prawne obecnie ta Dolina Żarska nie jest dla mnie wielkim przestępstwem. Osobiście bym jednak takiego wątku nie umieszczał. Piszę to tak uniwersalnie, do wszystkich.

Wiadomo że fajnie jest coś wrzucić, w takim wypadku lepiej wstawić ze 3 zdjęcia w wątek typy "warunki 2018", aby chociaż po tytule to tak nie biło po oczach. Też mi się czasami coś wrzuci nieformalnego, np. w przejściu tatrzańskim zjazd z gładkiej jest nieformalny, ale on tam jakoś ginie w całej relacji.

Jestem daleki od oceniania samej działalności nieformalnej. Ja nawet ją zwykle akceptuję 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Gerald napisał:

Z wykorzystaniem wyciągów na Kasprowym?

Tak czy siak, takich warunków nie było od kilku lat.

Daleko mi tutaj do oceniania Ciebie, po prostu przekazuje informację którą przeczytałem. A Twoja wycieczka świetna - zazdroszczę.

 

Więc, wchodząc na stronie TANAPu próżno szukać aktualnych informacji - strona jest wyjątkowo skąpa, ale możemy znaleźć tam informację, że uprawianie skialpinizmu jest możliwe w wyznaczonych obszarach tylko do 15 kwietnia - nie ma tam mowy o maju 🙂

 

:D Powiem tyle :D
 
 

 

Też kiedyś samodzielnie próbowałem intepretować przepisy tatrzańskie, po kolejnych zmianach sobie odpuściłem. Teraz opieram się na intepretacjach innych, wiarygodnych portali albo prawników. Na profilu Skialpinizm (PZA) podano że Żarska jest zamknięta od 15 kwietnia, więc przyjmuje że teraz teren jest formalnie zamknięty.

Na początku mojego skiturowania panowało przekonanie że Tatry Słowackie prawie w całości są legalne dla członków KW (w terminie do 15 kwietnia). Niedawno pojawiła się jakaś intepretacja (wyglądała na prawniczą) że skitury poza szlakami jednak są nielegalne, a my naginamy przepisy. Tyle że praktyka jest taka że ludzie skiturują i jest to akceptowane (tzn. strażników nie ma, i nie ma praktycznych obostrzeń). Chcesz być legalny? Nie powinieneś wchodzić w Tatry Słowackie prawie wogóle!

Trzeba śledzić informacje na bieżąco, patrzeć co robią lokalsi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MarioJ napisał:

Rozumiem jak najbardziej że Marcin nie znał nowych reguł, dlatego tak postąpił. I ze względu na zamieszanie prawne obecnie ta Dolina Żarska nie jest dla mnie wielkim przestępstwem. Osobiście bym jednak takiego wątku nie umieszczał. Piszę to tak uniwersalnie, do wszystkich.

Ja tam nie krytykuje Marcina. Sam parę razy wchodziłem w Tatrach w miejsca w które nie było wolno. Jedynym negatywnym uczuciem które żywię, to zazdrość z tak pięknie spędzonego dnia :D

Zamieszania prawnego nie ma, to po prostu typowa biurokracja. Mam nadzieje że zamieszczone tutaj informacje się komuś przydadzą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MarioJ napisał:

Na początku mojego skiturowania panowało przekonanie że Tatry Słowackie prawie w całości są legalne dla członków KW (w terminie do 15 kwietnia). Niedawno pojawiła się jakaś intepretacja (wyglądała na prawniczą) że skitury poza szlakami jednak są nielegalne, a my naginamy przepisy. Tyle że praktyka jest taka że ludzie skiturują i jest to akceptowane (tzn. strażników nie ma, i nie ma praktycznych obostrzeń). Chcesz być legalny? Nie powinieneś wchodzić w Tatry Słowackie prawie wogóle!

Trzeba śledzić informacje na bieżąco, patrzeć co robią lokalsi.

 

Do czasu, póki służba parku nie odczuje potrzeby zrobienia "wyniku" (jak jest to popularnie określane). Tak jak na Pilsku. Taki schemat działania w Europie Środkowo-Wchodniej jest nam dobrze znany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gerald napisał:

Do czasu, póki służba parku nie odczuje potrzeby zrobienia "wyniku" (jak jest to popularnie określane). Tak jak na Pilsku. Taki schemat działania w Europie Środkowo-Wchodniej jest nam dobrze znany.

Z powodu wielkości Tatr i liczby strażników TANAP chodzenie po słowackiej stronie można ewentualnie rozpatrywać w kategorii pecha ;)

Zaś po polskiej - wyjście na trasy taternickie wymaga jedynie zgłoszenia wyjścia w schronisku. Do wyjścia taternickiego nie jest potrzebny sprzęt taternicki.

Edytowane przez AndRand
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AndRand napisał:

Z powodu wielkości Tatr i liczby strażników TANAP chodzenie po słowackiej stronie można ewentualnie rozpatrywać w kategorii pecha ;)

Tak w ogóle, to funkcjonariusze/ratownicy HZS mogą wystawiać mandaty karne? Oni podlegają pod MSW

Edytowane przez Gerald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MarioJ napisał:

Na początku mojego skiturowania panowało przekonanie że Tatry Słowackie prawie w całości są legalne dla członków KW (w terminie do 15 kwietnia). Niedawno pojawiła się jakaś intepretacja (wyglądała na prawniczą) że skitury poza szlakami jednak są nielegalne, a my naginamy przepisy.

 

To jest piękne 😍

Zamiast stworzyć jasne i czytelne przepisy....tworzone są trudne do zrozumienia, i niejednoznaczne kiedy sam je próbuje czytać i zrozumieć (znam słowacki). Tatry są aż tak ważne przez to 🙂 Dzięki temu trzeba stworzyć osobny dział prawników zajmujących się interpretacją przepisów regulujących ruch w parku narodowym.

Zresztą, nie jest to pierwszy taki przypadek na obszarze Słowackiej Republiki.

Edytowane przez Gerald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AndRand napisał:

Zaś po polskiej - wyjście na trasy taternickie wymaga jedynie zgłoszenia wyjścia w schronisku. Do wyjścia taternickiego nie jest potrzebny sprzęt taternicki.

Sprawdź dobrze czy to tak samo działa jak TPN ogłosi koniec sezonu skiturowego.

Czy wyjście taternickie to jest to samo co wyjście skialp ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gerald napisał:

To jest piękne 😍

Zamiast stworzyć jasne i czytelne przepisy....tworzone są trudne do zrozumienia, i niejednoznaczne kiedy sam je próbuje czytać i zrozumieć (znam słowacki). Tatry są aż tak ważne przez to 🙂 Dzięki temu trzeba stworzyć osobny dział prawników zajmujących się interpretacją przepisów regulujących ruch w parku narodowym.

Zresztą, nie jest to pierwszy taki przypadek na obszarze Słowackiej Republiki.

Trochę więcej dystansu 🙂 Chodziłeś na skiturach po Tatrach Słowackich ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...