Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Wiosenna Valle Blanche


MarioJ

Rekomendowane odpowiedzi

Vallée Blanche “The Classic Route”
 

The famous "Vallée Blanche" in Chamonix is an off-piste ski route in the Mont Blanc range, Discover Sam Favret revisiting this classic one with his own style !

Skier: Sam Favret
Filmed by: Alexis Blaise / Maxime Moulin / Thomas Guerrin / Hensli Sage 
Edited by: Jean-Rémy Ceron 
 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda przez seraki naprawdę robi wrażenie. Ale ponieważ od początku mi się nie zgadzało to postanowiłem sprawdzić co zostało nakłamane. Zjazd z Aiquille du Midi na północ (w stronę Chamonix) raczej nie jest możliwy - widziałem tam narciarzy ale z paralotniami. Z kolei drugi łatwo rozpoznawany punkt to stacja kolejki Montenvers. Zaznaczyłem obydwa

215419774_Chamonix1.thumb.JPG.fbd7a24252f033b8a639f990058479f5.JPG

A ponieważ z drugiej strony, od południa nie da się dojechać do stacji to już widać, że jest nakłamane. Szczególnie, że od północy( gdzie teoretycznie może dałoby się zjechać) tej strony nie ma lodowca. Dość łatwo udało mi się ustalić punkt startu.

Dojście na filmie

1386309311_Chamonix3a.thumb.JPG.115fcd4d5d4f25fe6ef29cf0ae3e48f8.JPG

wizualizacja i kierunek zjazdu

881615604_Chamonix3.thumb.JPG.2b9eba7bcd97de81cf7c39c1fa2f561a.JPG

tu jeszcze fota z filmu (kierunek wschód, południowy wschód) w kierunku zjazdu

533518633_Chamonix4a.thumb.JPG.a58753d517e004d95fabcdeda1ff59e1.JPG

Tor jazdy

1855031599_Chamonix4.thumb.JPG.c80b21afdbe80abb35d1bcf2e25d7320.JPG

No i teraz leśna sekwencja filmu.

Sytuacja ogólna na dole widać linię kolejki

378001411_Chamonix5.thumb.JPG.aa6306950c7970cd749bb4bd4805c36c.JPG

1806908309_Chamonix6.thumb.JPG.3396c5b199d07462e6bac8fe229b46d3.JPG

Scena z kolejką

81525272_Chamonix7a.thumb.JPG.df578f097174b62674424133e5bdc525.JPG

można nawet rozpoznać, które okiennice były zamknięte jak satelita robił fotę.

889312209_Chamonix7.thumb.JPG.eb7ef8590e251db7c77a08a64bf9a3ad.JPG

Jeszcze wiadukt

1010568846_Chamonix8a.thumb.JPG.ea5b60ec2acd2f008602df25831a755b.JPG

Wynika mi z tego, że sceny leśne były kręcone gdzieś zasadniczo na obszarze nad wiaduktem a i też niżej. Prawdopodobnie można kolejką wjechać do końca i jest dalej wygodne dojście na grzbiet z być może pięknymi leśnymi odcinkami. Choć z drugiej strony jak już Mariusz pojedziesz do Chamonix to jednak Valle Blanche bardziej kusi. Pamiętam, że widziałem tam ślady miedzy serakami. Wtedy wydawało mi się to abstrakcją ale teraz można byłoby spróbować. 

Właśnie ten fragment filmu mnie powalił. 

Pozdro

Wiesiek

 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjazdy na północ z Aiquille du Midi robią szaleńcy, jak najbardziej 🙂 Bargiel nawet tam ćwiczył przed K2.

Takie dwa główne zjazdy kiedyś mi się rzucily w oczy:

Rond- West couloir, Aiguille du Midi https://joelevanschamonix.com/2014/05/03/rond-west-couloir-aiguille-du-midi/

Mallory-Porter, Aiguille Du Midi North Face http://www.chamonixtopo.com/skiing/mallory-porter-aiguille-du-midi-nf/

Info o zjeździe Bargiela https://wspinanie.pl/2017/05/andrzej-bargiel-mallory-couloir-aiguille-du-midi/

 

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Jeeb napisał:

zjazdy to na linie a na nartach raczej zsuwanie

Ale jeśli chodzi o pierwszy film w wątku to jednak były piękne zjazdy!  Nawet zakładając montaż, powtórki, jazda fragmentami to nadal "nieźle" to wygląda. Zaimponował mi ten fragment po żywym lodzie (każdy kto jechał to wie). Choć to była tylko sekunda, więc tak naprawdę nie wiadomo co było jechane. Jazda w lesie też przepiękna.

Ale ogólnie można sobie zadać pytanie nad przyjemnością i jakością takich skialpinistycznych wyczynów jak ten żleb Mallorego a np taką jazdą z filmu gdzie co by nie powiedzieć była prędkość, elementy techniczne, płynność i finezja. I powiedzmy sobie szczerze, że też zabić się można było. Od pewnego czasu to drugie wydaje mi się o wiele fajniejszą drogą. Oczywiście na moją miarę, stoki 35-40 stopni są niestresujące a potrafią dostarczyć multum radochy...

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2019 o 09:33, MarioJ napisał:

Takie dwa główne zjazdy kiedyś mi się rzucily w oczy:

jest jeszcze zjazd żlebem Comiques przez lodowiec Bossons

 

opowiadał mi spotkany w Cosmiqu Kanadyjczyk po polsku, podobno trudności do ogarnięcia dla amatorów

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie wprost wygląda ten wariant. Z logistyką tylko problem (chyba, że powrót przez Courmayeur i ewentualnie wjazd na Punta Hellbron). No to jest coś co chciałoby się zrobić... Spróbuję odnaleźć traki - ale najważniejsze, że wiadomo, że takie cudeńko jest.

My z Cosmique zrobiliśmy wycieczkę do Rif Torino  i drugą - powrót Valle Blanche (wariant).

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przyjrzałem się dokładnie zjazdowi i to jest oczywiście do Chamonix. Zaczyna się na Aquille du Midi, trawersem nad Cosmique, jeden wyciąg na górze i ten najtrudniejszy fragment.

320852357_Cosmique4.thumb.JPG.68ee8aebdaede5c64253d2cb82e47b52.JPG

później przez wypłaszczenie lodowca (trochę pod górę). Dołu nie udało mi się odtworzyć bo ludzie z filmiku pojechali chyba jakiś własny wariant. Oczywista droga to ta z czerwonymi kwadracikami ale ponieważ był jeszcze robiony jeden wyciąg (na przełamaniu lodowca) to podejrzewam tę drugą linię.

1355251745_Cosmique3.thumb.JPG.de1857ca46a4abecc5a99bc23644d7fc.JPG

Widać z wcześniejszych ujęć, że zjazd jest całkiem jeżdżony więc jest szansa, że można załapać się na ślady. Całość byłaby mniej więcej taka

1377072054_Cosmique1.thumb.JPG.9f745ddb6364359caeafbe0d03d7d886.JPG

Wychodzi 7,2 km i 2600 m vertical. No, czad! Maksymalny spadek to niby 70% ale wiem, że nigdy mi się to nie zgadza i zawsze jest lokalnie sporo więcej. Narciarsko (nie mówię  widokowo) wygląda o niebo fajniej jak droga klasyczna. Do wyciągu (z tej linii) jest 2 km ale być może da się podjechać bliżej. W każdym razie da się to zrobić 2x dziennie - dla tych co lubią dużo wrażeń. 

 

pees nie narysowałem początku - Aiquille - Cosmique - czyli jeszcze dalsze 250 m vertical... Razem pod 3 km w jednym kawałku (no jedna niewielka mielizna)

 

Pozdro

Wiesiek

 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...