Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Prognoza pogody - Polska 2019/2020


WojtekM

Rekomendowane odpowiedzi

Stycznia narciarsko już nic nie uratuje. Wstępne prognozy na luty również raczej są zgodne. Ma być co najmniej ciepło, jeśli nie bardzo ciepło. Śniegiem i przymrozkami przywali pewnie w zamian w kwietniu, w okolicach świąt, kiedy już wszystkie ośrodki po takiej zimie będą zamknięte:)

Tragedii dla narciarzy jednak nie ma. Niemal wszystkie stacje działają, duża część z nich nawet w pełnym zakresie. A to wszystko w czasie zimy, która jak na razie idzie na rekord ciepła jeśli chodzi o sumę trzech miesięcy grudzień-luty. Jak widać technologia idzie do przodu. Jeszcze 15 lat temu podczas takiej zimy jeździlibyśmy, co najwyżej na symulatorach komputerowych, a nie prawdziwych stokach. Ale czy ta technologia dzięki której mamy rozrywkę jest dobra dla środowiska, to już inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była taka zima, jakoś 12 lat temu gdzie w Krakowie nie było śniegu wcale. Być może spadł na chwilę, ale bardzo krótką, bo nie zanotowałem. Pamięta może ktoś co to był za rok? Jakoś może 2008? W zimie 2013/2014 śnieg w Krakowie leżał przez niecały tydzień i to chyba w lutym akurat spadł. Ten będzie trzeci bez śniegu jaki pamiętam. Chyba, że coś się odmieni, bo jeszcze półtora miesiąca zostało niby, ale ja już straciłem wiarę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Hextor napisał:

Była taka zima, jakoś 12 lat temu gdzie w Krakowie nie było śniegu wcale. Być może spadł na chwilę, ale bardzo krótką, bo nie zanotowałem. Pamięta może ktoś co to był za rok? Jakoś może 2008? W zimie 2013/2014 śnieg w Krakowie leżał przez niecały tydzień i to chyba w lutym akurat spadł. Ten będzie trzeci bez śniegu jaki pamiętam. Chyba, że coś się odmieni, bo jeszcze półtora miesiąca zostało niby, ale ja już straciłem wiarę.

Stycznie 2007 i 2008 były porównywalne z obecnym. Pierwszy chłodny w końcówce a wcześniej niezwykle ciepły, drugi odwrotnie. Jeśli jeszcze nie znasz, to tutaj można prześledzić dane z wielu oficjalnych stacji IMiGW z ostatnich kilkunastu lat:

https://www.ogimet.com/gsynres.phtml.en

Kraków-Balice mają WMO Index 12566, żeby prześledzić miarodajnie temperaturę ustaw godzinę (hora) na późny wieczór czyli 22 lub 23. Niestety nie ma stacji na Woli Justowskiej, która jest bardziej miarodajna dla Krk.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, tresor napisał:

Kraków-Balice mają WMO Index 12566, żeby prześledzić miarodajnie temperaturę ustaw godzinę (hora) na późny wieczór czyli 22 lub 23. Niestety nie ma stacji na Woli Justowskiej, która jest bardziej miarodajna dla Krk.

Dostępne są dane IMGW-PIB ze stacji Kraków-Balice . Średnie miesięczne temperatury ,średnie roczne i w dolnej tabeli średnie kolejnych trzydziestoleci 1951-1980; 1961-1990;1971-2000;1981-2010;1991-2020( ostatni okres za 29 lat). Można wstawić inny parametr np. sumy opadów, inne miasto itp. https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=350190566&par=tm&max_empty=2

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, janek57 napisał:

Dostępne są dane IMGW-PIB ze stacji Kraków-Balice . Średnie miesięczne temperatury ,średnie roczne i w dolnej tabeli średnie kolejnych trzydziestoleci 1951-1980; 1961-1990;1971-2000;1981-2010;1991-2020( ostatni okres za 29 lat). Można wstawić inny parametr np. sumy opadów, inne miasto itp. https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=350190566&par=tm&max_empty=2

Ta tabela najlepiej pokazuje jak błyskawicznie klimat się w Polsce ociepla i niestety wygląda na to, że szybciej niż reszta świata. W 2018 został pobity historyczny rekord średniej temp. który potem przebił 2019 rok. Kiedyś średnia wieloletnia to było 7.7°C. Średnia z 6 ostatnich lat 2014-2019 to 9.8°C czyli wzrost o 2.1°C.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tresor napisał:

@janek57 na ogimecie można fajnie prześledzić poszczególne dni. IMiGW ma tylko średnie miesięczne, które też dają dobry obraz ale to tylko średnia. No chyba, że nie potrafię znaleźć danych z poszczególnymi dniami.

Tam na ogimecie zauważyłem, że tej zimy był tylko 1 dzień całodobowego mrozu z temp. - 0.5°C, cała reszta na plusie, niewielkim kilkustopniowym, ale jednak.

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tresor napisał:

No chyba, że nie potrafię znaleźć danych z poszczególnymi dniami.

Ogimet lepszy dla danych poszczególnych dni bo z danych SYNOP znalazłem dostępność tylko od 2010 roku i tu wstawiam styczeń 2010 w Krakowie. Na taka zimę czekamy. Co do ocieplenia klimatu to przez ostatnie 6 lat na terenie Polski ocieplenie bardzo przyspieszyło i jest nadzieja ,że będzie trochę zwalniać ,ale może to oznaczać chłodniejsze okresy letnie a zimy będą dalej ciepłe.https://meteomodel.pl/aktualne-dane-pomiarowe/?data=2010-01-31&rodzaj=da&wmoid=12566&dni=31&ord=desc

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te dane, zauważyłem jednak że nie do końca pokrywa się to z moimi doświadczeniami. Pewnie dlatego, że ja pamiętam że nie zawsze ujemne temperatury przekładają się na opady śniegu.

Co ciekawe widać że np w latach 70 zrobiło się w Polsce ciepłej zimą, a od 79 zaczęło się ponowne ochłodzenie. Być może podobną tendencje mamy teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Hextor napisał:

Być może podobną tendencje mamy teraz?

Nie liczył bym na to ,ale grudzień i styczeń mamy w tym sezonie tak cieple jak powinny być dopiero za 100lat w wyniku AGW to mroźniejsze okresy jeszcze będą ,może już w lutym lub marcu tego roku, a zima taka jak 2009/2010 cały czas możliwa (raz na 10-15 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2020 o 18:51, pawelb91 napisał:

W Sączu śnieg (2-3 cm na trawie) był przez 3 dni od 4 do 6 stycznia... :(
Ujemna temperatura w ciągu dnia była może łącznie przez 2 dni... i to z -1 st.
 

W niedziele wracałem z Chopoku przez Mniszek, na Spiszu piękna zima, śniegu znacznie więcej nawet niż w Jasnej. Gdy tylko przejedzie się Poprad nagle śnieg znika...

Edytowane przez kael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna mapka pokrywy śniegu w Europie, masz do udostępnienia jakiś link do strony gdzie byłaby aktualizowana na bieżąco? Z tej mapki wynika trochę smutna prawda: w Hiszpanii jest więcej śniegu niż u nas.

Prognozy znów zapowiadają duże kilkudniowe ocieplenie i silny wiatr na początek Lutego. Na pocieszenie dodam, że nieco wcześniej już 2 razy zapowiadały ten sam scenariusz, ale się wycofały. Może i tym razem sytuacja się powtórzy i się wycofają?

SmartSelect_20200126-141126_Chrome.jpg

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Ziemowit napisał:

Ładna mapka pokrywy śniegu w Europie, masz do udostępnienia jakiś link do strony gdzie byłaby aktualizowana na bieżąco? Z tej mapki wynika trochę smutna prawda: w Hiszpanii jest więcej śniegu niż u nas.

http://zoz.cbk.waw.pl/snieg/

Aktualny obszar Polski przykryty śniegiem to jakieś 1-2% :(

Średnia z lat 2004-2019 dobijała w tym czasie do 80% !!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ziemowit napisał:

W prognozie od Piątku do Wtorku ciepło i deszcz lub deszcz ze śniegiem. Zwróćcie uwagę na granicę opadów śniegu w tych dniach. Od 820m n.p.m do 1800m n.p.m.

Chyba aż tak ciepło nie będzie. Te 1800 to jest jak zassa trochę ciepełka z połujdnia. Ale z tego opadu nie będzie. A potem dojdzie front z opadem deszczu, może z początku będzie trochę deszczu ale powinno się dość szybko zamienić w śnieg. Generalnie aż tak ciepło nie będzie. Ale, będzie trochę halnego. Więc z dostępnością wyciągów w Szczyrku może być różnie. Oczywiście najbardziej narażony jest SMR. Ale to nie będzie długi epizod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie wierze w prognozy długo terminowe, najbliższy tydzień zmienia się parę razy. Przed wczoraj jeszcze prognoza - do soboty w górach będzie padać śnieg a dzisiaj zmieniło się, piątek, sobota deszcz. Też mam nadzieję na mroźny luty, bo narazie u mnie w górach to bardziej wiosna.

Edytowane przez waldek~
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...