Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Buty narciarskie dla ciężkiego faceta


Bigbobo

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Ch4rvel napisał:

@Mietek Wówczas nie potrzebowałem takiej ingerencji - wtedy jeszcze nie kręciłem po kilka tys km na bajku :) Kiedyś też buty miały "mniej sportowy" charakter. Teraz producenci dla zdobycia klienta produkują buty które przypominają te używane w pro-sporcie. Wąskie skorupy, modyfikacja flexu, czy ustawianie cantingu. Ktoś to miał w Fabosach czy w wspomnianych tatrach :) Te buty już tak łatwo się same nie "rozchodzą" ;->

Cześć

Dzięki za info ale miałem nadzieję, ze opiszesz jakieś fajne patenty modelowania botka czy dorabiania wkładek domowym sposobem a, wybacz, pojechałeś trochę bajkopisarsko. Tatry miały wyjątkowo twardą i wysoką skorupę. Były to najtrudniej "adaptowalne" buty jakie w ogóle miałem okazję widzieć/zakładać. Za to Fabosy czy wcześniejsze Kasprowe były na tyle miękkie, że problemem były raczej blokujące się cięgła linowe klamer. Skorupy w porządnych butach zawsze były wąskie a do tego jeszcze twardość znacznie przekraczała dzisiejsze wartości flexu 130. Canting jest obecny w butach narciarskich od mniej więcej 30-35 lat.  Buty sportowe to zupełnie inna filozofia produkcji i doboru, tak wtedy jak i teraz.

To obecnie przy dostępności modyfikowanych wkładek oraz relatywnie o wiele wyższej kulturze wykonania botków oraz bardzo dużym wyborze jest znacznie łatwiej dobrać but.

Myślę po prostu, ze większość klientów nie ma pojęcia w jaki sposób mierzyć i dobierać buty i stąd taka popularność dopasowywania na miarę. Dobrych fachowców nie jest dużo ale znakomicie wyczuli rynek i dobrze, ze są. Gorzej, że na tej bazie powstają różne mity i usługodawcy chcący zarobić nie oferując wiele w zamian.

 

Pozdrowienia

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję zebrać jak najwięcej opinii, żeby wiedzieć na co zwrócić uwagę,a nie naciąć się na bajery. Zadałem serię pytań, na które nie mam jeszcze odpowiedzi. Zdaję sobie również sprawę z tego, że większość komentarzy to polecenie/odradzenie butów kupionych przez komentujących. Rozumiem, że jest bardzo nie wiele osób, które testują x modeli butów w ciągu roku, ale jeśli mam takich ludzi znaleźć to tutaj. 

Zdecydowem o rezygnacji z zakupu nart stąd budżet wzrósł do tych 1700zł. Wciąż nie wiem czy:

Czy atomic hawx(raczej magna albo prime) są faktycznie takie fajne jak się wydają czy to po prostu skuteczny marketking?

Czy bezszwowe buty wewnętrzne salomona to bajer czy faktyczny atut? W moich starych butach zadne szwy mnie nigdy nie uwierały.

Czy całe to termoformowanie faktycznie zwiększa dopasowanie i komfort jazdy? Czy trzeba ten zabieg powtarzac co jakis czas? Ile razy takiego buta można formowac?

Czy jest jakis producent, ktory na chwilę obecną przoduje w porownaniu z resztą?(coś jak samsung wśród telefonów? Czy jest jakieś xiaomi-czarny koń, z niższą ceną i świetnymi osiągami w tej kategorii?

Jak jest z tym zmiennym flexem? Faktycznie to dziala czy to jakis bajer?

Czypodgrzewanie butów to skuteczna metoda czy rowniez bajer ktory zmniejsza precyzję prowadzenia?

Zamierzam buty kupić w najbliższą sobotę więc za wszystkie odpowiedzi będę wdzięczny.

Co do bootfiterów. W sklepch jeszcze nie bylem i na pewno będę dokładnie wypytywał sprzedawców, ale wydaje mi się, że ryzyko sprzedania mi butów "najlepiej pasujących z posiadanych" jest u mnie większe niż u innych użytkowników z mniejszą stopą. Oczywistym jest że jak przychodzi klient to chcesz sprzedać towar. Najlepiej dopasowany ale nie sprzedasz czegos czego nie masz...jeżeli w sklepie będzie 5 modeli butów 30.5 to wlasnie z tych 5 będą mi proponować najlepszy dla mnie model. Gdybym mial stopę o 1-2 rozmiary mniejszą to na pewno bylbym spokojniejszy. Widać to choćby  na stronach internetowych sklepów ze sprzętem narciarskim. Butów 30.5 jest mniej niż innych bo zainteresowanie nimi jest mniejsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Bigbobo napisał:

. W sklepch jeszcze nie bylem i na pewno będę dokładnie wypytywał sprzedawców

Dlatego właśnie polecałem Ci Marka Żurawieckiego - tam jest najpierw serwis, a potem, po pomiarach i wywiadzie ewentualnie sklep.

Nie wciśnie Ci na siłę jakiegoś produktu, byle by tylko opchnąć.

1700 PLN powinno rozwiązać sprawę ( bardzo słuszne podejście z przesunięciem budżetu).

Zadasz mu wszystkie powyższe pytania, które tu zamieściłeś i uzyskasz właściwe odpowiedzi - od faktycznego fachowca, a nie od dyskutantów.

 

PS. Nie jestem jego agentem - ale zadowolonym klientem :) (nie będę już pisał, od ilu lat ;))

 

Edytowane przez Greg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to Ty musisz wiedzieć czy buty Ci pasują i jak się w nich czujesz. Nie patrz na firmy, buty są podobne. Wybierz te które Ci pasują.

Mogę Ci napisać jak ja kupowałem buty, pojechałem po całkiem inne (tak samo jak Ty czytałem te piękne opisy) , miały być fajne ale jako nowe już były za luźne na szerokość. Najlepsze okazały się Lange, których wogule nie brałem pod uwagę. Stopa zabetonowana, były również miejscowe uciski, które można było od razu zlikwidować ale sprzedawca doradził mi żebym najpierw parę razy w nich pojeździł i one się same ułożą, a jak wtedy jeszcze będzie coś mnie uciskac to się to zrobi. Jedynie w palcach minimalnie mi rozepchal  bo było za mało miejsca. Była to dobra decyzja bo po paru dniach cierpienia było już dobrze. Gdybym to zrobił od razu to po tych paru dniach mogło by już być zbyt luźno. No i mam do nich dobrą wkładkę.

Większość tego co piszą producenci, dotyczy to butów i nart to czysty marketing.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - rozwiązywanie problemu wagi flexem - jest to duuuże uproszczenie. 

Pomijając ewentualne korzyści w trakcie jazdy - zakładanie, czy zdejmowanie takich butów (odpowiednio dopasowanych) - jest to spory wysiłek, jak i często ból, wynikający z twardości i kształtu nieplastycznej skorupy. 

Podejrzewam, że przy Twojej wadze - zysk dla jakości jazdy i radości z dnia spędzonego na stoku,  płynący z maksymalnej  sztywności butów będzie niewielki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Greg napisał:

I jeszcze jedno - rozwiązywanie problemu wagi flexem - jest to duuuże uproszczenie. 

Pomijając ewentualne korzyści w trakcie jazdy - zakładanie, czy zdejmowanie takich butów (odpowiednio dopasowanych) - jest to spory wysiłek, jak i często ból, wynikający z twardości i kształtu nieplastycznej skorupy. 

Dokładnie, dlatego trzeba być świadomym co się kupuje i co się chce. Jak jadę na narty to buty leżą z przodu w samochodzie i nagrzewa je nawiew na nogi. Wtedy mogę je założyć łatwo, ale zdejmowanie już nie jest takie proste. Najgorzej jest jak przejeżdża się na inny stok i bardzo zimne muszę zakładać, wtedy to jest walka i to nie krótka.

 

7 godzin temu, Greg napisał:

Problemem jest to, że 90% ludzi, mierząc na ciepło i sucho - początkowo, we właściwych rozmiarem i funkcją  butach - będzie się źle czuło.

Tak, masz rację, wiem coś o tym, moje pierwsze buty też były za duże, ale jakie były wygodne. 😁

Na początku było ok, ale jak zacząłem lepiej jeździć to zaczęły się problemy, zapięcia na maxa i stopa lata. Tylko że zacząłem czytać forum i jest tyle o butach napisane, bardzo mi to pomogło i zrozumiałem gdzie jest błąd.  Myślę że jak ktoś będzie wiedział jaki rodzaj butów chce, poczyta forum to dobierze dobrze buty. Oczywiście dobry sprzedawca bardzo może pomóc.

Na pewno nie da się wybrać butów przed komputerem, trzeba trochę pojeździć i próbować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bigbobo napisał:

Próbuję zebrać jak najwięcej opinii, żeby wiedzieć na co zwrócić uwagę,a nie naciąć się na bajery. Zadałem serię pytań, na które nie mam jeszcze odpowiedzi. Zdaję sobie również sprawę z tego, że większość komentarzy to polecenie/odradzenie butów kupionych przez komentujących. Rozumiem, że jest bardzo nie wiele osób, które testują x modeli butów w ciągu roku, ale jeśli mam takich ludzi znaleźć to tutaj. 

Zdecydowem o rezygnacji z zakupu nart stąd budżet wzrósł do tych 1700zł. Wciąż nie wiem czy:

Czy atomic hawx(raczej magna albo prime) są faktycznie takie fajne jak się wydają czy to po prostu skuteczny marketking?

Czy bezszwowe buty wewnętrzne salomona to bajer czy faktyczny atut? W moich starych butach zadne szwy mnie nigdy nie uwierały.

Czy całe to termoformowanie faktycznie zwiększa dopasowanie i komfort jazdy? Czy trzeba ten zabieg powtarzac co jakis czas? Ile razy takiego buta można formowac?

Czy jest jakis producent, ktory na chwilę obecną przoduje w porownaniu z resztą?(coś jak samsung wśród telefonów? Czy jest jakieś xiaomi-czarny koń, z niższą ceną i świetnymi osiągami w tej kategorii?

Jak jest z tym zmiennym flexem? Faktycznie to dziala czy to jakis bajer?

Czypodgrzewanie butów to skuteczna metoda czy rowniez bajer ktory zmniejsza precyzję prowadzenia?

Zamierzam buty kupić w najbliższą sobotę więc za wszystkie odpowiedzi będę wdzięczny.

Co do bootfiterów. W sklepch jeszcze nie bylem i na pewno będę dokładnie wypytywał sprzedawców, ale wydaje mi się, że ryzyko sprzedania mi butów "najlepiej pasujących z posiadanych" jest u mnie większe niż u innych użytkowników z mniejszą stopą. Oczywistym jest że jak przychodzi klient to chcesz sprzedać towar. Najlepiej dopasowany ale nie sprzedasz czegos czego nie masz...jeżeli w sklepie będzie 5 modeli butów 30.5 to wlasnie z tych 5 będą mi proponować najlepszy dla mnie model. Gdybym mial stopę o 1-2 rozmiary mniejszą to na pewno bylbym spokojniejszy. Widać to choćby  na stronach internetowych sklepów ze sprzętem narciarskim. Butów 30.5 jest mniej niż innych bo zainteresowanie nimi jest mniejsze...

Cześć

To jeszcze krótko:

- dokładnie mierz stopę na miarce w sklepie - długość szerokość.

- wybierz buty, które Ci się podobają. Nie uderzaj w buty sportowe ale pewne konstrukcje do jazdy amatorskiej bez zbędnych bajerów. Zwróć uwagę na takie rzeczy jak: metalowe klamry, pas z klamrą lub rzep ale porządny na górnej części cholewki, rączka z przodu do trzymania buta przy zakładaniu i noszenia, obecność cantingu w formie płaskiej śruby, brak takich rzeczy jak patent walk czy regulowany automatycznie flex, możliwość zmiany położenia klamer cholewkowych.

- botki czy to szwowe czy bezszwowe, nie ma znaczenia - jak są dobrze zrobione będą OK.

- termoformowanie pracuje

- nie ma producenta, który przoduje

Mierzenie - mierzysz i kupujesz but dokładnie jak zmierzone stopy lub mniejszy. Pamiętaj że nie ma różnicy w długości pomiędzy numerami całkowitymi i połówkami - czasami lepiej układa się teoretycznie mniejszy całkowity niż połówka. But powinno się stosunkowo ciężko zakładać z pierwszym razem. Gdy włożysz, dobij piętę stukając tyłem buta w podłogę. Ułóż dokładnie elementy kapcia. Nie przymierzaj butów w grubych skarpetach, wełnianych czy innych - tylko dedykowane narciarskie. Zapnij but lekko - do standardowej jazdy. Powinieneś wytrzymać jakieś 5 minut max. Jeżeli w tym czasie nie poczułeś punktowych ucisków jest szansa. Zdejmij daj stopom odpocząć. Po paru minutach załóż jeszcze raz. Powinno już być lepiej. Możesz w przerwach przymierzyć ten sam model ale większy rozmiar albo bardziej miękki but - zobaczysz ile jest w nich miejsca w porównaniu z tym wstępnie dobranym. P

Przymierz drugi raz, możesz się kawałek przejść aby but popracował i lepiej się ułożył ale jakieś długie chodzenie czy coś takiego jest bez sensu - to nie są buty do chodzenia.

Skup się na punktowych uciskach - jeżeli występują to coś jest nie tak. But powinien dość sztywno opinać całą stopę. przymierzasz zakładasz zdejmujesz tylko na stojąco - inaczej się zamęczysz. Cały czas jesteś w pozycji narciarskiej - czyli nogi lekko ugięte - tak jak sugeruje ugięcie cholewki buta ale bez wiszenia na językach ( nie wypychaj bioder do przodu ani nie obniżaj tyłka za bardzo - naturalnie). W takie pozycji palce powinny mieć lekki luz. Gdy zaczniesz prostować nogę palce automatycznie powinny oprzeć się o skorupę. Gdy starasz się wyprostować nogi w kolanach nie da się wytrzymać ze względu na ucisk w palcach. Za drugim razem wytrzymasz jakieś 10 minut.

Jeżeli to wszystko jest OK to but powinien być dobry.

Jakby co pytaj.

Pozdrowienia

 

Oczywiście

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bigbobo napisał:

Czy atomic hawx(raczej magna albo prime) są faktycznie takie fajne jak się wydają czy to po prostu skuteczny marketking?

Czy całe to termoformowanie faktycznie zwiększa dopasowanie i komfort jazdy? Czy trzeba ten zabieg powtarzac co jakis czas? Ile razy takiego buta można formowac?

Czy jest jakis producent, ktory na chwilę obecną przoduje w porownaniu z resztą?(coś jak samsung wśród telefonów? Czy jest jakieś xiaomi-czarny koń, z niższą ceną i świetnymi osiągami w tej kategorii?

Jak jest z tym zmiennym flexem? Faktycznie to dziala czy to jakis bajer?

Co do bootfiterów. W sklepch jeszcze nie bylem i na pewno będę dokładnie wypytywał sprzedawców, ale wydaje mi się, że ryzyko sprzedania mi butów "najlepiej pasujących z posiadanych" jest u mnie większe niż u innych użytkowników z mniejszą stopą. Oczywistym jest że jak przychodzi klient to chcesz sprzedać towar. Najlepiej dopasowany ale nie sprzedasz czegos czego nie masz...jeżeli w sklepie będzie 5 modeli butów 30.5 to wlasnie z tych 5 będą mi proponować najlepszy dla mnie model. Gdybym mial stopę o 1-2 rozmiary mniejszą to na pewno bylbym spokojniejszy. Widać to choćby  na stronach internetowych sklepów ze sprzętem narciarskim. Butów 30.5 jest mniej niż innych bo zainteresowanie nimi jest mniejsze...

A zdefiniuj co masz na myśli, że "atomic hawx" jest taki fajny? Mam hawxy prime, ale nie za bardzo rozumiem co w nich może być takiego fajnego ;) Fajne dla mnie są, bo są czerwone, a jak wiadomo - czerwone = najszybsze ;-D (żart!). Jest tak duża konkurencja w tym temacie, że nie ma mowy by ktoś się wyróżniał i wybijał wyraźnie ponad innych

M.in hawx prime ma możliwość zmiany ustawienia flexa +/- 10. Ale to ustawienie stałe.

Termoformowanie -  działa, ale nie zawsze idealnie. Moje prime po termoformowaniu wymagały jeszcze punktowego odbarczania, bo "naklejka/plaster" nie wypchnął skorupy w zadowalający dla mnie sposób.

Jak przychodzisz do bootfiitera to nie sprzedaje Ci kiczu, tylko chce byś po sezonie/wyjeździe wystawił mu dobrą opinie, bo zarekomendujesz go swoim znajomym. Mylisz markety sportowe typu decathlon, gosport itd gdzie młodzież tam pracująca (przeważnie, czasami trafia się ktoś kto faktycznie się zna) nie ma pojęcia o czym gada - a wciśnie Ci wszystko nawijając makaron na uszy. Zobacz sobie jakie opinie mają warszawskie sklepy w którzy pracują ludzie których mogę każdemu polecić: skifanatic i ntn superserwis, to samo Sport-Center z wspomnianym p. M.Żurawieckim, czy Windsport z Krakowa.

Dodając do tego co napisał @Mietek: wybieraj buty które posiadają mikroregulację przy klamrach, możesz przy mierzeniu buta wyciągnąć but wew. i włożyć stopę w skorupę, dotykając palcami delikatnie czubów butów zobaczyć ile masz wolnego między pięta a skorupą - więcej niż 1.5cm - ten but jest za duży (to powinien w ogóle zrobić sprzedawca)

Przeczytaj też: https://www.ntn.pl/uploads/online/21_ajcni/80/

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ch4rvel napisał:

A zdefiniuj co masz na myśli, że "atomic hawx" jest taki fajny? Mam hawxy prime, ale nie za bardzo rozumiem co w nich może być takiego fajnego ;) Fajne dla mnie są, bo są czerwone, a jak wiadomo - czerwone = najszybsze ;-D (żart!). Jest tak duża konkurencja w tym temacie, że nie ma mowy by ktoś się wyróżniał i wybijał wyraźnie ponad innych

M.in hawx prime ma możliwość zmiany ustawienia flexa +/- 10. Ale to ustawienie stałe.

Termoformowanie -  działa, ale nie zawsze idealnie. Moje prime po termoformowaniu wymagały jeszcze punktowego odbarczania, bo "naklejka/plaster" nie wypchnął skorupy w zadowalający dla mnie sposób.

Jak przychodzisz do bootfiitera to nie sprzedaje Ci kiczu, tylko chce byś po sezonie/wyjeździe wystawił mu dobrą opinie, bo zarekomendujesz go swoim znajomym. Mylisz markety sportowe typu decathlon, gosport itd gdzie młodzież tam pracująca (przeważnie, czasami trafia się ktoś kto faktycznie się zna) nie ma pojęcia o czym gada - a wciśnie Ci wszystko nawijając makaron na uszy. Zobacz sobie jakie opinie mają warszawskie sklepy w którzy pracują ludzie których mogę każdemu polecić: skifanatic i ntn superserwis, to samo Sport-Center z wspomnianym p. M.Żurawieckim, czy Windsport z Krakowa.

Dodając do tego co napisał @Mietek: wybieraj buty które posiadają mikroregulację przy klamrach, możesz przy mierzeniu buta wyciągnąć but wew. i włożyć stopę w skorupę, dotykając palcami delikatnie czubów butów zobaczyć ile masz wolnego między pięta a skorupą - więcej niż 1.5cm - ten but jest za duży (to powinien w ogóle zrobić sprzedawca)

Przeczytaj też: https://www.ntn.pl/uploads/online/21_ajcni/80/

Cześć

W kwestii formalnej: Jestem Mitek. Jak byłem mały to nie wymawiałem "r" i tak na siebie mówiłem, przejęli to rodzice, później znajomi i tak ju zostało. W każdym razie z Mieczysławem nie mam nic wspólnego. :)
Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bigbobo napisał:

Zamierzam buty kupić w najbliższą sobotę więc za wszystkie odpowiedzi będę wdzięczny.

W Bielsku polecam Ski-Sport Andrzej Figurski ul. Katowicka 143, pomogą rozwiać twoje wątpliwości i nie masz tam ryzyka sprzedania butów "najlepiej pasujących z posiadanych".  

Co do butów, myślę że możliwość przełączenia do trybu Walk po zjeździe  i wyprostowania kolan  może być dla Ciebie nieoceniona.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty kupione. Zobaczymy czy bede zalować. Pan Żurawiecki zakończyl dzialalnosc w Gliwicach. Udalo mi się go odnaleźć w Szczyrku. Chyba zmienia trochę profil działalnosci albo jeszcze się nie przeniósł całkowicie. Zmierzył mi stopę-30,5. Zaproponowal 2 pary fisherów w tym jedne 29.5. Więcej nie miał. Wziął za to 50zł(powiedział, że jesli sie zdecyduje na te buty pozniej to odliczy od ceny) Odczucia mialem mieszane, chociaż wiedzy odmówić mu nie sposób. Pojechalem do Bielska do Ski-sportu. Wybór spory. Nie bylo Lange i K2:). Również zmierzono stopę zaproponowano Atomic, ale mi nie pasowały. Na tym analiza się skończyła. Potem po prostu pokazali wszystko co mają w moim rozmiarze i interesującym mnie flexie, a ja mierzyłem.  Podrzucili heady, salomony, technici. Nie wiem czemu, ale najbardziej spasowały mi head raptor 120rs chociaż wąskie(u mnie stopa szeroka). Chodzilem w nich ponad 30min i bylo ok. W dwóch miejscach troszkę uwierały na wiekszej stopie, ale po pierwszych zjazdach podjadę do sklepu i będę odbarczał.

Starałem się przygotować do tego zakupu jak najlepiej i poświęciłem mnóstwo czasu żeby zgłebić temat. Od dwóch tygodni szukałem informacji gdzie mogłem, a i tak czulem ze sporo ryzykuję z tym zakupem. Zobaczymy jak bedzie na stoku. Dzieki  za wszystkie podpowiedzi. Sporo mi pomogliscie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wielu lat cały sprzet dla mnie i mojej rodziny kupuję w tym sklepie... Nie znam lepszego... Ja jeżdżę na Hawxach, mam już drugie... Dla mnie idealne, ale to buty na wąską stopę...

Ps.Moje poprzednie buty kupowałem prawie rok ;) Tak jak już tu wspomniano... to najważniejszy sprzęt narciarski. Warto przy jego zakupie poświęcić dużo czasu...

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie bylo watpliwosci. W ski-sporcie bylo super. Trafilem akurat na szefa i on się mną zajmował. Mial dla mnie czas. Pogadalismy sobie i ogolnie jest zadowolony. Obsluga super. Sam bootfiting bez szalu. Na plus też dożywotni serwis butów(przynajmniej tak deklarowali) i całkiem spoko cena. Znalazlem w sieci taniej ale nie wiele no i bez opcji przymierzenia. Obok ojciec z córką ok 20lat, który wpychał jej buty, na ktore narzekala i zaden doradca nic nie podpowiedzial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...