Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Obliczanie długosci nart


Moby

Rekomendowane odpowiedzi

Temat długości wziąż przewija sie przez różne fora i wywołuje ciągłe wątpliwości osób chcących kupić nowy i drogi sprzęt. Czy 20 cm poniżej wzrostu to ok czy za dużo? itd.

Sam mam takie wątpliwości przy zakupie desek dla żony. Przeczesałem wiele stron producentów nart i niemal żaden nic nie pisze o doborze długości. Na polskich stronach w ogóle nic, a na zagranicznych tylko Fischer umieszcza prosty kalkulator:

http://www.fischer-ski.com/en/

Czy to jakaś wiedza tajemna? Przecież pan w sklepie coś mi zaproponuje na podstawie tego co mu powiem i nie będzie w praktyce sprawdzał jak i po czym jeżdżę. Mogę to zrobić sam. Poza tym różni producenci różne mają sugestie co zalecanej długości swoich wyrobów. Np słyszałem, że Atomic sugruje by metrony były nieco krótsze niż inne narty. Ale czy to prawda? Dlaczego nic nie podaje na swoich stronach internetowych? Albo Blizzard, narty dla kobiet passion model 2006/7? Jak je dobrać?

Ten sam poblem dotyczy siły wypięcia wiązań. Sam nic nie ruszaj bo zrobisz sobie krzywdę, idź do serwisu, tam pan posługując się wiedzą tajemną ustawi ci jak trzeba...

Jeśli znacie jakieś tabele przeliczeniowe, kalkulatory na stronach www, czy też macie własne przemyślenia i doświadczenia na ten temat, to napiszcie coś.

Życzę wesołych i narciarskich Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie długosci nart

Bo tak naprawde żadna tabela tego nie załatwi w 100%, to tylko dane orientacyjne i bardzo ogólne. Na stronie atomica jest indeks dla nart metron.

Wzrost ma (o ile wogole ma), duzo mniejsze znaczenie. Istotna jest waga narciarza, sposob (zaawansownie, dynamika, preferowane dlugosci skretow itd.) jazdy. Rodzaj narty oczywiście tez nie pozostaje bez znaczenia. Tak ze nie ma sztywnych ram.

Jesli idzie o ustawienie wiazan to juz powazna sprawa. Rzeczywiscie jesli nie ma sie o tym pojecia (czyt.praktyki wlasnej), najrozsadniej udac sie do dobrego serwisu. Na ten i dotyczacy doboru dlugosci bylo juz sporo na forum, tak ze nie ma sensu sie powtarzac. Dodam tylko jeszcze, ze nie wszyscy sprzedawcy sa godni zaufania jesli idzie o rady woborze sprzetu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie długosci nart

zgadzam sie z Tomkiem - jakieś tam tabelki zawsze pokazują tzw. złoty środek , który później musimy skorygować o własne umiejętności , preferencje itd. Trzeba po prostu potem samemu wybrać , ważne zeby nie przesadzić z długością ani w jedna , ani w drugą stronę.Chociaż ,jeżeli nie jesteśmy do końca pewni i jak ktoś nie jest mistrzem dwóch desek , to lepiej kupić krótsze niż dłuższe . W sklepie dobry sprzedawca podpowie , zły wciśnie to co ma pod reką.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie długosci nart

W największym sklepie ze sprzetem sportowym w Szczecinie (Dyskobol - 3 sklepy w mieście) doradzają długość na zasadzie wzrost minus 10 cm. To raczej mało dokładna porada. Tak więc na "doświadczonego" sprzedawcę nie ma co liczyć.

To co napisaliście wyżej to wszystko prawda. Ale uważam, że producent sprzętu powinien poprowadzić klienta za rękę i na podstawie serii pytań w ankiecie, dotyczących wagi, wzrostu, sposobu jazdy, tras i innych preferencji, zaproponować odpowiednią długość. Doświadczony i wyrobiony narciarz z pewnością te obliczenia skoryguje pod kątem własnego zadowolenia. Ale ma jakiś punkt wyjścia. A ja nie mam, bo nie wiem czy mam dla żony kupić zalecane przez sprzedawcę 160 cm czy też jak mi intuicja podpowiada 150. (Tylko nie piszczie żebym w tej sytuacji kupił 155).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie długosci nart

No właśnie. Zapomniałem o tej tabeli Heada. Jest niezła. Jesli napiszesz ile żona waży, jak jezdzi i jakie chce narty, to postaram sie cos podpowiedziec (a pewnie nie tylko ja). Producenci zakładaja ze ich sprzet bedzie sprzedawany przez osoby kompetentne. Ja poza tabelami typu ww Heada, czy wczesniej indeksu dla grupy metrona nie znalazłem innych opracowan dotyczących doboru długosci, a sporzadzonych przez producentów nart.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie długosci nart

Ja znalazłem jeszcze:

http://www.forskiers.com/gear/selector.asp

http://www.fischer-ski.com/en/ (trzeba wejść w zakładkę cucstomer service i dalej ski finder)

http://www.edge2edge.co.uk/hire_sizes.htm

http://www.backcountry.com/store/sizingchart.html?sizing_id=247

Żona jeździ od kilku sezonów (3 tygodnie w roku), wzrost 170cm, waga 63kg, umiejętności oceniam na średnie minus, zaangażowanie średnie plus. Chodzi mi o narty do wygodnego wożenia się przez cay dzień na przygotowanych niebieskich i czerwonych trasach. Mam na myśli:

Blizzard Passion IQ model 2006/7 - cena 850 zł, dł 151 cm

Salomon Siam 5 model 2005/6 - cena 700 - 800 zł, dł 159 lub 154 cm

Atomic Izor 3.1 lub 5.3 model 2005/6 - cena ok. 900 zł, dł 150 lub 159 cm

Z kalkulatorów wychodzą długości:

Head - 163 cm, podane przez mnie kolejno:

1 - dla izora 5.3 - 132 cm (jakaś bzdura)

2 - 160 cm

3 - 155 cm

4 - 150 - 154 cm

Powinienem więc chyba skłaniać się do 160 cm, ale do tej pory miała narty tej długości i myślałem o nieco krótszych.

Dzięki za wszystkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie długosci nart

przy takich "parametrach" ( sorry za słowo:) i umiejętnościach żony wybrałbym coś o długości ok.155cm. Moja druga połowa ma podobne "wymiary" jeździ zupełnie rekreacyjnie i śmiga na Atomicach o długośći 148 cm. Wydawałoby się , że troche krótkie ,ale wg niej są super - i oto chodzi z żonami :))

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie długosci nart

Wyglada na to ze najodpwiedniejsze beda narty z grupy "poczatkujacy-sredniozaawansowani" o dlugosci 155 - 160 cm. Jesli typowa narta "women" to raczej blizej 160 niz 155.

Na zbyt krotkich nartach jezdzi sie gorzej, niz na zbyt długich (moje zdanie).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie długosci nart

Zdecydowałem sie na Salomony Siam 5 o dł. 154 cm. Miały świetne recenzje w NTN i cena tez wydaje mi sie dobra - 760 zł z przesyłką. Co do długości: wybrałem ciut krótsze niz zalecane. Mam nadzieję, że żona bedzie zadowolona, ale bedzie to mogła sprawdzić - NIESTETY - dopiero za kilka miesięcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...