Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Słowacja - warunki narciarskie 19/20


mirekn

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od piątku do niedzieli byłem na Słowacji (rejon VT). Śnieg powyżej 1800. Temperatury w nocy na poziomie 1000 m  około -3. W dzień do +8. W piątek i sobotę wiało tak do 8 m/s.
W porównaniu do zeszłego roku kiepsko ale to nie z powodu naturalnych opadów tylko temperatur. W zeszłym roku także niżej położone ośrodki np. Strednica w Zdiarze były już 30 listopada naśnieżone a teraz po przeciwnej stronie drogi w stronę Spiskiej Magury pasą się owce ;). Mrozu potrzeba !

2019 wcześnie rano

IMG_3356.thumb.JPEG.094aea524f0ed1830610cb78034e9858.JPEG

2018 poniżej

IMG_1235.thumb.JPEG.0565e2a2411efdd5a0e9561bbc7d8634.JPEG

Co do Łomnicy to w zeszłym roku w listopadzie też na dole było zielono ale na przełęcz dało się podejść, Teraz śniegu naprawdę symbolicznie. Coś by tam można po prawej stronie krzesła pokombinować ale ze zjazdem był by problem.Na dole, na Bukowej zielona trawka ;) Kasprowy przy tej ilości śniegu to gigant ! 

IMG_3433.thumb.JPEG.0fc4240d397c337730de04762a871dde.JPEG

IMG_3442.thumb.JPEG.b8a5f9070b0fecba9c840c8e5cdffca0.JPEG

Strbskie Pleso mizeria.
U góry śniegu praktycznie tyle samo natomiast dół zielony. Armatki stoją na InterSki i na początku ES-a ale nie sypią. W dzień sporo na plus choć dól to ponad 1400.
Ekipy pracują, konserwując sprzęta, ExpresaSolisko odpalili w niedzielę dla turystów, których było całkiem sporo. Dużo biegających ! w tym z dziećmi ;)

2018 na InterSki była już jazda.
IMG_1306.thumb.JPEG.27847544eb00b58987e327b5c51ff19d.JPEG

IMG_1309.thumb.JPEG.9f29e2b0bbab077c90059d9b8b3fb82b.JPEG

Teraz zielono.
IMG_3501.thumb.JPEG.a22cbb86768ebe81f868b52c75032445.JPEG

IMG_3508.thumb.JPEG.f682e734825edd2186b197c575807a11.JPEG

Początek ES-a 2018/2019


IMG_1256.thumb.JPEG.b23a00296f0e7c616f651db5ceecf417.JPEG

IMG_3457.thumb.JPEG.30add9544f675c512afeea15b866e540.JPEG

Na Solisku jak w zeszłym roku (śnieg) tylko o kilka stopni cieplej.

IMG_3468.thumb.JPEG.8ace09f935b75411abe6b9ce1c803eef.JPEG

IMG_3469.thumb.JPEG.dce425886b1cc858e767a9f554c2e0f6.JPEG

IMG_3471.thumb.JPEG.500a10341c9e3967e43bf25bd9c26ffb.JPEG

IMG_3488.thumb.JPEG.c1bcdc7a017255a7e1d2841b104485e2.JPEG

Z mniej narciarskich terenów tj. Studene Doliny 

IMG_3370.thumb.JPEG.a17fd30e5beb3833b9d2e2c6bf8c519a.JPEG

IMG_3391.thumb.JPEG.82ddac984855788af2ae9236cbb31fb3.JPEG

IMG_3393.thumb.JPEG.83b586a0c410cca149f7661ca2d7a17d.JPEG

No i relikt na Hrebenioku

IMG_3414.thumb.JPEG.3a4bf0017008c701a13b0f0ad0d788d8.JPEG

 

Realniej jak będą mrozy to powtórka z nartami za 2 tygodnie. A teraz to chyba Bartuś na BK :)

Pozdrawiam

mirekn

  • Like 13
  • Thanks 4
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze uzupełnienie (sory, że nie narciarskie) ze Strbskiego.
Wieżę budują ;) nawet w niedzielę http://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/szczyrbskie-jezioro-tak-ma-wygladac-wieza-widokowa,2574
ViaFerraty nie sprawdziłem bo nie byłem w Młynickiej. https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/w-tatrach-powstanie-via-ferrata,1322 
IMG_3448.thumb.JPEG.7cbee5444aeaa07ad298b6b73c594d9f.JPEG 

No i jak będzie działał SoliskoExpres w tym tygodniu.

25.11.2019 TECHNICKÁ ÚDRŽBA | Z dôvodu technickej údržby sú lanovky 25.-29.novembra mimo prevádzky. *** The cableways are out of operation November 25 - 29 due to technical maintenance. *Horské Stredisko Vysoké Tatry

 

Pozdrawiam

mirekn

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, rolin napisał:

Nikt o tym nic nie słyszał, więc najprawdopodobniej nie ma. O ferracie Skałka jakoś wszyscy się dowiedzieli. 

Przetrzepałem internet i nie ma ani jednej informacji o wybudowaniu ferraty w Tatrach. Czyli wyszło jak zawsze.

p.s Skalka jest świetna! byłem tam w sierpniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gerald napisał:

Czyli wyszło jak zawsze.

Może nie ;) do końca z tego co pamiętam to miało być w ramach tego https://www.podkarpackie.travel/pl/blog/realizacja-projektu-pn-gory-bez-granic---integracja-sieci-szlakow-w-transgraniczny-produkt-turystyczny projektu tu opis (http://www.cotg.pttk.pl/cotg/gory-bez-granic-integracja-sieci-szlakow-w-transgraniczny-produkt-turystyczny/ .Nie śledzę go na bieżąco (tj papierów)  więc miałem taki plan żeby to sprawdzić, ale miałem czasu podejść żeby przepatrzyć to żebro na Pośrednim bo musiałem swoje wybiegać ;) a na Mikołaja jak tam będę znowu to już może być przysypane.

Tu trochę szczegółów ile punktów na tej ferracie  etc. https://pl.plsk.eu/documents/15954/312216/Góry+bez+granic+–+integracja+sieci+szlaków+turystycznych+w+transgraniczny+produkt.pdf/64cc3e97-c5d9-4cdc-97bb-cc116749343a 

Pozdrawiam

mirekn  

Edytowane przez mirekn
dodałem linka
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

draft projektu z tą nieszczęsną ferratą ;) http://www.kst.sk/images/stories/2018/Zmluvy_2018/Interreg_draft_projektu_2018.pdf

"Trasa via ferrata jest opracowana koncepcyjnie w 2 wariantach A i B (vide: uzgodnienia z TANAP), ostateczna wersja przebiegu trasy zdecydowana zostanie na miejscu w trakcie prac w uzgodnieniu z władzami TANAP ze ścisłym uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska i dobrostanu dzikich zwierząt (w okolicy kozice, rzadkie rośliny); orientacyjnie długość szacuje się wstępnie na cca 550 m, przy przewyższeniu ok. 400m, z ok. 160 punktami asekuracji. W uroczystym otwarciu w 2020 r. wezmą udział zaproszeni goście, w tym dziennikarze, planowane jest pokazowe przejście dla ok. 25 osób z Polski i Słowacji (w tym celu zakup zestawów wspinaczkowych). Po otwarciu będzie ogólnodostępna (jak wiele alpejskich tras tego typu), na początku trasy będzie tablica informacyjna o zasadach bezpieczeństwa w poruszaniu się trasą, możliwe będzie nieodpłatne wynajęcie zakupionego sprzętu wspinaczkowego do korzystania z niej. Zrealizowane zostaną także szkolenia dla osób wykonujących zadania w terenie (znakowanie, pomiary GPS), częściowo przy współpracy z COTG (transfer polskiego know-how). W tym celu - odnowienie i doposażenie sali szkoleniowej o pow. ok. 33m2 z przeznaczeniem na szkolenie znakarzy i późniejsze spotkania zespołu znakującego i projektowego w trakcie realizacji zadań, w tym: zakup podstawowego wyposażenia do sali szkoleniowej (projektor, zdalnie sterowany ekran)."

Pozdrawiam

mirekn

Edytowane przez mirekn
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Ferrata w Tatrach. Co to k.... jest za poroniony pomysł?? Oby to był jakiś prima aprilis!

Pozdrowienia serdeczne

Ale co jest zlego w samym pomysle via ferraty w Tatrach?

Nie mam pojecia jakim terenem ma ta konkretna przebiegac ale dlaczego uwazasz ze sama idea jest zla?

Mi np. bardzo podobal sie pomysl przerobienia orlej perci na via ferrate. W taki sposob mozna by ograniczyc gigantyczne tlumy o ludzi ktorzy sa kompletnie nieprzygotowani na taki szlak( koniecznosc posiadania sprzetu do ferraty)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ograniczenie tłumów to prosta kwestia finansowo-organizacyjna. Ja to raczej widzę w ten sposób aby ograniczyć niektóre szalki dla ludzi z uprawnieniami np kurs. 2 tygodnie, kosztujący 2000.00 na czyn zarabia Park oraz GOPR oraz organizacje taternickie. Nic nie trzeba przerabiać.

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Ograniczenie tłumów to prosta kwestia finansowo-organizacyjna. Ja to raczej widzę w ten sposób aby ograniczyć niektóre szalki dla ludzi z uprawnieniami np kurs. 2 tygodnie, kosztujący 2000.00 na czyn zarabia Park oraz GOPR oraz organizacje taternickie. Nic nie trzeba przerabiać.

Pozdrowienia

2 tys za kurs zeby moc isc na orla perc? Chyba zartujesz? 

Ograniczenia finansowo-organizacyjne to najgorsze rozwiazanie. 

Trudniejsze szlaki powinny byc dostepne dla tych co potrafia a nie dla tych co maja pieniadze i papier (co by generowalo jakies patologie w organizacjach ktore by na tym zarabialy)

Kwestie finansowe powinny ograniczac sie do ubezpieczenia:

- albo obowiazkowego w cenie biletu wstepu do TPN

- albo dobrowolnego ale wtedy akcja ratunkowa powinna byc platna jak nie masz ubezpieczenia (jak na slowacji)

Via ferraty na trudniejszych szlakach to bardzo dobre rozwiazanie gdyz: 

- nie pojawialyby sie tam zupelnie przypadkowe/ nieprzygotowane osoby 

- dobrze poprowadzone dawalyby trudniejszy i ciekawszy ale jednoczesnie bezpieczniejszy szlak

 

PS w wielu kwestiach sie z Toba dotychczas zgadzalem( szczegolenie podobaly mi sie poglady na temat tego ze masowosc zabija kazdy sport czy tez ze gory powinny byc dla tych co sa w stanie wlozyc duzy wysilek itp) ale teraz z tymi ograniczeniami organizacyjno - finansowymi to zes pojechal;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jacekma napisał:

2 tys za kurs zeby moc isc na orla perc? Chyba zartujesz? 

Ograniczenia finansowo-organizacyjne to najgorsze rozwiazanie. 

Trudniejsze szlaki powinny byc dostepne dla tych co potrafia a nie dla tych co maja pieniadze i papier (co by generowalo jakies patologie w organizacjach ktore by na tym zarabialy)

Kwestie finansowe powinny ograniczac sie do ubezpieczenia:

- albo obowiazkowego w cenie biletu wstepu do TPN

- albo dobrowolnego ale wtedy akcja ratunkowa powinna byc platna jak nie masz ubezpieczenia (jak na slowacji)

Via ferraty na trudniejszych szlakach to bardzo dobre rozwiazanie gdyz: 

- nie pojawialyby sie tam zupelnie przypadkowe/ nieprzygotowane osoby 

- dobrze poprowadzone dawalyby trudniejszy i ciekawszy ale jednoczesnie bezpieczniejszy szlak

 

PS w wielu kwestiach sie z Toba dotychczas zgadzalem( szczegolenie podobaly mi sie poglady na temat tego ze masowosc zabija kazdy sport czy tez ze gory powinny byc dla tych co sa w stanie wlozyc duzy wysilek itp) ale teraz z tymi ograniczeniami organizacyjno - finansowymi to zes pojechal;)

Cześć

Zgadzam się ale w jaki sposób wyselekcjonujesz tych co potrafią?
Cel mamy jak rozumiem identyczny: wyeliminować hołotę.

Jak to zrobić, skoro wszystko zmierza w innym kierunku. Ja osobiście pomysłu nie mam poza drastycznym zwiększeniem ochrony typu rezerwatowego (pamiętaj, że ja nie myślę tylko o Tatrach ale ogólnie o środowisku przyrodniczym). Edukacja... w jakiej formie? Jak chcesz edukować gościa, który płynąc kajakiem wszystkie śmieci wyrzuca do wody? Jego trzeba wyeliminować po prostu a nie edukować.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jacekma napisał:

pomysl przerobienia orlej perci na via ferrate.

należy z Orlej Perci i innych szlaków zdjąć całe żelastwo i już będzie mniej ludzi

 

18 godzin temu, jacekma napisał:

Ale co jest zlego w samym pomysle via ferraty w Tatrach?

w samym pomyśle nic złego - ktoś kiedyś myślał o tunelu z Szczyrbskiego do Zakopanego, tuneliku w Kasprowym, zębatce na świnicę,

najwżniejsze by te szaleńcze pomysły nie doszły do skutku. Już teraz tłumy ludzi i dewastacja Tatr jest przerażająca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Zgadzam się ale w jaki sposób wyselekcjonujesz tych co potrafią?

Zamieniajac Orla perc na ferrate czesciowo taka selekcja by sie wlasnie odbyla poprzez:

- potrzebe posiadania sprzetu i wiedze jak go uzyc

- informacja ze odpowiedni sprzet jest potrzebny tez niektorym dalby do myslenie ze to nie jest latwa sciezka 

...na pewno jednak wszyskich "wybitnie uzdolnionych" by to nie powstrzymalo. Bylby to jednak krok w dobra strone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jeeb napisał:

należy z Orlej Perci i innych szlaków zdjąć całe żelastwo i już będzie mniej ludzi

 

w samym pomyśle nic złego - ktoś kiedyś myślał o tunelu z Szczyrbskiego do Zakopanego, tuneliku w Kasprowym, zębatce na świnicę,

najwżniejsze by te szaleńcze pomysły nie doszły do skutku. Już teraz tłumy ludzi i dewastacja Tatr jest przerażająca.

 

No tak pomysl przerobienie orlej perci na viaferrate (co by w moim odczuciu zredykowaloby ilosc zelastwa jak i ilosc ludzi) to to samo co zrobienie zebatki na swinice.

Niczym sie to nie rozni - gratuluje porownania;)

Az dziwie sie ze nie porownales tego do pomyslu zrobienia drogi jezdnej przez Tomanowa przelecz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spiochu napisał:

Jest prosty sposób ograniczenia ruchu. Likwidacja wszelkich schronisk, kolejek, dojazdów na terenie parku.

Demontaż ułatwień też by pomógł.

Zgadza sie tylko takie rozwiazanie jest chyba malo realne.

A przerobienie orlej na ferrate juz niekoniecznie jest abstrakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...