Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Decyzja - Fischer RC One 78 GT Twin Powerrail


benm323

Rekomendowane odpowiedzi

To o czym pisze Wujot w kwestii sztywności przodów 10/10. Obecnie nawet narty sportowe (w tym komórki) mają miększe przody niż starsze modele. Od rockerów producenci też już stopniową odchodzą w nartach on-piste. To co mnie osobiście irytuje to fakt, iż próbuje się nam wmówić, że na trasę potrzebujemy mega szerokich nart. Są nawet badania, na które powoływała się niejaka Deb Armstrong, na temat wpływu szerokich nart na technikę u dzieci.  

A od siebie dodam, że triple radius jest w stopach. Każdemu narciarzowi zmagającemu się z tzw. "tramwajarstwem" czyli jeźdżeniem na promieniu narty polecam podejść do skrętu jak do tańca. Pogłębienie skrętu/układu dośrodkowego musi być progresywne i można je wykonać na trzy; raz-dwa-trzy. Odciążenie z kolei ma być dynamiczne i na raz. 

https://drive.google.com/file/d/110WXmVUDvFYa0ZsqHNhxO3DVlfjApi2D/view?usp=sharing

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, FerraEnzo napisał:

(...) To co mnie osobiście irytuje to fakt, iż próbuje się nam wmówić, że na trasę potrzebujemy mega szerokich nart.(...)

 

Ja tylko odnośnie tego fragmentu - przedział 70 - 80 to nie są narty "mega szerokie". Na nartach o szerokości 80mm normalnie da się bez problemu jeździć na krawędzi. Oczywiście łatwiej jak stok nie jest betonowy, tylko trochę miękki, ale to są warunki bardzo często u nas występujące (w moim odczuciu znacznie częściej, niż równy twardy beton).

Jak oglądam jakieś testy czy recenzje nart z amerykańskich kanałów, to zawsze uśmiech wywołują u mnie ich uwagi, jak o nartach 80+ mówią jako tych "węższych" (tak, oczywiście wiem że oni tam mają nieco inne warunki śniegowe, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu, ale mówimy cały czas o nartach on piste, a nie freeride).

Przedział 70 - 80mm pod butem, to są normalne narty na stok, a nie "mega szerokie". 

 

Edytowane przez wolcjusz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wolcjusz napisał:

Ja tylko odnośnie tego fragmentu - przedział 70 - 80 to nie są narty "mega szerokie". Na nartach o szerokości 80mm normalnie da się bez problemu jeździć na krawędzi. Oczywiście łatwiej jak stok nie jest betonowy, tylko trochę miękki, ale to są warunki bardzo często u nas występujące (w moim odczuciu znacznie częściej, niż równy twardy beton).

Jak oglądam jakieś testy czy recenzje nart z amerykańskich kanałów, to zawsze uśmiech wywołują u mnie ich uwagi, jak o nartach 80+ mówią jako tych "węższych" (tak, oczywiście wiem że oni tam mają nieco inne warunki śniegowe, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu, ale mówimy cały czas o nartach on piste, a nie freeride).

Przedział 70 - 80mm pod butem, to są normalne narty na stok, a nie "mega szerokie". 

 

IMHO wszystko >=75mm z przeznaczeniem na stok to narty szerokie. Nie chciałbym jednak przywiązywać się do konkretnych wartości, bo jak pisałem w innym wątku każdy jeździ na czym lubi. Zwracam tylko uwagę, że trend poszerzania desek, w każdej z dostępnych na rynku grup, na czele z nartami Race, postępuje jak szalony. 

Do zachodniego wybrzeża US bym nas nie porównywał, ale...jestem na 99% przekonany, że moda na szerokie deski przyszła właśnie zza oceanu. :P I jakby się nie denerwować na ten trend, mamy wolny rynek i każdy głosuje portfelem, a skiessentials na youtube uwielbiam. :D My sobie możemy gdybać ale tej pani trzeba słuchać. Polecam obejrzeć w wolnej chwili. Pozdr

https://www.youtube.com/watch?v=n0LK526jDm4

https://www.youtube.com/watch?v=Qq-6HDJoO50

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujące filmy, wygląda na to, że oni tam  po drugiej stronie kałuży faktycznie lekko przesadzają (górny zakres jaki padł w drugim filmie, to 140mm 😲).

 

Przeczytałem też komentarze, i trafiłem na jedną poradę od autorki obu filmów:

Cytat
Deb, enjoy ALL of your videos. Going narrower, what width range do you suggest for adult recreational skiers? I am 64 years old and continuing to learn and improve.

 

 Deb Armstrong

What kind of skier are you?
 

L S

 @Deb Armstrong  advanced?? Starting skiing at 44, have taken some lessons attended some ski schools, ski mostly groomed blue and single black, but do venture into bumps and ungroomed. Like to make turns and control my speed. Ski 10 days/year out west, Utah and Colorado. Have owned my own boots forever but always have rented skis.
 

 

Deb Armstrong

 @L S  sounds good. A 75ish to 80ish underfoot. That would be a nice range I think.
 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wujot napisał:

Pytanie czy z sensem piszesz?

  W dniu 27.11.2021 o 11:51, JC napisał:

Proponuję narty o długości 171 cm. Taka długość zapewni Tobie łatwość skrętu, pewność jazdy oraz stabilność w różnych warunkach. Konstrukcja nart Triple Radius w połączeniu z Allmoutain Rocker zapewni Ci dobrą inicjację skrętu na twardym, przygotowanym stoku, jak też w nieco "luźniejszych" warunkach - po świeżym opadzie lub na rozjeżdżonym śniegu.

Dla mnie to przepisywanie bełkotu marketingowego producentów. O łatwości wejścia w skręt decyduje w decydującym stopniu konstrukcja i proporcja rdzenia. Czyli elastyczność przedniej części narty. To bardzo wyraźnie się czuje i daleko przed okresem rockerów były narty dobrze inicjujące skręt oraz te kołkowate, za to mało reaktywne, dla brutalnie jeżdżących. Rodzaj narty należy dobrać do wagi, siły i stylu jazdy i nie ma tu panaceum. Czyli nie ma tu czegoś dobrego dla wszystkich. Podobnie jak nie ma narty dobrej na twardy warunek i miękki. Zaś między bajki możesz sobie włożyć potrójny promień, po pierwsze to są wielkości typu milimetr na końcu narty, po drugie nie znajduje uzasadnienia w fizyce skrętu.

Aby była jasność mogę uwierzyć, że ta narta jest wybitna. Ale proste wyjaśnienie że dzięki triple radius i delikatnemu rockerowi jest ona tak dobra jest śmieszne. Co jako doświadczony narciarz powinieneś wiedzieć. Przypomnę, że przed epoką pseudorockerów (w nartach na twarde) i potrójnych promieni były równie dobre narty. Napisz po prostu, że to z Twoich doświadczeń dobra narta i ją polecasz. Tylko tyle i aż tyle.

Racja. Info https://snowplanners.com/multi-radius-or-triple-radius/

Autor https://nl.linkedin.com/in/timmera ładna fotka.

Edytowane przez sstar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...