Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

4 BERGE SKI - Schladming revisited


Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, kmarcin napisał:

Zauchensee zawsze gdzieś mi leżało w głowie, żeby je odwiedzić i za namową Michała obraliśmy właśnie ten kierunek.

Od przyszłego roku będzie pełny ogień - ma powstać wreszcie połączenie Wagrain z Kleinarl, czyli w teorii można się będzie bujać na nartach od Alpendorf do Zauchensee bez korzystania z motoryzacji :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marboru napisał:

Niestety @Piotr_67 młodsi nie będziemy cieleśnie.

Dobrze, że chociaż w duchu po 18 lat 😁👍🎿⛷️

Zawsze można się pocieszać, że jeszcze trochę i będziemy mieli zniżki seniorskie na skipassy 😉. To znaczy ja z @Piotr_67 wcześniej, bo Ty, @marboru, to musisz nieco dłużej poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tanova napisał:

Zawsze można się pocieszać, że jeszcze trochę i będziemy mieli zniżki seniorskie na skipassy 😉. To znaczy ja z @Piotr_67 wcześniej, bo Ty, @marboru, to musisz nieco dłużej poczekać.

sugerowałbym zaczynanie dnia od rozciągania, codziennego :) , wówczas kontuzje nie będą codziennością nawet uwzględniając wiek, oczywiście nie musicie robić od razu szpagatów, ale warto być rozciągniętym na co dzień, np. rozgrzewka i rozciąganie na stoku nie są mi potrzebne, bo zwyczajnie jestem rozciągnięty zawsze :) , a nie tylko przed treningiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sariensis napisał:

sugerowałbym zaczynanie dnia od rozciągania, codziennego :) , wówczas kontuzje nie będą codziennością nawet uwzględniając wiek, oczywiście nie musicie robić od razu szpagatów, ale warto być rozciągniętym na co dzień, np. rozgrzewka i rozciąganie na stoku nie są mi potrzebne, bo zwyczajnie jestem rozciągnięty zawsze :) , a nie tylko przed treningiem.

Młody człowieku, od jedenastu lat regularnie ćwiczę jogę. Przypuszczam, że w kwestii rozciągania mi nie zaimponujesz. :)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tanova napisał:

Młody człowieku, od jedenastu lat regularnie ćwiczę jogę. Przypuszczam, że w kwestii rozciągania mi nie zaimponujesz. :)

Dziękuję za komplement w kwestii wieku, co do rozciągania, to nie mam ambicji aby imponować komukolwiek, trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść i zrobić miejsce młodszym ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5, ostatni, ale jaki! :D

Ostatniego dnia postanowiliśmy wrócić na Reiteralm i była to dobra decyzja. Prognoza pogody nie była optymistyczna – miało być ciepło i w nocy i w dzień -  ale na szczęście okazało się, że warunki były idealne. Północne stoki Reiteralm sprawiły, że cały dzień było fajnie i twardo a w zacienionych miejscach „tarka” była nawet po południu. Wczoraj było spory ruch ze względu na obecność wielu klubów i parę rozstawionych slalomów. My jeździliśmy głównie na górze – ja katowałem trasy 2, 5 i 6 ze względu na warunki i frekwencję (vide fotki). Kolejny genialny dzień… Przed 14 musieliśmy jednak uciekać; szybkie ogarnięcie i po 8.5 godz. jazdy byliśmy w domu.  

Reasumując, 4-Berge-Skischaukel Schladming-Dachstein moim zdaniem jest jednym z topowych ośrodków, gdzie wyjeżdżą się wszyscy – początkujący, rodziny z dziećmi i zaawansowani. W pobliżu są też inne ośrodki należące do Ski Amade więc pożeracze kilometrów mają olbrzymi wybór.

Mi do gustu najbardziej przypadł Hochwurzen z genialnymi trasami 31 i 35. Kto wie, może jeszcze tu wrócę.     

20191218_095410.jpg

20191218_100126.jpg

20191218_103207.jpg

20191218_103213.jpg

20191218_103355.jpg

20191218_115417.jpg

20191218_115640.jpg

20191218_124646.jpg

20191218_131604.jpg

20191218_103544.jpg

20191218_114031.jpg

20191218_144108.jpg

20191218_162325.jpg

  • Like 10
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,dołączę do w/w wątku pytaniem do osób które były w ski Amade ,jadę w marcu  z dzieciakiem  7 lat (3 sezon na nartach chłopczyk   ) pytanie takie  ,który ośrodek ski Amade z waszych obserwacji  ma największą ilość niebieskich ,szerokich , w miarę łatwych tras , noclegi będziemy mieli w  Mühlbach am Hochkönig,   za cenne informacje z góry dziękuję 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, andre372 napisał:

Witam ,dołączę do w/w wątku pytaniem do osób które były w ski Amade ,jadę w marcu  z dzieciakiem  7 lat (3 sezon na nartach chłopczyk   ) pytanie takie  ,który ośrodek ski Amade z waszych obserwacji  ma największą ilość niebieskich ,szerokich , w miarę łatwych tras , noclegi będziemy mieli w  Mühlbach am Hochkönig,   za cenne informacje z góry dziękuję 

pozdrawiam 

Zacząłeś trochę od końca ale jak masz już wykupioną kwaterkę to trudno. Od Mulbach do Dienten masz sporo niebieskich tras więc spoko. Masz też blisko do Alpendorf i w zasięgu również Kleinarl skąd dostaniesz się do Shuttleberg czyli ośrodka zrobionego właśnie pod dzieci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, mifilim napisał:

Zacząłeś trochę od końca ale jak masz już wykupioną kwaterkę to trudno. Od Mulbach do Dienten masz sporo niebieskich tras więc spoko. Masz też blisko do Alpendorf i w zasięgu również Kleinarl skąd dostaniesz się do Shuttleberg czyli ośrodka zrobionego właśnie pod dzieci. 

Dziękuję za informacje , Shuttleberg  wygląda bardzo dobrze ,na pewno skorzystam pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Zachęcony zdjęciami kolegów postanowiłem po kilku latach ponownie odwiedzić okolice Schladming.
W sobotę 4.01 po spokojnej drodze, dotarliśmy na kwaterę w osiedlu kilku domów o nazwie Zirting.
Mimo, że zajmujemy mały apartamencik to chatę mam na wyłączność, a wkoło cisza i spokój.

2124598224_chatawlesie.thumb.jpg.6b76f50f7188b059a1dcd08c2fcb6e3d.jpgchata.thumb.jpg.f1911513bfcf62cf8e31bae40620cc1d.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień pierwszy, niedziela - jak zwykle pierwszego dnia rano grzebiemy się nieco i pod gondolą na Hauser Kaibling meldujemy się pół godziny po oficjalnej godzinie otwarcia ( czyli koło 9). 
I tu zaskoczenie - parkujemy na ostatnim miejscu trzeciego parkingu.
Po sobotnich oraz nocnych opadach stoki są miękkie (dodatnia temperatura nie pomaga).
Próbujemy się rozkręcić, ale tłok i rozjechane trasy nie porywają.

Dzień drugi, poniedziałek niestety świąteczny.
Pod gondolą Reiteralm meldujemy się po 8 - parkujemy blisko dolnej stacji koło busów "Ski team Austria" oraz zespołów raczej młodzieżowych.
Niestety to był tylko fart bo na górze ludu cała masa (głównie Austriacy).
Na szczęście jest mroźny ranek, więc śnieg lepiej trzyma.
Zwiedzamy cały ośrodek - trasy  1 i 5 genialne.
Gdyby nie nadmiar narciarzy który zdegradował dolne partie tras - było by super.
Koło 14 tej wpadamy na banana do baru na szczycie góry.

banan.thumb.jpg.8255d343a6059a00c5b37828df791b6f.jpg
Party właśnie się rozkręca. Z głośników idą energetyczne rytmy a dziewczyny wspomagane drinkami zaczynają tańce.
A wszytko to w takiej scenerii.

reiteralm2.thumb.jpg.263a3a6f655c87cfdb59cf3142b488da.jpg

reiteralm1.thumb.jpg.603b59b4ff7f8c6b763bbdc642bab280.jpg

Dzień trzeci, nareszcie koniec ze świętami!
Znów jedziemy do Reiteralm. 
Pod gondolą jesteśmy przed 8 i zaskoczenie - wagoniki już chodzą! (oficjalnie start o 8:30).
Jednak na górze są tylko zespoły trenujące.
Na trasę jedziemy prawie sami!!!
Najbliższe 3 godziny to jazda na fula po super trasach przy minimalnej ilości ludzi.
Koło 11 ludzi trochę zaczyna przybywać a nasze nogi wołają o chwilkę odpoczynku.
Po małej przerwie w knajpce zastajemy nieco inne warunki na stoku - ludzi zdecydowanie więcej i zaczynają degradować stoki.
Ale co tam, teraz to możemy się już podzielić stokiem z innymi.

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, marboru napisał:

W sobotę jedziemy z Paulą, po Waszym i @mifilim śladzie

No to się miniemy gdzieś po drodze.

A co do fot to jak już zacznę jeździć to jakoś nie pamiętam o telefonie (bo tylko taki aparat mam przy sobie).

Trasy 1 i 5 w Reiteralm to polecam szczególnie Tobie!!

Właśnie zdecydowaliśmy, że jutro rano tam wracamy!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 4 - Wczoraj tak nam się super jeździło, że wracamy do Reiteralm
O 8 siedzimy już w gondoli w towarzystwie dwu gości z obsługi któregoś teamu. 
Nie mieli oznaczeń, ale gadali ewidentnie po włosku.
Przed górną stacją gondoli cały tłumek z kilku ekip i my - jak z innej planety.
Po oznaczeniach na kombinezonach rozpoznałem "German team", 'Rasian team", "Ski team of Austria".
Na 1860 metrach witamy wschód słońca.

1364682424_wschd.thumb.jpg.1b9fff8ce572c490028e284a75569d9a.jpg

Większość towarzystwa koło nas wygląda tak:

team.thumb.jpg.dacc8078295e7bf2bbfccbe4276db90a.jpg

Znów szalejemy na 1 i 5.
Po 11 tej jak wczoraj przybywa ludzi. Niby nie ma tłumu, ale już nie pojadę sobie bezpiecznie pełnym ciągiem na krawędzi.
Wpadamy więc na małe co nieco do knajpki przy 2.

okno.thumb.jpg.172f2b89c3140ee0330aa07dc7441add.jpg

2081000239_podknajp.thumb.jpg.8f7cf9149d6a9897b1646530d2795a3f.jpg

Drugą część dnia postanawiamy spędzić zwiedzając.
Zjeżdżamy 2a na sam dół i najpierw gondolą potem krzesłem wciągamy się na Hochwurzen.
Najpierw 31 dojemy do dołu - podoba się Ewie, więc powtarzamy.
Trasa nieco węższa jak 5, ale dało by się super pojechać gdyby było puściej.
Potem zjeżdżamy jeszcze 33 do dołu.
Na sprawdzenie wariantów pośrednich 35/32 nie mamy już czasu.
Wciągamy się z powrotem na górę i 31 plus 40 wracamy do dwuosobowego bardzo wolnego krzesełka na Reiteralm.
Pozostaje nam tylko zjazd 4 do samochodu.
Wszystkie stoki "4 Berge" mają północne nachylenie co sprawia, że utrzymują się znacznie lepiej niż by to wynikało z panujących temperatur.
Jednak ma to też i złą stronę. Jest nią oświetlenie stoku.
Tak w okolicach 16 szczególnie w dolnych partiach (w lesie) brak kontrastu i ogólnie słaba widoczność.

I tak 4  jechaliśmy na wyczucie, ale po gładkim stoku.
20200108_153055.thumb.jpg.1c9964fde298a1f31671b0c188b8bf55.jpg

Nawet zdjęcie nie bardzo chciało wyjść.

  • Like 11
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gregre0 napisał:

Wszystkie stoki "4 Berge" mają północne nachylenie co sprawia, że utrzymują się znacznie lepiej niż by to wynikało z panujących temperatur.
Jednak ma to też i złą stronę. Jest nią oświetlenie stoku.
Tak w okolicach 16 szczególnie w dolnych partiach (w lesie) brak kontrastu i ogólnie słaba widoczność.

Podobne mam odczucia. Jak jest słonecznie nie ma problemu. Jak płaskie światło to jeździłem miejscami na czuja.

Edytowane przez mifilim
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień piąty - Reiteralm
Wyróżniam dwa typy narciarzy:
Optymiści szukają stale nowych miejsc, licząc, że gdzieś tam będzie jeszcze lepiej.
Pesymiści obawiają się zmiany miejsca, bo tam może nie być tak fajnie.
Dziś do ostatniej chwili walczyli w nas pesymista z optymistą.
Na szli była kiepska prognoza pogody na piątek i obawa że na Planai będzie więcej ludzi i nie da się tak fajnie pojeździć.
Zwyciężył pesymista.
W poprzednie dni z 1 był wydzielony pas z ustawionymi dwoma gigantami dla trenujących.
Nie miało to większego wpływu na korzystanie z tej trasy.
Dziś z gondoli zobaczyliśmy środkiem reszty trasy ustawiony Super Gigant.
Przypuszczając, że trasa będzie zamknięta (nawet jeśli jeszcze nie była), cały ranek spędziliśmy na 5.
Na posiłek udaliśmy się do tej samej knajpy kiedy już nie miałem sił dociskać nart w skręcie i zaczynałem się wozić.
Na tym płaskim odcinku ze zdjęcia spod knajpy, tym razem minęliśmy ratowników przy pracy.
Po paru minutach przez to samo okno co na zdjęciu oglądaliśmy jak śmigło zabiera pechowca.
To był pierwszy widziany przez nas wypadek podczas tego wyjazdu.
Tak się zastanawiam czy ten gość w knajpie śmieje się ze nie (że wysiadłem), czy ubolewa na tym zabranym?

20200109_111055.thumb.jpg.a35680ff76ed73db64c737f00835677a.jpg

Po posiłku wróciliśmy na 1 gdzie po SG pozostał tylko niebieski śnieg.
Na trasie giganta trenował samotnie jeden zawodnik (najwyraźniej z wyższej półki) - zjazd (warto było popatrzeć), skuterem w górę i na dół.
Dzień zakończyliśmy znów na szczycie przy dźwiękach zaczynającego się "party time" (tym razem jeszcze nie zaczęto tańców).
Ciekawe czy imprezowicze wracają tędy?

20200109_141951.thumb.jpg.49480ab060a450ae6fefacb08136dd96.jpg

Na koniec widok na wschodnią część doliny - kierunek Schladming.

20200109_142637.thumb.jpg.49c177abf04eec32d7e768434e438921.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień szósty - Planai
W Schladming parkujemy w garażu na poziomie gondoli (tak na oko 50m od bramek).
Musimy 10 min poczekać, bo bramki otwierają się dopiero o 8:15.
Na początek wybieramy trasę 2 i to okazuje się chyba najfajniejsza trasa.
Niezłe są też 1, 3, 5 ale na 2 można by sobie pojechać na krawędzi po całości.
Można, ale ja dziś po wczorajszych szaleństwach tylko się wożę/zsuwam/oszczędzam.
Peseloza w kręgosłupie mówi - a mówiłam, żeby się nie lenić przez święta tylko poćwiczyć/wzmocnić plecy.
Za to Ewa uznaje to za najlepszy dzień, choć faktycznie ludzi jest tu więcej jak w Reiteralm.
Do polecenia z dnia dzisiejszego mam knajpkę po prawej stronie górnej (czerwonej) części trasy 1.
Knajpka jest niewielka, większość koło niej tylko śmiga a ma całkiem bogaty jadłospis.
W środku czeka na gości menażeria tych, co nie wyszli za dobrze na spotkaniu z ludźmi.

20200110_121533.thumb.jpg.a55239f940eb67612bd2f3a85e5b2aba.jpg

Pesymistyczne prognozy pogody na dziś się nie sprawdziły. Było nawet lepiej niż wczoraj bo nie tak ciepło.

W podsumowaniu trzeba przyznać, było 6 dni dobrej (w większości świetnej) pogody.

Wyjeździliśmy się jak widać ponad miarę, i zacytuje słowa Ewy - Musimy tu wrócić!!!

Na koniec taka ciekawa obserwacja - zwróciło tym razem naszą uwagę, że (poza dwoma dniami świątecznymi) na stokach spotykaliśmy mnóstwo Austriaków obojga płci przy których ja czułem się jak młodzieniec.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...