Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Buty, wiązania i narty dla King Konga


Ziemowit

Rekomendowane odpowiedzi

Osoba początkująca. Szukam butów i ewentualnie nart + wiązania dla siebie i być może nie miałbym potrzeby zakładania takiego tematu gdyby nie to, że jestem nietypowy wagowo i wzrostowo. Długość stopy zmierzona wg. poradników z wywieraniem dużego nacisku mierzoną stopą na podłogę: 304mm. Szerokość stopy w najszerszym miejscu 115mm, waga 125kg i wzrost 2m.

Sądzę, że będę potrzebował butów z rozmiarówką 32cm, jednak zapytam. Butów takich dużych w dobrych cenach jeszcze nie znalazłem, ale szukam. Jaki rozmiar i flex wybrać, na jakie inne parametry uwagę zwrócić? :)

Sądzę też, że nary powinienem wziąć od 180 do 190cm AllMountain, jednak zapytam. Znalazłem gdzieś Rossignol Experience 84 HD (Konect) 186cm z wiązaniami NX 12 Konect Dual WTR B90 w niedużych pieniądzach, czy brać coś takiego? I kolejne pytanko, czy kupować narty od razu czy wypożyczać na stoku? :)

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z butami będzie trudno. Po pierwsze musisz zmierzyć, po drugie nie kupuj za dużych, pod żadnym pozorem. Za duży but może skutecznie odstraszyć od narciarstwa.

Kwerenda z Allegro https://allegro.pl/kategoria/buty-narciarskie-zjazdowe-256773?bmatch=baseline-dict43-spo-1-2-1127&allegro-smart-standard=1&stan=nowe&offerTypeBuyNow=1&rodzaj=Męskie&twardosc-flex=twarde&plec=mężczyzna&dlugosc-wkladki-od=308&dlugosc-wkladki-do=312

Narty można pożyczać, jeśli dostępna wypożyczalnia ze sprzętem, a nie szrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, WojtekM napisał:

Dlaczego mając stopę 30,4cm (obie takie same?) chcesz buty aż 32cm?

Mam 2 powody (wiem, że niekoniecznie słuszne, dlatego pytam):

1. Doświadczenie w kupowaniu ciężkich butów trekkingowych przez internet z którego wynika, że buty z wkładkami krótszymi niż 32cm cisną mnie w palec.

2. Wypożyczalnie butów narciarskich mają za małe buty. Pewnego razu nabawiłem się krwiaka pod paznokciem jeżdżąc w za ciasnych i mam traumę obawy. :D

 

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, fredek321 napisał:

Odradzam kupienie butów narciarskich przez internet. But za duży jest gorszy od za małego.

Zawsze mogę kupić 2 pary i jedną odesłać - taką mam nadzieję. Mógłbyś trochę rozszerzyć temat kupowania za dużych butów nawet odrobinę za dużych, dlaczego zniechęcą?

No i kolejne pytanie, przy długaśnej i raczej wąskiej stopie lepiej początkującemu wziąć buty węższe, np. 31cm czy szersze 31.5cm?

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

But służy przeniesieniu sił z kończyny na nartę. W za dużym bucie stopa rusza się w sposób niekontrolowany co powoduje brak kontroli nad nartą. Niewątpliwie jesteś nietypowy dlatego trzeba udać się do dobrego sklepu, zmierzyć kilka (kilkanaście?) par butów, wybrać jedne, zabrać do domu, "pochodzić" w butach, zanotować gdzie ciśnie i but wygrzać.

Zakładam, że te 125kg to nie nadwaga tylko mięśnie i to nie z ćwiczeń na rzeźbę. Jeśli tak jest to po kilku godzinach z instruktorem będziesz przenosił na narty ogromne siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ziemowit napisał:

Zawsze mogę kupić 2 pary i jedną odesłać - taką mam nadzieję. Mógłbyś trochę rozszerzyć temat kupowania za dużych butów nawet odrobinę za dużych, dlaczego zniechęcą?

Bo buty to nie kapcie i mają Ci dać kontrolę nad nartą. Tak w telegraficznym skrócie. Dodatkowo buty można dostosować modyfikując skorupę, kapeć itp itd. poczytaj o bootfitting.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zakładam, że te 125kg to nie nadwaga tylko mięśnie i to nie z ćwiczeń na rzeźbę. Jeśli tak jest to po kilku godzinach z instruktorem będziesz przenosił na narty ogromne siły.

Niekoniecznie. Sportu conieco uprawiam (chodzę po górach), ale nie jestem umięśniony i nie jestem też gruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Ziemowit said:

2. Wypożyczalnie butów narciarskich mają za małe buty. Pewnego razu nabawiłem się krwiaka pod paznokciem jeżdżąc w za ciasnych i mam traumę obawy. :D

Prawdopodobnie jeździłeś zbyt wyprostowany (w kolanach), też tak sobie zrobiłem wpierwszym sezonie na nartach. Ugięcię w kolanach spowoduje cofnięcie pięty i nie powinieneś czuć ucisku na palec w dobrze dopasowanych butach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Ziemowit napisał:

No i kolejne pytanie, przy długaśnej i raczej wąskiej stopie lepiej początkującemu wziąć buty węższe, np. 31cm czy szersze 31.5cm?

Przy wąskiej stopie raczej wąskie oczywiście. No i przy stopie 30,4cm max rozmiar to 31 - z naciskiem na max (wielu brałoby mniejsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, fredek321 napisał:

A jaki masz iloraz obwodu talii przez obwód bioder?

Po co pisać? Przyjdzie Bumer, przeczyta i powie: "Lepiej już zostań na tej kanapie tak jak siedzisz 😂" Bez bajdurzenia obwód w pasie 113cm i obwód w klatce 122cm czyi dość zbliżone i nie, nie wyglądam na wysportowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, fredek321 napisał:

Nie w klacie tylko biodrach. Nikt nie będzie Cię sadzać na kanapie. Chodzi tylko o to, że przy otyłości możliwość kompensacji złego sprzętu maleje. Tym bardziej pod żadnym pozorem nie kupuj butów bez mierzenia.

To się pomyliłem. Praktycznie 1 do 1 (brzuch, talia, biodra i pas), mniej więcej to samo.

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do nart to nie kupuj narty 190 do nauki tylko max 170-175 typu multi turn. I wiązania każ ustawić na ok 3 na start, albo daj do ustawienia na maszynie zrywającej, jeśli w ogóle przyjmie Twoje parametry. Powinna wyliczyć podobną nastawę.

W zależności od postępów możesz myśleć nad zmianą charakteru narty odpowiadającej stylowi jazdy i siłom jakie będziesz przykładał kiedyś na krawędź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tu praktykowane jest wrzucanie linków do sklepów, ale jeśli nie to proszę o wywalenie.

Buty Nordica 30.0cm https://ski24.pl/buty-narciarskie-meskie/21916-12835-buty-nordica-sportmachine-90-.html#/28-rozmiar_cm-300

Narty Nordica 176cm https://ski24.pl/narty-meskie/22989-15085-nordica-gt-74s-marker-tp2-compact-10-fdt.html#/40-dlugosc_cm-176

Buty Head 30.0cm https://ski24.pl/buty-narciarskie-meskie/22839-14758-buty-narciarskie-vector-xp.html#/28-rozmiar_cm-300

Narty Head 177cm https://ski24.pl/narty/10941-2962-narty-head-rev-80-tyrolia-power-11.html#/12-dlugosc_cm-177

Jakieś uwagi na temat powyższych?

 

Stacjonarny sklep narciarski najbliższy mam we Wrocławiu 50km od domu, ale jeśli trzeba to pojadę... Naprawdę złym pomysłem jest zakup 2-3 par butów i odesłanie reszty?

 

Cytat

przy stopie 30,4cm max rozmiar to 31 - z naciskiem na max (wielu brałoby mniejsze).

Przy stopie 30.4cm (nawet nieco mniej bo 30.2cm po dokładniejszych pomiarach) brać 30cm, a zapas gdzie? :) Mogę i takie wziąć.

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Ziemowit napisał:

Przy stopie 30.4cm (nawet nieco mniej bo 30.2cm po dokładniejszych pomiarach) brać 30cm, a zapas gdzie? :) Mogę i takie wziąć.

1. Poczytaj poradniki na forach - jak mierzyć buty, jakie powinny być odczucia.

2. Zmierz stopy stojąc w jakimś sklepie - na dobrej miarce. Mierzenie na kartce może być obarczone błędem.

3. Jeżeli masz 30,2 to Twój rozmiar to 30,5. Wielu brałoby 30. Są też tacy, którzy zeszliby w dól do 29,5 (ale do tego trzeba być bardzo świadomym co się robi).

4. Rozmiary producentów są bardzo zbliżone i są niewielkie różnice, ale jednak są czasami. Moim zdaniem buty Rossignola wychodzą zazwyczaj nieznacznie większe od niektórych konkurentów, a te 1 lub 2 mm często robi różnicę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Ziemowit napisał:

Naprawdę złym pomysłem jest zakup 2-3 par butów i odesłanie reszty?

Nie masz wiedzy i doświadczenia w doborze i dopasowaniu butów narciarskich więc ten pomysł jest tragiczny! Skończy się na tym,że zostawisz dla siebie największy rozmiar, bo po przymirce w pokoju będą najwygodniejsze, a wybór butów narciarskich to naprawdę nie kupowanie trampków :P Zdaj się na dobry sklep :)  I wiec,że nawet w dobrze dopasowanych butach pierwsze dni będą katorgą.

3 minuty temu, WojtekM napisał:

4. Rozmiary producentów są bardzo zbliżone i są niewielkie różnice, ale jednak są czasami. Moim zdaniem buty Rossignola wychodzą zazwyczaj nieznacznie większe od niektórych konkurentów, a te 1 lub 2 mm często robi różnicę.

 W tym roku wybierałem nowe buty więc mogę potwierdzić,że faktycznie Rossi, lange, atomic,salmon w rozmiarze 27,5 są jakby dłuższe niż np. fischer, head,dalbello 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

2. Zmierz stopy stojąc w jakimś sklepie - na dobrej miarce. Mierzenie na kartce może być obarczone błędem.

Mierzyłem za pomocą dużej suwmiarki (50 centymetrowej) stojąc w bardzo cienkiej skarpetce, kartka i rozwijany metr są za mało dokładne. Buty dla mnie mogą być dowolnie ciasne na szerokość i niekomfortowe - to mi odpowiada. Jedyne czego bym BARDZO nie chciał to tego, żeby duży paluch w trakcie jazdy (a raczej nauki z zapominaniem co rusz odpowiedniej postawy) cokolwiek oberwał. Taki krwiak leczy się długo a czarna plama po nim schodzi razem z paznokciem rok czasu.

Mam ochotę zaryzykować takie https://ski24.pl/buty-narciarskie-meskie/23012-15195-buty-narciarskie-salomon-spro-r100.html#/29-rozmiar_cm-305 i męczy mnie aby zamówić, ale skoro piszecie, że porządne przymiarki w sklepie wskazane, to może się przemogę i się wybiorę, tylko nie chciałbym tam wyjść z butami za 1000zł :)

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ziemowit napisał:

Po co pisać? Przyjdzie Bumer, przeczyta i powie: "Lepiej już zostań na tej kanapie tak jak siedzisz 😂" Bez bajdurzenia obwód w pasie 113cm i obwód w klatce 122cm czyi dość zbliżone i nie, nie wyglądam na wysportowanego.

Kurcze, ale mam opinię!  Buty będzie chyba trudno kupić z uwagi na szerokość stopy, a i długość słuszna.  

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Bumer napisał:

Buty będzie chyba trudno kupić z uwagi na szerokość stopy, a i długość słuszna.  

Czy mógłbyś (bardzo proszę) rozszerzyć temat? Buty mają szerokość od 98mm (wąskie), przez 102mm (normalne) do 106 mm (szerokie) dla rozmiaru typowego czyli 26.5. Jak pomierzyć swoją stopę prawidłowo na szerokość i jak ocenić jaką szerokość buta powinienem mieć?

 

Dodam, że mam płaskostopie, nieduże ale jednak.

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź do sklepu CCC, tam mają obecnie skanery do stóp.  Poproś obsługę aby pomiedzy la stopy i pamiętaj,  zrób sobie zdjęcie ekranu z wymiarami stop.Posiadanie wymiarów stopy pomoże w poszukiwaniach i rozmowach ze sprzedawcami. Co się zaś tyczy samej szerokości.  Większość butów produkowana jest na stopę typowa. Posiadanie jakiejkolwiek zmiany typu haluksy, wysokie podbicie, grube łydki czy szerokość powyżej 108-110 mm to problem.Mam kolegę który ma stopę nr 46 to znam jego opowieści o poszukiwaniu butow. Pewnie ze stopę 110 mm wciśniesz do buta 104-106 mm , tylko po pewnym czasie poczujesz ból jakby ktoś gwoździe w środstopie wbijal. Po prostu ściśnie gnaty srodstopia i wystąpi nacisk na nerw. Mam nadzieje jednak ze coś odpowiedniego znajdziesz. Kiedyś był większy problem, dziś stopa nam rośnie niesamowicie! Są panienki które poszukują szpilek 28cm i chłopcy bucików 32cm. 

Edytowane przez Bumer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...