Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pomoc w doborze długości nart!?


NarciarzPro

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy ktoś Będzie miał wiedzę w temacie długości nart. Chciałbym zakupić sobie Salomony XDR 80 ti o długości 176cm. Teraz mam Salomony XDrive 80 170cm ale czuje, że przy wzroście 188cm spokojnie mógłbym mieć dłuższe. Jeżdżę na nartach 20 lat nie ma dla mnie trudnych warunków ani trudnych tras. Radzę sobie wszędzie a także często wyjeżdżam po za trasy. Czy ktoś może mi doradzić czy 176cm będą dobre czy wziąć dłuższe. Wg strony Salomon sugerują żeby wziąć przynajmniej takie długie jak mój wzrost. 

Jako, że nam wiedzę i doświadczenie w jeździe ale zawsze każda wypowiedz eksperta w dziedzinie doboru sprzętu jest dla mnie ważna to proszę o odpowiedź obeznanych ludzi. 
Z góry dziękuje za odpowiedź i zapraszam na mój kanał na You Tube. 
https://www.youtube.com/user/StachSkoda

pozdrawiam NarciarzPro!

AE6A1DD7-AB43-4BF7-B0F8-F11A8354E29A.jpeg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Godzinę temu, RyanG napisał:

Hej . Wymieniłeś narty na dłuższe xdr czy zostałeś przy x-drive ? Ja chce kupić xdrive ale obawiam się czy nie będą za miękkie . Ważę 105 kg . 

Cześć,

ja ważę 95kg i mam 188cm wzrostu. Narty Salomon xDrive o długości 170cm zachowują się pewnie przy dużych prędkościach, w miękkim śniegu i na ubitym stoku. Wcześniej miałem Fischer AMC i tez były fajne ale na stoku. Na miękkim śniegu i po za trasami nie sprawdzały się tak dobrze jak obecne narty. XDR kupię tylko dlatego, że są bardziej zaawansowane technicznie niż xDrive. Ponad to pytałem trochę ludzi i czytałem w necie i wszyscy radzili dwie długości 176 lub 183cm. Wybiorę te krótsze ponieważ będą bardziej zawrotne po za trasami w miękkim śniegu. 
Możesz sobie zobaczyć jak zachowują się narty xDrive na moim kanale na YouTube. 
pozdrawiam NarciarzPro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pawelb91 napisał:

Przy Twoim wzroście 188 cm brałbym zdecydowanie narty 183 cm.

Cześć,

Dziękuje za podpowiedź zastanowię się nad tym. Bliżej mi jednak do nart 176cm. Jakoś ku nim skłaniam się bardziej. Wydają się bardziej praktyczne po za ubitymi trasami i w miękkim śniegu. Trzeba tez wziąć pod uwagę, że nie ma za bardzo i nas stoków żeby mieć narty 183cm długości i wykorzystać w pełni ich promień skrętu. Przy krótszych Nartach można bardziej kontrolować „slalom” między innymi narciarzami lub drzewami po za trasami :). 
Zadałeś mi jednak teraz ćwieka i będę musiał poszukać wypożyczalni nart i może spróbować jazdy na tej i na innej długości. 
Zapraszam na mój kanał na You Tube i profile na Facebooku i Instagramie. 
Pozdrawiam NarciarzPro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, NarciarzPro said:

Cześć,

ja ważę 95kg i mam 188cm wzrostu. Narty Salomon xDrive o długości 170cm zachowują się pewnie przy dużych prędkościach, w miękkim śniegu i na ubitym stoku. Wcześniej miałem Fischer AMC i tez były fajne ale na stoku. Na miękkim śniegu i po za trasami nie sprawdzały się tak dobrze jak obecne narty. XDR kupię tylko dlatego, że są bardziej zaawansowane technicznie niż xDrive. Ponad to pytałem trochę ludzi i czytałem w necie i wszyscy radzili dwie długości 176 lub 183cm. Wybiorę te krótsze ponieważ będą bardziej zawrotne po za trasami w miękkim śniegu. 
Możesz sobie zobaczyć jak zachowują się narty xDrive na moim kanale na YouTube. 
pozdrawiam NarciarzPro!

Dzięki za odpowiedź 👍 Pisałem dziś do Ciebie na Youtube😀. Zamówiłem przed chwilą x-drive 176cm, mam nadzieję, że będą w dobrym stanie i nie trzeba będzie robić zwrotu. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i szerokości na trasach. 👍 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NarciarzPro Ja bym wybrał nawet dłuższe. Te 183 powinny być ok. Liczy się waga oraz umiejętności.
 

2 godziny temu, NarciarzPro napisał:

Trzeba tez wziąć pod uwagę, że nie ma za bardzo i nas stoków żeby mieć narty 183cm długości i wykorzystać w pełni ich promień skrętu. Przy krótszych Nartach można bardziej kontrolować „slalom” między innymi narciarzami lub drzewami po za trasami :). 

Jakiś czas temu ktoś mądry powiedział mi: każda narta ma taki promień skrętu jak jest w stanie dogiąć ją użytkownik. Ale faktem jest że na stokach w PL jest zbyt wąsko by w pełni wykorzystać długą twardą nartę. Ale takowa zapewnia stabilność. Sam jeździłem długi czas na 'za krótkich' (np. 164 cm przy moich 187cm) i teraz raczej bym wziął 'za długą'

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Plywak napisał:

20 lat na nartach, nie ma trudnych tras i warunkow, przeszkadza kilka cm dluzsza narta, to musi byc troll ;)

Zgadza się jeżdżę 20 lat na nartach tu masz słuszność. Jeśli chodzi o kilka cm jak to napisałeś to na polskich stokach nie bardzo jest gdzie jeździć na długich nartach po 2g jazdy na stokach robią się muldy, tłok i nieprzewidywalne zachowanie innych narciarzy. Także te kilka cm może spowodować to, że unikniesz kolizji na stoku z mniej doświadczonym narciarzem, który przy zjeździe na dół i nagłej zmianie kierunku nie patrzy czy ktoś jedzie szybciej z góry. Myśle, że zamiast oceniać kogoś czy jest trollem czy nie powinieneś przeanalizować sytuacje na trasach narciarskich w Polsce. Życzę Ci samych udanych wyjazdów na narty czy to w Polsce czy w inne kierunki świata i żebyś nigdy nie musiał się zastanawiać czy jakbyś miał 7cm krótsze narty to minął byś przeszkodę czy nie! 

  • Confused 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RyanG napisał:

Dzięki za odpowiedź 👍 Pisałem dziś do Ciebie na Youtube😀. Zamówiłem przed chwilą x-drive 176cm, mam nadzieję, że będą w dobrym stanie i nie trzeba będzie robić zwrotu. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i szerokości na trasach. 👍 

Myśle, że będziesz zadowolony! 
pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, NarciarzPro said:

Zgadza się jeżdżę 20 lat na nartach tu masz słuszność. Jeśli chodzi o kilka cm jak to napisałeś to na polskich stokach nie bardzo jest gdzie jeździć na długich nartach po 2g jazdy na stokach robią się muldy, tłok i nieprzewidywalne zachowanie innych narciarzy. Także te kilka cm może spowodować to, że unikniesz kolizji na stoku z mniej doświadczonym narciarzem, który przy zjeździe na dół i nagłej zmianie kierunku nie patrzy czy ktoś jedzie szybciej z góry. Myśle, że zamiast oceniać kogoś czy jest trollem czy nie powinieneś przeanalizować sytuacje na trasach narciarskich w Polsce. Życzę Ci samych udanych wyjazdów na narty czy to w Polsce czy w inne kierunki świata i żebyś nigdy nie musiał się zastanawiać czy jakbyś miał 7cm krótsze narty to minął byś przeszkodę czy nie! 

Krótko i merytorycznie. Klasa. 👏

  • Thanks 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, NarciarzPro said:

Zgadza się jeżdżę 20 lat na nartach tu masz słuszność. Jeśli chodzi o kilka cm jak to napisałeś to na polskich stokach nie bardzo jest gdzie jeździć na długich nartach po 2g jazdy na stokach robią się muldy, tłok i nieprzewidywalne zachowanie innych narciarzy. 

Spedzilem wlasnie 5 dni na podhalanskich stokach, otwartych w polowie szerokosci, w szczycie swiatecznego sezonu. Gesciej juz nie bedzie ;) Pare osob doradza ci dlyzsze narty, ale jak chcesz krotkie, to trudno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Plywak napisał:

Spedzilem wlasnie 5 dni na podhalanskich stokach, otwartych w polowie szerokosci, w szczycie swiatecznego sezonu. Gesciej juz nie bedzie ;) Pare osob doradza ci dlyzsze narty, ale jak chcesz krotkie, to trudno :)

No to super chwała Ci za to! Cieszę się, że twój wypad się uda. Co do długości nart po to utworzyłem ten tamat żeby poszukać porady. Czy wybiorę krótsze czy dłuższe to jeszcze nie wiem. Faktem jest to, że tutaj większość ludzi radzi dłuższe narty. Nie powiem, że mnie przekonali ale na pewno wzbudziło to we mnie takie zainteresowanie zgłębieniem tematu, że będę chciał w pierwszej kolejności znaleźć wypożyczalnie nart, która dysponuje sprzętem podobnej klasy w podobnych długościach. To będzie najlepsze rozwiązanie bo odczucia z jazdy są najważniejsze. 
Pozdrawiam NarciarzPro!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, NarciarzPro napisał:

Faktem jest to, że tutaj większość ludzi radzi dłuższe narty. 

Ludzie też, ale i producenci też https://www.fischersports.com/pl_pl/alpine/narty/na-trase?p=1&o=8&n=24&f=1309|1310|971|1574&productFinderHeight=188

Wejdź sobie na stronę np. Fischera (link wyżej) i wyszukaj narty wg twoich parametrów. Jeżeli wyszukiwarka wyrzuci narty poniżej 180cm to znaczy, że zwyczajnie w danym modelu dłuższych nie ma.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, WojtekM napisał:

Ludzie też, ale i producenci też https://www.fischersports.com/pl_pl/alpine/narty/na-trase?p=1&o=8&n=24&f=1309|1310|971|1574&productFinderHeight=188

Wejdź sobie na stronę np. Fischera (link wyżej) i wyszukaj narty wg twoich parametrów. Jeżeli wyszukiwarka wyrzuci narty poniżej 180cm to znaczy, że zwyczajnie w danym modelu dłuższych nie ma.

Cześć,

dziękuje za link. Sprawdzę sobą. Aczkowiek na stronie Salomon jest tabela rozmiarów nart do narciarzy i tam jest pokazane, że narty tej klasy powinienem mieć przynajmniej tak długie jak mój wzrost lub nawet 10cm dłuższe. 
Z pewnością wszystkim i każdemu z osobna dziękuje za podpowiedzi. Na pewno są dla mnie bardzo cenne. Przekonaliście mnie jak jednak dwudziestoletnie doświadczenie jazdy na nartach może nie wystarczyć żeby dobrze wybrać długość nart. Obiecuje, że jak przetestuje dwie długości nart to pokuszę się o komentarz. Tutaj i na Video Blogu u mnie na kanale na You Tube. 
Pozdrawiam NarciarzPro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, NarciarzPro napisał:

Zgadza się jeżdżę 20 lat na nartach tu masz słuszność. Jeśli chodzi o kilka cm jak to napisałeś to na polskich stokach nie bardzo jest gdzie jeździć na długich nartach po 2g jazdy na stokach robią się muldy, tłok i nieprzewidywalne zachowanie innych narciarzy. Także te kilka cm może spowodować to, że unikniesz kolizji na stoku z mniej doświadczonym narciarzem, który przy zjeździe na dół i nagłej zmianie kierunku nie patrzy czy ktoś jedzie szybciej z góry. Myśle, że zamiast oceniać kogoś czy jest trollem czy nie powinieneś przeanalizować sytuacje na trasach narciarskich w Polsce. Życzę Ci samych udanych wyjazdów na narty czy to w Polsce czy w inne kierunki świata i żebyś nigdy nie musiał się zastanawiać czy jakbyś miał 7cm krótsze narty to minął byś przeszkodę czy nie! 

Cześć

Zupełnie nie masz racji. Piszesz po prostu szkodliwe głupoty co w zestawieniu z doświadczeniem jakie prezentujesz jest aż dziwne.

Pozdrowienia

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, NarciarzPro napisał:

Aczkowiek na stronie Salomon jest tabela rozmiarów nart do narciarzy i tam jest pokazane, że narty tej klasy powinienem mieć przynajmniej tak długie jak mój wzrost lub nawet 10cm dłuższe.

Tylko ile znajdziesz nart allroundowych na trasę o dł równej twojemu wzrostowi lub dłuższych? Tak więc bierz najdłuższe jakie trafisz allroundy - co będzie pewnie 180cm z haczykiem (przynajmniej u Fischera)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mitek napisał:

Cześć

Zupełnie nie masz racji. Piszesz po prostu szkodliwe głupoty co w zestawieniu z doświadczeniem jakie prezentujesz jest aż dziwne.

Pozdrowienia

Ok. Dziękuje za to spostrzeżenie. Widać, że doświadczenie nabyte podczas jazdy nie wystarcza żeby móc dobrać sobie odpowiednio narty. Ja kupowałem narty w miarę rozwoju jazdy na nartach. Milem w sumie 4 modele nart zaczynałem od krótkich jako dziecko i tak z czasem kupowałem coraz dłuższe ale zawsze sugerując się stylem mojej jazdy i radą ekspertów w sklepach. Muszę zweryfikować swoją wiedzę. 
Wszystkie rady jakie tutaj wypisałem są związane z doświadczeniem jakie nabyłem w trakcie jazdy na nartach. 
Pozdrawiam NarciarzPro! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RyanG napisał:

Także te kilka cm może spowodować to, że unikniesz kolizji na stoku z mniej doświadczonym narciarzem, który przy zjeździe na dół i nagłej zmianie kierunku nie patrzy czy ktoś jedzie szybciej z góry.

Myślę, że Mitkowi chodziło głównie o to. Jeśli uważasz, że ten ma dole powinien sprawdzać górę, to przestań jeździć. Jesteś po prostu niebezpieczny.

  • Like 2
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie wyrywaj komentarza z kontekstu - nieetyczne. Piszesz, że parę cm może pozwolić uniknąć kontuzji lub zderzenia??? Jedynym elementem, które pozwala uniknąć kontuzji czy zderzeń  jest odpowiednia taktyka i technika jazdy. Każdą nartę można wrzucić w ześlizg czy wykonać nią dowolny manewr i długość czy rodzaj nie ma tu nic do rzeczy.

Każde zdarzenie na stoku jest wynikiem błędów popełnionych wcześniej w kwestii planowania przejazdu, oceny sytuacji czy też zbytniej ufności we własne umiejętności i możliwości ale nigdy nie jest to kwestia związana z doborem sprzętu. Zaznaczam, że mówimy o doborze sprzętu dla narciarzy, którzy mienią się doświadczonymi.

Długość narty (w sensie sposobu doboru) nie ma (poza etapem całkowicie początkowym) nic wspólnego z "rozwojem jazdy" a wyłącznie z typem narty o jakiej mówimy.

Styl jazdy jest właściwością przypisaną do danego narciarza i  nie ma wpływu na sposób doboru nart. 

Eksperci w sklepach - no tutaj to mnie rozbawiłeś.

Pozdrowienia

 

  • Confused 1
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Robur82 napisał:

Mam 186cm wzrostu, 90kg

jężdże na RTM 181cm, krótsze byłyby za krótkie

Ok dziękuje za podzielenie się wiedzą i spostrzeżeniem. Na pewno się przyda ponieważ większość radzi jednak dłuższe narty. 
Także może macie słuszność. Sprawdzę po testuje i wybiorę. Dziękuje jeszcze raz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...